sakro sakro komentáře u knih

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Skvělá knihy, i když si myslím, že pokud by pan Štoček vydal knihu sám, bez zásahů Lucie Bechynkové, mohla být ještě lepší. Každopádně tuto knihu doporučuji. Doporučuji ji všem a obzvláště těm, kteří hltají v současné době tolik oblíbené televizní detektivní seriály. V těch, až na světlé výjimky, dva, maximálně tři detektivové vyřeší jakýkoliv zločin tak do dvou dnů. Vyřízení žádosti o odposlech, o sledování telefonu, o domovní prohlídku, o vazbu, o výsledek balistické zkoušky, o srovnání daktyloskopie či DNA je otázkou jednoho telefonu a v nejhorším případě několika hodin. Ti všichni si snad po přečtení knihy Vrah je v každém z nás uvědomí, že kriminalistická realita je opravdu někde docela jinde a že kriminalista často nebojuje jen proti zločinu a zločincům, ale často i proti složitějšímu nepříteli. A tím je právní a justiční byrokracie, která rozprostírá pro řadového občana státu nepochopitelná a nesmyslná ochranná křídla i nad těmi nejtěžšími zločinci.

12.08.2023 5 z 5

1945 1945 Jiří Padevět

Projekt této knihy je naprosto skvělý. Poválečná zvěrstva příslušníků lidské rasy bez ohledu na národnost je něco, co by se mělo nejen připomínat, ale snad i "vtloukat" do hlavy novým generacím. Co mě však zklamalo, je literární forma tohoto díla. Neuvěřitelné a mnohdy až sadistické příběhy líčené lyrickou a v některých povídkách snad až poetickou formou, to je něco, co můj rozum nebere. V někom možná zůstala zášť, někdo měl prostý lidský strach, jiný chtěl udělat tlustou čáru za historií a začít s koncem války vše nanovo. Ale nevěřím tomu, že ti lidé rozmýšleli poeticky. Že rozmýšleli o hvězdách, o jiskřící rose na trávě. Prostě nevěřím. Chtěli se najíst, obout, obléct, odejít domů, najít své nejbližší a hlavně zapomenout. Pro mě je to prostě škoda promrhané příležitosti. I přesto je to kniha, která stojí za přečtení a hlavně za zamyšlení.

07.08.2023 3 z 5

Přísaha Přísaha Luděk Kubát

Ani v této knize pan Kubát nezklamal. Děj má spád, velmi dobře se čte, k rozuzlení se musíte pročíst opravdu až do konce. Už teď se těším na další díl

01.08.2023 5 z 5

Kriminální případy z Orlických hor Kriminální případy z Orlických hor Jiří Mach

Příjemné čtení. Kdo by však od knihy očekával kriminální příběhy a pozadí jejich řešení, bude zklamán. Je to opravdu jen příjemná oddechovka psaná populární formou, jak lze od autora očekávat. Možná, že kdyby se pan Hlaváček rozhodl napsat tuto knihu sám, byla by po stránce kriminalistické historie Podorlicka a Orlických hor a faktografie jednotlivých případů zajímavější.

28.07.2023 3 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Dá se tahle kniha ještě hodnotit? Tady je každé slovo zbytečné. Jen škoda, že nemůžu dát víc, než těch pět hvězd.

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Skvělá oddychovka zcela nepostradatelná pro každého italofila. Prostě život v Itálii očima jinýma než je pohled cestovatele a dovolenkáře.

19.07.2023 5 z 5

Slušná kniha, která ale bohužel nenaplnila svůj potenciál. Příliš mnoho již x-krát prezentované historie KKK na úkor sdělení o současnosti organizace. Alespoň já jsem podle názvu předpokládal, že se dozvím více o soudobé situaci. Nicméně za přečtení určitě stojí. Objektivnější obrázek si však určitě udělá ten čtenář, který již o Ku-klux-klanu něco ví, třeba z jiných publikací nebo dokumentů. Tady totiž každá myšlenka a každý názor končí na půli cesty.

19.07.2023 3 z 5

Horní města Krušných hor - Ústecký kraj Horní města Krušných hor - Ústecký kraj kolektiv autorů

Nádherná kniha, velké množství skvělých fotografií, graficky i faktograficky excelentně zpracováno. Nemá chybu.

Sestra smrt Sestra smrt Daniel Petr

Jen málokdy se mi stává, že mám z přečtené knihy naprosto totožný pocit, jako někdo, kdo ji hodnotil přede mnou. Tentokrát se to stalo. Pod hodnocení čtenářky zp87 se mohu podepsat bez jakýchkoliv výhrad. Příběh sám je celkem zajímavý, bohužel ne úplně dobře vystavěný a místy chaotický. Vyskytuje se v něm poměrně hodně postav, kdysi dávno více nebo méně provázaných životem. Všechny se dostávají do málo uvěřitelných náhodných situací a hlavně většina z nich se kdysi dostala k určité tajné informaci, o které se však téměř každý z nich podělil s dalšími a dalšími. Mám kriminální případy velmi rád, hlavně české, ale ty překombinované většinou nepatří k těm nejlepším. A toto je právě ten případ.

17.07.2023

Opavský uličník: Historie a současnost ulic a náměstí Opavský uličník: Historie a současnost ulic a náměstí Jaromíra Knapíková

Naprosto skvělá a jedinečná kniha, samozřejmě však pouze pro toho, kdo má k Opavě nějaký vztah.

13.07.2023 5 z 5

Stvůry Stvůry Luděk Kubát

Konečně jsem se dostal k první knize celé řady. Plně chápu ty, kteří tuto knihu od Luďka Kubáta čtou jako první a nejsou jí nadšeni. Já mám ale přečteny všechny ostatní a teprve tady se mi spojily všechny souvislosti událostí, které jsou v dalších dílech jen okrajově vzpomenuty, protože autor předpokládá postupné čtení celé řady. Mám knihy pana Kubáta nesmírně rád a velmi se těším na každou další a už si začínám připadat jako člen rodiny, do které se v každém dalším příběhu vracím.

05.07.2023 5 z 5

Osudový zkrat Osudový zkrat Luděk Kubát

Mám velmi rád knihy pana Kubáta. Je to vždy příjemné, pohodové čtení s kriminální zápletkou směřující k nečekanému rozuzlení. I dnes dávám 5 hvězd, i když dnes musím souhlasit se čtenáři hodnotícími knihu přede mnou. Tentokrát trošku nevěrohodné s nadměrným výskytem nymfomanek vzhlížejících v podstatě k debilovi. Ale třeba jo, láska si nedá poroučet. Na další knihu se samozřejmě těším.

08.06.2023 5 z 5

Stíny nad Krušnými horami 2 Stíny nad Krušnými horami 2 Renata Šindelářová

Před pár dny jsem hodnotil první díl této povídkové knihy a v podstatě bych byl nucen opsat to hodnocení beze změny. Nenáročné a příjemné čtení, které si nemůžete nechat ujít, pokud jsou Krušné hory alespoň trochu blízké vašemu srdci.

01.06.2023 5 z 5

Skutečné zločiny na Ostravsku Skutečné zločiny na Ostravsku Ivana Žáková

Obsahově slušně zpracovaná a mrazivá kniha. U některých příběhů si člověk uvědomí, jak blízko dokáže být ten nejtěžší zločin ve vašem okolí. Je to kniha, která určitě stojí za přečtení a každému bych ji doporučil. Vadí mi však na ní použitý způsob prezentace, jazyk, formulace. Někdy jsem se zarazil a musel si pár řádků přečíst znovu, abych pochopil. Na to, že je autorka novinářka, mi to po literární stránce přišlo dost amatérské. Ale i přesto hodnotím vydání této publikace jako záslužný počin.

30.05.2023 4 z 5

Nikdy nevíš Nikdy nevíš Rozmar Kopecká (p)

Oprosím-li se od faktu zařazení této knihy ke kriminálním příběhům, zůstanou mi jen samá pozitiva. Není to detektivka, tudíž neočekávám drama, napětí a nečekané rozuzlení. Je to příjemná knihy jejíž děj se odehrává v příjemném prostředí a je z ní cítit vztah ke Krušným horám. Nečekejte moc a to víc dostanete.

26.05.2023 4 z 5

Stíny nad Krušnými horami Stíny nad Krušnými horami Renata Šindelářová

Knihy, které někdo vybere pro dvojjazyčnou mutaci jsou ve většině případů nezajímavé a připadá mi, že to je jediný způsob, jak je veřejnosti prezentovat. O to víc oceňuji tento počin. Povídky jsou zábavné a překvapivé, takové literární chuťovky. Když se podíváte na výběr autorů, zjistíte, že se opravdu jedná o lidi, kteří mají ke Krušným horám vztah. A je to poznat. Milé a příjemné čtení, které nelze nedoporučit.

26.05.2023 5 z 5

Symfonie smrti Symfonie smrti Luděk Kubát

Přestože autor zabrousil do sériových vražd, je to velmi příjemné čtení s trochu odhadnutelným, ale přesto překvapivým koncem. Mám detektivky Luďka Kubáta velmi rád právě proto, co někteří hodnotilelé přede mnou lehce kritizují. A to je lidskost a přirozenost. Těším se na každou jeho novou knihu a jen lituji, že pořád nemohu sehnat jeho prvotinu Stvůry.

02.05.2023 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Už dlouho jsem se u knihy tak nenasmál. Mám ve svém okolí pár známých, kteří toužili navštívit Kubu a splnili si ten sen. Bohužel všichni prostřednictví CK s cílovou destinací Varadero a jedním či dvěmy organizovanými výlety do okolí. A myslí si, že byli na Kubě. Tohle je ta pravá kniha k vyléčení ideálů. Autorku neznám, ale věřím jí každé slovo a obdivuji její umění zkratky, vystižení podstaty daného okamžiku a samozřejmě smysl pro suchý humor. Ten miluji. Škoda že nelze udělit víc hvězdiček - neváhal bych.

17.04.2023 5 z 5

Vraždy mezi koly Vraždy mezi koly Naďa Kverková

Mám rád detektivky, mám rád české detektivky. Proto jsem si celkem oblíbil řadu Původní česká datektivka od nakladatelství MOBA. Vraždy mezi koly mě ale dost zklamaly. Po velmi slušném začátku se začalo nabalovat stále víc a víc dost nepravděpodobných dějů, zahraniční agenti, tajné služby, židovské válečné zlato a nevím co ještě. To mi vždycky sedělo k megalomanské americké detektivce. Já mám raději tu obyčejnou, českou, kde je vražda a její motiv nakonec velmi jednoduchá a v podstatě nešťastná a smutná událost. Dočetl jsem v podstatě jen z povinnosti a vím s jistotou, že po žádné další knize od této autorky nesáhnu.

17.04.2023 2 z 5

Mexikán Mexikán Francisco Pérez López

Skvělé, skvělé, skvělé. Nevím, jakými jinými slovy bych tuhle knihu lépe vystihl. Jen podtrhuji to, co přede mnou napsal v komentáři "Sirkajirka" - strhující, napínavé děsivé. Román s velkým R. Pokud knihu seženete, neváhejte a začtěte se. Kdyby bylo k dispopzici více hvězdiček, tady neváhám.

19.03.2023 5 z 5