sabi_z_knihy sabi_z_knihy komentáře u knih

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Do knížky jsem se zprvu ani před #humbookfest2023 nechtěla pouštět. Pak jsem ale zapojila na insta do společného čteni. To že jsem knížku dočetla skoro měsíc po společném čtení je vedlejší.XD
A teda... jo, Neal sakryš umí psát. Četlo se to úplně samo, bylo to psané neskutečně čtivě, že se od toho ani nešlo odtrhnout. Během čtení jsem úplně umírala napětím. Neal zasadil děj do úžasně vymyšleného světa, který mě neskutečně fascinoval. A teda, co vám budu, nejednou mi tekly slzy po tváři.
Hlavní postavy mě neskutečně bavily a měla jsem je ráda všechny 3, i když jsem často jejich chování nezvládala a často jsem umírala strachem o jejich životy. Ale vlastně i vedlejší postavy si mě dokázaly v průběhu děje získat, protože každá z postav zde měla svůj smysl a svou hloubku.
A konec... jo, už se těším, až se pustím do druhého dílu.

Doporučuju úplně všem milovníkům sci-fi a fantasy. A pokud si vám získala smrtka, tohle vás taky nesmí minout.

Moje (tak trochu) dočasná chůva Moje (tak trochu) dočasná chůva Penelope Bloom

Po dočtení druhého dílu jsem měla strašnou chuť se pustit do třetího dílu... tak jsem to udělala. Ale jo, Bloom můžu číst vždycky jen jednou za určitou dobu. Takže... moc mě to nechytlo. Jo, bylo to fajn, ale jak jsem četla dva díly po sobě, bylo toho na mě moc. Moc sexuálních narážek a vtipů, které mě už spíš unavovaly, moc neuvěřitelný příběh...
Někdy mám pocit, že postavy Bloom jsou někdy dost podobné. Proto mě Nola ničím extra zajímavým nezaujala a Jack mi teda skoro vůbec nesedl. Koho jsem ale mohla, tak to byl jeho syn a její mladší bratr Griff, ti byli super
Děj mi celkově skoro vůbec nesedl. Nemůžu říct, že by byl špatný, ale zkrátka nic pro mě v daném rozpoložení. A romantická linka... nic moc, Penelop umí psát i lepší.
Ale jako odpočinková kniha je to fajn.

19.11.2023 3 z 5

Svatba... jakoby... jo, bavilo mě to. Dokonce možná trochu vic než první díl, ale možná za to může to, že jsem na tento druh knížky měla vážně chuť. Jako jo, trochu mi to připomíná Jeho banán a Její třešinky, kde byli taky hlavní hrdinové bratři z dost podobnými povahami. A vím, že bratr v Její třešinky mi vůbec nesedl, byl na mě až moc. Ale tady? Ja nevím, celkově mi to víc sedlo.
Belle nebyla špatná. Jo, chvilkami byla dost naivní a štvala mě, ale dalo se to. Jak jsem už říkala, Chris byl taky občas trochu moc, ale ve výsledku mi to asi zas tak moc nevadilo.
A děj mi taky dost sedl. Jo, byl jakoby hodně předvídatelný, ale zároveň psaný tak dobrým způsobem, že mi to maximálně sedlo. Takže ve výsledku? Velice fajn oddechová knížka. 4,5

Divoká říše Divoká říše Stacey Marie Brown

Upřímně? Knížku mám doma už od jejího vydání, jen jsem se k ní zatím nedostala. Pak jsem ale neodolala a na @albatrosmedia jsem si předobjednala druhý díl a pak... mi došlo, že vlastně ani nevím, o čem je ten první. Následně jsem si uvědomila, že humbook je za rohem a tak jsem se do ní pustila a... wow. Vůbec nechápu, proč jsem ji tak dlouho odkládala. To byla bomba! Už hodně dlouho mě žádná knížka tak moc nechytla.
Začneme postavami. Brex byla skvělá hrdinka. Neskutečně mi sedla a líbilo se mi, jak se v průběhu děje naprosto přirozeně měnila. Cadena jsem měla ráda, taková milá postava, ale ne že bych si ho úplně zamilovala. Za to Warwick? Mi-lu-ju! Neskutečně miluju to tajemno kolem něho, to jak mám tolik otázek a skoro na žádnou zatím nemám odpověď. Jednoduše mě fascinoval.
Co ještě musím rozhodně pochválit je svět. Ten mě neskutečně okouzlil. Byl úžasně vymyšlený a ještě lépe napsaný. Miluju, jak má autorka všechno vymyšlené a jak tam všechno postupně zapadá do sebe.
Děj taky úplná bomba, neskutečně čtivě psané.
A konec... no, už se těším, až se pustím do druhého dílu.

Doporučuju hrozně moc, pokud máte rádi fantasy.

Habibi Habibi Baja Dolce

Když jsem se do knihy pouštěla, vlastně jsem nic moc nečekala a když už, tak jsem se bála, že to bude kniha plná spicy scének a sexuálních narážek. Ale víte co? Nemohla jsem se plést víc. Jakoby... neříkám, že tam nebyla jediná sexuální scénka. Ale ta hloubka, která se v celé té knížce skrývá? Miluju.
Cassie byla skvělá hlavní hrdinka. Zbožňovala jsem její drzost a odhodlání. To, jak vždycky řekla, co si myslela? To já prostě umím ocenit. A Habibi... ten byl pro mě docela záhada. Občas jsem nevěděla, co si o něm myslet, protože jeho chování bylo dost různorodé a bylo těžší, ho prokouknout. Což mi ale vlastně k celé jeho osobnosti sedělo.
Celá kniha byla psaná strašně čtivým stylem, že bylo těžké se odtrhnout. Zápletka se mi moc líbila a líbilo se mi i to, jak každá scéna tam měla svůj smysl. V celé knize bylo strašně moc okamžiků, kdy jsem knihu na chvilku odložila, jen abych se nad celou věcí mohla zamyslet. Autorka tam naprosto skvělým a lidským způsobem otvírala spoustu problémů a bylo tam ukryto spoustu myšlenek.

Takže ve výsledku se mi kniha strašně líbila a myslím, že můžu rozhodně doporučit! Je sice doporučená až pro čtenáře 18+, ale mě samotné je 17 a myslím, že každému už od 16, kdo se nebojí tvrdé reality a má už něco načteno, by to mohlo vyhovovat.

Zvonkohra Zvonkohra Eliška Václavíková

Vlastně jsem ani moc nevěděla, co od knihy čekat. Ale od okamžiku, kdy jsem byla na besedě s autorkou na Světě knih, jsem věděla, že její knihu musím číst. A tak jsem si ji koupila a po čase se k ní i dostala.
A teda... wow. Říkám ale rovnou, že jsem podle mě nepochopila ani polovinu z toho, co tam autorka ukryla. Byl to ale krásně psaný příběh a celá ta myšlenka knihy psané pozpátku mě moc nadchla. Líbilo se mi, jak s každou přečtenou kapitolou do sebe dílky skládačky zapadaly víc a víc. Ale i tak u mě nenapadly všechny. O důvod víc, si dát někdy rereading!
Líbilo se mi i to, jak je celý příběh neskutečně poetický a ukrývají se v něm náznaky nadpřirozena/fantasy. Ale budu upřímná, té poetiky na mě občas bylo až moc. Nemyslím si, že by tam toho jakoby celkově bylo moc, ale jak na to já nejsem vůbec zvykla, tak mi to tak připadalo.
Postavy jsem měla moc ráda a fascinovalo mě, jak se jejich příběhy zcela přirozeně protínají.
To, že bylo na konci celé knihy shrnutí, které vám mělo pomoc, aby vám to celé víc docvaklo - to moc oceňuju. To, že u mě k tomu cvaknuti nedošlo, je vedlejší!

Jo, pokud vám trochu té poetiky a tajemného vypravování v knihách nevadí, myslím, že byste po Zvonkohře rozhodně měli sáhnout!

4/5

Co když se utopíme Co když se utopíme Sarah Sprinz

Moc jsem netušila, co od toho čekat, ale ve výsledku jsem rozhodně byla mile překvapena. Bála jsem se, že z toho budu mít depky, protože co si budeme, ta anotace nezní moc optimisticky. Ale... jako jo, děj byl místy vážně smutný a bolelo ho číst, ale nic, z čeho bych měla dlouhodobé depky.
Laurie byla skvělá hlavní hrdinka. Jo, občas mě lehce štvala, ale byla fajn. No, je tu ale jedna věc, kterou jsem ale nemohla zkousnout... nechci ale nic spoilerovat, takže jen ve zkratce - byla to věc, díky níž jsme vlastně měli zápletku. Sam byl taky strašně fajn. Myslím, že jsem si ho zamilovala téměř hned. Klasika.
A příběh se mi taky moc líbil. Bylo to psané hrozně čtivě, že jste prostě chtěli vědět víc. Jen teda kdyby se Laurie zachovala trochu jinak... vůbec by mi to nevadilo.

Doporučuju! Pokud máte rádi třeba knihy Mony Kasten, rozhodně s touto knihou neuděláte chybu.

Tetování za trest Tetování za trest M. K. Hardy

Jednu věc chci říct rovnou - tento svět strašně moc miluju. Už od první knihy se mi děsně líbí ten nápad a na každý díl této série se těším jak dítě na Vánoce. Takže po oznámení dalšího dílu? Umírala jsem zvědavostí.
A jakoby... zklamaná jsem nebyla. Ano, tento díl mě možná nechytil tak, jako předchozí dva, ale i tak byl skvělý.
Henryho jsem si oblíbila už v předchozích knihách, takže jsem vážně ráda, že i on konečně dostal svou vlastní knihu. A Yumiko? Neuvěřitelně skvělá hrdinka. A tihle dva spolu... miluju! Jako jo, já jsem spíš milovník hate-love, takže jsem se tu, pokud jde o romantickou linku, moc nenašla, ale i tak myslím, že byla povedená.
Občas se ale během čtení vyskytl malý problém - chyběla mi taková ta chuť číst. Za to možná ale vůbec nemůže knížka ale to, že jsem ji četla začátkem září, kdy jsem měla všeho plné zuby.
No a ještě jedna věc, která ale nemá s knihou jako takovou nic společného, ale neskutečně mi vadila. A to byly velice časté pravopisné chyby v textu, což pak trochu ovlivní celkový dojem z knihy.

Můžu jenom doporučit! Ať už jste četli předchozí díly nebo ne, pokud vás anotace zaujala, rozhodně vás kniha nesmí minout.

4/5

Nezkrotná říše Nezkrotná říše Stacey Marie Brown

Tohle dílu jsem se už nemohla dočkat! První díl byl úplně skvělý a svou originalitou mě úplně ohromil. Ovšem po tom konci jsem nutně potřebovala pokračování. A proto když mi tahle kráska dorazila domů, nezůstala dlouho nepřečtená.
Ovšem musím přiznat, že po prvních cca 70 stranách jsem byla lehce zklamaná. Přišlo mi, jakoby to chtěla mít autorka rychle za sebou a tak to bylo celé... ja nevím, tak nějak málo rozepsané. Ovšem pak se to rozjelo a až do konce nezpomalilo.
Brex mám ráda, obdivuju ji za všechno, co zvládá, ale přiznávám, místy mě lehce štvala. Zato Warwick... bože, jak já miluju to tajemno, které ho stále obklopuje. Myslím, že se to k jeho postavě úplně skvěle hodí. A zároveň úplně miluju chemii mezi nimi. To, jak se neustále nenávidí, ale zároveň je tu něco mezi nimi, co je nenechá chladnými... úplně žeru to jejich pouto.
Děj až na ten začátek byl opět naprostá pecka! Miluju, jak tu má autorka všechno promyšlené! A konec... hej jako, umiram! Potřebuju NUTNĚ další díl!

Doporučuju všem milovníkům vílích fantasy.

Letos v zimě Letos v zimě Alice Oseman

Jedná se o krásně napsaný dodatkový díl ke knižní sérii Srdcerváči. Přestože se dějově kniha odehrává mezi 3. a 4. dílem, doporučuju číst spíš až po tom 4.
Půjdeme postupně, jak šly v knize pohledy postav:
Tori - já tu holku zkrátka miluju. Obdivuju ji už od Solitaire, kde mi poprvé skutečně došlo, co všechno se v ní odehrává, a od té doby je to jedna z mých nejoblíbenějších postav. A proto když jsem tu opět dostala část příběhu z jejího pohledu, byla jsem nadšená. A jo, opět mě to zasáhlo přímo do srdce.
Charlie - líbí se mi, že jsme tu opět dostali nový pohled na celou věc. Protože dostat se těm postavám do hlavy je něco jiného, než je číst jen v komiksech. Co vám budu, párkrát mi při jeho části slza ukapla.
Oliver - úžasný mladší bráška. Myslím, že jeho část celou knížku nádherně spojila a uzavřela.
Celkove jsem z knížky vážně nadšená a už se těším na další knihu z tohoto světa!
A musím říct, že angličtina tu taky byla v pohodě a vůbec jsem se v ději neztrácela.

Pokud máte rádi Srdcerváče, tak tato knížka je taky nutnost.

Recept na lásku Recept na lásku Jarrett Melendez

Další queer komiks. Jo, začínám na nich ujíždět. Tento komiks mě zaujal hned při vydání a věděla jsem, že mě nesmí minout.
A teda, bylo to pěkně ňuňavé. Četlo se to úplně samo. Očekávala jsem od toho odpočinkové čtení a přesně to jsem i dostala. Já miluju dobrou romantickou linku v knížce a zároveň zbožňuju vaření, takže jsem se v knížce našla.
Ben byl přesně ten typ hrdiny, kterého si umím do takové knížky představit. Měla jsem ho ráda a zbožňovala jsem jeho chuť experimentovat. Tomu se já už vyhýbám, protože pak se to jídlo nedá jist. A Liam... milujuuuu! Musím ocenit i romantickou linku, která byla stejně ňuňavá jak celá knížka. A prasátko... zbožňuju ten nápad!
V komiksy mě mile překvapil i hlubší kontext. Protože hodně z nás má zafixované, že tím, co vystudujeme, se musíme i živit, ale tento komiks nám ukazuje, že vůbec není špatné občas změnit plány.

Doporučuju! Pokud čtete rádi komiksy a hledáte třeba nějaké odpočinkové čtení, tohle vás nesmí minout.

Za poskytnutí knihy moc děkuju @humbook @humbookblogeri #spoluprace

21.08.2023 4 z 5

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech Jenni Fletcher

Jak se zbavit hraběte v deseti týdnech je krásná romance odehrávající se v minulosti.
A wow. Tak tohle mě bavilo. Já jsem teda většinou typ člověka, co nečte moc romantické knížky odehrávající se v minulosti, ale možná se to brzo změní. Protože tohle? To mě tak strašně bavilo!
Ale možná za to můžou i skvělí hlavní hrdinové. Essie je přesně ten typ holky, kterou já můžu. Tvrdohlavá přesně tak, jak to mám ráda. Vždycky věděla, co říct, přestože to rozhodně nebylo to, co se mohlo říkat v té době. A Aiden... jo, budu jí ho ještě dlouho závidět. A jejich vzájemný vztah, to je přesně něco, co já můžu. Zbožňovala jsem každou stránku.
Pokud jde o děj, šlo dobře vidět, že to má autorka krásně promyšlené. Děj krásně ubíhal a ani jednou se nestalo, že bych se u knihy nudila. Líbilo se mi, že občas byl takový pozvolnější, že se toho moc nedělo a čtenář si mohl vydechnout, a pak tam byly části tak nabyté akcí, až jsem měla neustálou potřebu číst dál.
A konec... miluju! Až mě trochu mrzí, že to nebude mít i další díly.

Doporučuju úplně všem! Pokud máte rádi třeba Kroniky prachu nejen kvůli knižnímu prostředí, ale i díky době, tahle kniha vás nesmí minout.

4,9/5

Knihu jsem měla možnost číst díky spolupráci s @humbook a Humbook blogerům a moc za to děkuju.

Ig: @sabi_z_knihy

23.07.2023 5 z 5

Léto mezi řádky Léto mezi řádky Alena Štraubová

Knížku jsem měla možnost číst v rámci #spoluprace s #humbookblogeri, @humbook a moc za to děkuju

Nad tím, zda si knížku přečíst, jsem přemýšlela dost dlouho, neskutečně mě lákala. Takže ve chvíli, kdy jsem na @humbookblogeri objevila, že dělají konkurz, měla jsem jasno. Takže mám neuvěřitelnou radost, že to klaplo a já si knížku mohla takto přečíst.
Už po přečtení první kapitoly mi bylo jasné, že jsem se zamilovala. Tento pocit přetrval až do konce.
Denis mi neskutečně sedl. Tak neuvěřitelně sympatická osoba! Hned bych ho brala za kamaráda! A Vincent... už v okamžiku, kdy se objevil, jsem se neskutečně uculovala. Bože, jo, taky si mě hned získal. A jejich vtah... damn, tak skvělá hate love! Žrala jsem to každou stránkou víc a víc. Když se řekne hate love, většina si to nedokáže představit v reálném životě, ale toto... To bylo napsané tak uvěřitelné, že vám budu věřit, když mi řekněte, že se to celé skutečně stalo.
Děj byl taky čtivý. Nenašla jsem v knize jediný okamžik, kdy by mě nebavila.
Většina si asi pod touto knížkou představí nějakou letní oddechovku, což taky je. Ale má i neuvěřitelnou hloubku se spoustou krásných myšlenek! Nepřeháním, když řeknu, že v ní mám nejmíň 15 lepíku s myšlenkami.
Přestože jsem se do knihy pustila s tím, že to bude jen další romantická contemporary, tak si z ní toho odnáším tolik, jako už dlouho ne. Už se nemůžu dočkat, až si dám někdy rereading.

Doporučuju! A to jakože úplně všem, je to naprosto top strop knížka! Víc takových příběhů, prosím!

08.06.2023 5 z 5

Magie havranů Magie havranů Margaret Rogerson

Od autorky jsem četla Kouzla rodu Thornů a úplně si tu knížku zamilovala, takže když Humbook blogeři nabízeli knížky k recenzi, neváhala jsem ani minutu.
Po tom, co mi knížka došla, jsem se do ní hned pustila... a ztratila se v ní už v prvních 50 str. Přišlo mi, že v knížce není skoro nic vysvětlené, takže jsem i na konci knížky moc celý ten svět nechápala, což mě dost mrzelo, zdálo se totiž, že ten svět má autorka vážně dobře promyšlený.
Hlavní hrdinka mi příliš nesedla. Nevím proč, ale něco na ni mi prostě vadilo. Havran... klasický vílák, takže bych ho měla mít ráda, ale i on není moje krevní skupina.
A celá zápletka... To, že to byla zápletka mi došlo až při konci knížky. Nevadí. :D
Konec byl lehce zmateně napsaný, což mi trochu vadilo. Nevěděla jsem, co se teda děje.
Ve srovnání třeba s Kouzli jde poznat, že tohle je autorčina starší knížka. Na Kouzla to za mě rozhodně nemá. Takže pokud se do knížky pouštíte, tak radši bez očekávání, ať jste radši nadšení než zklamání.
Za mě to byla průměrná fantasy.
3/5
#spoluprace @albatrosmedia
@humbook @humbook_blogeri

18.11.2022 3 z 5

Pozlacené Pozlacené Namina Forna

Knihu jsem původně vůbec neplánovala číst, ale pak jsem byla vybraná v rámci Humbookblogeři, tak jsem si řekla, že si ji teda přečtu. A dalo to zabrat.

Začíst se do knížky byl málem nadlidský úkol. Hned na začátku jste totiž vhozeni do příběhu a světa, který vůbec neznáte a máte co dělat, abyste ho vůbec pochopili. Vím, že v knize šlo hodně o boj za ženské práva, ale i tak… když vám na začátku autorka popíše ten svět, udělá se vám z jejich víry v podřízenost žen špatně. Děj se pořádně rozjel až tak na posledních 100 str., což mi hodně vadilo. Do té doby se totiž v podstatě nic moc nedělo. Orientaci v příběhu neurychlovaly ani velké časové skoky v ději a to, že tam nějaké důležité věci byly zmíněné jen mezi řečí.

Hlavní hrdinka Deka byla fajn a, když se na konci příběhu zamyslíte, dojde vám, jak moc se její postava posunula. Ale i tak mi tak nějak vadila. A pro uklidnění všech milovníků romantiky – i tady se romantická linka najde, z čehož jsem byla nadšená a díky ní se mi kniha četla líp. Ne že by ta romantická linka byla nějak wow, ale i tak se mi tam líbila.

A budu upřímná ještě v jedné věci – já jsem oddaná čtenářka fantasy, protože to je fakt moje, a jsem už zvyklá na leccos, ale toto… toto bylo i na mě až moc silný hrnek kávy. Kde na to ta autorka došla by mě fakt zajímalo.

28.05.2022 2 z 5

Hacker Hacker M. K. Hardy

Já už sice četla Hackera před nějakým časem, ale do dneška na něj s úsměvem vzpomínám. Hlavní hrdinové jsou úžasní, a i když tak trochu od začátku tušíte, kdo je Hacker, i tak je naprosto úžasné sledovat, jak se hrdinové navzájem poznávají, jak přes počítač, tak v reálném životě. Příběh se odehrává v krásném prostředí, které mi připadá neokoukané a velice zajímavé. Myslím, že vám můžu zaručit, že když se do knihy jednou pustíte, tak se od ní už neodtrhnete! A pokud si v knížkách potrpíte na detaily, tak si tuto knížku rozhodně zamilujete! Jako oddechové čtení značka ideál!
Hned bych si to přečetla znovu.

31.07.2021 5 z 5