RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Příběhy z Medvědína 1 Příběhy z Medvědína 1 kolektiv autorů

Jednoduché a milé příběhy o rodině medvídků. Ilustrace jsou hezké, dětem se líbí (i mně). Kapitoly jsou docela krátké a psané velkými písmeny.
Moc se mi líbí jména medvídků, která všechna začínají na M, hlavně medvědí mimino - Mucla :-)

10.07.2018 5 z 5

Rabit aneb cesta někam a zase zpátky Rabit aneb cesta někam a zase zpátky Petr Kotol

Nejprve jsem se této knize vyhýbal. Tolkienovo dílo pro mne znamená hodně a nevím proč jsem si myslel, že by mi to mohlo pokazit dojem. Opak je pravdou. Neskutečně jsem se bavil.
Je to vynikající parodie. Neuvěřitelně detailní – drží se většiny klíčových scén a událostí a obrací je naruby. A krásně si přitom hraje s jazykem.
Vy, kdož neznáte Hobita - rozhodně si jej přečtěte jako prvního, jinak vám toto dílo nic neřekne.

Dále spoilery neboli lákadlo pro ty, kteří ještě nečetli:

„Vousy vzhůru!“ * ozvalo se z koruny. (* Malé vysvětlení – zatímco lidem se říká „Ruce vzhůru“, u pajzlů je nutná tato malá obměna – pajzl musí se svými vousy stejně dát nahoru i ruce a je hlavně o to, aby prokázal, že nemá ve vousu schované nějaké zbraně...)

„...Jak začne klepat tá mrška prťavá lítavá do stromů ťukavá, di k šedému šutru. Pak čuč na poslední papérsek , ale jen dyž je Buranův den, a zmérčíš lochnu, kam možeš klúč strčiť, jestli ho teda máš, ogare... „

a nejlepší je: „Háre Grišnák!“

02.07.2018 5 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Dobrodružství Toma Sawyera / Dobrodružství Huckleberryho Finna Mark Twain (p)

Pokračování parádní knihy o klukovinách pro kluky.

01.07.2018 3 z 5

Dobrodružství Toma Sawyera Dobrodružství Toma Sawyera Mark Twain (p)

Kniha pro kluky o klucích a klukovinách.

01.07.2018 3 z 5

Dobrodružství na planetě snů Dobrodružství na planetě snů Ondřej Neff

Tento krátký komiks jsem jako kluk četl mnohokrát. Líbil se mi kreslířův zvláštní výtvarný styl.

01.07.2018 5 z 5

Kostky jsou vrženy Kostky jsou vrženy Ivana Kuglerová

Dobrý výběr od známých i méně známých autorů. Musím říci, že každá povídka se mi líbila. Některé měly moc pěknou, nečekanou pointu. Všem doporučuji. Samozřejmě více asi ocení ti, kteří hráli DrD nebo jiné hry na hrdiny.
Musím vyzdvihnout zejména povídku "Těžký život sférozpytce". Úžasně zábavná věc.

01.07.2018 4 z 5

Pohádky ze šumavských lokálek Pohádky ze šumavských lokálek Roman Kozák

Nádherné pohádky o mašinkách z prostředí šumavské železnice. Jemné, nápadité, prostě paráda. Dětem se to moc líbilo.
Moje nejoblíbenější byla "O mašince s voňavým kouřem".

29.06.2018 5 z 5

Ledová sfinga Ledová sfinga Jules Verne

Vernea miluji a tak jsem se pustil i do méně známého titulu. Nebylo to špatné, ale k dalšímu přečtení to neláká. Až teď jsem se dozvěděl, že kniha se pokoušela navázat na postavu z jiné knihy od Poea. Přestože jsem toto netušil, dalo se leccos odhadnout. Děj spěl za mlhavým, ale odhadnutelným cílem, přehnaně nepravděpodobné náhody... Závěr byl na mě až moc přitažený za vlasy.

29.06.2018 3 z 5

Kapitán Korkorán a jeho dobrodružstvá v Indii Kapitán Korkorán a jeho dobrodružstvá v Indii Alfred Assollant

Jako malý jsem tohle hltal u babičky a žasnul nad hrdinovými hrdinskými činy. Navíc měl tygřici, která s ním chodila jako pejsek, prostě idol :-)

28.06.2018 4 z 5

Hokus pokus Hokus pokus Rudolf František Vojíř

Jeden z pokladů z knihovny prarodičů. Jednoduché a přitom docela zábavné fyzikální pokusy (pórovitost hmot, setrvačnost, rovnováha, vztlak...), ke kterým stačí běžné věci z domácnosti.
Za všechny toto:

„Jak si voda vymění místo s vínem.
Pomůcky: dvě sklenky, tuhý papír, voda a víno.
Naplníme sklenici červeným vínem a jinou téže velikosti vodou. Vínem naplněnou sklenici pokryjeme papírem a na ni postavíme převrácenou sklenici s vodou.
Potom povytáhneme papír a těžší voda vniká do sklenky naplněné vínem a jsouc těžší, vytlačuje víno do hořejší sklenky. - Nutno však dáti pozor na to, aby místo styku obou kapalin bylo malé, jinak je výměna rychlá a nevidíme přechodu. Jsme-li však opatrní, zdaří se výměna kapalin, a na konec octne se všechna voda ve sklenici, kde bylo víno, a víno bude ve sklenici, kde byla dříve voda.“

(Nevěřil jsem, že se to podaří. Ale funguje to! Největší problém byl otočit sklenku po okraj plnou vody přikrytou tvrdým papírem a položit na sklenici plnou vína. Sice trochu ukáplo, ale pokus se zdařil.)

28.06.2018 5 z 5

Blaník Blaník Zdeněk Svěrák

"Tady nestůj, padají rozkazy!"

"Výměna mečů!"

"Pošleme ostrou prosbu..."

27.06.2018 5 z 5

Záskok Záskok Zdeněk Svěrák

Dobré zboží se chválí samo... Jeden z klenotů od dvojice Smoljak-Svěrák. Stejně jako ostatní hry obsahuje nesmrtelné hlášky, které se staly lidovou slovesností. A pořád nechápu, jak je možné se tomu pořád smát, když to čtu nebo poslouchám asi tak po padesáté.
Kam se hrabe Bittner...

27.06.2018 5 z 5

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Tato kniha svým názvem vlastně spoiluje sama sebe.
Nezáleží mi na tom, kdo informace podává, jestli spisovatelka, nebo fiktivní mnohobytost. Důležité je sdělení a to se mi celkem líbí. Protože je to celkem jasná věc, která se opakuje v mnoha jiných knihách či zdrojích: Člověk je sám strůjcem svého života, nebo lépe – naše myšlenky jsou tím, co nám utváří život; na co myslíme, to přitahujeme. Publikace toto rozvíjí do detailu a dává návod, jak co nejlépe zapracovat na svých myšlenkách k dosáhnutí hmatatelného výsledku. Některé komentáře říkají, že je to příliš podrobné a hlavní myšlenka lze vyjádřit výrazně stručněji. Jsem toho názoru, že určitá část lidí ocení spíše tento polopatický návod. Mě osobně to vyhovovalo též.
Každopádně doporučuji. Hlavně pesimistům.
Pokud by tato kniha byla dobrá alespoň k tomu, že byste potkávali méně protivných lidí, tak splnila svůj účel :-)

26.06.2018 4 z 5

Požádej a je ti dáno Požádej a je ti dáno Esther Hicks

Tato kniha svým názvem vlastně spoiluje sama sebe.
Každopádně doporučuji. Hlavně pesimistům.

26.06.2018

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Originální knížečka. Doporučuji!
Vtipná citoslovce vzhledem k "tematice".
Nejlepší je, jak s tím celou dobu chodí a má to na hlavě :-)

19.06.2018 4 z 5

Enšpígl Enšpígl Josef Hiršal

Četl jsem jako dítě mnohokrát. Nádherné, vtipné, vždycky jsem si říkal, jak mohli být ti lidé tak hloupí, že Enšpíglovi naletěli :-)

Boj s tyčí Boj s tyčí Petr Zárybnický

Detailní a dobře zpracovaná publikace. Jednoduše a výstižně malované figury, které jasně vystihují, jak se má se zbraní cvičit. Samozřejmě se předpokládá, že tyč je použita na obranu. Perfektní publikace pro samouky.

Nunchaku Nunchaku Petr Zárybnický

Detailní popis techniky boje s obrannou zbraní - nunchaku. Jednoduché a výstižné kresby, podle kterých se dá snadno cvičit. Perfektní publikace pro samouky.
Bohužel jsem nezaznamenal jakékoli nové vydání nebo podobnou publikaci.

Dobytí severního pólu Dobytí severního pólu Zdeněk Svěrák

Jedna z perel od cimrmanovských tvůrců. Zase mne nenapadají lepší slova chvály, než citace nesmrtelných hlášek.
Třeba výňatky ze hry Přetržené dítě. Je to jednoduché, ale skvělé.
"Potřebuji nutně vybočit.." :-)
„Debil v divadle, a já bněla premiéru.“
„Deserte, deserte! - Samozřejmě, že se tady nejedná o žádný zákusek.“ :-)

Samozřejmě Varel Frištenský je legenda.
"Když to srovnám s výletem na Kokořín..."

"Zásoby byly přesně spočítaný. Jen to bylo třeba po sečtení vynásobit dvěma. Ale vy jste na mě furt mluvili, a v tom fofru jsem na to zapomněl..."

17.06.2018 5 z 5

Němý Bobeš aneb Český Tarzan Němý Bobeš aneb Český Tarzan Zdeněk Svěrák

Opět špičková klasika. Seminář kvalitou opět téměř překonává samotnou hru. Jak je možné, že se ani po dvacátém přečtení/poslechu neomrzí? Geniální.
"čelní ochranář zbytků přírody..."

"Pane profesore, a jak je ten váš ptáček asi veliký?"

"Nemohu si stěžovat, svědí to jako čert. Vyřizuje Štruncová."

"Cos to udělal, Pepiku?" "Hezký!"

17.06.2018 5 z 5