RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

Dráček Drápek a Království ohně Dráček Drápek a Království ohně Barbora Kvasnovská

Krásná, originální pohádka pro děti. Milý příběh plný laskavosti a pomáhání přátelům. Draci jsou vykreslení velmi hezky a mírumilovně, v dnešní době velmi příjemná výjimka.
Podle mě jedna z nejlepších soudobých pohádek pro děti. Všem rodičům doporučuji.

27.02.2018 5 z 5

Pohádky Pohádky Vuk Stefanovič Karadžič

Jedna z pohádkových knížek mého dětství. Pamatuji si, že příběhy byly originální, nikde předtím jsem je nečetl, líbily se mi.

27.02.2018 4 z 5

Putování za jantarovým drakem Putování za jantarovým drakem Vlado Ríša

Mám rád fiktivní příběhy na základě střípků z historie. A tento je velmi povedený. Kniha je rozdělena na čtyři volně navazující části a každá z nich pojednává o části známé pověsti o Bruncvíkovi. Autor má velkou fantazii a příběh nás zavádí na místa, která jakoby s pověstí mají málo společného, ovšem jen na první dojem, je to totiž dobře zpracováno. Také vykreslená středověká realita je podle mě trefná: rytíři buď bojují nebo tráví čas s ženami v posteli.
Postava královského alchymisty/učence je dobře vymyšlená a to, že je mladý Bruncvík jeho učněm, dává příběhu mnoho nových možností. Velmi se mi líbí fantastický prvek duchů a víl, "starších bytostí", které ze světa postupně mizejí vlivem lidské činnosti.
Nápadu + provedení dávám 4*, jedna navíc za čtivé a pozitivní vykreslení národního hrdiny, díky kterému máme ve znaku lva.
Všem doporučuji.

25.02.2018 5 z 5

Vzpomínky Vzpomínky Jiří Karásek ze Lvovic

Tahle kniha se mi těžko hodnotí jen hvězdami: jako materiál pro studium literatury zaslouží plný počet,
musí být skvělá pro maturanty. Jako vzpomínky méně známého autora a kritika by se nabízelo asi trochu méně. Určitě ale pro někoho bude zcela nezajímavá a i 2* bude moc. Přesto je téma poezie přelomu století poutavě podáno díky osobním autorovým zážitkům a v souvislostech celkem zajímavé. Nejsilněji na mě asi zapůsobil pohnutý osud mladého básníka Karla Hlaváčka.
Básní samotných v knize není mnoho, ale autor krásně a sugestivně vypráví.
Doporučuji zejména studentům, ale určitě ocení i jiní.

31.05.2024 5 z 5

Trolové slaví narozeniny Trolové slaví narozeniny Sissel Bøe

Zvláštní, hezké, nápadité a hlavně milé. Jednoduchá zápletka je z velké části vystižena už v anotaci a hodnotím velmi vysoce, protože příběh o hledání vhodného dárku pro tátu je prostě balzám.
Je znát trochu cizí pohádková mytologie (originál knihy je dánský).
Ilustrace jsou také velmi pěkné, zejména obrázky všech členů trolí rodiny s jejich kratičkou charakteristikou na předsádce knihy.

10.07.2018 4 z 5

Dědeček Večerníček Dědeček Večerníček Jozef Pavlovič

Postava Dědečka Večerníčka je báječná, pohádky o trochu méně. Četli jsme s dětmi asi před rokem a už si moc nepamatuji, o čem byly. Nebyly vůbec špatné, ale taky žádná extra sláva. Zatím jsme ale po knize znovu nesáhli. Vzhledem k tomu, jak často čteme některé jiné pohádky, je tříhvězdičkové ohodnocení tak akorát. Ale i za to jedno přečtení to stojí, ne že ne.

10.07.2018 3 z 5

Amélie a tma Amélie a tma Petra Neomillnerová

Poslechl jsem tento titul od oblíbené autorky nevěda, že je pro výrazně mladší ročníky... ale i tak to byl milý zážitek. Moc pěkná pohádka ze současnosti, trochu i výchovná (chodit sama nocí po parku se nedoporučuje...).

11.05.2018 4 z 5

Rozkoše a dni Rozkoše a dni Marcel Proust

V rámci Čtenářské výzvy "kniha žánru, kterou běžně nečtete" jsem se pustil do tohoto díla.
Zajímavé náhledy na lidské vztahy, emoce, morálku. Velmi hluboké, lidské. Pokud by kniha měla více stránek, asi bych na neměl trpělivost. Ale takto to bylo tak akorát.
(Autora jsem zvolil paradoxně na základě montypythonovské skeče "Celoanglická soutěž v sumarizaci Prousta". Milovníci autora ať mi odpustí, že jsem se k němu dostal takovýmto nezvyklým způsobem :-) )

26.04.2018 3 z 5

Obloha z listí a drahokamů Obloha z listí a drahokamů Zbyněk Holub

Jestli máte rádi tajemné, hluboké hvozdy, dobrodružství z horských krajů, kde se setkávají kultury elfů, trpaslíků a skřetů, tento geografický modul je určitě pro vás. Je zde také detailně zpracovaná nová rasa lesních skřítků se svébytnou, rozsáhlou tisíciletou kulturou (evidentně vycházející z čínské a japonské, ale citlivě zpracované do světa Dračího doupěte). Mě osobně nejvíce zasáhl popis cítění, magie a kultury lesních elfů. Po dočtení jsem si říkal: „No jasně, tak to přece je… Proč mi nenapadla tak výstižná slova, když jsem něco podobného popisoval své družině?“
Jako u předchozích modulů i zde jsou kromě popisu map i významné osobnosti a spolky či komanda, působící na uvedeném území, což opět dodává celku na barvitosti.
Hotové dobrodružství k tomuto modulu, nesoucí název „Skřítčí srdce“, je tradičně rozsáhlé a propracované. Částí z něj jsem se inspiroval pro finální dobrodružství naší družiny.
Jako u ostatních Asterionských modulů, které se mi dostaly do pařátů, musím ohodnotit 100%.

02.04.2018 5 z 5

Ostrovy pokladů: Úchvatný svět pirátů, ukrytých pokladů a jejich hledačů Ostrovy pokladů: Úchvatný svět pirátů, ukrytých pokladů a jejich hledačů John C. Wright

Poutavé vyprávění o legendárních pokladech a těch, kdo se je vydali hledat. Kniha se mi četla velmi dobře.
Pamatuji si zejména jednu pasáž, kdy se snažili vykopat poklad z jednoho místa na pobřeží severní Ameriky, o kterém věděli, že je tam 100% uložen. Poklad byl chráněn pomocí několika opatření a byl uložen velmi hluboko. Jeho vyzvednutí vždy zhatila nějaká komplikace. Museli v blízkosti hlavní šachty vykopat další, pomocnou. A pak ještě další. A poklad se stále nedařilo vyzvednout. Nakonec už nikdo nevěděl, která šachta je ta hlavní s pokladem, a tak museli snahu vzdát. Tomu říkám ironie.

16.03.2018 4 z 5

Pomsta trpaslíků Pomsta trpaslíků Markus Heitz

Další pokračování vynikající knihy. Noví, originálně vymyšlení záporáci. Hrdina Tungdil z předchozích knih prožívá úpadek (osobní krizi) a musí se z toho vyhrabat. Hrdinové se dostávají do nové, předtím zcela neznámé země. Strhující, čtivé, napínavé pokračování.
Kdo váhá, jestli má začít číst, ať váhat přestane a pustí se do celé série. Nebude litovat.

06.03.2018 4 z 5

Válka trpaslíků Válka trpaslíků Markus Heitz

Báječné pokračování prvního dílu držící se vysoce nastavené laťky. Boindil opět hláškuje, trpaslíci jsou pořád tvrdí bojovníci, paráda. Velmi se mi líbila zápletka týkající se rozhádaných trpasličích klanů. Děj byl velmi spletitý, ale o to zajímavější. Plno akce, dějových zvratů, nápaditých míst pro příběh… opět zasloužených 5*.
(A nejlepší je Rodario ! )

06.03.2018 4 z 5

Plukovníkovi nemá kdo psát Plukovníkovi nemá kdo psát Gabriel García Márquez

Kniha mne nezaujala...Možná proto, že jsem ji četl v době, kdy na mne nemohla zapůsobit. Je ovšem dobré si připomenout, jak nuzně někde lidé žijí. Jako příběh o neutuchající naději si zaslouží alespoň 3*.

27.02.2018 3 z 5

Černý kámen Černý kámen Robert Ervin Howard

Horrorové fantasy jednoho ze zakladatelů žánru. Mám rád, když se po několika řádcích začtu a příběh mě nechce pustit až do konce. Howardovi šlo takové psaní skvěle.
Jednoduše strhující.

26.02.2018 4 z 5

Cesta za tajemný Hvozd Cesta za tajemný Hvozd Paul Stewart

Docela pěkná fantasy s mnoha originálními prvky (např. strom "vzduchovec" s extrémně lehkým dřevem, a plno dalších). Moc se mi však nelíbil hlavní hrdina, choval se často jako pos.. ehm strašpytel (plno setkání nebo situací vyústilo ve větu "Snítek zaječel..." )
Nenadchlo, ale ani neurazilo.

26.02.2018 3 z 5

Skutečná Středozem Skutečná Středozem Brian Bates

Velmi zajímavé úvahy a porovnání. Samozřejmě, pořád je to fikce, protože naše informace o popisované době (kolem roku 1000 n.l.) jsou velice kusé. Autor to ale nepodává jako nezáživný popis, dobře se to čte. Souvislosti zde jistě jsou, někdo je bude chtít přijmout, někdo odmítne. Možná máme v sobě pořád kousky té doby a možná právě proto hodně lidí Středozem dodnes tak fascinuje...

20.05.2024 4 z 5

Drakobijci 5 Drakobijci 5 Michael Bronec

Zajímavé povídky, každá trochu z jiného soudku. Bohužel většinu z nich jsem po dočtení rychle zapomněl. Jako jednorázové odregování a výlet do dalších neznámých světů však obstojí.

18.07.2018 3 z 5

Dobrodružství na planetě snů Dobrodružství na planetě snů Ondřej Neff

Tento krátký komiks jsem jako kluk četl mnohokrát. Líbil se mi kreslířův zvláštní výtvarný styl.

01.07.2018 5 z 5

Nunchaku Nunchaku Petr Zárybnický

Detailní popis techniky boje s obrannou zbraní - nunchaku. Jednoduché a výstižné kresby, podle kterých se dá snadno cvičit. Perfektní publikace pro samouky.
Bohužel jsem nezaznamenal jakékoli nové vydání nebo podobnou publikaci.

19.06.2018 5 z 5

Jsem z toho jelen Jsem z toho jelen Rudolf Křesťan

Podle jména mám autora v povědomí zařazeného jako velmi známého. O to větší překvapení bylo, když jsem se do knihy začetl. Podtitul "77 fejetonů o údivu" je podle mne jaksi zavádějící. Fejetony mi přišly rozvláčné, nijaké. Údiv jsem prožíval spíše já. Ani po přibližně šestém fejetonu nepřicházelo nic, co by mne přesvědčilo přečíst kihu celou. Ještě, že jsem ji dostal jako dárek, jinak by mi bylo vyloženě líto vynaložených peněz.
Možná jsou jiné Křesťanovy knihy lepší (nevím, snad dám autorovi ještě někdy šanci), možná nejsem ta správná cílová skupina. Tak jako tak, za mě 2* s odřenýma ušima.

28.05.2018 2 z 5