RyonMathrin RyonMathrin komentáře u knih

O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu O krtkovi, který chtěl vědět, kdo se mu vykakal na hlavu Werner Holzwarth

Originální knížečka. Doporučuji!
Vtipná citoslovce vzhledem k "tematice".
Nejlepší je, jak s tím celou dobu chodí a má to na hlavě :-)

19.06.2018 4 z 5

Enšpígl Enšpígl Josef Hiršal

Četl jsem jako dítě mnohokrát. Nádherné, vtipné, vždycky jsem si říkal, jak mohli být ti lidé tak hloupí, že Enšpíglovi naletěli :-)

19.06.2018 5 z 5

Vzpoura mrtvých Vzpoura mrtvých Otomar Dvořák

Soubor hororových povídek s fantasy námětem oživlých mrtvých byl příjemná oddechovka. Zajímavé nápady, pěkně psané. Obzvlášť mne zamrazilo z povídky Mrtvý luh, popisující podivné věci v šumavském rašeliništi po druhé světové válce.

04.06.2018 4 z 5

Hloubení Hloubení Robert Holdstock

Tohle je tak zvláštní svět... a tak poutavý. Tajemno hlubokých lesů popsané neskutečným živočišným a přitom přirozeným stylem, okořeněné zvláštními bytostmi - mytágy. Děj už si moc nepamatuji, ale dojem z magického lesa se zaryl a utkvěl mi hluboko v mysli... Kniha podle mne patří mezi ty, kteří vynikají a tím se stanou nezapomenutelnými.
Tento díl série se ke mně dostal paradoxně jako první. Musím říci, že se mi líbil snad nejvíce. Překonává ji jen sbírka povídek Les kostí.

06.04.2018 4 z 5

Vzhledem k tomu, že blog Deníček moderního fotra sem tam čtu a je to vždy zábavné, od knihy jsem čekal něco podobného. Opět napsané s velikou nadsázkou, stereotypní reakce mužů i žen jsou naschvál přehnané a vzniká tím typický humor. Vyprávění z pohledu partnerky Nataši, které se střídá s mužským náhledem, je v podobném stylu a taktéž vynikající. Výborná oddechová záležitost.

Severní Taria Severní Taria Karel Černín

Chytím se věty z anotace: Může být Pánovi jeskyně vůbec k něčemu dobré čtení takových vymyšlených světů?
Ano a ještě jednou ano. Vy, kdo jste vytvářeli dobrodružství pro hru, vymýšleli vlastní svět nebo třeba jen jeho část a lámali si hlavu nad mnoha a mnoha věcmi, které je třeba doladit, aby dobrodružství bylo poutavé atd. mi jistě dáte za pravdu. Pocit z vlastního vytvořeného dobrodružství je úžasný, ale sem tam doplnit hotovým dobrodružstvím v rámci úspory času nebo jen kvůli zpestření je fajn.

Modul Severní Taria obsahuje několik svébytných dobrodružství, zasaditelných poměrně jednoduše do skoro jakéhokoli světa Dračího Doupěte (tedy fantasy světa), možná s mírnými úpravami. Dobrodružství jsme odehráli téměř všechna a musím uznat, že se hráčům líbila. I já je musím ocenit, byl to takový Dračák, jaký mám rád. Hodně přemýšlení, hledání, trochu detektivka, boj jen když je nezbytný.
Úžasná záležitost pro ty, kteří ji jsou schopni ocenit, zasloužených 5*.
PS: stejně mi pořád fascinuje, že jsou tyto moduly zařazeny v této databázi. Vždyť se nejedná o knihy v pravém slova smyslu. Ale aspoň mohu využít této příležitosti a pět chválu na povedenou práci autorů.

29.03.2018 5 z 5

Džínový svět Džínový svět Radek John

Hezký příběh o lásce ze skupiny dospívajících. Protože jsem četl zhruba v 18, líbilo se mi to moc. Znovu bych si už nepřečetl, ale knihu si dodnes pamatuji a to se mi u každého svazku nestane. Mladším a zamilovaným doporučuji.

26.02.2018 3 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Epochální. Jeden z důvodů, proč miluji fantasy je číst o nových, originálních a propracovaných světech. A tento mezi ně patří. Nebo spíš mezi ostatními světy vyniká. Co se týče magie, tak se jedná o zcela nejpropracovanější a nejdetailněji popsaný systém ze všech fantasy, které jsem zatím četl. Kouzlení je zde rozděleno na několik vědeckých disciplín (autor zjevně dost čerpá z vlastního civilního povolání profesora), člověk ovládající magii si musí umět spočítat, jak bude kouzlo náročné a ještě ho musí umět uskutečnit svou zručností a v neposlední řadě k tomu mít vycvičenou mysl.
Hrdina je sympatický a jako v mnoha příbězích musí projít velkými těžkostmi (sice poměrně běžná zápletka pro mnoho knih, ovšem perfektně napsáno, plno zvratů a strhujících momentů).
Je také velmi šikovný a oplývá od narození mnoha talenty (obzvláště muzikanti si některé pasáže vychutnají).
Doporučuji všem. Pro příznivce fantastiky nutnost. Pro čtenáře, kteří s fantasy zatím moc nepřišli do styku, doporučuji dvojnásob.

23.02.2018 5 z 5

Tušení podrazu Tušení podrazu Ondřej Neff

Výborný námět zpracovaný mistrem sci-fi. Co víc dodat?
Snad jen to, že kdo nezná knihy Ludvíka Součka, na které se Tušení podrazu decentně odkazuje, tedy Tušení stínu a Tušení souvislosti, tak je vřele doporučuji.

19.02.2018 5 z 5

U Veliké řeky U Veliké řeky Eduard Štorch

Další z poutavých dobrodružných příběhů z doby kamenné od pana Štorcha. Nelíbila se mi tolik, jako Lovci mamutů, přesto stojí za to.

19.02.2018 4 z 5

Věk nenávisti Věk nenávisti Pavel Renčín

Konec trilogie mne trochu zklamal, vítězství bylo za cenu strašných ztrát. Samozřejmě se stále jedná o vynikající knihu. Velice se mi líbilo například završení osudů všech postav z Labyrintu, které se dějem Městských válek postupně prolínaly.
Celou trilogii všem vřele doporučuji.

18.02.2018 4 z 5

Draví a krvežízniví Draví a krvežízniví Jo Walton

Kdysi mě velmi zaujala obálka knihy, ale pak jsem na ni zapomněl. Po mnoha letech jsem se k ní konečně dostal. Opravdu, obálka je z knihy ta lepší část :). Ne, že by to bylo špatné, dávám zasloužené 3 hvězdy, ale jen kvůli drakům. Bylo to trochu jako vývar z Austenové.
Potenciál nápadu by šlo určitě lépe využít. Ale celkem vzato to byla příjemná oddechovka. Přes pomalý začátek jsem se postupně začetl a od příhody se Selendrou v jeskyni se mi líbilo postupně více.
Konzumace zemřelých nebo slabých dostává nový význam při zvlášť výjimečné výživnosti dračího masa (přestože malé,  tak zásadní složky jídelníčku).
Zajímavé termíny jako zrůžovění dračic nebo pozměněná rčení ( např. "vzal mu tím vítr z křídel").
V originále se jmenuje Tooth and claw - zub a spár. Pokud toto sousloví nemá ještě jiný mě neznámý význam, líbí se mi přeložený název Draví a krvežízniví mnohem více.

09.04.2024 3 z 5

Trip do Česka Trip do Česka Josef Škvorecký

Toto krátké a humorné dílko mi půjčil kamarád asi před 15 lety. Na Škvoreckého mi to přišlo netypické, ale docela jsem se bavil. Vyprávění teenagera, který na pár dní přijel z emigrace s rodinou do Československa, je povedené. Zejména díky čechoangličtině, kterou je knížka prošpikována. Dnes už si toho moc nepamatuji, jen některé výrazy a hrátky se slovy. Například to, že česká babička tituluje svého kanadského zetě, když mluví se svou dcerou, výrazem „ten tvůj“. Mladík to pochopí jako český výraz pro otce a v textu se všude používá např. „...pak jsme šli s tentvojem...“ Kniha pobaví určitě více čtenáře, kteří alespoň trochu mluví anglicky.

09.09.2018 3 z 5

Brány Thorbardinu Brány Thorbardinu Dan Parkinson

Dobrý příběh ze světa DragonLance.
Otevřel jsem na náhodné stránce a zrovna jsem se trefil do scény, jak si hlavní hrdina - trpaslík - něco vykovával (píšu všeobecně, aby nebyl spoiler) To mě přimělo ke koupi a nelituji.
Je to slušný standard mezi knihami podobného žánru. Hrdina musí projít určitou cestu kvůli kouzelnému artefaktu, po cestě bojuje a potká nové družiníky, na konci velký souboj se závěrečným zlounem. Klasika, pěkně zpracované. Nevyniká, ale potěší. Kvůli několika celkem originálním prvkům si příběh docela pamatuji, oproti třeba Drakům podzimního soumraku, kteří byli na můj vkus docela rozvleklí a když je zpětně vybavím, nevzpomenu si na nic konkrétního kromě popisu postav družiny.
Celkově hodnotím lepšími 3***, takovými těmi, které označují mírně nadprůměrný zážitek.

21.08.2018 3 z 5

To nejlepší z hororu a fantasy To nejlepší z hororu a fantasy * antologie

Zajímavá sbírka povídek, i když bych to rozhodně neoznačil za "To nejlepší..." Kdysi jsem dostal jako dárek a darující se nechal oklamat názvem. I když jsou každá povídka z trochu jiného soudku, celkově slabota. Jediné dvě, která se mi líbily, jsou Stříbro nebo zlato a Paní kostí. Zbytek tak nějak prošel a nezanechal žádný výrazný dojem, už si je nepamatuji. Ovšem až na nechutnost pod názvem Martyrium, vydávající se za povídku, která zanechala dojem velmi záporný.

"Co je víc, stříbro nebo zlato? Slunce nebo Měsíc?"
"Ani jedno není lepší než to druhé. Jsou si rovny."

15.07.2018 3 z 5

Příběhy z Medvědína 2 Příběhy z Medvědína 2 Jana Pacnerová

Vyprávění o dalších příhodách medvědí rodinky. Velmi příjemná záležitost, drží laťku vysoko jako první díl. Kniha opět obsahuje dvoustrany s načrtnutými obrázky, které mohou děti dotvořit jako omalovánky. Je to zajímavý nápad, i když my jsme ho nevyužili (prostě nechceme malovat do knížek, ani do vyhrazené oblasti :-) )

10.07.2018 5 z 5

Není krve bez ohně Není krve bez ohně Miroslav Žamboch

Tohle se mi líbilo ještě víc než Pašerák. Nejprve jsem se zarazil zmínkou o Napoleonovi, ale nakonec to bylo dobře napínavé. I když odhadnutelné, ale přesto potěšilo. Andrea je k nakousnutí, Vincent je borec a JFK dokonale doplňuje rovnostranný trojúhelník hrdinů. Opět ta lahůdková přirovnání. A parodie na Cimrmana mě fakt pobavila :-)

30.05.2018 4 z 5

Bílý drak Bílý drak Anne McCaffrey

Poslední díl trilogie drží laťku stále vysoko, přesto - při srovnání všech třech dílů se nemohu ubránit dojmu mírně klesající tendence kvality.
Popis Pernu je bezvadný, nové nápady co se týče draků (tedy co umí výjimečný bílý drak Ruth) se mi líbily.
Stále mne fascinuje nápad cechu Harfeníků (prolíná se všemi díly trilogie) - co všechno mají na starosti a co dokážou... Hlavní postava - mladík Jaxom - mi také byla sympatická.
Kniha je však opět plná dlooooouhých rozhovorů a stránek, které nevypovídají téměř o ničem a jen text nafukují. V ději je pár zásadních a čtivě podaných událostí a zvratů, ale zmíněné pomalé pasáže jsou opravdu dlouhé a někdy skoro nudí. Kvůli tomu hodnotím o hvězdičku méně.
Přesto je to pěkný zážitek a pokud jste četli první a druhý díl, neváhejte.

04.05.2018 4 z 5

Dračí skok Dračí skok Anne McCaffrey

Poutavé pokračování série. Tentokrát s hlavním hrdinou F´norem, bratrem F´lara, který provede velmi odvážný skutek. K tomu opět popis Pernu zabíhající do detailů. Dále politikaření a pletichy těch, kteří přišli ze starých weyrů...
Četl jsem kdysi dávno, v devadesátých letech, kdy u nás prvně vyšlo a byla to jedna z mých prvních fantastických knih.
Autorka staví na dlouhých (někdy až moc) rozhovorech a hodně rozebírá myšlenkové pochody postav. Někdy mi to sedlo, jindy to byla zbytečná "omáčka".
Upřímně, Dračí let se mi líbil více. Ale kdo má svět Pern rád, pro toho je to nutnost přečíst :-)

04.05.2018

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Vynikající sci-fi dílo jednoho z průkopníků tohoto žánru. Jak se to, co se třeba zdá ušlechtilou myšlenkou může zcela zvrhnout v neskutečné utrpení. Navíc je to docela nadčasová záležitost - vzhledem k dnešním možnostem genetických pokusů...