Dračí skok

Dračí skok https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/2351/draci-skok-2351.jpg 4 130 8

Drakeni z Pernu série

Život na Pernu se změnil. Nic není jako dřív. Tradice přestávají být tradicemi, mění se zvyky i postoje prostých lidí. Dračí jezdci se chtějí vydat na Kravici a jednou provždy zničit vražedná Vlákna. Je taková cesta vůbec možná, nebo je to sebevražedná mise? A je dobré nebo špatné znamení, že se narodil bílý drak?

Literatura světová Romány Fantasy

kde je drak
a vůbec nesejde
na tom,
z čeho je postaven.

Druhá kniha v sérii Drakeni z Pernu je dalším perfektním dobrodružstvím. Dějově navazujeme na události v předchozím příběhu, ale časově se zase posuneme trochu do budoucnosti. Respektive o sedm oběhů. V tomto příběhu jsou nalezeny zajímavé předměty vydolované z jednoho starého weyerského sklepení. Najdou se vlastně úplně náhodou, díky rebelii pana Ruathské držby Jasona. Ostatně i na konci této knihy se stane zvláštní věc, kterou má na svědomí právě tento zmiňovaný pan Jason.

Malá ochutnávka:
Nepředvídatelný spad Vláken, ohňový dráčci v rukou držebníků, drak znechucený vlastním jezdcem a další drak, který předvídá otázky, jež mu jeho jezdec hodlá položit! A to si před těmi sedmi oběhy F´lar myslíval, jaké že to má velké starosti!

Tuto sérii už čtu po třetí nebo po čtvrté. První trilogie Dračí let, Dračí skok a Bílý drak je v mém vlastnictví už od nepaměti. Skoro jsem už na ní zapomněl, stejně jako Pernský lid zapomněl na svou minulost. V tomto díle se k minulosti opět vrací, aby nalezli staré, leč účinné prostředky proti padajícím Vláknům. Je tu krásně popsáno, jak staré ale účinné prostředky jsou zapomenuty v minulosti. Drakeni i jejich lid se má ještě hodně co učit. Minule zvládli dokonce v mezimezí skočit časem zpět. A já byl zvědav, co dokáží v tomto příběhu.

Citát: Písek lidské pamětí vysychá až příliš rychle.

Pravda je však trochu dále. Prvních asi sto dvacet stránek je věnováno opakování a připomínání již prožitých událostí. Teprva pak se to rozjede. Cestování časem už je skoro běžná cesta pro každého schopnějšího drakena. Ale zde pan F´nor se svým drakem Canthem uskuteční další nebezpečný skok. Ale nejedná se o skok časem. Nebudu prozrazovat, ale tento skok opět posouvá děj do nekonečných možností. Objevuje se nový druh draků a celkově se celý Pern hodně mění. Nové myšlenky pomalu zdolávají staré přemýšlení a to je pro všechny dobře. Další povedený dobrodružství.

Citát: Taková spousta znalostí se nenávratně ztratila!

StarPopcorn
05.01.2021 5 z 5

(SPOILER) U druhého dílu se rozvinuli témata:
•Problém s vlákny a účinná obrana
•Pamětníci
•Jižní kontinent
Jsem moc rád, že tady mnohem víc prostoru dostal i F'nor - Už to není jen F'larův oddaný pobočník, který je vedlejším charakterem. V tomto díle se totiž (kvůli události s dýkou a pamětníky) F'nor stává cca pro první část knihy hlavní postavou.
Kylara splnila očekávání, je tak otravná, že si celou knihu říkám, proč někomu nedošla trpělivost a nezavřel jí tu prořízlou pusu.
Výborně zpracované je i pátrání po způsobu ochrany proti vlákny. Já třeba bych ponravy taky nepřivítal s otevřenou náručí ;D
Zkrátka vyvážený mix akce a pletichaření - Jak Pánů Držeb, tak Drakenů.
Jasných 5/5, kdybych mohl, dám víc

ludek.n
24.05.2018 4 z 5

Sedm oběhů po událostech prvního dílu dračí jezdci stále bojují se smrtícími Vlákny, přilétajícími z bludné oběžnice Krvavice, ale nyní se častěji než kdy dříve dostávají do rozporů nejen s ostatními obyvateli Pernu, ale i mezi sebou navzájem. Eskalace napětí vede až k souboji na život a na smrt mezi dvěma dračími vůdci, a jeho výsledek zásadním způsobem promění poměry na Pernu. Kniha Dračí skok rozvíjí témata svého předchůdce, přičemž současně nebývale košatí vírem nových nápadů a postřehů. Řeší se vztahy v pernské společnosti, na přetřes přicházejí lidské charaktery, objevují se zapomenuté znalosti a otázek rozhodně neubývá. Celý ten propletenec lidí a draků má přitom nádherně promyšlenou a zpracovanou strukturu, která má hlavu a patu a do příběhu čtenáře vtáhne a nepustí. Vlastně to jediné, co mi brání dát plný počet hvězd, je opět ona jakoby unylá atmosféra vyprávění, která otupuje hrany vzrušujících momentů.

RyonMathrin
04.05.2018 5 z 5

Poutavé pokračování série. Tentokrát s hlavním hrdinou F´norem, bratrem F´lara, který provede velmi odvážný skutek. K tomu opět popis Pernu zabíhající do detailů. Dále politikaření a pletichy těch, kteří přišli ze starých weyrů...
Četl jsem kdysi dávno, v devadesátých letech, kdy u nás prvně vyšlo a byla to jedna z mých prvních fantastických knih.
Autorka staví na dlouhých (někdy až moc) rozhovorech a hodně rozebírá myšlenkové pochody postav. Někdy mi to sedlo, jindy to byla zbytečná "omáčka".
Upřímně, Dračí let se mi líbil více. Ale kdo má svět Pern rád, pro toho je to nutnost přečíst :-)

IYv
30.08.2017 5 z 5

z nostalgie 5 hvězd. Tahle série mě kdysi velmi upoutala, ovšem ten zbytek - Nerilka, Moreta atd., tady už mi připadalo, že autorka vykrádá sama sebe.

dpxcz
16.01.2017 5 z 5

Dračí jízda pokračuje parádním druhým dílem série Drakeni z Pernu.

HiNataLi
18.10.2013 5 z 5

Skvělá knížka, první a třetí díl mám asi trošičku radši, ale rozhodně stále zůstává vysoko na mém osobním žebříčku. :)

Senza Jenka
30.11.-0001 5 z 5

Celou sérii mám hrozně ráda - je to možná trochu pro děti, ale opravdu nááádherné.