Hloubení

Alex Bradley je chlapec s bujnou dětskou fantazií, který žije nedaleko prastarého lesa, jenž před časem pohltil jeho kamarádku Tallis a nyní začíná působit i na něho. Ovšem veškeré kontakty s lesem jsou čím dál nebezpečnější a chlapcovu psychiku těžce poznamenávají, až jednoho dne Alex zmizí. Když je po čase na kraji lesa nalezeno dětské tělo, všichni včetně zdrcených rodičů v něm poznají Alexe. Ale možná je vše jinak. Možná les Alexe vstřebal, vtáhl ho do svého zeleného srdce, a teď z jeho snů a děsů čerpá inspiraci pro vytváření mytág, zvláštních bytostí, které les zalidňují, jak to udělal již mnohokrát předtím. Jenže Alexova mytága jsou jiná – postižená, vykolejená tak, jak byl v posledním období svého života on – a začínají ohrožovat nejen svého tvůrce, ale i les jako takový… V příběhu Richarda Bradleyho, který se skupinou vědců pátrá po ztraceném synovi, Robert Holdstock dokazuje, že jeho les mytág zdaleka nevydal všechna svá tajemství. A „hloubení“, nevyzpytatelné průchody, jimiž je Ryhop protkán, mohou Richardovu cestu zkrátit, avšak mohou ho i navždy uvěznit v hlubinách tajemného hvozdu. Předmluvu k novému českému vydání románu Hloubení napsal velmistr žánru Michael Moorcock a připojen je i doslov samotného Roberta Holdstocka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/293414/hloubeni-OwV-293414.jpg 4.4111

Les mytág (4.)

The Hollowing (1992)

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

parxel

Pokaždé když čtu knihu od Roberta Holdstocka, tak mám pocit, že se tak trochu míjíme. S přibývajícími stránkami ztrácím pozornost a příběh jakoby běžel úplně mimo mne. Stejně tomu bylo i při čtení Hloubení. Robert Holdstock a jeho knihy zkrátka nejsou můj šálek čaje, ale dal jsem mu šanci a nelituji toho. Celou sérii Les mytág považuji za vyjímečnou svým pojetím a originalitou. Nicméně postrádám v ní něco, co by mne hlouběji oslovilo. A z toho plyne i mé doporučení pro potenciální čtenáře. Dejte této knize šanci, možná vás osloví, možná ne, ale v každém případě nahlédnete do netradičně pojatého světa, ve kterém se mísí skutečnost s imaginací a historií.

Eremites

I přes mnohé výhrady k prvnímu dílu série - knize Les mytág - jsem sáhla po Hloubení. Asi jsem se potřebovala ujistit, zda k Holdstockovi přece jen nenajdu nějakou schůdnou pěšinu.
Bohužel - nenašla. Obranné mechanismy lesa zřejmě zafungovaly až příliš dobře. Čtení pro mne bylo jako chůze ze schodů s podvrtnutými kotníky a nadto ještě v příliš malých botách - bolelo.

Ve srovnání s prvním dílem série bych ocenila snad jen více rozmanitějšího děje a lepší propracovanost postav, nicméně občas těch postav (lidí, mytág, legend a jiných potvor) bylo až příliš. Jelikož nejsem nijak zvlášť sečtělá v mytologii a legendách staré Anglie (a taky Řecka či jiných zemí), postavy mne mátly, pletly se mi, musela jsem si dohledávat v jiných zdrojích, co byly vlastně zač. A tohle prostě od fantasy literatury neočekávám. Když se chci vzdělávat, sáhnu obvykle po učebnicích či populárně naučných knihách.
Po dlouhé době se mi navíc stalo, že po dočtení jsem propadla do čiročiré deprese, té temnoty a těžkosti bylo v knize asi už příliš.

Je mi líto, ale s tímto autorem jsem se potkala (doufám) naposledy. Zřejmě mám laťku fantasy až příliš vysoko a musím se smířit se skutečností, že jen málokterý autor na ni dosáhne.

RyonMathrin

Tohle je tak zvláštní svět... a tak poutavý. Tajemno hlubokých lesů popsané neskutečným živočišným a přitom přirozeným stylem, okořeněné zvláštními bytostmi - mytágy. Děj už si moc nepamatuji, ale dojem z magického lesa se zaryl a utkvěl mi hluboko v mysli... Kniha podle mne patří mezi ty, kteří vynikají a tím se stanou nezapomenutelnými.
Tento díl série se ke mně dostal paradoxně jako první. Musím říci, že se mi líbil snad nejvíce. Překonává ji jen sbírka povídek Les kostí.

špulo

Ďalšie Holdstockove hrabkanie sa v hlave čitateľa. Bolo fascinujúce sledovať, kam až sa autor dokáže dostať v práci s mýtmi, podvedomím a mágiou lesa. Tomuto hovorím dobrodružstvo mysle....

vajglik
23.08.2017

Návrat do Ryhopského lesa se vším všudy. Tentokrát otec hledá ztraceného syna a není na to sám. Aspoň částečně mu pomáhá skupinka vědců, kteří se rozhodli les důkladně prozkoumat...
Vskutku zajímavý příběh. V sérii bych ho postavil na druhé místo za Les mytág. Opět jsme se trochu více dozvěděli o fungování lesa a dalších evropských mýtech. Už se těším na další kousek od tohoto autora.

DuncanIdaho
04.07.2017

Jako každý díl této série mne i Hloubení přitáhlo ke čtení a využil jsem každou chvilku ke čtení. Dobrá byla myšlenka vědeckého týmu i míst k přecházení mezi různými částmi lesa.

ziriant
01.04.2017

S koupí dalšího dílu jsem chtěla ještě počkat, ale nakonec jsem neodolala. Jsem vážně zvědavá, jaké to jednou bude číst sérii o Lesu Mytág podruhé (potřetí?). Protože na poprvé mě to vtáhlo, jako pravé "hloubení" a ne že bych nemohla naleznout cestu ven, ale ani jsem nechtěla. Tento díl bych zatím zařadila na pomyslnou druhou příčku, za Lavondyss, a před první díl, samotný Les Mytág.

ala.mihalikova
18.09.2015

Mě se to líbilo, bylo to zajímavé čtení. Chvílemi i napínavé a byla jsem zvědavá na konec. Ten mě ale moc neuchvátil. A orientovat se v posloupnosti mi dávalo zabrat. Ale stálo to za to.

Kelderek
26.04.2015

Pro mě spíš slabší díl. Ale je to spíš o mém vlastním emocionálním chápání této knihy

Ladys
22.11.2014

Četl jsem Les mytág, Lavondyss a Hloubení přímo po sobě, takže nadšení zde hodnotících nesdílím. Ale asi moje chyba. Měl jsem přemytágováno. Váhal jsem mezi třemi až čtyřmi, ale Hloubení bylo lepší, než Lavondyss. Proto 4/5

Nagadir
03.09.2014

Nejlepší kniha ze série o Lese Mytág. Konec jsem rozdýchávala ještě dlouho.

Paulie
15.04.2012

Podle mě jedna z nejlepších knih z celé série o lese mytág.

Ikkju
15.09.2011

Koukám že jsem se do série začetl od konce x). Každopádně atmosféra velmi zvláštní, třeba mi to jednou nedá a zkusím to od prvního dílu...

lesy

Robert Holdstock