Hloubení

Alex Bradley je chlapec s bujnou dětskou fantazií, který žije nedaleko prastarého lesa, jenž před časem pohltil jeho kamarádku Tallis a nyní začíná působit i na něho. Ovšem veškeré kontakty s lesem jsou čím dál nebezpečnější a chlapcovu psychiku těžce poznamenávají, až jednoho dne Alex zmizí. Když je po čase na kraji lesa nalezeno dětské tělo, všichni včetně zdrcených rodičů v něm poznají Alexe. Ale možná je vše jinak. Možná les Alexe vstřebal, vtáhl ho do svého zeleného srdce, a teď z jeho snů a děsů čerpá inspiraci pro vytváření mytág, zvláštních bytostí, které les zalidňují, jak to udělal již mnohokrát předtím. Jenže Alexova mytága jsou jiná – postižená, vykolejená tak, jak byl v posledním období svého života on – a začínají ohrožovat nejen svého tvůrce, ale i les jako takový… V příběhu Richarda Bradleyho, který se skupinou vědců pátrá po ztraceném synovi, Robert Holdstock dokazuje, že jeho les mytág zdaleka nevydal všechna svá tajemství. A „hloubení“, nevyzpytatelné průchody, jimiž je Ryhop protkán, mohou Richardovu cestu zkrátit, avšak mohou ho i navždy uvěznit v hlubinách tajemného hvozdu. Předmluvu k novému českému vydání románu Hloubení napsal velmistr žánru Michael Moorcock a připojen je i doslov samotného Roberta Holdstocka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/293414/hloubeni-OwV-293414.jpg 4.4137

Les mytág 4.

Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Argo

The Hollowing, 1992

Kniha Hloubení

alexLytton

Hloubení je ve stínu Lavondyss, což je škoda, je to jinak nejčtivější díl série. Je přístupný, dobrodružný a klukovský ( Jáson a argonauti). To ale jeho kvalitu a originálnost nesnižuje. Opět jsou zde silné hororové scény a co se týká hlavního hrdiny, je to nejlépe popsaná postava, jakou vůbec znám, nejvíce lidská. Richard prožívá přirozeně všechny lidské emoce, strach, zoufalství, naději, radost i lásku. Je to dokonalý člověk.

Turmee

Pro mě nejzajímavější a nejčtivější kniha ze série. Příběh pěkně odsýpá, i když pořád mi tam chybí nějaká logická uspořádanost. Poslední kapitoly mě neuspokojily, tak si uchovám alespoň vzpomínku na prostřední část knihy, která byla trochu detektivkou, trochu thrilerem, trochu románem.

Myšlenka mytág se mi moc líbí, ale způsob, jakým je podávána je na mě příliš abstraktní.

Tivvy
30.04.2019

Četla jsem před 12 lety, a ještě teď mi při vzpomínce na tuhle knihu proběhne mráz po zádech a vderou se slzy strachu...

petrulka
27.11.2018

Hloubení je v sérii pro mne úkrokem stranou. Jako starý konzervativec bych více ocenila větší provázanost s původním, nosným příběhem. Skupina odborníků v lese na mě působila zvláštně rušivým dojmem - "už se to ví a vědí to všichni", není to tajemný, soukromý příběh několika lidí, ale vědecký projekt. Nicméně myšlenka zachycení existence Alexe je hodně zajímavá, jeho cestování systémem, velké přátelství, bez něhož by si možná neporadil, za to vše palec nahoru.

ludek.n
12.11.2018

Potřetí se Robert Holdstock vydává do Ryhopského lesa a za sebe musím říct, že tentokráte mě jeho vyprávění strhlo, jako dosud žádné předtím. Možná je to proto, že nechal příběh plynout přirozeněji a nesnažil se ho zamknout salvami mytologických odkazů a časových paradoxů, jak to dělal dříve. Ne, že by se těchto atributů vzdal docela, ale na rozdíl od předchozích knih, jimi děj nezahlcuje a základní linii, kterou je otcovo hledání ztraceného syna, nechává čistou a jenom ji lehce oplétá a šperkuje sítí magických dobrodružství, odehrávajících se uprostřed Ryhopského lesa. Hloubení je tak knihou čtenářsky mnohem přístupnější a pochopitelnější, která rozkvétá s každou další stránkou. Citlivě jsou zakomponovány i odkazy na události předchozích dílů, takže vynikne ona nádherně komplexní struktura celého Ryhopského gobelínu, korunovaná strhujícím závěrem. U Lavondyssu jsem vzpomínal jednu odvěkou pravdu, a pro Hloubení mám také jednu: do třetice všeho dobrého.

parxel
13.09.2018

Pokaždé když čtu knihu od Roberta Holdstocka, tak mám pocit, že se tak trochu míjíme. S přibývajícími stránkami ztrácím pozornost a příběh jakoby běžel úplně mimo mne. Stejně tomu bylo i při čtení Hloubení. Robert Holdstock a jeho knihy zkrátka nejsou můj šálek čaje, ale dal jsem mu šanci a nelituji toho. Celou sérii Les mytág považuji za vyjímečnou svým pojetím a originalitou. Nicméně postrádám v ní něco, co by mne hlouběji oslovilo. A z toho plyne i mé doporučení pro potenciální čtenáře. Dejte této knize šanci, možná vás osloví, možná ne, ale v každém případě nahlédnete do netradičně pojatého světa, ve kterém se mísí skutečnost s imaginací a historií.

Eremites
12.07.2018

I přes mnohé výhrady k prvnímu dílu série - knize Les mytág - jsem sáhla po Hloubení. Asi jsem se potřebovala ujistit, zda k Holdstockovi přece jen nenajdu nějakou schůdnou pěšinu.
Bohužel - nenašla. Obranné mechanismy lesa zřejmě zafungovaly až příliš dobře. Čtení pro mne bylo jako chůze ze schodů s podvrtnutými kotníky a nadto ještě v příliš malých botách - bolelo.

Ve srovnání s prvním dílem série bych ocenila snad jen více rozmanitějšího děje a lepší propracovanost postav, nicméně občas těch postav (lidí, mytág, legend a jiných potvor) bylo až příliš. Jelikož nejsem nijak zvlášť sečtělá v mytologii a legendách staré Anglie (a taky Řecka či jiných zemí), postavy mne mátly, pletly se mi, musela jsem si dohledávat v jiných zdrojích, co byly vlastně zač. A tohle prostě od fantasy literatury neočekávám. Když se chci vzdělávat, sáhnu obvykle po učebnicích či populárně naučných knihách.
Po dlouhé době se mi navíc stalo, že po dočtení jsem propadla do čiročiré deprese, té temnoty a těžkosti bylo v knize asi už příliš.

Je mi líto, ale s tímto autorem jsem se potkala (doufám) naposledy. Zřejmě mám laťku fantasy až příliš vysoko a musím se smířit se skutečností, že jen málokterý autor na ni dosáhne.

RyonMathrin
06.04.2018

Tohle je tak zvláštní svět... a tak poutavý. Tajemno hlubokých lesů popsané neskutečným živočišným a přitom přirozeným stylem, okořeněné zvláštními bytostmi - mytágy. Děj už si moc nepamatuji, ale dojem z magického lesa se zaryl a utkvěl mi hluboko v mysli... Kniha podle mne patří mezi ty, kteří vynikají a tím se stanou nezapomenutelnými.
Tento díl série se ke mně dostal paradoxně jako první. Musím říci, že se mi líbil snad nejvíce. Překonává ji jen sbírka povídek Les kostí.

Společenstvo Prstenu
Společenstvo Prstenu