ruzer ruzer komentáře u knih

The Paris Review - 50. roky The Paris Review - 50. roky kolektiv autorů

Mám veľmi rád rozhovory. Fanúšik sa môže dozvedieť trošku intímnejšie informácie o svojich obľúbencoch. Nie len tie, čo sú uvedené na prebale ich diel. Spisovateľ sa stáva plastickejší, nie je to už len načančaná fotka. Ich nevýhodou je, že sa s ich aktuálnou odpoveďou nemusia ztotožňovať nasledujúci deň nie o desať rokov. Ale to nevadí aj rak sme radi, že nám umožnili nazrieť do ich sveta.
Niektoré rozhovory som zhltol, iné ma až tak neoslovili. Ale aspoň si človek spraví ako taký prehľad.
Dúfam, že nakladateľstvo bude pokračovať a postupne vydá rozhovory zo všetkých dekád. Určite sa je na čo tešiť.

28.09.2018 3 z 5

Loučení s Lennoxem Loučení s Lennoxem Raymond Chandler

Kniha je lahôdka. Moja druhá od Ch.
V porovnaní s hlbokým spánkom sa mi kniha javila oveľa prehľadnejšia a lepšie napísaná. Nestrácal som sa tak v texte ako pri jeho prvotine.
Ch. je majstrom svojho remesla. Bravúrne zvláda atmosféru a tie brilantné dialógy by som mohol čítať do osprostenia. Záverečný mindfuck vyčarí úsmev a knihu založíte na čestné miesto v knižnici.

28.09.2018 5 z 5

Občanský průkaz Občanský průkaz Petr Šabach

Som veľmi rád, že som sa narodil až po tejto epoche.

09.09.2018 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Smiech cez slzy. Vo veľa situáciach som sa úplne našiel. Menil sa len môj vnútorný stav.
Som po rozpadový ročník a je to stále rovnaké, ľudia sa nemenia :)

17.08.2018 4 z 5

Vojde kôň do baru Vojde kôň do baru David Grossman

Občas som sa bavil a napäto čítal ale väčšinu diela som to už chcel mať za sebou. Neviem či treba dozrieť alebo ma to nebude baviť nikdy. Miestami bol ten humor za hranicou mojej tolerancie.

07.08.2018 2 z 5

Vyčerpávajúca publikácia. Pri čítaní človek nemá pochýb o tom, že Snyder je akademik. Množstvo odkazov nielen zvyšuje kredibilitu diela ale taktiež umožňuje človeku ďalšie vzdelávanie.
Nechcel by som žiť v tých časoch, ľudia umierali úplne zbytočne a v neuveriteľných množstvách. Obyvatelia dotknutých krajín si zažili neuveriteľné utrpenie.
Priznám sa, že o veľa veciach som absolútne nevedel a kniha mi v mnohom otvorila oči. Úrivky z nej by mali byť súčasťou učebníc dejepisu. 20 st. nás veľmi ovplyvnilo a pritom je mu v osnovách dejepisu venovaný minimálny priestor. Potom sa nemôžeme diviť tomu čo sa v našej spoločnosti deje. Pomali vymierajú pamätníci a tieto naše zverstvá nám nemá kto pripomínať.
Prečítať by si ju mal každí, ale hlavne hajlujúci extrémisti a osoby nosiace kosáky a kladivá alebo nápisy CCCP hrdo na zástavach alebo tričkách. Ale takýto človek už má svoj ,,správny názor''. Nenechá si otvoriť oči.

26.07.2018 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Kniha sa čítala jedným dychom. Nečakal som že historická kniha ma tak vtiahne do deja a ja neprestanem myslieť na to, kedy budem pokračovať.

Vzdávam hold odvahe a činom parašutistov, členom odbojových zložiek a každému kto im pomáhal napriek tomu, že riskovali svoje životy a životy svojich najbližších.

Zaslúžite si aby Vaše mená boli navždy zapísané do dejín a hlavne do učebníc dejepisu, aby sa na Vás nikdy nezabudlo.

24.06.2018 5 z 5

Obratník Raka Obratník Raka Henry Miller

Knihu som nedočítal do konca, pretože ma nudila. Občas zaujímave pasáže ale tie sa bezmocne topili v záplave balastu.

24.06.2018

Psychiatr Psychiatr Caleb Carr

Kniha, ktorá je na jednu stranu vznešená vďaka brilantným dialógom a zaujímavými postavami na druhú stranu plná neskutočného hnusu atmosféry amerického veľkomesta na sklonku 19. storočia. Značne atypická detektívna skupinka rieši prípad o ktorého vyriešenie nie je v počestnej spoločnosti záujem. Kniha mala trpký happy-endovský záver. Presne tak to mám rád, keď čitateľ dostane len polovicu toho, čo očakáva.
Neviem do akej miery môžeme autorovi uveriť dobové reálie a popis prostredia. Ale pokiaľ to je len z tretine pravda tak to musela byť hnusná doba. Špina, hnus, hodnota človeka na úrovni niklákov a všadeprítomná korupcia na všetkých spoločenských stupňoch.
Táto kniha je zákusok. Čokoláda je nahradená výkalmi, plnka ľudským mäsom a povestná čerešnička obsahuje sklovec.

07.06.2018 5 z 5

Hluboký spánek Hluboký spánek Raymond Chandler

Knihu som čítal počas skúškového. Čo ma prekvapilo, že aj po 2-3 týždňových prestávkach v čítaní som sa rýchlo znovu dostal do deja. Raymond pravidelne pripomína, čo sa udialo takže sa nestratíte.
Čítal som od neho aj poviedky v zbierke Posledné útočisko ale musím napísať, že román bol oveľa lepší.

Hluboký spánek mal trpkú príchuť drsnej školy. Brilantné dialógy, zaujímavé prostredie a solídny humor. Už sa teším na ďalšie Marleowky.

Predvojnová amerika musela byť perfektné miesto, teda ak sa človek nespolčoval s drsnými chlapíkmi.

22.05.2018 4 z 5

Zóna odvahy Zóna odvahy Anton Marec

Vcelku zaujímavá publikácia zhrňujúca horolezectvo z každej strany. Jediné čo mi vadilo bolo to, že autor dosť používal texty, ktoré som už pred tým čítal.

17.04.2018 3 z 5

Strmé cesty k Himalájam Strmé cesty k Himalájam Michal Orolin

Prierez autorovým horolezeckým životom. Napriek tomu, že autor poliezol množstvo svetových hôr je tam cítiť jeho lásku k Tatrám.

Z knihy je cítiť rešpekt a pokoru pred horami. A to je to najdôležitejšie pre každého, pohybujúceho sa v ich okolí.

19.02.2018 4 z 5

Od Gašerbrumu po Everest: slovenskí a českí horolezci na všetkých štrnástich hlavných osemtisícovkách sveta, 1969–1995 Od Gašerbrumu po Everest: slovenskí a českí horolezci na všetkých štrnástich hlavných osemtisícovkách sveta, 1969–1995 Milan Vranka

Útla kniha popisujúca pôsobenie ČS horolezcov v Himalajách. Nenájdete tu detailné popisy jednotlivých expedícií, skôr sa jedná o výpis kto, kedy, s kým a do akej výšky. Na konci je chronologická tabuľka všetkých expedícií a pokusy jednotlivých aktérov.
Knihu si užije každí, ktorému učarovali výšky.

12.02.2018 4 z 5

Nehaňte vlka Nehaňte vlka Farley Mowat

Kvalitná oddychovka. Pokiaľ máte radi prírodu a chováte úctu k šelmám, tak hurá do nej. Odporúčal by som ju aj moderným mešťanom, ktorí majú strach dokonca aj z vražedných veveričiek :)

11.02.2018 5 z 5

To je přece nesmysl To je přece nesmysl Jiří Kulhánek

Kulhoš vie ako na to. Ale tieto poviedky mi až tak nesadli. Stále mám pocit, že je značne preceňovaný.

07.02.2018 3 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Super oddychovka. Človek sa nasmeje a taktiež sa čo to priučí. Ak raz dostanem šialený nápad niečo napísať, tak si ju otvorím ako učebnicu.

04.02.2018 4 z 5

Milénium 1–3 (box) Milénium 1–3 (box) Stieg Larsson

Je 3:10 a akurát som dočítal posledné slovo poslednej časti. Od prvého slova Mužov mi to trvalo 13 dní a 40 minút. Počas toho obdobia som sa musel venovať odporným veciam ako bolo jedenie, spánok, učenie na skúšku, cestovanie, upratovanie... Nejaké životné pochody koho zaujímate. Dajte mi pokoj, mám tu oveľa podstatnejšiu činnosť.

22.01.2018

Luxusný zážitok. Mal som strach, že to skončí otvorene podobne ako dvojka. Našťastie sa to nestalo.

Musím sa ospravedlniť, pretože som si myslel, že severské krimi sú len aktuálny módny trend bez akejkoľvek kvality. A hneď prvá séria mi naznačila ako nehorázne som sa mýlil.

Neskutočne ma bavil záverečný súdny proces. Kľudne ho porovnám s procesom v istých Karamazovcoch. Dúfam, že si môžem takéto prirovnanie dovoliť, aby som nebol upálený na hranici medzi vznešenou literatúrou a detektívnym brakom.

Po prečítaní posledného riadku ste smutní pretože je to za vami a aj keď to budete čítať znova už nikdy to nebude ako po prvý krát. Ale zároveň ste štastní pretože sa vám stále v lebke odráža spomienka aké to bolo perfektné. Sedíte/ležíte a ešte dlho sa pozeráte do blba a na tvári máte priblblý úsmev. Istý doktor Teleborian by vás určite neoznačil sa psychicky normálneho. Ale dúfate, že sa nájde rojko z nejakého plátku, čo sa za vás pobije.

22.01.2018 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

Musím sa priznať, že na začiatku som vcelku tápal. Prišlo mi ako keby sa to nedokázalo dostať do poriadných otáčok. V štvrtine knihy som ani len netušil o čom to môže byť. V porovnaní s predchádzajúcou knihou to malo opisový začiatok. Nič sa nedialo.

A zrazu prišla časť čo mi mozog zarazila do gauču ako keď na SR-71 zapnete afterburner. A začalo to. Priam idylicky vybudovaný začiatok bol v ťahu.

Larsson vie zvraty. A to je podstatné. Je to základom detektívky. Hlcete slovo za slovom a strany utekajú a zrazu príde veta o štyroch slovách, čo všetko prevráti hore nohami. Vaše predpoklady o deji/záplatke sú nenávratne stratené. Prestávaju platiť fyzikálne zákony.

Jediné čo by som vytkol je určité megalománstvo v porovnaní s predcházajúcim dielom. Ale to nevadí. Nejde inak hodnotiť ako piatimi hviezdičkami. ,,Finálna časť'' idem si po teba!

19.01.2018 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Ojojóóój tak toto bola lahôdka. Mal som mierne povedané odpor k severskej krimi pretože bola všade. Milión autorov, holywood točil adaptácie ako v mokrom sne Henryho Forda.

Kamoš mi podaroval jeho starého Kindla. Tak som ako správny buran navštívil web uložto.xy a dlho rozmýšlal čo upirátiť. Okej vyskušáme smer strelky kompasu. Čo to bude ? Videl som Fincherovu adaptáciu a vôbec som si nepamätal o čom to bolo. Tak prečo si neosviežiť pamäť.

Začal som teda čítať Mužov. Zhltol som ich v priebehu pár dní. Písať tu superlatívy by bolo trápne. Kniha ma chytila hneď od začiatku. Takže nesúhlasím s tým, že niekto spomínal nemotorný rozbeh

Ale budem trápny. Smekám.

Tento víkend sa mi bude ťažko učiť na skúšku keď mi na posteli žiari druhá časť. Budem si musieť zaobstarať aj hmatateľné vydanie.

12.01.2018 5 z 5