RSR RSR komentáře u knih

Proces Proces Franz Kafka

Když na knihu čtenář přestane nahlížet jako na historický román, ale vidí v něm opravdu absurní román, je to zajímavé čtení se spoustou míst k zamyšlení. Hlavní hrdina během roku, kdy je obviněn přechází od výsměchu a pohrdání soudem až skoro k úlevě z rozsudku. Mně to evokuje tak trochu boj s vlastním svědomím.
Kniha rozhodně není pro každého, ale i tak doporučuji přečíst.

24.05.2016 4 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Děj knihy není vůbec špatný, ale i když mi obvykle nevadí slengové výrazy, tohle bylo na mě moc. Pan překladatel si musel pořádně máknout.

24.05.2016 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Výborná detektivka. První od tohoto autora, kterou jsem četla a určitě ne poslední.

17.05.2016 5 z 5

Historky z konce světa Historky z konce světa Jan Rybář

Jako jednotlivé sloupky v novinách fajn, ale jako kniha docela zdlouhavá. Možná víc fotek.

11.05.2016 3 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Prvních asi sto stránek jsem málem nedočetla, pak mě kniha docela zaujala a nakonec jsem byla ráda, že jsem ji začala číst.

11.05.2016 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Jedna z knih na které musím myslet i když jsem ji už dočetla. Lze ji chápat jako takové varování před totalitním režimem, který využívá strach a kontrolu k tomu, aby si udržel moc. Po téměř 70 letech od napsání bohužel stále aktuální.

30.04.2016 5 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Slovy Holdena, kniha mě "umrtvila, bez legrace" Hezké vyprávění puberťáka, který ještě neví co chce, který se trochu bojí, možná nemá dost sebevědomí a který se snaží chovat jako dospělý, i když je vlastně ještě dítě. Ani mi nevadilo, že je kniha psána mluvou teenagera se všemi těmi ostopéry a tajtrlíky, tak nějak to k němu patřilo. "Fakt, bez psiny".

15.04.2016 4 z 5

Červenka nese smrt Červenka nese smrt Jo Nesbø

Velmi dobrá kniha, která mě chytla. První, kterou jsem od tohoto autora měla možnost přečíst. Líbí se mi rozdělení velkých kapitol na melé podkapitoly označené datem a místem události a díky tomu i možnost střídat jak historii s přítomností tak i různé místa děj aniž by se čtenář ztratil. Zajímavý děj s překvapivým rozuzlením. Dobře propojený popis historie a současnosti ukazuje důvody a pohnutky starce proč udělal co udělal.
Knihu můžu jen doporučit.

06.04.2016 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Knihu jsem začala číst díky čtenářské výzvě a můžu říct, že mě velmi mile překvapila a nelituju. Velice jednoduchý děj, ale mistrně napsáno.

26.03.2016 5 z 5

Romance Romance Ed McBain

Kniha, která se dobře čte. Zajímavá zápletka i hlavní hrdinové, pro které je herectví a touha prosadit se důležitější, než cokoli jiného. Kromě hlavní linie děje se v této knize často zmiňuje problematika rasismu a vztahu mezi "černými a bílými".

23.03.2016 5 z 5

Dítě zvané „To“ Dítě zvané „To“ Dave Pelzer

Velice silný příběh a velmi oceňuju odvahu autora a jeho sílu, že byl schopen o tom co zažil ještě napsat. Nicméně, kdybych nevěděla, že se jedná o autobiografii a že tyto věci se opravdu staly a na knihu bych se dívala jako na literární dílo, asi by mě zas tolik nezaujala. Chybí mi tam spoustu odpovědí, například proč týrala jen jedno dítě a podobně. Trošku mi připadá, jako by se nejednalo o autobiografický román, ale o odbornou literaturu určenou pro mládež.
Každopádně doporučuji přečíst a ještě jednou, velký obdiv autorovi.

19.03.2016 4 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Krátký příběh s jednoduchým dějem o platonické lásce stárnoucího spisovatele, hraničící až s posedlostí, k mladému chlapci. Ze začátku se mi zdála kniha nudná a ztrácela jsem se v autorových myšlenkách, nakonec mě ale zaujala a jsem ráda, že jsem ji přečetla.

18.03.2016 4 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Další dobrá knížka od dobrého spisovatele. Kdo má rád Eda McBaina nebude zklamaný.

16.03.2016 5 z 5

Tma Tma Ian Rankin

Knížka se mi líbila, jako většina Rankinových knih. Čtivé, pěkná linie děje, dobře popsány charakteristiky jednotlivých postav, místy vtipné dialogy. Tomu, kdo má rád detektivní romány, můžu jen doporučit.

15.03.2016 5 z 5