RomanDušek RomanDušek komentáře u knih

Ví o tobě Ví o tobě Sarah Pinborough

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četl!
Takto perfektně promyšlený příběh do nejmenších detailů od první až po poslední stránku, jsem snad ještě nezažil...
SUPER!!

11.10.2020 5 z 5

Oko za oko Oko za oko Jenny Han

Je to něco jiného, než na co jsem zvyklý, ale to vůbec nevadí! Ba naopak. Neuškodí občas vyzkoušet i jiný typ příběhu...
Tady u tohoto díla se mi velmi zamlouvalo, že děj je podáván z pohledu 3 hlavních postav. Čtenář tak má možnost zjistit, jak na určité situace nahlíží ta či ona dívka.
Příběh jako takový, je super! Kniha se čte velmi dobře. Je vidět, že si autorská dvojice dala práci s promyšleností příběhu!
Tleskám!

11.10.2020

Útěk z Osvětimi Útěk z Osvětimi Andrej Pogožev

Knihy o holokaustu jsou vždy zárukou, že při jejich čtení bude čtenáři běhat mráz po zádech z toho, co vše si zajatci v pracovních/koncentračních táborech museli vytrpět.
Zvlášť, když toto popisuje člověk, který si tím vším prošel a může tak podat svědectví o neskutečných krutostech, kterých se dopouštěli dozorci, či velitelé bloků na nevinných, bezbranných, zubožených zajatcích.
Je to hodně drsné čtení! Vyvolávající velmi silné emoce. Člověku se až nechce věřit, že byl někdo schopný vymyslet a realizovat takové obludnosti nejhrubšího zrna na jiných lidech.
Dojmy z této knihy ve mne budou ještě velmi dlouho doznívat.
Jsem hrdý na ty, kteří tyto hrůzy přežili a podařilo se jim utéct, nebo byli vysvobozeni.
A je mi moc líto těch, kteří přišli o své životy rukou těch, které nemohu ani nazvat lidmi...
Žádný člověk si nezasloužil, aby toto zažil.
Nesmí se to již nikdy opakovat...
Určitě doporučuji všem k přečtení. Ať každý ví, jak zlá byla tehdy doba.

08.10.2020 5 z 5

Dívka z kraje růžových čekanek Dívka z kraje růžových čekanek Ivana Tereza Konečná

Stěží hledám slova, kterými bych popsal tyto překrásné básně!!
Tak jako v lesích vyvěrá křišťálově čistá voda, která napájí rostliny, stromy a zvěř a dodává jim sílu, tak toto je studnice plná křišťálově čisté lásky, romantiky a oddanosti, jenž napájí naše srdce a dodává jim lásku.
Autorka v každé větě dokazuje, jaké má milující srdce a jak neskutečně nádherný je to pocit, někoho milovat a ještě krásnější je býti milován/a.
Je to sametově hladké pohlazení duše.
Všem mohu vřele doporučit!

28.09.2020 5 z 5

Vltava Vltava Ladislav Stehlík

Moc pěkné fotografie nejen řeky Vltavy, ale i jejího okolí, vesnic a měst, odkud pocházejí slavní rodáci.
Doplněno popisky na zadní straně v 5 jazycích včetně češtiny.
Krásná publikace!

Hrady a zámky ČSR Hrady a zámky ČSR Jaromír Neumann

Krásné fotografie našich zámků a hradů. Spousta zajímavých informací.
Pěkná publikace!

Šumava a Karel Klostermann Šumava a Karel Klostermann Václav Sklenář

Nádherné fotografie ještě krásnější přírody Šumavy doplněné popisem od Karla Klostermanna.
Radost se dívat a radost číst ta slova, z nichž je patrná láska pana Klostermanna k tomuto přírodnímu klenotu.

Malečkův kamarád Malečkův kamarád Čeněk Charous

Nádherný příběh o přátelství mezi Petrem Benešem a hokejistou Malečkem.
Ale i o přátelství mezi chlapci. O nalezení nových přátelství. A objevené lásce ke sportu.
Krásné ilustrace.

26.09.2020 5 z 5

Pod zámkem Pod zámkem Maude Julien

Z této knihy jsem v absolutním šoku! To, jak se táta chová ke své tříleté dceři po dobu několika let, je takový hnus, že mi bylo kolikrát do pláče. Té holčičky mi bylo hrozně líto.
Každým řádkem, každou stránkou mi vyrážela dech, co zde popisovala!!
Jsem nesmírně šťastný, že žije spokojený život. Smekám před ní! A mám vůči ní ten největší respekt, úctu a uznání!

26.09.2020

Jedovatá slova Jedovatá slova Maite Carranza

První seznámení se španělským autorem.
Příběh jako takový byl zajímavý. Vyprávěn pohledem několika postav – Báry, komisaře Lozana, Nurii a Evy. Autorka uměla dokonale čtenáře zmást a vodit za nos. Chvilku si čtenář myslí že pachatelem únosu byl ten, pak svůj názor přehodnotí a podezírá někoho jiného, aby ve finále byl překvapen pravým pachatelem.
Ovšem styl psaní je hrozný!! Absence přímé řeči, vše splácané dohromady – člověka to mate. A za to ubírám 2 hvězdičky! Bohužel...

26.09.2020 2 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

S. J. Hilton píše výborným stylem. Tento příběh se mi moc líbil. A ten závěr? Pecka!

26.09.2020 5 z 5

Tak to je, tak to bude Tak to je, tak to bude Sharon J. Bolton

Lacey opět překvapila. Mám tuhle holku hrozně rád!
Hodně jsem si oblíbil postavu Barneyho. To ani jinak nešlo. Správný klučina :-)
Co se týče samotného příběhu – líbilo se mi to! Sharon mě dokonale vodila za nos. Chvilku vás přinutí myslet si, že vrahem je ta či ona osoba. Pak změna. Vrah může být zase někdo úplně jiný. Předhodí vám to tak, že každá změna názoru na vraha dává smysl. A takto to je několikrát. Až ve finále koukáte, kdo je pravý vrah...!
Zkrátka výborná klasika Sharon Boltonové.

26.09.2020 4 z 5

Dům za zdí Dům za zdí David Mitchell

První 3 kapitoly hodnotím velmi dobře. Bavil jsem se hlavně u té první a postavy Nathana. Vše, co se týkalo tohoto chlapce, mi vyvolalo úsměv na tváři. Jeho myšlenky a komunikace s jeho matkou Ritou - perfektní! :-)
Druhá a třetí kapitola taky fajn. Ale u té poslední kapitoly a hlavně jejího závěru jsem trochu tápal...
Přiznávám, že mne sourozenci Grayerovi fascinovali tím, jak dokázali lákat "vyvolené" lidi k době domů a zmást je kvůli svým účelům.
Možná si v budoucnu něco od autora ještě přečtu.

26.09.2020 3 z 5

Rodinná čest Rodinná čest Lucy Ferriss

Mé první setkání na muslimské a islámské téma. Dočetl jsem se pár nových informací, které jsem neznal. Co se týká různých výrazů v jejich řeči, tak náhledu do jejich kultury. Jak to chodí v rodině, ve vesnici a jak se řeší určité problémy.
Pokud jde o samotný příběh, tak se mi líbil. Od okamžiku, kdy byla objevena první fotografie Áfiji s Gusem, děj nabral rychlý spád a stálo to za to! Překvapilo mě, jak se někteří členové rodiny chovali, aby dostáli tomu, co jim říká jejich víra.
V tomto ohledu jsem byl v některých pasážích příběhu až šokovaný! Ženy v muslimských zemích rozhodně nemají lehký život...
Plus dávám autorce i za přidání sportu do příběhu. A to konkrétně squash. Tento sport není tolik rozšířený a jsem rád, že jsem se i v tomto směru dozvěděl pár zajímavostí, jenž jsem neznal.

26.09.2020 4 z 5

Temné říční proudy Temné říční proudy Sharon J. Bolton

Knížky od Sharon Bolton se čtou sami. Styl psaní se mi líbí. Příběh byl napínavý. Jak je u Sharon zvykem, dokonale umí čtenáře vodit za nos. Nejdřív nemáte vůbec žádné tušení, kdo by mohl páchat vraždy. Pak vám nadhodí jednu variantu. Ta dává smysl, ačkoli to šokuje. Jenomže za chvíli je to zase jinak. Zase by to mohl být někdo jiný a zase to vyrazí dech! Až ve finále, po několika možnostech je vrah/vražedkyně odhalen/a. Ale to až na samém konci příběhu.
Lacey Flintová je moc sympatická policistka! :-)

25.09.2020 4 z 5

Labyrint temnoty Labyrint temnoty Jeff Rovin

Tohle se nedá...!
Musel jsem se kolikrát nutit, abych to nevzdal a četl dál. Dočetl jsem skoro do poloviny a dál to nejde. Musel jsem to vzdát a na rovinu říkám, že se ke knize již nevrátím!
Nejde ani tak o styl psaní. Jde spíše o to, že se v knize vyskytuje tajemno a různé podoby pekla, představitelé jakési říše a podobně. A já na takovéto věci opravdu nejsem...
Snažil jsem se, ale nedokázal jsem se natolik vyhecovat, abych to přečetl celé.

25.09.2020 1 z 5

Mělké sibiřské hroby Mělké sibiřské hroby Michael Krupa

Velmi silný příběh!! Je až neuvěřitelné, čím vším si musel Michael projít. Co všechno viděl a zažil. Jak krutá byla tehdejší doba pod vládou Stalina...
Obdivuji i jeho nezměrnou touhu a odhodlání utéct z pracovního tábora, ačkoli věděl, co vše je v sázce... Zvládl to ovšem dobře a jsem rád, že potkal dobré lidi, kteří mu pomohli. Samozřejmě měl kolikrát opravdu veliké štěstí, ale hlavní je, že to zvládl. Jen škoda, že už se nepotkal se svou rodinou...
Bylo mi nesmírně líto, v jakých podmínkách tehdy lidé žili. Pod jakým tlakem a strachem. V ohromné chudobě.
Samostatnou kapitolou pak jsou příběhy lidí, jenž byli nemilosrdně odvedeni do těchto táborů a čím si prošli.
Je to kruté a snad se to už nikdy nebude opakovat!!

Dva prstýnky Dva prstýnky Millie Werber

Tak jako kniha Mělké sibiřské hroby, i toto je dosti silný příběh! Je stěží uvěřitelné, čím vším si obyčejní lidé museli projít...! A bylo jedno, zda se jedná o malé děti, dospívající, dospělé, nebo staré. Ty otřesné zážitky, které v knize Millie popisuje, mi až vyráželi dech! Smekám před ní klobouk, že jako náctiletá dívka vše dokázala ustát!
Bylo mi hrozně líto, že přišla o Hanieka!
Když bylo popisováno, jak se lidé báli o své poslední, drahocenné věci, které u sebe měli a schovávali je na všemožná místa, která by jejich cennosti uchránila, bylo to dojemné! Zvlášť ženy byly okolnostmi nuceny najít skrýš pro prstýnky, fotografie nebo hodinky v útrobách svého těla. Až tak daleko je zahnalo zoufalství. Jedna pro druhou byla ochotna toto podstoupit.
O knize a příběhu bych mohl vyprávět delší dobu. Těch věcí, které mne šokovali, rozesmutnili, dojali,... je více.
Ale chtěl bych podotknout následující - mluva Millie prozrazuje, jak hodné, prosté, milující děvče to bylo a jaká je to žena. Už jenom z těch slov je to patrné. O to více mne mrzí, že takovíto lidé (a nejen oni) si museli tímto hnusem projít!
Mrzelo mne, jak se Brina chovala k Millie. Tohle si nezasloužila ani v nejmenším!!

Temnější než noc Temnější než noc John Lutz

Dostalo mě, co všechno je John Lutz schopen vymyslet za příběh. Co pohání hlavní postavy - vrahy. Jakou mají motivaci a jak se chovají. A jakým způsobem nahání obětem strach.
Hodně mne taky překvapil závěr knihy. Kdy na posledních cca 20 stranách dostal příběh fakt velký spád a nebylo nouze o hodně velká překvapení.
Občas John přidal trochu legrace. To bylo taky fajn.
Každopádně se tato kniha četla sama.
Doporučuji.

Na zabití Na zabití John Lutz

Společně s Nočním pavoukem jedna z těch absolutně nejlepších knih tohoto autora!
Knihu jsem s radostí a nadšením doporučoval i jiným čtenářům.
Maximální spokojenost!
Doporučuji.