roman6788 roman6788 komentáře u knih

Stručné dejiny Ukrajiny Stručné dejiny Ukrajiny Petr Koubský

Veľmi jednoducho a prehľadne napísaná história Ukrajiny a stále dobiedzajúceho Ruska, z časti skrytého za názvom ZSSR a následne jeho silnejúcim komplexom.

25.02.2024 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Známe dielo, kt. v svojom čase nahnevalo agresorov. Okrem telesnej choroby by som tam videl aj duševnú. Súvislosti s dneškom sú dosť podobné.
Aj keď som ešte film nevidel a viem, že v ňom hral Hugo Haas, tak tu jasne trčí z každej repliky. Karel Čapek mu, svojmu dobrému priateľovi, tú úlohu písal na telo.

13.02.2024 5 z 5

Králova spravedlnost Králova spravedlnost E.M. Powell

Pri tolkych vrazdach su v porovnani s tym Vrazdy v Midsommeri ako Lolek a Bolek :D

10.02.2024 5 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Autor je železničný fanda a píše o svojich zážitkoch a snoch na železnici. Je to trošku aj gastrobaedeker po jedálnych vozňoch a nádražných reštauráciach.

Pri fotkách by sa hodili popisky.

17.01.2024 4 z 5

Růže a tis Růže a tis Mary Westmacott (p)

Asi dokazem pochopit, preco sa to neodvazila publikovat pod svojim pravym menom. Dost rozvlacny a nudny pribeh. Pokojne by stacilo poslednych cca 60 stran.

07.01.2024 1 z 5

Čím menej vieš, tým lepšie spíš: Ruská cesta k teroru a diktatúre za Jeľcina a Putina Čím menej vieš, tým lepšie spíš: Ruská cesta k teroru a diktatúre za Jeľcina a Putina David Satter

Neuveriteľné, čo Rusi všetko dokážu, resp. ich túžba po moci. V podstate za každým to isté, iba iné osoby a obsadenie. Vraždy, pády z okien, otravy, špeciálne čajové špeciality, špeciálne vojenské operácie ako zásterky atď.

"Pochopiť ruskú realitu znamená nevyhnutnosť akceptovať fakt, že ruskí lídri naozaj dokážu vyhodiť do povetria stovky vlastných spoluobčanov, len aby sa udržali pri moci."

29.12.2023 5 z 5

Tunel 29 Tunel 29 Helena Merriman

Odporúčam prečítať každému, kto smúti za krásnymi časmi socializmu ako bolo všetkým vtedy dobre. Začíname brutálnymi praktikami pri oslobodzovaní Červenou armádou, až po vybudovanie obludného režimu vo východnom Nemecku, štátom v štáte, rozdelením Berlína múrom a jeho vylepľovaním až po neľudké praktiky tajnej polície.

17.12.2023

Lovec čertov Lovec čertov Juraj Červenák

Seržant Jaroš tentokrát bez svojich osvedčených spoločníkov. Nič to však neuberá na atraktivite a dynamickosti deja. Miestami mi to trochu pripomínalo kapitána Báthoryho. Čitateľov historických románov poteší jedná iná známa dobová postava. Nechýba typický humor a zápletky. Skvelé čítanie.

05.12.2023

Přepište dějiny potřetí Přepište dějiny potřetí Michal Stehlík

Opäť skvelé čítanie o histórii Česka a Slovenska s rozobratím kľúčových udalostí a osôb 20. storočia.

03.12.2023

Případ sváteční sukně Případ sváteční sukně Pavel Šoltész

Opäť výborná historická detektívka z 15. storočia z Prahy. Obratnosť pri súdnom procese čitateľom detektívok presne pripomenie inú známu osobu. Škoda, že sa podarilo vydať len dve knihy a zvyšné tri boli zničené.

05.11.2023 5 z 5

Případ dětinského dědice Případ dětinského dědice Pavel Šoltész

Skvelý dobrodružný román a detektívka. Najmä, keď si uvedomíme, že to vzniklo za socializmu, tak je to porovnateľné s Jurajom Červenákom (Stein a Barbarič), a trúfam si povedať aj s Danom Brownom. Oceňujem obzvlášť humor v popiskách pod ilustráciami.

31.10.2023 5 z 5

Mrtvý v podchodu Mrtvý v podchodu Ladislav Fuks

Výborná.a napínavá detektívka, pre Fuksa netypicky v jasnom modernom a reálnom svete. Napätie až do posledného momentu. Zážitok trochu kazí už súdruhovanie,.ale tak normalizácia už išla na plné pecky.

28.08.2023 5 z 5

Ostro sledované vlaky Ostro sledované vlaky Bohumil Hrabal

Hrabalovska klasika a malom nádraží, ľudských príbehoch a vojnových udalostíach.

21.08.2023

40 dní pešo do Jeruzalema 40 dní pešo do Jeruzalema Ladislav Zibura

Kniha o mladíkovi, kt. sa rozhodol ísť pešo naprieč Tureckom a Izraelom. Každodenné zážitky a nekorektný humor sú zárukou pútavého čítania.

21.08.2023 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Tak ako aj film vyborne stvarnena tazka doba a este hroznejsia minulost.

20.08.2023 5 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Diverzanti striehnuci na hraniciach, zelezna opona a tazke casy 50-60-tych rokov, ale aj o tom, ze "nasi ludia" sa aj po zmene rezimu maju dobre

20.08.2023 5 z 5

Myši Natálie Mooshabrové Myši Natálie Mooshabrové Ladislav Fuks

Typicky Fuks s vymyslenymi komplikovanymi a vznesenymi menami. Opis starych casov pretkany modernostou a futurizmom. Niektore popisy pripomonaju kapitoly nasich dejín. Krasna fantazmagoria. Citatel sa obcas straca v deji, ale na koniec sa vzdy najde a pochopi.

19.08.2023 4 z 5

Tajomstvo zlatého pokladu Tajomstvo zlatého pokladu Tina Van der Holland

Príjemné čítanie s nachadzaním mŕtvol v stredovekých Košiciach

18.08.2023 4 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Stara dobra danovka s ustipacnym a dvojzmyselnym humorom za kazdej situacie. K dokonalosti chybal uz len Dr. Lengyel.

16.08.2023 4 z 5

Král komiků Vlasta Burian Král komiků Vlasta Burian Emil Artur Longen

Zivot Vlastu Buriana od chlacenskych rokov az do konca prvej svetovej vojny. Zaciatky jeho kariery a bonvivanske príbehy, ktore su, ako sam aj autor pise, z casti uplne vymyslene

02.08.2023 3 z 5