Stručné dejiny Ukrajiny

Stručné dejiny Ukrajiny https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/499482/bmid_strucne-dejiny-ukrajiny-jmc-499482.jpg 4 18 4

Prítomnosť vyrastá z minulosti a tá zase z predchádzajúcej minulosti. Dnešnej Ukrajine nemožno rozumieť, ak nevieme, čo sa tam odohrávalo v časoch Sovietskeho zväzu, a to najmä počas kľúčovej udalosti jeho dejín, teda druhej svetovej vojny. Ani tá však nevznikla v geopolitickom vzduchoprázdne. Ukrajina bola mnoho stoviek rokov hranicou v zmysle anglického slova frontier: hranica ako územie, nie ako čiara. Hranica ako oblasť rizika, bojov, konfliktov, ale aj inovácie a voľnosti. Hranica ako rozširovanie poriadku do priestoru doposiaľ nepodmaneného, nerozlíšeného, nevykolíkovaného. Dejiny Ukrajiny ani v najmenšom neospravedlňujú ruskú agresiu. Pomáhajú však pochopiť, čo sa tam deje a prečo sa to deje, aké sily proti sebe pôsobia a akými príbehmi si účastníci konfliktu vysvetľujú svoj svet a sami seba.... celý text

roman6788
25.02.2024 5 z 5

Veľmi jednoducho a prehľadne napísaná história Ukrajiny a stále dobiedzajúceho Ruska, z časti skrytého za názvom ZSSR a následne jeho silnejúcim komplexom.

tomas1794
10.10.2023 4 z 5

Tuto knihu od Petra Koubského jsem jako první četl v podobě novin od Deníku N, až později jsem si koupil knihu, abych měl dějiny v knihovně. Dějiny jsou opravdu spíše stručné, ale nic není vynecháno, a kdo chce, ten si informace dohledá. Spolu se stručnými dějinami Ruska, je to čtení, které mi pomohlo trošku osvětlit současnou situaci na východě Evropy, hlavně pochopit, že některé zlo bylo vždy zlo, a že nic není černobílé.

puczmeloun
05.12.2022 4 z 5

Petra Koubského by člověk chtěl za učitele dějepisu*. O zvoleném tématu vypráví poutavě, dokáže ho shrnout do stravitelné podoby, ale zestručněním přitom čtenář nepřichází o důležitá fakta. Naopak dostává spousty drobných zajímavostí a třešinek, které dělají každý text čtivější. A musím říct, že nejednu věc mi text doplnil a vyjasnil. Jasně, je to drobná knížečka, je to ve své podstatě úvod do problematiky, ale velmi dobrý a výživný, na který se dá dál dobře navazovat.

* A jak ukazuje kniha Věda podle abecedy, tak nejen tohoto předmětu.

Recidivista
30.09.2022 5 z 5

Stručné dejiny Ukrajiny sú pohľadom z rýchlika na históriu tejto krajiny. Ale aj rýchlik z času na čas niekde zastavuje a pre mňa ako laika bol výber zastávok, na tejto 1000 rokov dlhej trati, vydarený a obohacujúci. Čítalo sa to ľahko, čomu určite napomáhal aj štýl, akým je kniha napísaná.

Vyvstáva tu otázka: do akej miery je možné zostručniť dejiny nejakého národa? Myslím si, že ak sa toho chopí človek ako je tento autor, tak pokojne môžeme zájsť až ku leporelu pre bábätka. A stále by to malo väčšiu výpovednú hodnotu, ako čokoľvek, čo sa môže človek dočítať na danú tému na dezinfo weboch.

Odporúčam osobnú účasť na besedách s p. Koubským, ukázalo sa, že rozpráva minimálne tak pútavo ako píše a okrem toho, že je to mimoriadne rozhľadený človek, je aj veľmi vtipný.

10/10