robotto robotto komentáře u knih

Profesorova milovaná rovnice Profesorova milovaná rovnice Jóko Ogawa

Při čtení první poloviny mě to hodně bavilo, bylo to zábavné i dojemné, dokonce jsem si říkal, že konečně zase budu moci dát nějaké knížce 4 nebo 5 hvězdiček. Ve druhé polovině to ale nějak "uvadlo", děj ztratil náboj a těch pasáží o baseballu bylo na mě až moc. Ale knížka přesto celkem fajn.

06.01.2024 3 z 5

Život na prodej Život na prodej Jukio Mišima

Čtivé, vtipné, napínavé, bizarní... typicky japonské, mile "ujeté". Moc se mi to líbilo.

01.02.2023 5 z 5

Deník japonské manželky Deník japonské manželky Veronika Ageiwa

Milé čtení. Psáno sice celkem jednoduchým jazykem, ale kniha obsahuje skutečně obrovské množství postřehů o odlišnostech každodenního života u nás a v Japonsku. Vše popsáno přesně, výstižně a vtipně. Zavzpomínal jsem na léta strávená v Japonsku.

26.01.2023 4 z 5

Malý dům Malý dům Kjóko Nakadžima

Po dvou týdnech a asi dvaceti stránkách jsem znuděně odložil knihu Kocour, který zachraňoval knihy, a místo ní si vybral tuhle útlou knížku. Bylo to jak pohlazení po duši - hluboce lidské, až dojemné vzpomínky prosté služebné Taki na život v domácnosti na předměstí Tokia. Rozhodně doporučuji k přečtení. Něčím mi to připomínalo působivé vyprávění lidí o životě v Japonsku na začátku dvacátého století v nádherné knize Sláma i hedvábí. Snad jen občasné drobné stylistické neobratnosti a gramatické chyby, vyplývající zřejmě z toho, že paní překladatelka žije od roku 1968 v Anglii, jsou maličkou pihou na kráse... ale to mám za zlé spíš redakci textu.

17.11.2022 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Příjemná, čtivá oddechovka, děj má spád. Fajn knížka na dovolenou.

06.09.2022 4 z 5

Odepsaný Odepsaný Osamu Dazai (p)

Chováním i způsobem života odporný hlavní "hrdina" se na 130 stránkách knihy donekonečna nimrá v tom, jak odporný a opovrženíhodný vlastně je. Sebedestruktivní slaboch. Naštěstí těch stránek není víc... V mnohém je tento příběh autobiografický.
Román byl publikován již v roce 1996 v knize Člověk ve stínu, tehdy pod názvem Selhání a rovněž v překladu Zdenky Švarcové.

17.06.2022 2 z 5

Ostrov ztracených vzpomínek Ostrov ztracených vzpomínek Jóko Ogawa

Působivá knížka, chvílemi mě až mrazilo... a čtivý, hodně kvalitní překlad Petra Holého.

13.04.2022 4 z 5

Případ astrologických vražd Případ astrologických vražd Sódži Šimada

Po pár stránkách mi bylo jasné pohlaví vraha, po dalších pár i jméno. Četlo se to těžko, pořád nějaké nudné, protichůdné komplikované úvahy a teorie, do toho těžko stravitelné pasáže o astrologii, spousta jmen.

25.02.2022 2 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Nuda, nuda, trvalo mi dva měsíce, než jsem knihu dočetl. Dalo se to zkrátit na dvě krátké, možná čtivé povídky - jednu o zvětšování prsou a druhou o dárcovství spermatu..

25.02.2022 2 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Celkem čtivá oddychovka, pobavila... trochu moc jmen a postav

11.01.2022 3 z 5

Kočka a město Kočka a město Nick Bradley

Série krátkých povídek, ve kterých se některé postavy objevují znovu a znovu a jejich osudy se různě prolínají. Všemi příběhy prochází záhadná kočka. Některé povídky jsou skvělé, jiné o něco slabší, závěr se podle mě příliš nepodařil. Celkově mě ale kniha zaujala, je vidět, že autor toho o Japonsku a především o Tokiu ví opravdu hodně. 3-4*

26.11.2021 4 z 5

Oblast prázdnoty Oblast prázdnoty Hiroši Noma

Kniha obsahem zajímavá, ale napsaná hodně nezáživně - vše líčeno do nejmenších detailů, vše se pořád dokola opakuje. Šikana a buzerace srovnatelná s tím, co jsem na vojně zažil taky.

05.05.2021 3 z 5

Sbohem, Gangsteři Sbohem, Gangsteři Takahaši Geničiró

Bezobsažný slovní průjem. Prázdné, bez myšlenek, jen slova, slova, slova... pospojovaná na efekt. Nic. Pro mě velké zklamání, na knížku jsem se opravdu těšil. Také redakční práce má své mouchy. Hodně zajímavý je doslov Igora Cimy o proměnách japonské literatury v 80. letech - za ten je ta hvězdička, samotný román hodnotím jako odpad.

18.04.2021 1 z 5

Stopy stratených snov - 100 básní z japonskej klasiky Stopy stratených snov - 100 básní z japonskej klasiky Marián Šidlík

18.03.2021

Nedokončená haiku Nedokončená haiku Sumitaku Kenšin

12.03.2021

Kokoro Kokoro Sóseki Nacume

Ke knize samotné mám výhrady, ale překlad je vynikající, čeština krásná (jen vyčítám panu redaktorovi, že nevychytal chyby v používání "mě" x "mně").

03.02.2021 3 z 5

Tráva podél cesty Tráva podél cesty Taneda Santóka

07.11.2020

Vrátka z bambusu Vrátka z bambusu * antologie

Velice kvalitní překlad, ale nezáživný, málo čtivý výběr... až poslední dvě povídky (Vyznamenání a Slaměný klobouk) přidaly mému hodnocení třetí hvězdičku.

23.08.2020 3 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Místy je překlad sice trochu kostrbatý, ale příběh je to docela milý, čtivý.

22.03.2020 3 z 5

108 nevydaných haiku 108 nevydaných haiku Issa Kobajaši

Čtyři a půl hvězdičky... po výtvarné i obsahové stránce lahůdky, jen u dvou tří haiku mi překlad maličko zaskřípal. K této útlé knížce se určitě nejednou vrátím a znovu si vychutnám ty drobné skvosty.

08.10.2019 5 z 5