Nedokončená haiku

Nedokončená haiku https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/456519/bmid_nedokoncena-haiku-ylF-456519.jpg 4 7 4

Sbírka japonských haiku. Když Sumitaku Kenšin (1961–1987) zemřel, nebylo mu ještě ani 26 let. Poslední tři roky života bojoval s akutní leukémií. Teprve v posledních dvaceti měsících života začal psát haiku ve formě volného verše. Poslední týdny života trpěl bolestmi, nevolností, dávil krev a byl tak slabý, že své verše mohl jen diktovat.... celý text

Literatura světová , Poezie

Vydáno: , Malvern

未完成 句集 (Mikansei kušú) , 1988

Shindo
28.07.2022 4 z 5

(Nielen) nemocničné haiku a dôkaz toho, že je možné tvoriť ho aj na takto ťažké témy, o ktorých "sa radšej nehovorí".

V básňach bolo vidieť určitú pribehovú líniu a hoci som mal párkrát pri čítaní pocit poriadnej rany do žalúdka, zbierka celkovo pôsobila jedinečne a svojim spôsobom zvláštne.
Holt to nie je váš typický Bašó.

puml
03.05.2021 5 z 5

Skvělé haiku, které tvoří ucelený příběh, trochu jako u Issy. Poslední léta autora, které strávil z větší části v nemocnici, což dává jeho haiku jedinečný nádech. Hodně melancholické a teskné ale přitom neskutečně pravdivé a křehké. Doporučuji.

robotto
12.03.2021

Nemám rád, když se japonská poezie nepřekládá z japonského originálu.

Selain
27.01.2021

"Malé básne od veľkého básnika" alebo "nekonečné haiku" by sa skôr mala volať zbierka básní, ktoré som mal možnosť čítať po zakúpení knižky od Sumitaku Kenšina a ktoré mnou budú navždy rezonovať v spomienkach. Nie pre brilantnosť formy. Ale pre prirodzenosť, s akou básne komponoval. Vzhľadom na jeho osud by ma malo mraziť - písal ich v posledných rokoch svojho života a v boji s ťažkou chorobou - no mňa neschladil ale skôr zahrial pri srdci ako už dávno nie žiaden autor haiku. Sumitaku Kenšin v mojich očiach dosiahol to, čo mnohím haijinom trvá celý život a väčšina to nedosiahne aj napriek dodržiavaniu všetkých "pravidiel haiku" - splynul so svojou poéziou a so svetom okolo seba. A to ak je najviac čo môže autor haiku dosiahnuť. Pri čítaní máte pocit, akoby vám básne čítal a diktoval, pristihnete sa akoby ste sedeli vedľa neho a pozorovali to, čo vám chce ukázať. Rozumiete mu a cítite, čo cítil on. Vnímate, čo si myslel a vnímal on, všetko to nevypovedané za tými básňami je vďaka tomuto spojeniu tak jasné! Doslova máte pocit, akoby ste boli tam, a boli pri tom keď básne vznikali. A že ste ho vďaka nim aspoň trošku poznali. Pre tých z vás, ktorý nemajú radi "free formu" haiku nerešpektujúcu "go-schici-go" táto kniha nie je ale napriek tomu by som ju odporučil aspoň si prezrieť (aj napriek rozdielnemu presvedčeniu o správnosti haiku), má vám čo ponúknuť. Tým z vás, ktorý milujú haiku dušou, knihu vyslovene odporúčam. Ak máte problém s témou smrti, umierania, bolesti a trápenia, môže byť pre vás kniha ťažším orieškom, avšak spôsob, akým autor podáva básne, vás podrží pri čítaní (neľutuje sa, nenarieka, naopak, snaží sa vystihnúť obyčajné vo všetkej jeho kráse, doslova uchopiť posledné pramienky života).

Ak by som mal knihe niečo vytknúť, tak snáď len dve veci: "Nedokončené haiku" je výstižný názov pre knihu pretoźe mnoho básní má formu dvojveršia a cítiť z nich neotesanosť (čo ale môźe byť pre niekoho i výhodou). A druhá pripomienka by bola k jeho životopisu, ktorý je veľmi stručný a predstavoval by som si o takejto zaujímavej osobe súčasného haiku viac informácií. Avšak drobnú chybičku krásy vám kniha vynahradí spôsobom, ktorý rozhodne za to stojí! :)

japonská literatura japonská poezie haiku

Autorovy knížky

Sumitaku Kenšin