robin9739 robin9739 komentáře u knih

Rjómen Sukuna Rjómen Sukuna Gege Akutami

Jedná se o zábavnou akční mangu, která mě překvapila svým nápaditým světem a jeho celkovým fungováním. Vše zde působí přirozeně a dva různé světy se tu naprosto uvěřitelně prolínají a kooperují. Navíc hlavní postavy jsou vtipné, zajímavé a osobité. Dost často se mi stává, že u mang se najde nějaká až moc přehnaná a vyumělkovaná postava, která působí afektovaně až úsměvně. Tady se zatím nic takového nestalo, všechny postavy působí věrně. Líbí se mi střídání vážných a zábavných pasáží. Nechybí zde dost vtipných hlášek a různých popkulturních narážek

Závěrem bych řekl, že mě tato manga překvapila svou nápaditostí a dobře fungujícím světem. Kresba a celkové vzezření mangy je kvalitní a příběh má zajímavý námět a spád. Jsem zvědavý na pokračování tohoto příběhu.

07.03.2022 4 z 5

Warhammer 40,000: Marneus Calgar Warhammer 40,000: Marneus Calgar Kieron Gillen

Po vizuální stránce není co vytknout. Svět Warhammeru má úžasný vizuál, můžeme ho znát z počítačových her, nebo také deskových. Tvůrci komiksu tento potenciál využili na sto procent a servírují nám dechberoucí krvavou a velmi explicitní podívanou. Obrovské zbroje Ultramariňáků jsou úchvatné a jejich výzbroj je smrtící. Je radost si jen tak prohlížet tu krvavou spoušť co za sebou tito vesmírní mariňáci zanechávají. Samotný hlavní představitel vypadá stylově má takový drsňácký devadesátkový vzhled.

Samotný příběh je zajímavý, máme zde dvě dějové linky – přítomnost, kde Marneus Calgar řeší současnou krizi a vzpomínkovou linku, kde výpravy svůj příběh o zrození sebe sama a odhaluje svou brutální minulost. Líbí se mi, že komiks spoustu věci vysvětluje, například geografickou a geopolitickou situaci v galaxií, seznamuje nás s kodexem Ultramarináků. Navíc se dozvídáme také o tréninku a způsobu přijímání nových mariňáků, takže se jedná o komplexní dílo.

Závěrem bych chtěl říct, že tento komiks určitě doporučuji. Zarytí fanoušci Warhammeru 40000 budou spokojení a nováčci se dozví vše potřebné pro to, aby mohli začít objevovat krásy tohoto světa a objevit spoustu nových brutálních výzev. Navíc je toto dílo zaobalené v úchvatné a drsné kresbě, na kterou je radost pohledět.

13.02.2022 4 z 5

Gerda: Příběh velryby Gerda: Příběh velryby Adrián Macho

Knihu táhnou na vyšší level úžasné a dechberoucí ilustrace. Příběh je o dost slabší ale pro malé čtenáře ucházející.

18.11.2021 4 z 5

Jednou ranou Jednou ranou ONE (p)

Manga je to velmi svižná, akční a přímočará. Hned na prvních pár stránkách jsme vrženi do nového světa, plného monster, jenž čekají na to, až je Saitama porazí. Jedná se o první díl, takže se seznámíme s hlavním hrdinou a jeho v tomto případě velmi krátkým a intenzivním tréninkem. Co se týče příběhu vlastně tu žádný není. Tento díl je postaven na zábavě na nalákání lidí na akci prořízlou kulantními hláškami a nekonečným bojem s neustále přicházejícími monstry, jenž si myslí, že jsou neporazitelné a všem to dávají pěkně najevo. Ničí vše, co jim stojí v cestě. Dokud nepotkají apatického Saitama, jenž neví co to je strach a většinou ho samotný boj s nimi otravuje a zdržuje. Jsme zvědaví, co dalšího nám nabídne druhý díl.

15.11.2021 4 z 5

2071 2071 Andrej Líbal

Hodně se mi líbila autorova vize budoucnosti, jeho představa mi přišla dost reálná a taková docela normální. Praha je zde relativně čistá, bezpečná, plně digitální a autonomní. Vše je zde zelené na elektřinu a na prvním místě je šetření životního prostředí, ničím se zbytečně neplýtvá.
Za mě velmi povedená vize a sám bych ji bral a život v takové budoucnosti bych si uměl představit. Bohužel, je tu vždy nějaké ale… a příběh této knihy nám poukáže na hned několik velkých i menších "ale" a to se mi líbilo. To nenásilné ale dobře napsané téma, nad kterým by měl uvažovat každý člověk. Stojí nám tato dokonalá budoucnost za absolutní ztrátu soukromí? Za ztrátu osobního života, jelikož kdokoliv se může na nás nabourat a sledovat náš život. Žít neustále s velkým bratrem v zádech, neustále za sebou nechává digitální stopy jako drobečky, díky kterým vás vždycky nakonec najdou. Žít z možností stát se velmi jednoduše něčí loutkou nebo pokusným králíkem a ani o tom nevědět. Stálo by nám to za to??

Příběh knihy vypráví o jednom takovém člověku. Jmenuje se Sam, a stane se něčí loutkou v digitální válce velmocí o které nemá vůbec ponětí a jeho život nemá zde vůbec žádnou hodnotu. Z jeho pohledu začíná boj o život, který nemůže vyhrát...

Knihu jako celek hodnotím kladně. Měl jsem jí přečtenou za tři večery.

11.11.2021 4 z 5

Deadpool: Klasické příběhy Deadpool: Klasické příběhy Mark Waid

Tento komiks nám dává vše, co je nám Wade Wilson schopný dat. Jedná se o zábavné, šílené a hláškama přecpané dílo. Wade je prostě svůj a dává nám to na každé stránce znát, pro nic za nic se mu neříká "Držkatý žoldák". Tento antihrdina je postavený na zábavě a osobním projevu a nekončících akčních scénách, těch tu je až dost a určitě vás komiks nebude nudit. Najdeme zde více příběhu, některé na sebe navazují, jiné ne. Hodně mě baví Deadpoolova mysl, jenž funguje na hraně normality a šílenství. Často propadá depresím a mění je v agresi, je to zajímavé a určitě jiné, než klasičtí vždy dobří hrdinové.

V tomto komiksu najdeme příběhy, které byli napsány před více jak 20 lety, takže to na kresbě jde znát. Na první pohled, jde vidět, že už má své roky. Mě se ale líbí, když se komiks vydává v originální podobě i spoustu let poté, aspoň vidíme, jak vznikaly legendy a jak vypadaly. Samozřejmě, zde najdeme i jeden nový příběh, kde dostáváme moderní digitální kresbu. Ta je líbivá ale přijde mi až moc dokonalá. Celkově se jedná o dobrý komiks, Deadpoola řadíme k těm lepším postavám ze světa Marvel, akorát mu zatím nebyla přiřazena žádná obří role v nějakém epickém příběhu. Wade by ale o to stejně nestal je to jen žoldák... Sice nejlepší na světě ale furt žoldák .

07.10.2021 4 z 5

Město králů Město králů * antologie

Musím konstatovat, že se mi velmi líbí nápad nezávislých povídek umístěných do jednoho světa, více méně do blízkosti jednoho mýty a legendy opředeného města.
Město králů nabízí spoustu míst a prostoru pro fantazií a autoři povídek toho využili na sto procent. Tak jako ve všech antologiích dostáváme lepší i horší, ale i vynikající povídky. Nebudu zde vypisovat svůj názor na literární styl, sloh a pravopis. Každý z autorů píše jinak, jinak se jeho povídka čte a zde mě žádná vyloženě po technické stránce nezklamala. Navíc obdivuji, když je někdo schopný vměstnat dobrý příběh třeba na 80 stran .

Příběhů zde dostaneme několik, a rád bych vypíchnul tři povídky, které mě nejvíce bavily.
„Kamona“ od Tomáše Pytlíka, „Král na nebi, král na zemi“ od Jely Abasové a „Ztracená jména měst“ od Jitky Ládrové, tyto povídky byly nejzajímavější a nejzábavnější. Každá z nich měla zajímavý příběh a bavili mě. Jako celek hodnotím tuto antologií kladně. I když je každá povídka úplně jiná tak mě velmi bavila ta stínohra v pozadí. Byl tam nenápadný propletenec, jenž tito povídky stmeloval. V Povídkách jsme našli vše války, špionáž, lásku, nevěru, útěk před minulostí i zradu. Za mě povedená věc pro všechny, kdo mají rádi dobré fantasy příběhy

28.09.2021 5 z 5

Akira 1 Akira 1 Katsuhiro Otomo

Ano, po téměř 10 letech urputné a velmi precizní práce nakladatelství CREW jsme se dočkali japonského komiksového grálu a to kyberpunkové Akiry. Samotná kniha/komiks má ojedinělý formát, také gramáž stránek nebo jejich barevnost- celé spektrum je do žluta... Něco jako ve snímku Metrix, kde je každý záběr do zelena.
Katsuhiro Otomo je brilantní kreslíř, takže Akira je po technické stránce velmi propracovaná. Na tomto díle jde krásně vidět ono japonské puntičkářství. Otomo za mě klade větší důrazu na detail a propracovanost. Každá věc na kresbě tam má své pevné místo, nic zde není navíc. Čtenář musí sledovat každé okénko, každý napis či grafity na zdech. Ve všem se může ukrývat nějaké sdělení, které vás blíže seznamuje ze světem a příběhem. Příběh je zajímavý, moderní i přes své datum vzniku člověka chytne a pohltí. Hrdinové mají zajímavé charaktery, osobitý vývoj některých postav je až strašidelný, ale víme, že s mocí roste chuť. Máme zde spoustu zajímavých akčních scén. Příběh jede, nikde není čas na to zpomalit a vy ani nechcete, jelikož na akci tato postapo manga stojí. Je to příběh o moci, zradě, přátelství a odplatě. Navíc město Neo-Tokyo je krásné a smrtící zároveň...

29.07.2021 5 z 5

SEIF SEIF Petra Štarková

Sbírka obsahuje 8 povídek, většinou kratších jen hlavní povídka SEIF počtem stran ze sborníku vyčnívá. Já osobně nemám rád, když jsou povídky krátké jelikož většinou nemají uzavřeny konec nebo autor čeká, že si ho čtenář domyslí či ho nějak vydedukuje. Zde tomu ve většině případech není, i když zde konec není přímo napsán je jasně daný a nebo není důležitý. Jde o to co se nám snaží ona povídka sdělit. Zde je nám to sdělováno inteligentně, čtivě a spíš až podprahově.

Žádnou z povídek jsem nikdy předtím nečetl. Ani žádnou jinou věc od autorky.

První co musím vyzdvihnout je různorodost a originalita povídek. Kdyby to psali různí autoři nepsal bych to sem, ale všechny psal jeden autor. Takže smekám před nápaditostí, fantazií ale i schopnosti napsat smysluplnou povídku na pár stránek. Mě osobně i když se to neslučuje s tím co jsem psal na začátku se tentokrát líbili a byly pro mně nápaditější a zajímavější ty kratší povídky.

Vypíchl bych Faceblook velmi aktuální věc co se týče sociálních sítí a všech lidí jenž jsou na nich závislý. Acheron mě zahřál na duši velmi silná povídka. Nakonec Apokalypsa tu jsem si velmi užil... Úplně jsem se viděl v době, kdy pro mě byly on-line hry ne druhý ale první život. Třeba bych si taky nevšiml toho co se venku děje .

Za mě povedená sbírka povídek u kterých se člověk pozastaví a zapřemýšlí nad jejích vyšším sdělením.

21.04.2021 4 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

Začneme kresbou, ta je klasická jako u většiny mang, co jsem četl, jediné co bych vypíchnul je statická malba ta je velmi povedená a ukazuje nám obrovskou fantazií autora. Nepřátele jsou různorodí a velmi originální. Kresba je hodně krvavá a dostatečně akční sice při soubojích chvílí trvá, než se člověk zorientuje. Kresba dokáže hodně povědět bez toho, aby náš hlavní protagonista něco říkal a ukazuje nám jiný pohled na akci.

Příběh je velmi slabý vlastně tu žádný není ale musíme brát na zřetel, že to je první díl série, jenž má spoustu dílu. Tenhle díl nám má představit Gutse hlavního hrdinů jenž moc nemluví za to velmi rád seká obřím mečem (necelé 2 metry dlouhým a 176 kg těžkým kusem železa). A jeho zase až moc ukecanou společníci malou vílu/bludičku. Společně tvoří nesourodou dvojici ale o to zajímavější. Navíc jde o to poznat svět ve kterém se budou příběhy černého rytíře odehrávat. Ten je brutální temný a velmi nebezpečný.

20.04.2021 4 z 5

Říše Říše Roman Bureš

Velkoněmecká říše vyhrála druhou světovou válku, většina Evropy patří pod její správu. Na východě nechal šílený Adolf postavit monumentální zeď obřích rozměrů jenž měla oddělit Evropu od východu. Za zdí německá Luftwaffe zkoušela své nejnovější druhý bomb, nejen atomové ale i chemické a biologické. To uvrhlo Rusko do doby středověku. Navíc se začali u některých lidí projevovat různé druhy mutace. Jednou z nich je telekineze a tou je obdařen náš hlavní hrdina. Alexandr je si svého daru vědom, ale netuší, že ho jednou bude muset použít k něčemu strašlivému. Dokáže s jeho pomoci zachránit Evropu?

Je to druhá kniha od Romana Bureše co jsem četl. První byla "Inferium", kde se setkáváme také s nacisty. Musím říct, že tato kniha je jiná než Inferium. Je více temná, méně přímočará, hlavně druhá polovina mě hodně pohltila. Příběh je rozdělen na dvě části, které jsou časově prohozené, druhá půlka se odehrává před první. V tomhle chronologickém přehození je krása této knihy. Druhá část perfektně doplní první a ucelí celkový příběh jedné rodiny, kde každý její člen je svým způsobem hrdina. Někdo to dělá pro rodinu, jiný pro lásku a někdo se chce pomstít. Kniha je napsaná čtivě a její četba je zábavná nechybí akce, sex, utrpení, paranormální schopnosti ale i láska k rodině, boj proti režimu a hlavně chuť přežít a žít lepší život. Tohle všechno je Říše...

21.03.2021 5 z 5

Smrt bývá nehezká Smrt bývá nehezká Jiří Sivok

Dílo popisuje několik menších příběhu, které spojuje několik věci tou hlavní je smrt. V jakékoliv podobě dále duchové/přízraky, které můžeme vidět v různých formách a to nejzásadnější v tomhle příběhu jedno prokleté auto (Bazárová kráska).

Líbí se mi jak autor spojil několik různých kratších příběhu do jednoho velmi celistvého dobře fungujícího celku. Kniha je dost hororová je v ní vícero hlavních postav i když to tak nemusí vypadat, ale každá zde má svůj příběh, svého démona. Chválím reálnost a uvěřitelnost charakterů, které zde vystupují. Kniha se četla dobře je schopná navodit tu správnou psycho atmosféru. Není co bych vypíchl jen jedna věc a to slovní spojení " bazárová kráska" Po 30 přečtení už mi to trochu vadilo a lezlo na nervy. Třeba to byl záměr autora nám v sugerovat odpor k tomu vozidlu, jenž je tu hlavním hybatelem většiny události. Tahle kniha není pro slabší nátury, sám jsem při několika stránkách, měl velmi chmurné pocity až depresivní. Jelikož se zde často jedná o děti. Tohle ale k hororům patří a zde se to povedlo, takhle by psycho/hororová kniha měla na čtenáře působit, ani jsem si nechtěl představovat jak bych se v takové situaci choval já sám.

06.03.2021 4 z 5

16-03-20 16-03-20 Veronika Pekárková

Planeta země je na svém úplném konci. Lidé, ti kteří jí měli opatrovat a hýčkat, ji absolutně a nenávratně zničily. Několik generací už neví, jak vypadá sníh nebo co je maso. Hlavní hrdinka příběhu mlada Eddie žije v době, kdy je uzavřena klimatizovaná místnost, nejlepší kamarád a sprcha je časově omezena, což je fakt o nervy. Jediná naděje pro lidstvo je kolonizace Marsu, ale tady bohužel dochází ke střetu. Jelikož do vesmíru může omezený počet lidí. Eddi má to štěstí, že její matka je pilotkou na jedné z lodí, a to ji umožní cestovat na Mars. Bohužel valná většina lidi to štěstí nemá a člověk je tvor pomstychtivý a krutý.

Nikdy nevěř že nová šance na nový začátek je to nejlepší.
Nikdy nevíš, kdo ti tvou novou šanci ¨zabije¨.

Kniha je autorčina prvotina, musím před ní smeknout klobouk, před její slovní zásobou a celkovým složením vět. Text se čte naprosto plynule, nikde sem neměl pocit, že je tu něco zbytečně nebo navíc.
Autorka někdy používá velmi specifické výrazy a slova, a to se mi líbí. Zajímavostí je občas použitá přímá řeč hlavní hrdinky k čtenářovi. Většinou mi to vadí ale v tomto případě to k hlavní postavě sedí. Celkově je to velký svéráz a její charakter je propracovaný. Začátek knihy je pomalejší ale ukazuje nám svět a seznamuje nás nejen ze situací na něm ale i s Eddie, hlavní hrdinkou. Prostředek knihy nám naservíruje vesmírnou odyseu a vrchol lidských technických možností v podobě obří soběstačné vesmírné lodi. Jediná moje výtka je konec knihy, příběhově a zvratově je to na jedničku s hvězdičkou. Bohužel se to za mě odehraje všechno moc rychle a nad schopností a možností hlavních postav, hlavně psychických. Jako celek je kniha úchvatná a vřele doporučuji. Sám si určitě chci přečíst, někdy v budoucnu něco dalšího od téhle velmi nadané autorky.

31.01.2021 5 z 5

Legendy (L3g3ndy) Legendy (L3g3ndy) * antologie

Legendy, tahle antologie mě ihned zaujala svojí obálkou. Obrovský robot a Škoda Felicie na jednom úžasném obrázku, navíc zjištění, že editaci téhle knihy dělal můj velký oblíbenec Leoš Kyša (František Kotleta). Většinou neberu knihy podle obálky ale tahle mě dostala a je dobře, že sem si jí přečetl...

Antologie je složená z 10 povídek od 10 mladých českých autorů. Jako celek se kniha četla úžasné, stránky mizely jedna za druhou a než sem se vůbec začetl měl sem za sebou první dvě povídky.
Musím říct, že mě většina povídek bavila, vyloženě mě zklamala jen jedná jediná.
Každá povídka byla jedinečná jako legenda, ze které čerpala. Líbila se mi fantazie a jedinečně nápady autorů ať už zasazením povídek nebo celkovou stylizací

Nebudu hodnotit každou povídku zvlášť, ale musím vypíchnout podle mě tři nejlepší.

První povídka je "Děvín" v tomhle případě se jedná o nejzábavnější že všech 10 povídek.
Zde má být předlohou legenda "Dívčí válka". V povídce jdou proti sobě dvě skupiny předškolních děti, dívky a kluci. Vedou spolu na pozemku školky nekončící konflikt plny zrad úskoků a nečekaných útoku v podobě hromadných koulovaček i osobních odplat. Dojde i na dobývání sněhových pevnosti, Děvín a Vyšehrad. Takhle jsem se už dlouho ne zasmál.

Druhá povídka se jmenuje "Virus“. V téhle povídce je uvězněn člověk umělou inteligencí, která si myslí, že je nejdokonalejší věc či forma života na zemi. A chce využít největší lidskou slabinu (emoce) jako zbraň. Bohužel pro ni je člověk díky nim silnější a sám onu umělou inteligencí svými emocemi nakazí. Na téhle povídce jsou nejlepší dialogy střet chladné logiky s lidskou zvědavosti a lidskými emocemi. Za mě povídka s nejlepším koncem (zvratem).

Třetí "Železný muž". Na téhle povídce se mi líbí celkové pojetí, kdy byl příběh rozdělen do dvou časových linek, které se vzájemně prolínají. Díky tomu nám pomalu odhalují celý příběh ve kterých vystupuje naše hlavní postava. Postava může, jenž není sám sobě schopný odpustit, co se v minulosti stalo. Proto už přes sto let pomáhá jako doktor v různých válečných konfliktech po celém světě. Bez odpočinku bez osobního života jako stroj jako Železný muž. Povídka je výborně napsána a nutí vás číst až do samotného konce.

24.01.2021 4 z 5

Výprava v oblacích Výprava v oblacích Kazu Kibuishi

Asi se už budu opakovat, ale třetí díl ze série Amulet s podtitulem "Výprava v oblacích" je krásné dílo. Tomuhle komiksu jemuž vůbec nic nechybí ba naopak bych řekl, že kvalita je vzrůstající nemám co vytknout. Kresba je ještě hezčí, jelikož příběh zde není vyprávěn jen díky slovum a textu, ale vypráví ho ilustrace jimiž proplouváte a díky ním je příběh ještě víc magický a úchvatný. Kresby zde jsou za mě nejlepší ze všech tří dosavadních dílu. Jelikož se většina příběhu odehrává na nebi. Tak tu máme krásné nebeské scenérie, plné vzducholodí a okřídlených nestvůr. Nechybí ani mytické bytosti obývající nebeský oceán od samého počátku světa.

Naše stará parta po záchraně maminky a poražení nepřátel, jenž je pronásledovali, se rozrůstá o nové členy. Jejich putování pokračuje dál. Další úkol je najít ztracené létající město? Hlavní úkryt Pánů kamene. Bohužel, to není tak jednoduché jelikož nikdo neví kde je, navíc je ztraceno někde v oblacích. Zvládnou najít nebeské město a vypořádat se s novými přáteli a ještě dychtivějšími nepřáteli, kteří mají své vlastní plány?
Komiks mě opět velmi bavil a hned se střemhlav vrhám na další díl.

03.12.2020 5 z 5

Prokletí kamene Prokletí kamene Kazu Kibuishi

Druhý díl ságy pokračuje přesně tam kde skončil první díl. Emily nová paní kamene se stále učí používat svou novou moc. Ale nemá čas, musí to zvládat za pochodu, jelikož musí pomoci své mamince. Spolu se svým bratrem a robotickými kamarády navštíví město Kanalis. Kde se dozví, že její mamince pomůže pouze plod stromu Gadoba. Ty jsou na vzdáleném a nebezpečném místě, navíc mají v patách skupinu elfů. V čele se synem zlého elfího krále v doprovodu celé skupiny elfů. V městě Kanalis se k naším hrdinům přidává lišák Leon Rudovous, který toho o moci kamene ví hodně, navíc je to zdatný šermíř. Zvládnou naší malý hrdinové vše, co stojí před nimi???

Kresba je stejně krásná a výstižná jako v prvním díle. Kibuishi umí díky ilustraci krásně vypravovat příběh, jenž se odehrává na stránkách komiksů. Zpracování je stejně kvalitní jako v prvním dílu. Nemám co vytknout krásný komiks, plný hrdinství, pomoci a lásky k rodině. Doporučuji všem.

01.12.2020 5 z 5

Paní kamene Paní kamene Kazu Kibuishi

Amulet je na první pohled krásný počin. Komiks je v pevné vazbě a stránky jsou z velmi kvalitního papíru, ilustrace na nich vypadají úžasně. Nejvíce se mi líbí kresby, které zabírají větší části obzoru nebo jsou z velké dálky. Jsou nádherné a mystické, krásně nám dokreslují celkový vzhled magického světa. Moc povedené jsou také ilustrace různých monster a bytostí. Jsou propracované, docela temné a strašidelné. Celkově zapadají do stylizace komiksu. Velkou roli hraje i barevnost, použití barev je rozmanité podle potřeby děje. Navozuje to tu správnou atmosféru. Mám jenom jednu výtku, a to že oproti všem kresbám máme docela jednoduchý vzhled dvou hlavních postav. Ale je to maličkost a nijak to nenarušuje celkový koncept komiksu, jehož vizuální stránka je velmi osobitá a pěkná.
Příběh je dobrý, hned od první události nás vtáhne do děje a nutí číst a objevovat magický svět, spolu s hrdiny.
Svět, jenž objevil jejich pradědeček, o kterém si mysleli, že dávno umřel ale není tomu tak. Praděd žije na magickém místě, který čeká právě na ně. Až jim odhalí všechna svá tajemství.
V komiksu by mohlo být o trochu více textu, ale kresby doplňují chybějící informace a o tom komiks je. Už se těšíme na další díly, kde se dozvíme, jak pokračuje objevování nejen nového světa ale i nových schopností. Naši malý hrdinové mají před sebou spoustu dobrodružství a náročných úkolů.
Mně se komiks líbil hlavně pro svoji atmosféru a velkou fantazii autora. Dostáváme do rukou nový krásný svět a jsem zvědavý co nám přinese dál.

25.11.2020 5 z 5

Vzpomínka na modrou planetu Vzpomínka na modrou planetu Alastair Reynolds

Tahle kniha, začíná jako ukázka života v Africe vzdálené 150 let daleko. Ve světě, ve kterém je Afrika supervelmoc, a její bohaté a mocné rodiny, ovlivňují dění nejen na zemi ale i na ostatních osídlených nebo automatizovaných planetách. Ve světě, ve kterém vládne mír, klid a pořádek. Lidé mají mozkové implantáty, které jim otevírají spousty možností komunikace a vizualizace. Také jim však zabraňují ve zločinech a agresivitě na jiných lidech. V tomhle dokonalém světě budoucnosti se odehrává příběh jedné bohaté a mocné rodiny. Smrt velmi důležitého člena rodiny, který byl tajnůstkař a vizionář, který dal rodině mnoho ale taky mnoho věci před ní tajil.
Také po sobě zanechá dědictví, jenž nikdo neví, co vlastně obsahuje. Muže způsobit spoustu problému ať už v rovině rodiny nebo celého kolonizovaného vesmíru. Co se ukrývá v desítky let starém bezpečnostním trezoru na měsíci?
Dokáží členové rodiny, kteří bojují sami proti sobě i proti světovým velmocem uspět v hledaní neznámého tajemství???

Kniha je velmi obsáhla autor píše velmi technickým stylem. Jde vidět, že kniha je první díl série jde o velkolepé představeni celého světa a blízkého vesmíru. Kniha má několik slabších častí, ale chápu, že nám autor chce ukázat cely svůj propracovaný vesmír a všechny možnosti v něm. V knize více čí méně není žádné násilí aspoň ne mezi lidmi, jelikož jim to jejich implantáty nedovolí. Ale i tak vás kniha zaujme a odmění propracovanými postavami a příběhem jenž odkrývá postupně svá tajemství.
Je tu několik velmi kvalitních a napínavých sekvenci ( Evolvarium na Marsu, Souboj robotu v aréně, Prozkoumávaní tajemné lodi jenž tu zanechal onen mrtví člen rodiny a několik dalších).
Knihu jsem si jako celek užil, musím konstatovat, že je spíše pro fandy sci-fi žánru ale svou kvalitou a tajemným příběhem by mohla pobavit i lidi co čtou jiný styl knih. Někdy bych si určitě rad přečetl pokračovaní, jelikož kniha konči velmi otevřeně.

18.11.2020 4 z 5

Tři okamžiky exploze Tři okamžiky exploze China Miéville

Toto dílo je pro mě velmi těžké zrecenzovat. Je to velmi zvláštní kniha, vlastně to není kniha, jelikož to není celek. Jedná se o sbírku 28 povídek. Povídky na sebe nijak nenavazují, každá je samostatné dílo, některé mají pár stran jiné desítky. Většinou jsou ale kratší, což je veliká škoda. Miévilleo musíte obdivovat, jeho styl, kterým píše. Slovy, jenž používá, přitom je to čtivé a zajímavé. Miéville je literární masochista jeho texty jsou brilantní a naprosto jedinečné. Dokáže použít pět slov v jedné větě, které jste slyšely možná jednou za celý život, ale stále to funguje. Bohužel tyto povídky jsou tak krátké, že ve většině případů se vlastně nezačteme do příběhu, ani si neoblíbíme žádné postavy, jelikož tu na to není místo. Je to jak moderní umělecké dílo, líbí se vám, jak vypadá nebo zní ale nevíte o co v něm vlastně jde.

Je tam pár povídek, u kterých jsem chápal, co se spisovatel snaží říct, ale říká to svým nezaměnitelným stylem. Tady bych vypíchl povídku s názvem Covehithe. Ve které, jde o potopené ropné plošiny, které se po několika letech v oceánu, samy od sebe probudí a chodí na pevninu. Lidé z nich mají nejdříve strach bojují s nimi likvidují je. Nakonec ale zjistí, že jsou neškodné a chodí klást vajíčka na pevninu ( tak jak to dělají mořské želvy). Později se z nich líhnou malé ropné věžátka, ???????????????? která se vracejí zpět do moři a oceánu. Je jasné, že zde se spisovatel snažil říct, že lidé když něco neznají a mají z toho strach, tak se to automaticky snaží zničit/zabit dokud nedojdou k poznání. Poté se až snaží zachránit to co nejdříve ničili, ale to už může být pozdě. Prostě jedinečné, tuto samostatnou povídku bych hodnotil pěti hvězdičkami. Ale knihu jako celek hodnotím jinak.

Miéville má neskutečnou fantazií a jeho spisovatelské nadání je mimořádné. Bohužel zde k tomu není dán prostor. Tak brzo u jeho jiné knihy.

05.11.2020 3 z 5

Nejposlednější z nadějí Nejposlednější z nadějí Una McCormack

Není to klasická kniha ze světa Star Treku, je trochu jiná. Není tu objevovaní nových světu, není tu navazovaní styku s neznámými rasami. Nikdo s nikým nebojuje… to, ale není úplně tak pravda, je tu boj uvnitř samotné Hvězdné flotily. Boj mezí hodnotami Federace a planet co jsou její součástí. Federace dává všechny zdroje na záchranu obyvatel světa, se kterýma ještě nedávno válčily.
Hvězdna flotila musí zachránit miliardy Romulanu a to je další věc… Romulané stále cítí odpor k Hvězdné flotile, takže je těžké pomoc někomu, kdo vlastně ani pomoc nechce. Picard ale nezachraňuje Romuly, zachraňuje lidské bytosti, protože pomáhat těm co to potřebují je jedno z nejdůležitějších zákonu Federace. Mocenské boje politiků ho nezajímají. V rámci pomoci porušuje vepsaná pravidla, překračuje svou pravomoc, snaží se za každou cenu pomoci. A to je problém. Problém, který rozdělil lidi na dva tábory. Stačí jedno neštěstí, jedna chyba a je konec……

Kniha se čte dobře, příběh o pomoci ubíhá stránku za stránkou tak jako čas Picardovi. Tohle dílo doplňuje seriálové universum a krásně dokresluje postavu Picarda. Navíc si díky knize rozšiřují obzory a proto zčásti měním pohled na Federaci …
Kniha mě bavila, byl to jiný Star Trek než na, který jsem byl zvyklý.

17.10.2020 4 z 5