Roanna Roanna komentáře u knih

S Medovníčkem do pohádky S Medovníčkem do pohádky Jan Lebeda

18 příběhů kouzelného skřítka Medovníčka, který se stará a pomáhá zvířátkům nejen z lesa, patří k mým oblíbeným dětským knížkám. Příběhy nejsou příliš dlouhé, takže jako četba před spaním pro děti ideální. Pohádky jsou vcelku smysluplné, mají lehce naučný a výchovný podtext, ale není to přehnané. Každý příběh je doplněn několika hezkými ilustracemi. Knížka mě mile překvapila a dětem se také líbí.

06.02.2014 4 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Málokdy se mi stává, abych dala knize 5*, ale tahle si je zaslouží. Knihu jsem přečetla na jeden zátah, protože opustit úžasnou, optimistckou Lou a její vtipné poznámky, jsem zkrátka nedokázala. Postava Willa byla také skvěle propracovaná. Mně nevadilo, že nedostal protstor vyjádřit se v některé z kapitol v ich formě. Snad i díky tomu na mě působil tak jaksi záhadně a neproniknutelně. Přesto jsem mu rozuměla a chápala ho v jeho rozhodnutí.
Jsem ráda, že příběh dopadl přesně tak, jak dopadl. Byl uvěřitelný, a o to mi jde při čtení nejvíc. Konec byl citlivě napsaný, nezabředával do nadbytečných klišoidních scén a vyhl se i přehnanému sentimentu. I když, slzička ukápla, to zase jo :-)

25.01.2014 5 z 5

Katova dcera a král žebráků Katova dcera a král žebráků Oliver Pötzsch

Všechny díly Katovy dcery mají specifickou historickou atmosféru a jsou velmi čtivé. I třetí díl Katovy dcery je dobře napsaný a napínavý. Dějová linka je velmi podobná předchozím dílům. První polovina knihy se mi líbila, ale jak se začalo zchylovat k vyvrcholení děje, naši hrdinové opět podávali neuvěřitelné akční výkony. Ať mě nikdo nepřesvědčuje o tom, že člověk, který je několik dní brutálně mučen dokáže podat takový fyzický výkon, jaký podal náš hrdina. Ale jinak jde o zajímavé čtení, kde se člověk dozví i něco z historie, především ze života lidí spodních vrstev.

24.01.2014 4 z 5

Údolí lagun Údolí lagun Patricia Shaw

V této knize je hodně vzájemně propojených postav, takže mi chvíli trvalo, než jsem si všechna jména uspořádala a vstřebala jejich souvislosti v ději. Příběh je velmi dobrodružný, napínavý a ona propojenost postav v knize je velmi dobře vymyšlená. Láska je tady také, ale červenou knihovnu nečekejte. Žádné detailní pitvání vztahů a sálodlouhé popisy citů a pocitů tady nenajdete. Protože slaďáky nemám ráda, byla jsem s tímto pojetím vcelku spokojená. I když jednu výtku mám. Postavám nebylo umožněno do nich nahlédnout, takže jsem občas tápala, co si o některých z nich mám myslet. Přesto knihu doporučuji k přečtení a vím, že se k ní ještě někdy vrátím.

16.01.2014 4 z 5

Ve rtěnce je olovo Ve rtěnce je olovo Gillian Deacon

Zajímavá knížka s velmi syrovým, ale pravdivým názvem. Autorka upozorňuje, které nejnebezpečnější jedy se v jednotlivých výrobcích kosmetického průmyslu nacházejí a jaké jsou jejich účinky na náš organizmus. Ke každému výrobku nabízí také alternativní možnost a vypisuje seznam kosmetických firem, jejichž výrobky tyto jedy neobsahují. K tomu ještě navrch přidává pár osvědčených bio receptů, které si může vyrobit každý z nás v teple domova. Některé jsou sice hodně úsměvné a až přehnaně bio, ale tak proč ne. Nakonec je uvedeno 20 nejhorších jedů, které se v kosmetickém průmyslu vyskytují.

Knížka je dobrým zamyšlením nad používáním kosmetiky, které na sebe patláme neskutečné množství. Ropa, toluen, azbest, fomaldehyd, uhelný dehet, olovo, čpavek...to je jen část prvků, ze kterých se kosmetika vyrábí.
Na druhou stranu chemie je v našem životě všudypřítomná a vyhnout se jí nejde. Není ale na škodu naučit se orientovat v těch předlouhých názvech na štítcích a občas si přečíst složení výrobku. A to nejen u výrobků kosmetického průmyslu.

12.01.2014 4 z 5

Katova dcera a černý mnich Katova dcera a černý mnich Oliver Pötzsch

Volné pokračování Katovy dcery se mi zdálo o trošku slabší, než prvotina. Sice ani zde nechybí nahlédnutí do historie, napětí, detektivní zápletka a špetka romantiky, ale tady už na mě hlavní postavy místy působily spíš jako akční hrdinové, než jako obyčejní lidé z masa a kostí. Několikrát během děje byly v ohrožení života, ale vždycky se jim podařilo vyváznout. A právě proto, že se tato skutečnost často opakovala, ztratil pro mě příběh kus uvěřitelnosti.

10.01.2014 3 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Kniha má zvláštní atmosféru. Vykreslení tehdejší doby bylo velmi působivé a uvěřitelné. Děj samotný je napínavý od začátku do konce. A protože i v žilách autora koluje Kuislovská krev, je příběh o to podmanivější.

10.01.2014 4 z 5

Retro ČS Retro ČS Michal Petrov

Pěkně zpracovaná, vtipná, čtivá knížka. Zaměřuje se hlavně na to, co bylo za socialismu k sehnání a kde se to vyrábělo. Je to přehledně seřazené podle kategorií - největší prostor je věnovaný potravinám, ale autor se zmiňuje také o pojízdných prodejnách, tuzexu, kosmetice a hračkách. Na můj vkus je v ní však až příliš dobových obrázků na úkor textu. Kdo socialismus zažil na vlastní kůži, tak se v knize asi nic nového nedozví, ale jako nostalgická vzpomínka je tato kniha výborná.

25.12.2013 4 z 5

Městečko Virgin River Městečko Virgin River Robyn Carr

Podle anotace jsem čekala něco jiného. Přebal knihy působil dojmem, že půjde o napínavé, dobrodružné čtení. A ejhle, ona je to sladkobolná červená knihovna, které by slušel spíš harlekýnový paperback s obálkou zamilované dvojice. Příliš sladké, příliš dokonalé, příliš americké.

05.12.2013 1 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

První část knihy jsem četla jedním dechem, pak už mi děj přišel trochu rozvláčnější, zbytečně zabředávající do detailů, ale knížku jsem přečetla celou. Epilog byl skvěle napsaný a byla to hezká tečka za celým příběhem. Kniha se mi líbila, téma bohyň mě zaujalo a dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Oceňuji, že se takového tématu zhostila mladá spisovatelka, která dva roky před vydáním knihy sbírala a ověřovala informace. Trochu mi vadilo, že nářečí používala v přímé řeči jen velmi sporadicky. Kdyby se zachoval originál tehdejší mluvy, možná by část naší populace spoustě slov nerozuměla, ale děj by to umocnilo.

04.12.2013 2 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Moje srdeční záležitost. Steinbeck předvedl úžasnou sondu do duší hrdinů i skvělý smysl pro humor, který mám ráda - jednoduchý, nepodbízivý humor, který příběh odlehčuje, ale přitom neshazuje jeho podstatu. Oceňuji také citlivost, se kterou přistupoval ke smutným pasážím v knize. Steinbeck je příkladem toho, že i na necelých 200 stranách se dá vytvořit brilantní příběh, který vás vezme za srdce.

25.09.2013 5 z 5

Tak já se svým názorem přiřadím k menšině, ale nemůžu jinak. Zas tak super knížka to není. Knihu je třeba brát opravdu s nadhledem, děj je neskutečně neskutečný :-) Ze začátku mě kniha bavila, jen ty pasáže z minulosti mě moc nebraly. Jsem už alergická na věčné přirovnání Alana s F.Gumpem a Švejkem, pro mě byl Alan jedinečný Alan. Kniha je vtipná, děj je zajímavý a promyšlený. Občas jsem ale měla pocit, že se autor z této road movie komedie snaží za každou cenu vyždímat co nejvíc vtipu, jenže občas to působilo dost křečovitě. Chyběla mi v tom jakási lehkost.

25.09.2013 1 z 5

V loži králů - Svatební noci V loži králů - Svatební noci Juliette Benzoni

Nepovedené zpracování bulvárního tématu. Jednotlivým příběhům chybí poutavost a celistvost. Máte-li stejně jako já rádi knihy o životě králů a královen, doporučuji knihy Friedricha Weissensteinera, to je mnohem lepší počtenícko :-)

15.09.2013 1 z 5

Andělé v mých vlasech Andělé v mých vlasech Lorna Byrne

Velmi zajímavá kniha. Kdo je otevřený víře obecně a klade si duchovní otázky, toho kniha jistě osloví. Občas jsem sice pochybovala, zda byly všechny skutečnosti OPRAVDU skutečnostmi, ale to asi nejsem sama. Podstatné jsou emoce, poselství a zamyšlení, které ve mně kniha zanechala.

A ještě malý dodatek: Ti z vás, kteří si myslí, že kniha je jen pro věřící křesťany, musím vyvést z omylu. Ř.k. církev dává od knih Lorny Byrne ruce pryč a tuto knihu považuje za neslučitelnou s křesťanstvím. Lornino přesvědčení, že je nutné přivést všechna náboženství pod jednu střechu, její vizionářství a pracování s energií jsou v přímém rozporu s postoji církve. A přitom právě tato kniha je jedna z těch, které v myslích "nevěřících Tomášů" zapustily pomyslné kořínky k víře a některé lidi přivedla až k Bohu, jak jsem se dočetla. Osobně se domnívám, že názor by si měl udělat především každý člověk sám - i ten křesťan, a to bez ohledu na to, co hlásá církev.

11.09.2013 5 z 5

Všechny vůně Afriky Všechny vůně Afriky Zuzana Beranová

Základní děj knihy sice tvoří zážitky Terezy, která přijede do Afriky pracovat jako konzulka, ale kromě jejích příhod má kniha ještě několik vedlejších dějových linek, které se dříve či později uzavírají. Všechny příběhy v knize mají reálný základ, a to je také důvod, proč je kniha tak emotivní a uvěřitelná (tedy až na pár vyjímek, kde mi některé skutečnosti v ději tak nějak neseděly).
Kniha se mi četla velice dobře, bylo v ní napětí, emoce, vylíčení života odlišných kultur, jejich tradic...k Africe jsem vždy cítila obrovský respekt, a tato kniha ho ve mně ještě prohloubila.

27.08.2013 4 z 5