regi1 regi1 komentáře u knih

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Sama jsem zatím nečetla,koupila jsem ji manželovi a ten z ní byl unešený ač to původně nečekal a dárek ho trochu překvapil.Takže za manžela dávám 5*

24.02.2014 5 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Remarqua miluju a tohle je pro mě jedna z jeho nejlepších knih.

22.02.2014 5 z 5

Země, kam nikdy nedojdeš Země, kam nikdy nedojdeš André Dhôtel

Zvláštní kniha,těžko se hodnotí.Nápadně mi připomíná Coelheova Alchymistu.
Sáhla jsem po ní,jelikož jsem právě dočetla pesimisticky laděnou knihu s výžným tématem a potřebovala jsem se odreagovat a uvolnit. A zvolila jsem dobře.Jednoduchý příběh s až neskutečným pohádkovým dějem plným fantazie se četl opravdu jako dětská pohádka.
Kniha by se mohla jevit jako jednoduchá a nepřínosná.Při jejím čtení jsem se však lehce nechala unášet a cítila se součástí pohádkových příběhu hlavního hrdiny.Na konci knihy ve mě zůstal pocit volnosti,svobody a touhy zažít to znovu.Pod povrchem každodennosti se autorovi vždy podařilo odhalit neskutečnou nádheru života a tím mě kniha nejvíce oslovila.Škoda,že není do češtiny přeloženo více jeho knih,ráda bych sáhla i po dalších.

15.02.2014 4 z 5

Ukradený život Ukradený život Renée Villancher

Četla jsem s odstupem času 2x,pro mě absolutně strhující ikdyž tragický příběh,nemohla jsme se odlepit od knihy,přečteno za 4 hodiny.Renée jsem obdivovala,držela ji palce,plakala s ní. Podobných osudů žen jistě nebylo málo,strašná představa...

11.02.2014 5 z 5

Na dno nebo na vrchol: nevšední dobrodružství všedního života Na dno nebo na vrchol: nevšední dobrodružství všedního života Jan Hejma

Velmi poutavý cestopis,jehož hlavním tématem je potápění.Objevujeme s autorem vody Kostariky, Madagaskaru,Mauricia,Réunionu,Kuby, JARu,Seychel,Keni.
Dalšími adrenalinovými sporty v knize,které autor okusil a popisuje nám z nich zážitky a výlety jsou rogalo,canoing a balon.

11.02.2014 4 z 5

Nové obrázky pro nejmenší Nové obrázky pro nejmenší Janine Boudineau

Oba moji synové ji milovaly a to již asi od 18 měsíců,je úžasná,mohu jen doporučit k naučení prvních slůvek

09.02.2014 5 z 5

Můj život po životě Můj život po životě Michal Viewegh

Kniha mi absolutně nic nedala,snad jen pocit životního zmaru a beznaděje a pro to opravdu knihy nečtu.Do půlky jsem ještě aspoň byla zvědavá,ale od půlky už mě ta stále stejná písnička o chudákovi,s kterým osud zatočil,opravdu děsně nudila a dočetla jsem jen se sebezapřením.
Tím samozřejmě nesnižuji závažnost životní situace a zdravotního stavu autora a samozřejmě mu přeji,aby se mohl brzy co nejvíce vrátit ke svému původnímu způsobu života.
Očekávala jsem ale od knihy alespoň částečně postavení se osudu a nějakou pidi snahu to řešit,pak by kniha byla jistě velmi přínosná pro mnoho lidí se stejným či podobným osudem.
Moje babička je od 48 let v invalidním důchodu,po těžkém infarktu,po embolii plic,téměř slepá,bez nohy a s ořezanými prsty na rukou,se silnou cukrovkou.Dnes je jí přes 80 let,bojuje se svým osudem již přes 30 let a nikdy jsme ji neslyšela se litovat .Vždycky říká,že se to stejně nezmění,tak se tím nebabrá.Žije pro svou rodinu,své děti a vnoučata,která nadevše miluje
a udělala by pro ně vše,co by mohla.Takový člověk je pro mě velkým hrdinou,o to víc si to teď uvědomuji.Takže mi vlastně kniha něco dala,že:-) Ale na dvě hvězdičky to opravdu nebude,takto to cítím já.

16.01.2014 1 z 5

Šance pro Ondřeje Šance pro Ondřeje Marie Šulcová

Velmi lehké počteníčko,ikdyž řeší závažné téma,samozřejmě,to je nepopiratelné
Vcelku čtivé.Jako psychologický román pro mě ale žádná sláva.
Kniha (napsaná v roce 1981) mě spíše zaujala připomínkou života lidí za totality,což jistě stojí za to.

13.01.2014 3 z 5

Myslím,že není co dodat,vše již zde bylo napsáno,přidávám se k 5ti hvězdičkám,něco tak úžasného jsem opravdu dlouho nečetla.
Snad jen dodám motto knihy:"Nech všechno bejt tak,jak je, a uvidíš, že bude tak,jak bude,poněvadž tak to obvykle bejvá."
Alana bych moc ráda potkala a již se opravdu těším na další autorovo dílo.

12.01.2014 5 z 5

Šťastné dny Šťastné dny Sigrid Undset

Oddechové počtení,zaujmulo nejvíce popisem starodávných zvyků,způsobem nám již mnohdy zapomenutého způsobu prostého života p oprvní větové válce a popisem norské přírody,jinak bych u něj asi nevydržela.

12.01.2014 2 z 5

Jahodová proklamace Jahodová proklamace James S. Kunen

Kniha se mi těžko hodnotí.Je to proto ,že je jinak koncipovaná než knihy,které ráda čtu.Předložené téma mě sice zajímá a těšila jsem se na ně,ale osobně mně chybí příběh,který by více vtáhl do děje.

Musím se přiznat,že jsem knihu dočetla na dvakrát.

První kapitolu jsem zhltla a byla jsem nadšená,jenže poté se začal vytrácet příběh a začalo jít hlavně o fakta a popisy událostí.nebýt vkládaných úvah,které mě vždy zase ke knize přitáhly,tak jsem ji asi odložila a nedočetla vůbec.

Uznávávm,že kniha má velkou hodnotu po stránce dokumentární a historické,mně osobně ale podání nesedělo a dávám proto jen 2 *

01.01.2014 2 z 5

A budeme šťastni A budeme šťastni Lubomír Macháček

Zprvu mě kniha nezaujala a nudila mě,přišla mi prostá,postupně mě však začaly vtahovat osudy hrdinů a knihu jsem vcelku s chutí dočetla.Svůj názor jsem během četby změnila,kniha ač zprvu prostě působí a není psána nijak složitě,je ve skutečnosti sondou do lidských duší a odhaluje jejich skryté touhy.
Témata, kterým se kniha věnuje-pocity dítěte rozvádějících se rodičů,rozpadající se partnerský vztah,pocity,přání a vzpomínky umírajícího starce,vnitřní boj alkoholika,touha neplodného páru po dítěti a úvahy pro a proti adopci,platonický milostný vztah v pozdním věku.
Citace,které mě zaujaly:"Hranice lidské fantazie překračují život jedince k životu rodu,život rodu k životu vesmíru..."
"Láska zakryje i maličkosti,z kterých se později stávají problémy."
"Toužíme-li okamžitě vzlétnout,obvykle se nám to nepodaří,právě tak,jako toužíme-li okamžitě milovat.A přeci létáme,milujeme a jsme milováni.Člověk nepřekročí svůj stín,ale lidstvo tuhle šanci má.A v ní je jeho naděje,víra i spása."

15.12.2013 3 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Přesně můj názor vystihuje příspěvek od makovec.h .
Ideální kniha pro někoho,kdo potřebuje nakopnout,povzbudit a najít tzv.smysl svého života.
Je sice zvláštně psaná (taková jedna velká úvaha s mnoha symbolikami) a potřeba si občas umět najít to své mezi řádky,ale dokáže maximálně odpoutat od každodenního shonu a ukázat úplně jinou stránk našeho bytí.

22.10.2013 3 z 5

Kámen a pírko Kámen a pírko Patricia Shaw

Lehká ,odočinková četba.Mě ale v žádném případě nenudila,ba naopak.500 stránek přečteno za 14 dní a to mám roční dítě,nemohla jsem se večer před spaním vždy od knyhy odtrhnout. Kniha mě velmi chytla,ani ne snad vlastním příběhem hl. hrdinky Sibell,jako spíše zpracovaným tématem.Miluji knihy o Austrálii a zde je možné se dozvědět o Austrálii z konce 19.st.
Koho tedy zajímají následjící témata a k tomu si rád přečte odpočinkovou četbu s dobrým konce,tak bude jistě nadšen.
Již zmíněná témata,o kterých se v knize dovíte více:
-osídlování Australského vnitrozemí prvními angličany
-konflikty tzv. svobodných osadníků a osadníků z řad angl. trestanců a jejich rodin(ti byli do Austrálie odesíláni angl. vládou)
-příroda Austrálie,podnebí-období nekonečného sucha a zase nekonečných dešťů
-život aboriginců(původních Austrálců) v jejich přirozeném prostředí a jejich rituály a zvyky
-společenské postavení žen v 19.st.
-rozdílnost života žen v trvdém Australském vnitrozemí a žen pocházejících z řad angl. smetánky
-společenská a politická situace S Teritoria v oné době
-přírodní katastrofy v S Teritoriu-cyklony
-pořátky BAT-britsko angl. telegrafní společnosti
-život honáků dobytka,farmářů
-zlatá horečka,nerostné bohatství Austrálie-zlato,wolfram,cín
-historie měst Perth,Katherine,Darwin,Adelaide
-zeměměřišské práce při zabírání a obsazování nových území,kam dosud "bílá noha" nevstoupila
-zkorumpovanost vlády a její lhostejnost k problematice aboriginců na konci 19.st.

22.10.2013 3 z 5

Daleko do nebe Daleko do nebe Zora Beráková

Tato kniha mi v knihovně ležela dlouho zapadlá,ani nevím,kde jsem ji koupila,kdybych tušila,jaký poklad doma mám,jistě by už byla dávno přečtená.Autorku jsem do té doby neznala,ale chystám se nyní číst i její další historické romány.
Podotýkám,že válečná a poválečná literatura je má oblíbená,kniha jistě neosloví ty,kteří toto období nevyhledávají.
Jedná se o válečný román s dokumentárními prvky z konce druhé světové války,přesné místo děje je koncentrační tábor Hradištko u Prahy,kde bylo vězněno hlavně mnoho Francouzů,Poláků,Rusů,Belgičanů,Španělů.Přežilo jich jenom minimum.Hlavní postavou je fr. vězeň Marc,který přežil a po 40 letech se setkal se svým trýznitelem essesmanem Langem.Nyní má Marc možnost odplaty,ale využije ji?Langeho,který si po válce změnil jméno a má novou rodinu,zná své okolí po celých 40 let,jako velmi ochotného,hodného,mírumilovného a obětavého spoluobčana i otce.Nikdo netuší jeho dávnou minulost.A co Lange,unese po 40 letech bezstarostného života vinu,kterou pocítí ,když shlédne Marcem natočený dokumentární film o koncentračním táboře Hradištko?
Nebudu úmyslně psát jak vše skončí,ať si každý přečte:-)
Hlavním tématem knihy není jen život vězňů v Hradištku a chod tábora,je to i situace v protektorátu na konci druhé světové války,život totálně nasazených čechů,životy obyčejných lidí v okolí koncentračního tábora,psychologie vězňů,transporty smrti.
Pro mě skvělá kniha,která je sice děsivá,ale nelze zapomenout.Kniha vyvolává mnoho otázek,na které si musí každý odpovědět sám-co může za chování essesmanů,více jejich povaha nebo systém?Má pomsta smysl? Poučí se lidstvo?

16.10.2013 5 z 5

Na jaře zazpívá skřivan naposledy Na jaře zazpívá skřivan naposledy Johannes Mario Simmel

Kniha není až tak poutavá oproti jiným Simmelovým,ale to lze jistě přičíst dokumentární stránce knihy.Rozhodně je kniha maximálně poučná.Mě osobně velmi oslovila,ale ráda bych ji v budoucnu přečetla ještě jednou.
Simmela mám ráda,vím co od něj mám očekávat,přesto mi tato kniha nedá ještě dlouho spát a bude mě děsit.O ekologii se zajímám,ale informace z této knihy předčily spoustu mých naivních názorů.Netušila jsem,že situace může být až tak dramatická.
Jako celek na mě působí kniha spíše negativně,což samozřejmě není u Simmela výjimka,ale pocit zmaru,zbytečných nadějí a marnosti jsme měla při čtení opravdu velmi často.Na druhé straně je si třeba uvědomit,že pokud si Simmel vybral takovéto téma a takto důkladně ho popsal,tak jinak ani kniha působit nemůže.
Porovnám-li to s ostatním,co jsem od Simmela četla,pak je tato kniha pro mě zatím nejnáročnější,zato ale nejpoučnější.Takže záleží co hledáte:-)

17.09.2013 4 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Jelikož jsem nečetla první díl,tak jsem se docela dlouho chytala,pak mě to chvíli bavilo,ale zase jsem se začala ztrácet.Spoustu věcí mi unikalo,musela jsem se pořád vracet.Rozhodně ale knihu nezatracuji,mám v plánu ji přečíst znovu až přečtu první díl.Ten je určitě nutností než se pustíte do druhého.

06.09.2013 3 z 5

Blázni z Velepes Blázni z Velepes Rudolf Čechura

Ideální humorná knížka na dovolenou.
Nenáročná,jednoduše psaná kniha s jen pár postavami a nijak komplikovaným dějem mi zprvu přišla až moc primitivní a nudná,ale po pár stránkách jsem si hlavní postavy oblíbila a zjistila,že ironie vložená mezi řádky spolu s letmo vyslovenými a schválně nezodpovězenými myšlenkami,vás nutí k zamyšlení a bilancování.

06.08.2013 3 z 5

Šifra z katakomb Šifra z katakomb Rudolf Čechura

Nato, že je kniha určena 10ti, 12ti letým dětem,tak určitě má co říci i dospělému. Pro mě bylo zajímavé a poučné hlavně líčení poválečného způsobu života. A vlastní příběh je také pěkně poutavě psaný.Původně jsem chtěla přečíst tuto knihu jen tak,abych věděla,co syn čte,ale musím přiznat,že mě příběh strhl a úplně jsem si připadala,že tam jsem s těmi kluky a plánuji s nimi další výpravy. Podle mě naprosto fantastická knížka pro děcka.

13.07.2013 5 z 5

Četla jsem již před lety,ale stále mi při názvu knihy vyvstane to ,jak jsme ji hltala vždy až do dvou do rána a ne a ne se odtrhnout...
Pro mě strhující a fascinující kniha z období starého Egypta,který tak miluji.

13.06.2013 5 z 5