Šifra z katakomb

Co má každý správný kluk rád? Samozřejmě výpravy do neznáma, tajemství, trochu strachu a dobré kamarády, se kterými by si všechno pěkně užil. Jenže kde je sehnat v Mostě, kam se po nedávno skončené válce teprve znovu přistěhovávají lidé? To je pro dvanáctiletého Luboše problém do chvíle, než se sblíží se studentem Valdym, upovídaným Pindou a jeho bráškou Pepíčkem. Pak se těmhle klukům stane každý den malým dobrodružstvím. Toulají se městem, mapují si ho, sledují podežřelou pětici červenokošiláčů a v kostelních katakombách narazí na záhadnou šifru. Tu musí určitě rozluštit! Pátrání téměř detektivní je zavede do chodeb zrušeného dolu, na jiřetínský oprám, k opuštěnému vojenskému bunkru, kde drama vyvrcholí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37337/sifra-z-katakomb-37337.jpg 4.514

Kniha Šifra z katakomb

Arminus
02.04.2021

Chlapecký román, jakási „záhada šifry“ (mám-li použít analogii s Foglarem), odehrávající se těsně po skončení 2.světové války v částečně už „vysídleném“ Mostě (do té doby spíše Brüx), kam přichází (nebo se vrací) Češi. Na rozdíl od foglarovek tedy zasazeno do konkrétního místa a času, s realisticky popsanými fakty doby a dobrou zápletkou. Chlapci, prožívající své dobrodružství v napůl pustém městě měli ovšem s tím, že narazili na skupinu Němců, provádějící pokyny organizace Werwolfů, spíše „štěstí“, že se k něčemu takovému připletli – jak dnes dokládá četná literatura, celé záškodnické hnutí Werwolfů se sice zmohlo na několik vražedných akcí (nejen v „Sudetech“, ale i na Západě, v Cáchách atd.), nebylo jich ovšem mnoho (vůbec ne, jak si asi představovali ti, kdo Werwolfy založili a cvičili), hnutí se (bez vedení) rychle rozpadlo a bylo spíš (po dobu komunistického režimu) propagandisticky využíváno - viz nevyšetřený výbuch v Krásném Březně a jeho následky. Tajných skladišť bylo na celém československém území odhaleno (bezpečnostními specialisty!) za celou dobu doslova pár desítek.
Zajímavé jsou dobré (a na autora, Milana Fibigera i četné) ilustrace.

kamila5406
18.09.2020

Souhlasím je to podobné rychlím šípům což toje super ale dala bych tomu ještě více dobrodružství

jindrich7442
18.11.2018

Další úžasný autor, za kterého jsem vděčný čtenářské výzvě. Překvapilo mě do jak autentického poválečného prostředí je příběh chlapeckých dobrodružství zasazen. Těším se na další autorovi knihy a zároveň doporučuji jako povinnou četbu.

tomvall
11.03.2015

Je to taková foglarovina, což míním jako pochvalu, aby bylo jasno. A je to docela dobré čtení i pro starší čtenáře, než je cílová skupina. A ke konci je to i dost napínavé, takže se kniha dá bez obav doporučit širokému čtenářstvu.

Hooky
24.04.2014

Nečekaně dobré!!

regi1
13.07.2013

Nato, že je kniha určena 10ti, 12ti letým dětem,tak určitě má co říci i dospělému. Pro mě bylo zajímavé a poučné hlavně líčení poválečného způsobu života. A vlastní příběh je také pěkně poutavě psaný.Původně jsem chtěla přečíst tuto knihu jen tak,abych věděla,co syn čte,ale musím přiznat,že mě příběh strhl a úplně jsem si připadala,že tam jsem s těmi kluky a plánuji s nimi další výpravy. Podle mě naprosto fantastická knížka pro děcka.