reddwarf358 reddwarf358 komentáře u knih

Poslední tajemství Jana T. Poslední tajemství Jana T. Jaroslav Velinský

Četl jsem hodně pokusů, ať už vážně či veskrze nevážně míněných, stínadelskou sérii doplnit či upravit, napsat něco dalšího o Rychlých Šípech. Některé věci se mi líbily, jiné vůbec. Ale tohle, tohle se vážně povedlo. Velinský uměl parádně vykreslit nejen Otu Finka, mého oblíbeného soustružníka. Je to psané citlivě, navazuje to na Foglara, ale zbytečně to neomílá a už vůbec nevykrádá staré pasáže, jak to udělal Macek se Saturninem. Vůbec mě neuráží zapojení dívek, naopak. Pokud jste fanoušci té tajemné čtvrti za Rozdělovací třídou, tahle kniha vás tam zase vezme. Myší past, Široko, vontská historie...je tu všechno. Kide, díky!

30.11.2019 5 z 5

Četl jsem knihu, poslouchal audioknihu (vřele doporučuji!) a bavil jsem se královsky. Trochu mi tam samozřejmě hapruje to, že ve sto letech už člověk těžko bude v takové formě, ale srovnání s Forrestem Gumpem a jeho vymyšlené účasti u dějinných událostí tady rozhodně nekulhá. Berte všemi deseti!

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Taky máte knihy, u kterých si šetříte čtení, protože se nemilosrdně blíží konec a zároveň to chcete číst furt, páč je to dobrý? Hrozně rád bych napsal, že takovou knihou pro mě je F.L.Věk nebo třeba sebrané Sonety od Shakespeare či cokoliv jambickém pentametru, ale poslední takovou knihou bylo Opskurno (bombarduju vydavatele s důraznými žádostmi o vydání druhého dílu). Další v řadě je tohle. Hele není to světová literatura, není to na literárního Oscara (exituje to?a má to jméno?), je to oddechovka. Ale dobrá, fakt mě to bavilo, s hlavním hrdinou jsem se ztotožnil a Mátomil Svěží má nejen super jméno, ale i oblek a je velkej a je to frajer. Další oblíbené postavy prozrazovat nebudu, bo by mě někdo udal za spojlerování. Dějově se tam vlastně neděje nic extra, žádné extra zvraty, krize, nic, ale jak mi to u jiných knih vadí, tak tady to bylo prostě dobrý a celkově jsem tomu dal o jednu hvězdu míň než maximum, protože to si schovám na něco, co by se v restauraci u Suchý dásně označilo slovem "kulervoucí", ve slušné společnosti by se to nejspíš opsalo obratem "čnící nad vším skvělým, co jsem měl doposud tu čest číst". Takže shrnuto podtrženo, stojí za přečtení!

12.12.2019 4 z 5

Nombeko zůstane navždycky moje favoritka. Bál jsem se, jak se Jonasson dokáže poprat s další knihou, když ta první byla tak skvělá, ale Analfabetka je snad ještě lepší. Parádní je opět i audiokniha.

15.11.2019 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Pozor,může obsahovat spojlery. Četl jsem Nikdykde a rád bych se začetl do pokračování. Ale tohle je za mě slátanina. Do konce jsem to četl jen abych zjistil,jestli ho Černobog fakt vezme po palici. Zkoušel jsem i audioknihu a výsledek stejný,jen se navíc musíte smířit s přednesem pana Písařovice, který by se za použití hlasu Stína mohl živit vydíráním po telefonu nebo jako smuteční řečník. Jak ho mluví, musí vám hned dojít, že Stín se nejmenuje Stín jen tak pro nic za nic,ale že je to prostě temnej hrdina bez špetky smyslu pro humor a vůbec chuti se smát, na druhou stranu je to džentlas, co než vám zlomí ruku,tak vás slušně a v klidu upozorní. Může vás pak překvapit jeho záliba v hnijící manželce nebo v pravdě mnohdy psychedelické sny? Nemůže.

29.11.2019 1 z 5

Ještě není konec Ještě není konec Michal Sýkora

Moje první "Výrovka" a musím říct, dobrý. Bavilo mě to,nebylo tam moc násilí (kromě samozřejmě začátku) a detektiv nebyl šílenej ani alkoholik. Určitě zkusím další díly ze série.

10.02.2020 4 z 5

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Rozhodně bych se vyhnul srovnání s Foglarovými Stínadly. To knize zbytečně škodí, protože třeba já, jako fanoušek, tam pak ta společná místa hledám a nenacházím. Děj napínavý, postavy možná trochu plošší a čitelné (zlepšení v pokračování), atmosféra a popis Prašiny skvělý, skryté tajemství originální. Určitě jednou doporučím svým dětem a teď doporučím všem čtenářům.

15.11.2019 3 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Za mě teda docela zklamání. Sice jsem to dočetl do konce, ale připadal jsem si jak v textu jedné staropražské písničky - "Von porád čekal, že něco příde, von porád čekal, nepřišlo vůbec nic"

13.11.2019 1 z 5

Zymovrat Zymovrat Andrew Caldecott

Nechápu, jak může takhle skvělá fantasy ujít pozornosti. Je to naprostá labuž. Kdo četl první díl, druhým zklamán nebude. Stejná překladatelka odvedla kvalitní práci. Návrat starých postav, málo nových. Větší vhled do minulosti, objasnění několika nakousnutých dějů z první knihy. Jinak jsou všichni hlavní hrdinové stejně skvělí. Kniha vás opět nutí přemýšlet, vyhledávat si, o čem autor píše. Je to ten tip knihy, kterou čtete až do dvou do rána a pořád se utěšujete tím, že ještě jednu kapitolu, poslední, ale fakt, a pak už půjdu spát. Jednoznačně můžu doporučit! A taky doporučím si předtím osvěžit paměť znovu přečtením prvního dílu. Tak směle do toho, tajemné Opskurno čeká...

20.10.2020 4 z 5

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Pohodové čtení na jedno odpoledne

Lord Mord Lord Mord Miloš Urban

Jeden z dalších Urbanů, který mě hodně bavil. Postava hlavního hrdiny i Kleinfleische je prostě neuvěřitelně dobře napsaná, atmosféra obrodného procesu v Praze sladkobolná, tajemno tajemné a kašel jako byste opravdu slyšeli. Mimochodem to fanouškovsky načetl jistý Gabryš a kdo to slyšel, ten jen žasnul... Kdepak je mu dnes konec? Knihu rozhodně doporučuji, Urban ukázal, že zkrátka umí.

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Odpad všech odpadů, chudák pan Jirotka se v hrobě obrací! Znesvěcení, jsem pobouřen a významně zvedám obočí. Tohle se fakt nepovedlo. Části děje jsou vousaté vtipy, ano, milý čtenáři, třikrát fuj!!!

15.11.2019 odpad!

Konec vosí sezóny Konec vosí sezóny Denise Mina

Tahle kniha mě zklamala. Nevadí, že znáte s velkou jistotou pachatele od začátku, to u Columba taky a nevadí to. Ale tady se celou knihu vlastně nic extra neděje, zatčení pachatele je v podstatě odbyté a na to,jaký je to magor a že má zbraň, se z toho dalo vytěžit sakra víc. Taky linka šílené matky a sestry je vlastně o ničem, jen se to nakousne a nic dál, stejně je to s bratrem vyšetřovatelky a několikrát zmíněnou situací jeho syna. Všechno mi to příjde odbyté a nakousnuté a nedořeš(č)ené. Jakékoliv dramatické scény vlastně chybí. Za mě slabota...

10.12.2019 odpad!

Praga Piccola Praga Piccola Miloš Urban

Tohle že je Urban? Nechtělo se mi tomu věřit, je to za mě úplně jiné, než všechny ty Santiniho jazyky a Lord Mordi. Ale to neznamená, že je to špatné, právě naopak!

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Nikdy, ale opravdu nikdy nečtěte tuhle knihu na lačno. Popis toho, jak si komisař Durman dává do nosu, no kam se na to hrabe slavná scéna z filmu Adéla ještě nevečeřela, kdy Hrušínský bere Dočolmanského na večeři a pivo. Kniha mě hodně bavila, částečně (?) vymyšlená stará Praha, C a K atmosféra, hlavní postavy i občas nějaké to tajemno. Za mě jednoznačně ano!

15.11.2019 3 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Knihu mi vnutil (čti doporučil) můj oblíbený knihkupec a nelitoval jsem. Středověk, znetvořené tělo, kniha přepečlivě rozdělená na dějové linie jednotlivých postav, které se setkají (linie, ne postavy) až na konci - to mi kdysi říkala žena, že je znak kvalitní literatury a já marně oponoval Švandrlíkem a jeho Říkali mu Terazky. Ale vážně, můžu doporučit.

A odpusť nám naše viny A odpusť nám naše viny Romain Sardou

7 hvězdiček ze šesti možných. Za atmosféru, drsnost scén a děje, středověk. Popis na přebalu (historický thriller) to vystihuje dokonale a nechápu, proč se toho nechytil Holyvůd ;o) Vážně moc dobrá kniha a doporučuji!

15.11.2019 5 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Kniha mě lákala tématem a navíc jsem čekal nějaké společné prvky s panstvím Downton, minimálně vhled dovnitř toho, jak to na takových panských sídlech chodilo.

Spojlery! Za mě je to veskrze smutný příběh o tom, jak se dá promarnit život. Jak přesvědčit sám sebe, že v rámci dosažení dokonalosti ve své práci má cenu nesedět u postele umírajícího otce. I když i Stevens snad nakonec pochopil, když se mu slzy draly do očí, že se snaží přebít svojí přirozenou reakci. Shrnuto podtrženo - dobré, ale znovu bych to číst nemusel.

15.11.2019 2 z 5

Scotland Yard Scotland Yard Alex Grecian

Posloucháno jako audiokniha. Ze začátku mě to moc nezaujalo, ale nakonec jsem to doposlouchal docela s chutí. Pravda je, že to místy autor zbytečně protahoval a některé věci naopak nevyužil plně (potenciál hlavního padoucha by mohl být rozveden na pár dalších stránkách na úkor omáčky), ale celkově jsem byl nakonec spokojen.

19.02.2020 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Ta pátá hvězdička je za naprosto geniální seriálové zpracování. Kdysi jsem si tuhle knihu koupil jako, jak byla tenkrát prezentována, Harryho Pottera pro dospělé. A byl jsem zklamán. Na základě seriálu (!) jsem se k ní po letech vrátil a byl jsem nadšen. Doporučuji.

03.02.2020 5 z 5