RaptoR RaptoR komentáře u knih

Freddie a já Freddie a já Mike Dawson

Jak sám název napovídá, mohlo by se jednat o přátelství kluka a F. Mercuryho. Ve skutečnosti jde o příběh dospívání samotného autora, který se stal skalním fandou skupiny Queen a její vliv zasadil i do komiksu. Freddie a já je příjemné počtení, které nebude vadit ani někomu, kdo od Queenů zná jednu dvě písničky. Na druhou stranu vás ale příběh neobohatí, místy mi připadal až moc roztáhlý. Koneckonců, každý jsme kdysi dospíval a v této knize nenajdete nic, čím si někdo z nás již neprošel (případně neprojde :)
Kresba působí dost karikaturisticky, obrovské a rozpláclé obličeje mi k věcnému vypravování moc nesedly.

Spin Spin Robert Charles Wilson

R. Ch. Wilson je skutečně perfektním spisovatelem, což dokazuje ve svém románu "Spin". Jak už info napovídá, Země se ocitla díky neznámé mimozemské civilizaci v jakémsi "kosmickém pytli". který má velké dopady na jejich budoucí bytí...
Více nechci prozrazovat. Vlastně bych ani nevěděl jak, protože "Spin" není jednoduše nalajnovaný příběh. Wilson má skvělé vypravěčské sklony, díky kterým působí celý příběh dosti komorně - sledujeme v něm osudy tří hlavních hrdinů. Také fakta nepředkládá uniformě, ale pomocí osobních popisků Tylera Dupreeho - mladého doktora, který je přítelem dvojčat Jaseho a Diane. On nás provází svým životem ve Spinu. A celou záhadu ná odkrývá po kouskách.
Román je neskutečně chytlavý. Navíc se jedná o sci-fi, které si jen těžko bude hledat konkurenci v tom novém, co u nás vychází.

Punisher: Matička Rus Punisher: Matička Rus Garth Ennis

Je zde další kniha ze série MAX, ve které Ennis mohl dát průchod tomu co chtěl - ukázat surovost lidské povahy. Oproti "Irské kuchyni", kde Punisher nebyl tím hlavním charakterem, se v "Matičce Rusi" opět dostává do popředí. Kdo jiný by taky byl schopen zachránit holčičku z ruské základny s jaderným arzenálem? Jako by to Ennisovi nestačilo, přibral ještě Nicka Furyho - který je o dost dospělejší a drsnější než S. Jackson, který ho hraje ve filmu. O kresbu se tentokrát postaral D. Braithwaite ( také začínal v nakladatelství 2000AD), který výborně ladí s předchozími tituly. Jak říká jedna komiksová postava: "Jenom úplný cvok může poslat Punishera do raketového sila, ku..a!" A všichni víme, že Ennis je pořádný cvok :)

V jako Vendeta V jako Vendeta Alan Moore

Jen málokterý komiks si zaslouží pět hvězdiček více než právě toto dílo od proslulého scénáristy Alana Moora ( v podstatě, jakýkoli komiks od Moora si zaslouží pět hvězdiček). Grafický román vypovídající příběh o boji osamělého mstitele "V" s totalitním systémem ve Velké Británii uchvátí každého milovníka G. Orwella. Moore má sílu v popisování charakterů i jejich temných stránek. Umí zachytit lidskou stránku i u zlosynů, takže člověk pochopí i důvody jejich počínání. Temná kresba D. Lloyda jen podrthuje už tak mrazivý příběh a coloring připomínající osmdesátá léta se k celému dílu výborně hodí.
Moore a Lloyd vytvořili něco, co se již před dvaceti lety zařadilo mezi komiksovou klasiku. A nyní si můžete pochmurnou budoucnost užít i vy. Anglie vládne!

Alice Cooper: Poslední pokušení Alice Cooper: Poslední pokušení Neil Gaiman

Tuto knihu popsal už v jejím úvodu nejlépe sám autor. Chtěl vytvořit něco normálního. K poslechu alba Alice Coopera. Prostě nic převratného. A to se N. Gaimanovi povedlo. Nutno podotknout, že vše, čeho se N. Gaiman dotkne, nese jeho nezaměnitelný punc nadpřirozena, fantastiky i hororu. To platí i o Posledním pokušení.
Příběh ale ničím zvláštním nevyniká. Jednoduchý děj s ještě jednodušším koncem ale přece jen potěší detailní kresbou, kterou má na svědomí M. Zulli. I zpracování vyniká z průměru použitým druhem papíru a laděním do hnědých odstínů. přesto si myslím, že fandové A. Coopera si tento komiks užijí mnohem více.

31.01.2013 2 z 5

Superman: Co se stalo s Mužem zítřka? Superman: Co se stalo s Mužem zítřka? Alan Moore

Tohle je klasický Superman, na kterém vyrostlo pár generací čtenářů. Jedná se o ukončení série, která vycházela nepřetržitě od třicátých let! V roce 1985 se nakladatelství DC rozhodlo, že by to chtělo trochu dospělejší přístup. A rozhodlo se, že sérii ukončí. Bylo proto potřeba ve dvou číslech vyřešit všechny vztahy, protivníky i osud Muže z oceli. Toho nelehkého úkolu se s nadšením ujal Alan Moore, který tehdy ničil komiksová tabu svými Strážci. Výsledky jeho píle jsou krásné a trochu nostalgické. Potkáme zde všechny hlavní hrdiny Supermanova universa a dozvíme se, jak to s nimi dopadlo. Navíc v knize najdeme i dva samostatné komiksy navíc, které jsou jen příslovečnou třešničkou na dortu.
Trochu mě zamrzela rychlost, s jakou se Moore pouští do uzavírání osudů všech zúčastněných (ano, nemělo na to moc místa...). Lehká naivita příběhu se musí brát s nadhledem, zvláště u komiksů které jsou 26 let staré. Přesto je to krásná tečka a rozloučení Supermana s jeho dvorním kreslířem Kurtem Swanem, který se po tomto závěru vydal na zasloužený odpočinek.

300 300 Frank Miller

Tento komiks nepotřebuje dlouhé představování. A to i díky filmovému zpracování, kterým Zack Snyder nadchnul miliony diváků po celém světě. U nás tak vychází již třetí dotisk klasického díla F. Millera ( "Sin city", "Návrat temného rytíře"), který zpracoval klasickou řeckou legendu velmi moderním způsobem a opět tak dokázal své kvality. Děj je prostý. Peršané, které vede Xerxes se pokoušejí rozdrtit Řecko. Milionová armáda se ale střetne se třemisty odvážnými sparťany v průsmiku zvaném Pekelné jámy... Jak vše dopadne znáte z legendy. Přesto se Millerovi podařilo zaujmout každou následující stránkou, kdy se zatajeným dechem čekáte konec.
Pár slov musím říci také o barvách. Scénář a kresbu si obstaral F. Miller sám. Na coloringu spolupracoval s Lynn Varley ( s ní už dělat výše zmiňovaný "Návrat temného rytíře"). Barvy jsou to, co dodává tomuto komiksu duši. Od barev oblohy po stříkance krve, to vše vás doslova chytne a nepustí. Komiks se u nás prodává v luxusní široké edici, takže o to víc si ho vychutnáte. Tohle není lecjaká knížka. Tohle není tuctový komiks. Tohle je Sparta!

31.01.2013 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita: grafický román 451 stupňů Fahrenheita: grafický román Tim Hamilton

Klasické dílo Raye Bradburyho v komiksové podobě. I když jsem román nečetl, tohle zpracování se mi velmi líbilo. Hned na začátek nutno říci, že se nejedná o jednoduché čtení. Kdo zná Bradburyho povídky ten ví, že zázemí sci-fi mu pouze pomáhá k vyjádření hlubších filozofických úvah. Nejinak je tomu i zde.
Samotné výtvarné zpracování mi sedlo. Jednoduchá kresba se mísí s detailními panely, kterými kreslíř T. Hamilton zdůrazňuje spoustu industriálna a mrazivou utopii. Jednoduchá kombinace barev působí správným "utopickým" dojmem. Celkově jsem s tímto titulem nadmíru spokojen.

SE7DM SE7DM David Seidman

Na tento komiks jsem se opravdu těšil. Myslím, že v každém z nás zanechal film "Sedm" trochu té hrůzy a mrazení. Jedenáct let po premiéře tak vznikl tento projekt, který dokresluje celkové pozadí. Je to deník. Deník Johna Doea, díky kterému se dostanete do jeho nitra a pochopíte všechny jeho pohnutky.
Komiks je členěný do jednotlivých sešitů dle spáchaného hříchu - obžerství, lakota, lenost, smilstvo, pýcha, závist a hněv. Na každém z hříchů také pracoval jiný tým, takže kniha je celkově výtvarně nelmi zajímavá. Vše je proloženo stránkami z deníku J. Doea, které nám tak odhalí jeho duši.
U vázané knihy potěší vynikající zpracování. Celkově nelze nic vytknout, i když subjektivně musím uznat, že místy mi chyběla temná atmosféra a aura tajemna. Přesto musím před tímto dílem smeknout.

Jako pára nad Texasem Jako pára nad Texasem Garth Ennis

Klasika, která u nás vychází již pár let. Garth Ennis se S. Dilonem ve svých zlatých letech vytvořili komiks bořící všechna tabu. Komis o bohu, který se vykašlal na svět, o militantních andělech a jednom kazateli obdařeném božskou silou Genesis. Příběh prostoupený množstvím krve, násilí, brutality a černého humoru potěší každého milovníka Tarantinových filmů právě díky spřízněnosti charakteru celého díla.
První book ze známé série je pořádně hutný a našlapaný dějem. Seznámíme se s hlavními postavami - kazatelem obdařeným Genesis Jessie Curterem, neúspěšnou vražedkyní Tulip a irským upírem Cassidym. Stejně tak jako se svatým zabijákem a vtipně vykresleným nebem. Série Preacher řádně nadchla všechny komiksové milovníky a určitě si jí užijete i vy.

Až do konce světa Až do konce světa Garth Ennis

Druhý díl Preachera je sice o poznání tenčí (a levnější) než první book, ale G. Ennis se zcela věnuje jediné věci - minulosti Jessyho Curtera. A to způsobem, ze kterého opravdu mrazí. Ať už díky brutálním metodám jeho babičky, nebo pomocí úchylností ostatních charakterů. A aby toho nebylo málo, na jeho masochistickou rodinu síla Genesis nefunguje...
Výborné dílo výborného génia přidá pár nových dílů do skládanky o hledání zběhnuvšího Boha. Můžu jen doporučit!

Silent Hill: V nitru hynoucí Silent Hill: V nitru hynoucí Scott Ciencin

Silent Hill je pěkný komiks. Přesto se čtenář nějakému tomu "ale" neubrání. Předně je to kresba. Dva rozdílní kreslíři a dva rozdílné pohled na celou záležitost. Templesmithova kresba se nese v jeho známém stylu, který předvedl na komiksu "30 dní dlouhá noc". Některé panely působí dosti rozevlátě, přesto se ale jedná o jasné a přehledné čtení. To bohužel neplatí o druhé půlce, kterou kreslil A. Salman. V jeho podání působí tento horor více impresionisticky, než by bylo zdrávo.

Čtenář se rozhodně neubrání dlouhému civění na panely za účelem zjištění "co se to tam vlastně děje". Většinou je zřetelné pouze nějaké to "bang" a "AAARRRGHHHRRR" a vše se ztrácí v nepřehledné změti čar... Takové drobnosti dynamice příběhu rozhodně neprospívají.

Když už je řeč o příběhu, podívejme se na něj blíže. I zde je jasné, že se jedná o komiks, jehož prim je ve výtvatné stránce, protože napětí i zápletky jsou takové... žádné. Kdybych nemusel luštit druhou polovinu knihy, jistě bych se dokázal udržet náležitě v ději. Takhle ale ve mně konec zanechal rozporuplné pocity.

Nutno říci, že za tuto cenu by si to měl koupit jen opravdový komiksový fanda (tak hodnotné to opravdu není). Zpracování od CC je opět bezchybné. Kvalitní pevná vazba i silný papír potěší.

31.01.2013 3 z 5

Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Daredevil: Muž beze strachu!: Omnibus: Kniha první Brian Michael Bendis

Konečně jsme se dočkali odplaty za nutnost shlédnout zpackaný film. Komiks Daredevila - jeho první samostatný který u nás vyšel - dalece přesahuje všechny ostatní mainstreamovské komiksy, které se u nás dají sehnat. Díky jedinému jménu. Brian Michael Bendis. Další z vlny "nové" scénáristické krve, která dostala na hraní hrdiny marvelovského univerza a dokázala z nich vytěžit maximum. B. M. Bendis je mistr dialogů a scénáristicky je toto dílo tak chytlavé, že jsem stěží našel pauzu na WC :)
Dějová linka je jasná. Co by se stalo, kdyby Daredevilova totožnost vyšla najevo? Bez mazání myšlenek nebo "procitnutí ze sna". Matt Murdock je Daredevil a všichni to vědí. Bendisův vesmír opravdu není "černobílé" místo pro život a příběhy jsou až mrazivě realistické.
Kvalitní scénář ovšem potřebuje podporu kvalitní kresby. O tu se postaralo dost umělců. První příběh má na svědomí David Mack, jehož styl připomíná D. McKeana (covers u "Sandmana") šmrncnutého malbou. Další se představí A. Maleev, jenž reprezentuje evropskou krev za velkou louží (původem se jedná o Bulhara) a dále také M. Gutierrez, který sice vypadá na klasickou kresbu, ale jen dokud se člověk neponoří hlouběji do příběhu.
Daredevil nepatřil mezi mé oblíbené hrdiny, ale Bendis z něj vykoval to nejlepší. Koupi tohoto omnibusu bych označil skoro za nutnost :)

Pyl Pyl Jeff Noon

Jeff Noon se u nás představil románem "Vurt". I jeho další dílo "Pyl" je z prostředí Manchesteru budoucnosti. Svérázné pojetí však z tohoto románu dělá knihu těžko vysvětlitelnou a neuvěřitelně chytlavou.
V budoucnosti se lidstvu podařilo navázat kontakt s říší snů - Vurtem. Kdokoli se tam mohl dostat díky "vurtovým pírkům": droze, jejíž užití vás zavedlo do konktétního snu. letošní léto v Manchesteru je ale podivné. Koncentrace pylu neustále roste a město zachvátí nepokoje...
Samotná zápletka je samozřejmě složitější, ale nechci prozrazovat víc než je nutné. Kromě pylu se v románu setkáme i s robofízly, psofízly a stínofízly. Se zombiemi, bohy i ošklivými sny. A všichni bojují o nadvládu nad realitou.
Od Jefa Noona jsem nic jiného nečetl. Možná, že kdybych znal román "Vurt", dokázal bych se lépe vžít do světa "Pylu". Představivost autora ale dokáže čtenáře pohltit. už jen kvůli neobvyklosti můžu tento titul jen doporučit.

Thor: Vikingové Thor: Vikingové Garth Ennis

Garth Ennis jako scénárista už ani v naší malé zemi není neznámým pojmem. Proto jsem neváhal a po Thorovi v jeho podání jsem rád sáhnul. Bohužel jsem byl zklamán. Celý příběh jde přečíst jedním dechem a vše se krásně rozjíždí - nezničitelné vikingské zombie připlouvají na Manhattan a decimují cokoliv, co se jim postaví do cesty. To vše díky pomatené kletbě, která na ně byla kdysi uvalena. Zastavit je může jen Thor a nesourodá skupinka bojovníků z minulosti.
Ač je Ennis vychvalován do nebe, největší slabinou je dle mého příběh. Dějová linka je neuvěřitelně prosťoučká a působí nedotaženě (křižák, který celý život kosil pohany bez odmlouvání přikládá ruku k dílu čarodějnému, nacista není nacistou apod.). Po parádním rozjezdu přichází rychlý konec a prudký dojezd. Celému projektu by díl navíc neuškodil.
Po stránce zpracování a barev nelze nic vytknout. Glenn Fabry je perfekcionista, takže velkopelé bitky si můžete vychutnávat do nejmenších detailů, stejně jako půlení protivníků sekerou/ mečem/ palcátem/ kladivem a kvanta poletujících končetin.
Thor: Vikingové jsou příjemnou oddechovou brutální vyhlazovačkou Velkého jablka. Ale od autora Preachera bych toho čekal mnohem víc.

Gymnázium příšer Gymnázium příšer Antonín Tesař

Netradiční počin Antonína a Jiřího Tesařových. Jedná se o kolekci několika příběhů o jednom gymnáziu. Setkáme se zde s mrtvými prezidenty, schizofrenickými siamskými dvojčaty, vzpomínkami žijícími mezi zdmi i příšerami, které jakoby vypadly z lovecraftových románů.
Kresebně mi toto album moc nesedlo. Jednoduchá linka inspirovaná mangou mi občas připadala dosti neumělecká. Přesto se ale jedná o zajímavé příběhy, ze kterých člověku nejednou zamrazí.

Cizinec Cizinec Max Frei

Max Frei je u nás neznámým autorem (rozuměj pseudonymem, protože je to autorka :). Jeho start byl tedy těžší, protože se nemohl opřít o čtenářskou základnu, která by jeho díla kupovala už jen díky síle jeho jména. Přesto na něj nakladatelství Triton vsadilo. Však východní autoři dokázali své kvality (netřeba zmiňovat např. Lukjaněnka a spol.). Zda se Tritonu vyplatilo vydání Maxe Freie, to nechme nyní stranou a zaměřme se na samotnou knihu.
"Cizinec" obsahuje pět příběhů odehrávajících se v Jechu - městě, ležícím v jiné dimenzi. Autor se neobírá podružnostmi, takže našeho hrdinu Maxe jednoduše hodí do víru událostí. Čtení je to hezké a děj svižně plyne, obohacen místy o nevtíravý humor. Ale už po dočtení prvních dvou příběhů začnete mít pocit,že tomu něco chybí. Tou ingrediencí je napětí. Prostě víte, že vše dobře dopadne a nadhled s kterým je vám příběh podáván je tou hnací silou, nutící vás otáčet stránky. Po dočtení ale chybí ten pocit nutící vás k opětovné četbě. A u autora takových kvalit je to trochu škoda.

Che - životopisný komiks Che - životopisný komiks Rodriguez Spain

Bez okolků můžu přiznat, že horší komiks jsem snad ještě nečetl. Spain Rodriguez se nesnažil o nějaké objektivní znázornění Ernesta Guevary, prostě si ho zidealizoval. Levicově laděné dílo je plné nepřesností a lží, stejně jako hluchých míst, která vyplňují "oslí můstky", kdy autor nechává Guevaru citovat jeho hlavní myšlenky. A to tak často, že čtenář má chuť kát se a nechat se vést tímto moudrým myslitelem. Partizánské jednotky jsou ty hodné, zatímco imperialističtí zrádci podkopávají víru lidu ve spravedlnost! Ale dost rozhořčení nad příběhem, který Vás donutí vidět rudě. Myslím, že autorův záměr to splnilo - ale rudě jsem viděl kvůli údivu nad celkovou slabostí.
Po scénáristické stránce je to dílo velmi, velmi, velmi špatné (hodilo by se sem ještě silnější slovo). Často se mi navíc stávalo, že jednotlivé panely na sebe nenavazují a vysvětlující text je pod panelem, což docela mate. Suchou nit nemohu nechat ani na kresbě. Tedy spíše na tom, co tento autor za kresbu vydává. Je pravda, že působí vtipně, když povstalci střílí ohnutými puškami, nemají krky, mávají v polohách, kdy by si museli ruce zlámat a koně mají velikost slonů. Nemluvě o všech "dívkách", které kdy velkého Che svedly (co na těch karikaturách proboha viděl!?)
Můžu doporučit všem, kteří chtějí zbytečně vyhodit peníze. Nedozvíte se nic radikálního o onom Che, kterého můžeme vidět na každém triku. Ale je možné, že Vás ohromí laickost a naivnost tohoto škváru. Anebo se prostě zasmějete. Pěkným rudým CHE CHE CHE!

31.01.2013 odpad!

Zrazená čarodějka Zrazená čarodějka Jean van Hamme

První příběh o Thorgalovi konečně vyšel i u nás. Oproti ostatním albům je trochu ta prvotina znát. Thorgalalova podoba je dobře patrná, ale postup umělecké ucelenosti série je vidět při porovnání s dalším příběhem, který je v tomto booku (u náš už vyšel v jedné Crwi). Přesto mám evropský komiks rád. A doufám, že Thorgal u nás zapusní napevno kořeny.

Blacksad Blacksad Juan Díaz Canales

Výborně zpracovaný komiks, který ukazuje na kvality španělské školy. Moderně pojaté bajky, které se zaobírají společenskými problémy, situovanými do USA první poloviny dvacátého století. Rozhodně stojí za přečtení!

18.12.2012 5 z 5