RaptoR RaptoR komentáře u knih

Chlad Chlad Paul Tobin

Odpor, který v mnoha lidech první cover s Declanem vyvolává, je totiž přenesen i na stránky komiksu. Není to jednoúčelová vějička. Ferreyra s citem pro věc a láskou v srdci kreslí všechny možné vykloubené údy, roztrhané čelisti, zlámané kosti a démony vnitřní či vnější. Hladový svět je v jeho podání makabrózním městem, kde rozklad a naprostá ztráta euklidovské logiky jsou tím nejmenším problémem. Více v recenzích.

25.01.2022 4 z 5

Šninklova veliká moc Šninklova veliká moc Jean van Hamme

Šinklova velká moc je komiks, který mě přiměl brát evropskou tvorbu vážně. Dodnes zaujímá čestné místo v mé sbírce a jsem rád, že Calibre publishing mělo v roce 2001 odvahu vydat zdě něco tak přelomového, s takovým přesahem. Bohužel, tehdy to byl propadák, český čtenář musel do Šinkla dozrát. O dvacet let později je z Šinkla Šninkl a my si můžeme vychutnat dobrodružství malého J´ona tak, jak si tu skutečně zaslouží. Více v recenzích.

20.12.2021 5 z 5

Azimut: Kniha první Azimut: Kniha první Wilf

Azimut je zábava. Sžíravá a posměšná vůči snaze člověka obelstít čas. Překrásně kreslená fantazie ze snového světa. Tak bacha aby si pro ten váš nepřišel Časorváč! A že nic takového neexistuje? To si sakra pište, že existuje! Pak už vás nezachrání ani vejce Dlouhy!

10.12.2021 5 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Neuvěřitelný, niterný pohled do mysli nejmocnějšího muže své doby. Jedna z mála velkých Knih, která ve čtenáři bude rezonovat dlouho. Z Marca Aurelia člověk nečte, z něj se člověk učí.

31.05.2021 5 z 5

Asgard Asgard Xavier Dorison

Skvělá jednohubka pro sychravé odpoledne. Xavier Dorison hýří nápady, zde si vzal na paškál vikingy a obludu. A dobrodružný příběh je na světě!

25.04.2021 4 z 5

Alenka v kraji divů a za zrcadlem Alenka v kraji divů a za zrcadlem Lewis Carroll (p)

Fantastický, nezapomenutelný svět. Často mívám pocit, že dnešní knihy pro děti jsou jen slabým odvarem toho, jaké příběhy se četly kdysi. Alenka je toho jasným důkazem.

07.01.2021 5 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Letos se z té záplavy kvalitních komiksových knih asi nevyhrabeme. Dalším skvostem je Vodní had. Mix hororu, pohádky a emocí, který do hvězdných výšin vykopává snově-melancholicko-depresivní vizuál. Více v odkazu v recenzích.

04.12.2020 5 z 5

Hodiny posledního soudu 1 Hodiny posledního soudu 1 Geoff Johns

Strážci A. Moorea pro mě neodmyslitelně patří k nejlepším komiksům všech dob. Pocit, který jsem zakusil při jejich četbě, je neopakovatelný. K navazování na takovou legendu se stavím skepticky, přesto musím uznat, že Doomsday clock jsou super. Líbí se mi panelování odkazující na Strážce, Johnsovi se podařilo přenést i tísnivou atmosféru původního díla do Gothamu, který si tak nikterak nezadá s New Yorkem na pokraji nukleárního holocaustu. Uvidíme, jak se to vyvine, ale za přečtení to rozhodně stojí. A pokud neznáte Strážce, koukejte tu chybu napravit!

13.10.2020 4 z 5

Kroniky Legie 1 a 2 Kroniky Legie 1 a 2 Fabien Nury

Kroniky Legie jsou zajímavým nápadem, který by neměl uniknout vaší pozornosti. Avšak velké časové údobí, po který se náš příběh odehrává a absence silnější postavy, ke které bychom mohli projevit jakékoliv city, táhnou tuto sérii dolů. Potenciál Kroniky rozhodně mají, o tom není pochyb. Nakreslené jsou výborně, jen ta společná chemie ještě trochu drhne. Doufám, že třetí a čtvrté album již tímto neduhem trpět nebude. Více v recenzi.

07.02.2020 3 z 5

Před Incalem Před Incalem Alejandro Jodorowsky

Před Incalem je posledním rozloučením Alejandra Jodorowského s universem, které se stalo největším příspěvkem tohoto moderního mystika komiksovému světu. Mix akce, mystična a filozofie je tentokrát rovnoměrně namíchán pro co nejjednodušší čtenářovo zažívání, byť se stále nebojí trochu pozlobit kritickým pohledem na soudobou společnost. Ostatně od Jodorowského nic menšího ani nečekám. Užijme si tedy poslední výlet do dekadentního Šachtoměsta a ať na počest Johna Difoola teče uisky proudem a všechna střediska jsou zdarma!

07.02.2020 4 z 5

Hovory se spodinou Hovory se spodinou Liao I-wu

Název knihy je sice trochu zavádějící, to ale nic nemění na tom, že se jedná o netradiční čtení. Autor přibližuje zajímavé životní osudy, bez ohledu na jejich klady či zápory. A přese všechno se snaží zůstat nestranný. Ale již po několika stranách je nám jasné, proč Komunistická strana Číny proti dílům Liaa I-wua tolik brojí. Tohle je pohled pod formální masku jednotné komunistické Číny.

08.06.2017 4 z 5

Roky rýže a soli Roky rýže a soli Kim Stanley Robinson

Roky rýže a soli je bezpochyby knihou, ke které se budete vracet. Navíc není nutné číst jí od začátku do konce. Alternativní dějiny zde působí pouze jako kulisa pro mnohem důležitější sdělení, jež nám Kim Stanley Robinson předává prostřednictvím lidských příběhů. Totiž ať jste islámista nebo budhista, ať se řídíte podle kodexu bushido nebo podle práva šaría, usmíření a nacházení cesty k sobě samým je tou největší zkouškou, jakou může člověk konající dobro podstoupit.
Více v odkazu v recenzích.

03.01.2017 5 z 5

Utajené dějiny Spojených států Utajené dějiny Spojených států Oliver Stone

Výborná kniha. Nic jiného snad ani nelze napsat.

10.02.2016 5 z 5

Ptáci, zvířata a moji příbuzní Ptáci, zvířata a moji příbuzní Gerald Durrell

Výborné vyprávění, které mě připoutalo k Durrellovi. Není nad lehký britský humor a plno zvířat :)

17.09.2013 5 z 5

Zpěv drozda Zpěv drozda Walter Tevis

Tevisova vize budoucnosti je velmi originální - lidstvo je neustále zdrogováno, zdegenerovalo v bezduché trosky ploužící se vymírajícím světem. Nad upadajícími zbytky civilizace bdí jen Robert - robot deváté generace, který je rektorem na pochybné New Yorské univerzitě.
Přece jen ale celé lidstvo není na cestě k záhubě. Objeví se totiž člověk, který umí číst...
Robot toužící po smrti, muž, který umí po staletích analfabetismu číst a poslední těhotná žena na světě tvoří hlavní postavy tohoto kvalitního románu. Popisy budoucnosti vyvolají u čtenáře až nevěřícné překvapení, poetičností popisu se blíží až Bradburymu.

31.01.2013 5 z 5

Kosmičtí křižáci Kosmičtí křižáci Poul Anderson

Výborné dílo klasika světové sci-fi, Poula Andersona. Kdo z Vás ho zná tak ví, že mu nedělá problém popisovat vikingské příběhy a pak si odskočit do budoucnosti. A v této knize spojil středověk i mimozemšťany. Děj se odehrává v Anglii 14. století. Nižší baron Roger z Turnevillu se chystá se svými muži přidat k armádě Edwarda III. v tažení proti Francouzům. Jistě by tam rád dorazil, kdyby u jeho města nepřistála kosmická loď... A kdyby mimozemská rasa wersgorixanů nechtěla zotročit lidi... A kdyby je zajatý mimozemšťan v oné lodi místo do Francie nepřenesl do jiných hvězdných soustav...
To je jen začátek příběhu, který mi rychle a pěkně ubíhal, nepochybně díky literárním schopnostem Poula Andersona. Byť se jedná o román u nás opomíjený, žádný správný fanoušek by si ho neměl nechat ujít, nebude zklamán!

31.01.2013 5 z 5

Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Conan: Dcera pána mrazu a další povídky Kurt Busiek

Nejznámějšího barbara snad ani nemusím představovat. Conan v ČR vyšel nesčetněkrát. Ať už ve formě románů, tak i jako komiks. To nejnovější komiksové vydání má na svědomí nakladatelství Comicscentrum. A nutno podotknout, že se jedná o kvalitní četbu.
Celá kniha je rozdělena do několika "kapitol", které na sebe nenásilně navazují. Celý příběh se točí kolem krevní msty jednoho kmene, který pronásleduje kmen jiný. Banální téma? Zcela jistě. Ovšem scénárista Kurt Busiek na tuto nudně hladkou špejli nabalil celou cukrovou vatu nápadů, příběhů a zápletek. Sledujeme samozřejmě osudy Conana, který se vydává na pronásledování útočníků toho "špatného" kmene. Příběh Vás nenechá vydechnout. Najdete v něm vše, co i R.E. Howard uváděl ve svém Conanovi - švih, zápletku, intriky, magii, barbarství i líté boje.
O kresbu se postaral Cary Nord a Thomas Yeates. Na přebalu se sice dočtete, že se jedná o poctu F. Frazettovi, ale kdo zná jeho práce, bude možná trochu překvapen. Je tam sice pár momentů (pamatuji si dva), kdy na Vás Frazettovština doslova bafne z panelu, ale celkově jsem se nemohl zbavit dojmu, že styl kresby připomíná mangu, což Conanovi nesvědčí. Jedná se hlavně o panely s akcí, prudké švihy, stříkání krve, skoky apod. Kresba oleje na plátně sice vypadá hrozně staticky, ale na severskou ságu mi padne jaksi víc. A kdo zná Sláina, jistě mi dá za pravdu. Počítačové barvení ale tuto škatulku částečně bourá a vypadá pěkně.
Poslední zmínku ještě o samotné knize. Ve vázané formě stojí 850 Kč. Což by za jí dal jistě jen fajnšmekr. Proto Comicscentrum přišlo s chytrým řešením: Pro fajnšmekry vydává pevnou vazbu a pro ostatní brožovanou. Když jsem proto viděl cenu, spadla mi čelist. A když jsem prolistoval komiks, musel jsem si sednout:). Za pakatel se nám tady nabízí kvalitní lepení tištěné na snad ještě kvalitnějším papíře!

31.01.2013 4 z 5

Betelgeuse Betelgeuse Leo (p)

Leo si dokázal získat miliony fanoušků po celém světě díky své schopnosti předat příběh s myšlenkou a hlubším motivem, zabalený do neskutečných kulis mimozemské fauny i flóry. Ani zde nebudeme ochuzeni o fantastická zvířata a navíc poodhalíme roušku tajemství halící Mantrisu.

14.02.2024 5 z 5

Pěšky na Aldebaran Pěšky na Aldebaran Adrian Tchaikovsky (p)

Po dočtení jsem byl nadšený a překvapený. Tchaikovsky aldebaranskou anabázi ukončil vtipně, originálně a hlavně nečekaně. A příliš brzy. I já chci odpovědi na otázky, které se mi od té doby honí hlavou. I já mám rád Garyho a chci, aby jeho pouť pokračovala do zdárného a správného konce! Pěšky na Aldebaran vás prostě udrží ve střehu. Více v recenzích.

08.06.2023 5 z 5

Želvy ninja: Poslední rónin Želvy ninja: Poslední rónin Kevin Eastman

Poslední rónin je jako staré filmy Johna Woo, než se zparchantil v Hollywoodu. Soucítíte s hlavním hrdinou a celou dobu doufáte, že to nedopadne tak, jak to zákonitě dopadnout musí. Protože krvavé dluhy musí být splaceny. Za mě rozhodně nejlepší komiks, který jsem měl letos tu čest vzít do svých rukou!

31.05.2023 5 z 5