Hovory se spodinou

25 osudů z okraje čínské společnosti: prostitutka, omývač mrtvol, buddhistický mnich, hlídač veřejných záchodků, stoupenec sekty falun-gong, bývalý rudý gardista, rodina oběti masakru na Náměstí Nebeského klidu nebo mistr feng-shui a mnoho dalších zpovídal s respektem, vcítěním a smyslem pro humor Liao I-wu, jeden z nejznámějších čínských autorů a někdejší politický vězeň. Tyto jedinečné rozhovory nám ukazují Čínu, kterou nemáme šanci jindy spatřit – Čínu utlačovaných bezdomovců, vyvrhelů a pouličních muzikantů, jimž nikdo nemůže vzít jejich důstojnost, vtip a lidskost. Jde o humánní knihu, která vyvolala všude, kde vyšla, mimořádnou pozornost....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145105/hovory-se-spodinou-7Tk-145105.jpg 4.484
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno, Mladá fronta

Čung-kuo ti-ccheng fang-tchan-lu, 2002

Kniha Hovory se spodinou

chamyl

Čínský pohled s čínskými lidmi do trochu jiné Číny, než jak bychom ji měli vidět oficiálně. Absence jakékoliv úcty a ohledu k lidskému životu či osobní individualitě vedoucí k fungování společnosti na principech chodu mraveniště uctívajícího svoji královnu (císaře, generálního tajemníka...). "Úspěchy" celku draze vykoupené utrpením jedinců.
Nedivím se, že je Liao I-wu na čínském indexu, což mimochodem samo o sobě dost o vedení této země vypovídá.
Věřím, že pro nás tento přístup nikdy nebude vzorem a že moje děti budou mít šanci žít vždy v "hrozné a nedokonalé" demokracii.

Pampalini
06.03.2020

Liao - autor - je nepřítelem státu. Veľkého státu, pro který je běžný člověk jenom “mrvou ve stáji”. Vyspovídal 25 nedůležitých, aby nastavil zrcadlo společnosti, která dodnes stojí na základech položených předsedou Maem a jeho kulturní revolucí. Definice pěti temných živlů jako velkostatkářů, bohatých rolníků, kontrarevolucionářů, zločinců a pravičářů se dá aplikovat i dnes. Třídní boj nekončí, pod rudou zástavou pošlapeme vlastní historii, víru a rozdrtíme nepřátele. I kdyby jich bylo třeba 100 milionů. Děsivě skutečné střípky do mozaiky dnešní Číny.

Babo
01.07.2019

Určitě je to zajímavá kniha,přesto jsem na rozpacích. Poslouchám ji jako audio a nevím jestli je to přednesem,ale občas mě docela děsí ,co jednotliví pamětníci říkají a hlavně jak to říkají.
Ty roky byly naprosto šílené , kdy studenti terorizovali své učitele,kdy děti ve jménu velkého vůdce udávali své rodiče ,kdy lidský život neměl žádnou cenu a najednou je po všem a žádná lítost,žádné uvědomění si , jen hrdost na své zvrhlé činy.
To mě vážně děsí ,ale asi by se nedalo čekat , že nacisti svých činů litovali ,stejně jako dnešní islámští teroristi.
Davová psychóza je opravdu nebezpečná a nezastavitelná .
Lidé by si měli dávat pozor , jestli ještě jednají za sebe nebo za dav.

Andrea81
22.06.2019

Pro mě těžká knížka. Různé, hrůzné příběhy mě často deptaly, takže mi trvalo delší dobu, než jsem se knihou "prokousala". Obraz úplně jiné kultury, kde lidský život má cenu jednoho zrnka rýže. A to i v dnešních dnech. Hrůza.

Metroušek
12.05.2019

Už několikrát jsem si slíbil, že si už nebudu kazit svůj klídek čtením knížek o komunismu, neboť půl života v něm mi úplně stačilo, ale občas mi to nedá, a někdy jsem dokonce rád. Tohle je zrovna ten příklad. Syrové, upřímné zpovědi lidí ze dna čínské společnosti jsou velmi důležité, protože odhalují mnohé z ubohosti, podlosti a krutosti systému, který, stejně jako dříve stalinistický režim, málokdy dovolil ukázat světu svou pravou podobu. A lepší to pro sedminu lidské populace jen tak nebude, vzhledem k sofistikované podobě metody cukru a biče, kterou známkováním obyvatelstva a umožňováním zbohatnutí a cestování do zahraničí poslušným vyvoleným současný čínský režim provádí. V porovnání s tímto kolosálním marasmem se snad ani nemůžeme na ty naše úspěšné, manipulativní, chamtivé, mocichtivé, zkorumpované, nekompetentní, nestátnické, ale přece jen lehko prohlédnutelné, vcelku demokratické a neagresivní politické břídily zlobit.

Gabi13
31.03.2019

Těžké hodnotit něco tak smutného a skutečného.
Velké poděkování za takovou práci panu Liao I-wu. Jak moc byl nestranný a stálý při rozhovorech s těmito lidmi. Knížka me uváděla do rozpaků, smutku, vzteku i pláče.

MildeZ
31.12.2017

Těžká kniha, těžká - pro člověka čínskou kulturou nepolíbeného nemusí být úplně lehké vše pochytat a vyznat se v některých souvislostech, ale výpovědní hodnota celého díla je neoddiskutovatelná. Jen škoda, že prozatím toho v češtině od tohoto autora nevyšlo více, než jen další Kulky a opium. Tak snad se třeba dočkáme ;-)

Enforcer
08.08.2017

Z naprosté většiny hrůzná svědectví o osudech lidí, kteří se v nejlidnatější zemi světa ocitli na dně. Výběr osob, které autor vyzpovídal, je skutečně pestrý, od režimem pronásledovaných mnichů, přes chudobné hajzldědky, až po skutečné násilné kriminálníky. Vězenská šikana,mučení,jedovaté potraviny a vzduch a v neposlední řadě negramotné děti, které si nemohou dovolit základní školu - inu čínská "stabilizovaná společnost"...
Nabízí se srovnání s tím, co ve svých dílech zachycuje Světlana Alexijevičová, její knihy mi přijdou o něco čtivější, nebo je ruské prostředí českému čtenáři přece jen o něco srozumitelnější. Hovory se spéodinou jsou však i tak velmi silným čtenářským zážitkem.