Hovory se spodinou

25 osudů z okraje čínské společnosti: prostitutka, omývač mrtvol, buddhistický mnich, hlídač veřejných záchodků, stoupenec sekty falun-gong, bývalý rudý gardista, rodina oběti masakru na Náměstí Nebeského klidu nebo mistr feng-shui a mnoho dalších zpovídal s respektem, vcítěním a smyslem pro humor Liao I-wu, jeden z nejznámějších čínských autorů a někdejší politický vězeň. Tyto jedinečné rozhovory nám ukazují Čínu, kterou nemáme šanci jindy spatřit – Čínu utlačovaných bezdomovců, vyvrhelů a pouličních muzikantů, jimž nikdo nemůže vzít jejich důstojnost, vtip a lidskost. Jde o humánní knihu, která vyvolala všude, kde vyšla, mimořádnou pozornost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/145105/hovory-se-spodinou-7Tk-145105.jpg 4.473
Literatura světová, Literatura faktu
Vydáno:, Mladá fronta

Čung-kuo ti-ccheng fang-tchan-lu (2002)

Kniha Hovory se spodinou

Babo

Určitě je to zajímavá kniha,přesto jsem na rozpacích. Poslouchám ji jako audio a nevím jestli je to přednesem,ale občas mě docela děsí ,co jednotliví pamětníci říkají a hlavně jak to říkají.
Ty roky byly naprosto šílené , kdy studenti terorizovali své učitele,kdy děti ve jménu velkého vůdce udávali své rodiče ,kdy lidský život neměl žádnou cenu a najednou je po všem a žádná lítost,žádné uvědomění si , jen hrdost na své zvrhlé činy.
To mě vážně děsí ,ale asi by se nedalo čekat , že nacisti svých činů litovali ,stejně jako dnešní islámští teroristi.
Davová psychóza je opravdu nebezpečná a nezastavitelná .
Lidé by si měli dávat pozor , jestli ještě jednají za sebe nebo za dav.

Andrea81

Pro mě těžká knížka. Různé, hrůzné příběhy mě často deptaly, takže mi trvalo delší dobu, než jsem se knihou "prokousala". Obraz úplně jiné kultury, kde lidský život má cenu jednoho zrnka rýže. A to i v dnešních dnech. Hrůza.

Metroušek

Už několikrát jsem si slíbil, že si už nebudu kazit svůj klídek čtením knížek o komunismu, neboť půl života v něm mi úplně stačilo, ale občas mi to nedá, a někdy jsem dokonce rád. Tohle je zrovna ten příklad. Syrové, upřímné zpovědi lidí ze dna čínské společnosti jsou velmi důležité, protože odhalují mnohé z ubohosti, podlosti a krutosti systému, který, stejně jako dříve stalinistický režim, málokdy dovolil ukázat světu svou pravou podobu. A lepší to pro sedminu lidské populace jen tak nebude, vzhledem k sofistikované podobě metody cukru a biče, kterou známkováním obyvatelstva a umožňováním zbohatnutí poslušným vyvoleným současný čínský režim provádí. V porovnání s tímto kolosálním marasmem se snad ani nemůžeme na ty naše úspěšné, manipulativní, chamtivé, mocichtivé, nekompetentní, nestátnické, ale přece jen lehko prohlédnutelné, vcelku demokratické a neagresivní politické břídily zlobit.

Gabi13

Těžké hodnotit něco tak smutného a skutečného.
Velké poděkování za takovou práci panu Liao I-wu. Jak moc byl nestranný a stálý při rozhovorech s těmito lidmi. Knížka me uváděla do rozpaků, smutku, vzteku i pláče.

MildeZ
31.12.2017

Těžká kniha, těžká - pro člověka čínskou kulturou nepolíbeného nemusí být úplně lehké vše pochytat a vyznat se v některých souvislostech, ale výpovědní hodnota celého díla je neoddiskutovatelná. Jen škoda, že prozatím toho v češtině od tohoto autora nevyšlo více, než jen další Kulky a opium. Tak snad se třeba dočkáme ;-)

Enforcer
08.08.2017

Z naprosté většiny hrůzná svědectví o osudech lidí, kteří se v nejlidnatější zemi světa ocitli na dně. Výběr osob, které autor vyzpovídal, je skutečně pestrý, od režimem pronásledovaných mnichů, přes chudobné hajzldědky, až po skutečné násilné kriminálníky. Vězenská šikana,mučení,jedovaté potraviny a vzduch a v neposlední řadě negramotné děti, které si nemohou dovolit základní školu - inu čínská "stabilizovaná společnost"...
Nabízí se srovnání s tím, co ve svých dílech zachycuje Světlana Alexijevičová, její knihy mi přijdou o něco čtivější, nebo je ruské prostředí českému čtenáři přece jen o něco srozumitelnější. Hovory se spéodinou jsou však i tak velmi silným čtenářským zážitkem.

nicolettkaa
25.07.2017

Z některých rozhovorů až mrazí na zádech. Je až k neuvěření, co se v Číně v ne moc dávné historii všechno odehrálo a ještě stále odehrává.

Povídání stoletého mnicha, svědka kanibalismu, několika vězňů. Je to síla. Slabším povahám nedoporučuji. Pro ostatní určitě ano.

RaptoR
08.06.2017

Název knihy je sice trochu zavádějící, to ale nic nemění na tom, že se jedná o netradiční čtení. Autor přibližuje zajímavé životní osudy, bez ohledu na jejich klady či zápory. A přese všechno se snaží zůstat nestranný. Ale již po několika stranách je nám jasné, proč Komunistická strana Číny proti dílům Liaa I-wua tolik brojí. Tohle je pohled pod formální masku jednotné komunistické Číny.