Betelgeuse

Betelgeuse https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/524075/bmid_betelgeuse-65255bf69d186.jpg 5 14 7

Legendární sci-fi série, která vás vezme do vesmíru mezi neznámé a nebezpečné tvory. První lidská vesmírná kolonie na planetě Aldebaran-4 obnovila kontakt se Zemí a její společnost začala lépe fungovat. Tou dobou už ale loď Konstantin Ciolkovskij míří k jiné obyvatelné planetě, Betelgeuse-6. A historie se opakuje: kolonizační loď se přestala ozývat. Země vysílá narychlo další výpravu, jejíž členkou je i Kim, hrdinka první série, aby prozkoumala situaci a rozřešila zásadní morální dilema. Na Betelgeuse-6 totiž žijí záhadní „jumové“, tvorové tak odlišní, že je těžké určit, jestli jsou zvířata, anebo lidé jejich civilizaci jen dost nechápou. A v pozemských zákonech stojí, že pokud by byl na nové planetě nalezen inteligentní druh, kolonizační projekt bude bezpodmínečně zrušen. A navíc se zdá, že Aldebaran-4 není jediná planeta, kde se lidé setkávají s kosmickou záhadou jménem mantrisa Tímto komiksem pokračuje velkolepá kosmická sága „Světy Aldebaranu“, jíž se u nás představuje scenárista a kreslíř Luiz Eduardo Oliveira, známější jako Leo, expert na mimozemské světy a podivné tvorstvo.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Crew
Originální název:

Bételgeuse


více info...

Komentáře (7)


RaptoR
RaptoR
14.02.2024 5 z 5

Leo si dokázal získat miliony fanoušků po celém světě díky své schopnosti předat příběh s myšlenkou a hlubším motivem, zabalený do neskutečných kulis mimozemské fauny i flóry. Ani zde nebudeme ochuzeni o fantastická zvířata a navíc poodhalíme roušku tajemství halící Mantrisu.
Více v recenzích.

thorir
thorir
16.01.2024 5 z 5

Příběh lehce navazuje na předchozí Aldebaran. Hlavní hrdinkou je Kim, vrací se však některé další postavy. Kim dostává možnost účastnit se expedice na planetu u hvězdy Betelgeuse, která, stejně jako planeta v předchozím příběhu, skončila odstřižená od Země a dalších kolonistů. Stejné téma, stejné pozadí, stejná násilnická junta, dobro kolonie vs. násilí na ženách – pomíjím teď realitu, pro kolonii s takto nízkým počtem členů platí to, co jsem napsal u předchozího dílu. Příběh se tedy víceméně opakuje, rozdílné je prostředí. Vše je opět velmi progresivně liberální, od mezilidských vztahů, přes sexuální vztahy, po silné téma emancipace. Ten feministický záběr se mi tu zdál ještě silnější a důraznější než v předchozím příběhu.

V každém případě, svět Betelgeuse-6 mě zaujal o chlup víc než Aldebaran-4, jakkoliv mě fascinují vodní světy. Betelgeuse-6 je přece jen o kousek rozmanitější, prostředí je výraznější, ekosystém tajemnější, nápaditější. Příběh se odvíjí po stejné linii, nicméně velmi brzy prim přebírá výzkum planetární anomálie známé z předchozího dílu.

Hrdinka Kim je velmi emancipovaná, nezávislá, vychovaná v tyranii, citlivá na jakékoliv další tyranské projevy, je velmi schopná, inteligentní a přes progresivní módní charakteristiky stále velmi sympatická.

Ohledně kresby a ladění příběhu, vše co jsem vytýkal nebo naopak chválil u předchozího dílu, platí i zde. Emancipované ženy se zde opět rády svlékají a opět vystavují na odiv skvělá těla, možná ještě odvážněji než v předchozím díle. Přes všechen progresivismus je to příběhově opět podmanivé a zábavné.

V závěru se objevuje silný star-trekovský motiv, kritika mezilidského a mezidruhového násilí a kritika kolonizačních snah. Poněkud levicové, nicméně při pohledu na autorův život je jeho alergie na tyranie pochopitelná a konzistentní. Ve všech ohledech to lze snadno přejít a příběh si užít. Těším se na další pokračování.


Norri
Norri
14.01.2024 5 z 5

Leo bere to kolonizování planet z úplně jiného konce než všichni ostatní. Anebo alespoň než většina ostatních. Aldebaran i Betelgeuse jsou silně zaměřené na prostředí. Možná by se tomu dalo říkat environmental sci-fi, ale to by to mohlo vyznít jako ekologická agitka, a ta to určitě není. Mimozemská fauna a flóra hraje v celém cyklu obrovskou, a možná i nejdůležitější roli, ale není to primárně o potřebě chránit mimozemskou přírodu nedotčenou. Je to spíše o poznávání a porozumění. O tom nechat se okouzlit něčím nový a neznámým. V tom je Leo mistr. Ale to není vše. Důležitou roli hraje i kontakt jinými inteligentními formami života. Leo mám ukazuje, že ne vše můžeme hodnotit jen podle našich omezených měřítek.

Z anotace jsem měl pocit, že příběh Betelgeuse je jen dalším příběhem ze stejného Leoversa, který se příběhu Aldebaranu dotýká jen lehce. Opak je pravdou a já jsem rád, že jsem si před čtením Betelgeuse dal napřed opáčko Aldebaranu. Měl jsem taky strach, že když se na Betelgeuse opakuje scénář z Aldebaranu, tedy kolonisté, kteří ztratili kontakt se Zemí, že už nová kniha nebude tak originální. A opět jsem se naštěstí pletl. Ano, i zde jsou tendence vládnout malé kolonii tvrdou rukou a vše podřídit prospěchu společenství, ale to asi není překvapivé. To je téma staré jako fantastika sama. A navíc to není to nejdůležitější téma celé knihy. Hlavním tématem je otázka, zda má lidstvo právo kolonizovat planetu Betelgeuse-6. Lidstvo si totiž radou OSN odhlasovalo, že lidé mohou kolonizovat jen planety, kde nejsou tvorové s rozvinutou inteligencí, kteří používají nástroje a oheň. Splňuje ale Betelgeuse-6 tuto podmínku? Co jsou záhadní Jumové vlastně zač?

Kniha Betelgeuse pěkně rozvíjí záhadu kolem Mantisy z Aldebaranu. Opět se zde setkáme s většinou postav z Aldebaranu a Kim je zde hlavní protagonistkou. V Betelgeuse je mnohem více sci-fi prvků, než bylo v Aldebaranu. Je zde více cestování vesmírem a celkově více sci-fi techniky. Vyprávění příběhu příjemně graduje a konec se ubírá docela nečekanou cestou. Takže s příběhem jsem spokojený. Jasně, jsou zde určité prvky, které se mi až tak nelíbí, anebo se mi zdají divné, či naivní, ale to jsou nepodstatné detaily.

Kresba v Aldebaranu mi z počátku přišla trošku nepatřičná pro sci-fi. Nevadila mi, ale působila na mě jako klubácké dobrodružství v časopise ABC. Později si to ale sedlo a v Betelgeuse už to bylo od začátku v pohodě. Technika je technicky střízlivá, fauna a flóra fascinující a ženy Leo nešetří s nahotou, což se mi líbí.

Doufám, že Crew brzy vydá pokračování, protože jsem zvědavý, kam se celý příběh bude ubírat.

Yukon
Yukon
09.01.2024 5 z 5

Pokud se vám líbil Aldebaran, bude se vám líbit i Betelgeuse. Bylo to opět krásné! Skvělý zážitek.

GoodGames
GoodGames
20.12.2023 5 z 5

Ak sa vám páčil od Lea Aldebaran, tak sa vám bude určite páčiť aj Betelgeuse. Je to totiž takmer to isté. Aj tentokrát tu máme viacero rôznych postáv, kolóniu na planéte, divoké neznáme zvieratá, veľa intríg a všemožných problémov v komunite. K tomu nejaké tie nahotinky a občas prekvapivo brutálne úmrtia. Kvalitné inteligentné sci-fi.

fvalek
fvalek
08.12.2023 5 z 5

Aldebaran měl možná své kouzlo jako počínající kniha téhle krásné série, o které doufám, že u nás jednou vyjde celá, ale i Betelgeuse má něco do sebe a je nádherná. V podstatě podle mě dosahuje kvalit prvního dílu a výborně ho rozvíjí. Navíc se věnuje osudům planety, která je téměř opakem Aldebaranu, takže otevírá nejen nové děje a postavy, ale i novou faunu a přírodní podmínky. Možná je jen škoda, že ho s Aldebaranem tak srovnává a propojuje, ale to je pro děj zkrátka důležité.

Z hlediska prostoru je Betelgeuse vážně krásná, všichni ti tvorové jsou úžasní, i když bych možná méně dělal ptáky a více i nějaké jiné typy tvorů. je škoda, že se pouštní prostředí velmi rychle scvrklo jen na džunglovitý kráter, takže tam rozmanitost nebyla taková. Co se týče lidského osídlení, tak vlastně docela stereotypně vznikly dvě frakce, z nichž jedno jsou "ti hodní" mírní vědátoři, a ti druzí jsou jacísi maskulinní survivalisté, kteří jsou automaticky považovaní za špatné. No a do toho přilétá Kim a její posádka, což je moc hezký návrat, protože Kim na to propojit dosavadní díly má. A pak už začíná takový záhadný, tajemný děj...

Je pěkné, že pokračují v problematice Mantris, i když je to trošku k vzteku, protože ta aldebaranská zůstala tajemstvím dodnes, takže nové betelgeuské jsou jen další zrnko záhady v téhle poušti tajemství. Ale přece jen se odhalila spousta věcí, od "jádra" Yummů, až po původ Mantris a jiných civilizací. tenhle díl je tak obtěžkaný velkou zápletkou, která se bude dál rozvíjet, na úkor bezstarostné krásy nového světa a zápletky malého rozsahu, jako byla na Aldebaranu. Ale stojí to za to. :)

mynonka
mynonka
28.11.2023 5 z 5

Musím říct, že Aldebaran se mi líbil o chlup víc, ale i tak se jedná o něco tak unikátního, že nemůžu dát míň než 5*.

Štítky knihy

komiksy sci-fi

Autorovy další knížky

Leo (p)
brazilská, 1944
2022  92%Aldebaran
2023  97%Betelgeuse

Kniha Betelgeuse je v

Právě čtených1x
Přečtených17x
Doporučených3x
Knihotéce21x
Chystám se číst5x
Chci si koupit5x