RanMori RanMori komentáře u knih

Řešidlo Řešidlo Petr Casanova

Takový výcuc vztahových situací, zdůvodnění a "návodů", jak s nimi naložit. Je to přehledné a dobře podané, nicméně je to hodně totéž co v jiných dílech a proto to ve mně nevyvolává potřebu číst ještě další knihy .

21.02.2022 4 z 5

JáMy spřízněných duší JáMy spřízněných duší Petr Casanova

I když s obsahem a sdělením knihy souhlasím a uvedené vnímání světa se mi líbí, mám dost velký problém se způsobem, jakým je kniha psaná. Plno caps-locků na jedné stránce, až oči přecházejí, což ve mně téměř ihned vyvolalo dojem, že na mě autor KŘIČÍ, jako bych byla idiot a nedokázala pochopit pointu věty, aniž by byla zdůrazněná velkými písmeny. Nadužívání kurzívy pak dělá z celého textu dojem mišmaše. Souhlasím i s již několikrát zmiňovaným omíláním téhož, zbytečně nastavovaným "...cítila se sama. Ano, cítila se sama..." Škoda, že je to podané takto otravně, když se přitom jedná o téma, které je tak důležité pochopit.

21.02.2022 3 z 5

Veterinární úsměvy Veterinární úsměvy Dušan Vintera

Od mého táty. Jednoduché, čtivé, zábavné, ráda se k tomu vracím :)

29.02.2020 4 z 5

Ptákovina aneb Ženská v povětří Ptákovina aneb Ženská v povětří Alena Bures

(SPOILER) Docela fajnová oddechovka. Nenáročná, dobře a rychle se čte. Velmi prostinká detektivní zápletka, ve které skoro o nic nejde, ale to je jen kulisa, aby se měly kolem čeho odehrávat ty ptačí proměny, na které je beztak čtenář zvědavý nejvíc. A že tyhle scénky jsou fakt komické a povedené (myslím, že u mě to vyhrála příhoda s čápem, ale i ten výlov orlem byl super...). Konec je milý a uspokojivý, chvíli už to vypadalo, že to dopadne... taky dobře? :D
Hodnocení musím srazit jen za to, s jakou neúctou se v knize občas pojednávalo o seniorech, tohle nešlo skousnout ani jako vtip.

25.03.2024 3 z 5

Ostrov času Ostrov času Raymond Almiran Montgomery

2 hvězdy jen za to, že je to cílené na dětské, a tedy ne tak náročné publikum. Jinak by to snad nedosáhlo ani na tu jednu.

14.06.2020 2 z 5

Pandemonium Pandemonium Lauren Oliver

No, jako už to bylo trochu slabší než první díl, ale stále dobré a napínavé - tedy hlavně co se týká časové linie Teď, ta Tehdy mě moc nebavila. Myslela bych, že se Lena bude chovat jinak, že půjde jinam. Jsem zvědavá, jak dopadne třetí díl.

07.06.2020 4 z 5

Delirium Delirium Lauren Oliver

Perfekto! Toto mě opravdu chytlo a měla jsem problém knihu zavřít a jít spát, kapitoly prostě ubíhaly jedna za druhou a pořád to bylo tak napínavé! Čtivé, silné, působivé, možná i díky tomu, že je to psané v přítomné čase a v ich-formě. Ač by se možná našlo pár lehoulinkých dějových "chybiček", rozhodně nemají takovou váhu, aby narušily celkový dojem. Těším se na další díly.

15.05.2020 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Pokud někdo rád ezo-eko vlnu, tak si tuhle knížku opravdu užije, protože to do něj bude ládováno plnými hrstmi. Za mě ale ten svět prostě nedává smysl, sorry, ale fakt ne. Postavy se chovají nesmyslně, občas předvídatelně a nezajímavě. Autorka sice umí psát relativně čtivě, takže i přesto všechno se stránky čtou docela rychle, nicméně i tak jsem to někde kolem půlky dropla - ty do očí bijící a prvoplánově nastavené nesmysly jsem už prostě nedávala.

28.04.2020 odpad!

Kniha divů Kniha divů Jeff VanderMeer

Tak za sebe mohu říct několik věcí: je opravdu velmi bohatě a krásně ilustrovaná. Pro inspiraci či podporu fantazie výborná.
Ze samotného obsahu už bych úplně nejásala. Někdo prohlašuje, že je to plné balastu a zbytečných vět, ale že se v tom nějaké rady nakonec najít dají. Souhlasím, že by se dost věcí dalo říct jednodušeji.
Je to doporučováno jak pokročilým, tak zcela začínajícím autorům. Popravdě já mohu říct, že jsem ráda, že jsem toto začala číst už jako pokročilá, protože být na úplném startu a dostat tohle do ruky - tak se na celé psaní asi vykašlu. Měla bych z knihy dojem, že tohle v životě nemůžu pojmout. Jen díky tomu, že už v hodně ohledech vím o čem je řeč, dokážu vidět, jak strašně zbytečně složitě jsou jednotlivé aspekty podávány až přímo pitvány, přitom by je šlo říct normálně a polopaticky. Jeden příklad za všechny: Protože každá oběžná dráha prochází Konečníkem světa, zjistí pečlivý pozorovatel, že jde o druhotný výraz pro éterické reziduum, vyvržené z otvoru po tangenciální trajektorii směrem k obecně oscilující orientaci recidivy. (Co je míněno Konečníkem světa je vysvětleno obdobně srozumitelně).
No, takže jestli někdo od této knihy čeká, že si večer sedne a za chvíli bude našlapanej informacema, tak je opravdu vedle. Ovšem pokud si rádi dáte u čtení kávičku a nohy nahoru, máte v ruce rozhodně ideální materiál ke čtení. Jen je otázkou, zda si čtení užijete, mně se dost často stávalo, že jsem přečetla odstavec dva, a neměla šajnu, o čem to čtu (z důvodu uvedeného výše).

29.02.2020 3 z 5

Moje sestra lže Moje sestra lže Bradeigh Godfrey

Nápad dobrý a zpracování taky ne úplně špatné. Konec se možná až trochu křečovitě snažil šokovat, což v některých ohledech bylo už zbytečně nastavované.
Nějak se mi ale nechce pozdávat ta věc s bateriemi v obraze... i kdyby poznala, co je tam nakreslené, to jí z toho jako fakt měla dojít šifra zrovna téhle story? A ještě k tomu snad dovést k pachateli?? To teda opravdu těžko.

10.04.2024 3 z 5

Osudná zpráva Osudná zpráva Shuky Médina

Přišla jsem si nějaká pitomá, ale vidím, že nejsem jediná, komu se z těch hádanek přehřívaly závity :) Nicméně styl soubojů mi přišel hrozně nevyvážený, buď dáte příšeru na jednu ránu vy nebo ona vás, podle toho, za koho hrajete. Takový lukostřelec s 0 defensem je slušně v pr. Přitom jinak v GB mám souboje ráda, ale toto by potřebovalo ještě poladit.

18.08.2023 3 z 5

Páni temnot Páni temnot Joe Dever

(SPOILER) Vzhledem k tomu, že o zabití svého úhlavního nepřítele Gnaaga usilujete celých 11 knih, přijde mi až nevhodné ho nezabít vlastnoručně. Jen vytáhnout Sommerswerd a přečíst si, jak z něj prd zbylo. V ostatních případech si s ním aspoň opravdu zabojujete. Ale i tak, to poslední rozloučení, potažmo ten poslední odkaz pod známým číslem 350, na mě působil prostě odbytě. Jako už už to konečně je hotový, tak to nějak ukončíme a tvůj poslední úkol - ten primární v tomto díle - vykonáš už "instinktivně". A všichni žili šťastně až do smrti.

06.07.2023 2 z 5

Džungle hrůzy Džungle hrůzy Joe Dever

Ať chodím kudy chci, pořád se mi nedaří narazit na toho ikonického pavouka :D

19.06.2023

Suši v duši Suši v duši Eva Urbaníková

Psáno deníkovou formou, což mně osobně bylo příjemné. Sice je pravda, že autorka tak vyzradila hned na začátku, jak to celé skončí, ale vzhledem k tomu, že pro mě byl její příběh spíše podružný a šla jsem si hlavně pro info o Japonsku, tak mi to nikterak nevadilo :). Nicméně, když jsem si na konci vyhledala onen 11. březen, mělo to mnohem silnější emoční dopad.

18.03.2023 4 z 5

Stín na písku Stín na písku Joe Dever

Toto je za mě takové nejslabší. Je to sice děleno na 2 části, ale nějak to tu postrádalo švih.

03.02.2023 3 z 5

Pokémon - velká kniha Pokémon - velká kniha Farid Dilmaghani

Tenkrát to byla pořádná pecka, nic jiného u nás nebylo k sehnání :)

28.01.2023 4 z 5

Pouštní včela Pouštní včela Veronika Matysová

Je zvláštní, že se hodně lidí shoduje s autorkou, že se obálka nehodí k příběhu - asi patřím k tomu malému táboru, který si myslí opak. Podle mě to je vojenské/válečné až až :)

Nápad na příběh super, moc se mi líbilo, jak se do sebevražedné mise vplétaly různé motivace různých lidí, každý hnán svou vlastní minulostí. Taky se mi hodně líbil popsaný vnitřní svět Adama, za mě opravdu výborně podaný obraz depresivních stavů. Přesto nebo možná proto mě trochu mrzelo, že se na konci přece jen nerozhodl jinak, ale díky dojezdu, kdy se člověk dozvěděl, co která z postav ještě udělala a co s ní bylo, se mi celkový konec a vyznění vlastně líbilo. Příběh mě chytil a musela jsem několikrát ještě číst dál, i když už se mi fakt chtělo spát :).

Jedinou výtku bych měla k poněkud zmatečném podávání děje mnoha postavami. Často jsem tak bloudila v tom, v čím jsem právě hlavě a zda se jedná o minulost, deník nebo současnost. Přitom by stačilo ty přechody oddělit aspoň hvězdičkami a zápisy z deníků nadepsat třeba datumem, a bylo by to hned jasné. Navíc se v první chvíli zdá, že bude kniha psaná v přítomném čase (což v první kapitole dává výborný smysl), nicméně později mi přišlo, že Veronika asi už zmátla i sama sebe. Několik prvních kapitol totiž začíná časem přítomným a od poloviny jede časem minulým, ač jsme stále na stejném místě a pozorujeme vývoj jednoho děje. (Postava "právě sedí a čte noviny" o tom, co se "stalo nedávno" a od té chvíle noviny "dočetl a odložil"). Ale když jsem v tom skákání přestala hledat hlubší smysl, v zásadě to čtení ani příběh nijak nerušilo. Minulý čas se beztak čte líp :).

16.01.2023 4 z 5