raidmnoid raidmnoid komentáře u knih

Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům Luke Harding

Zajímavý náhled na osoby kolem Donalda Trumpa (ať už minulé, tak současné) a na způsob chování politiků - první reakcí musí být zapírání, následně snaha zdiskreditovat ostatní a nakonec zlehčování. Druhá linie je ještě temnější - jakou moc mají sociální média - taková kuchařka Dobromily Rettigové - trochu nenávisti, dezinformace, k tomu špetka očerňování a podávat ve správném poměru správným lidem a vítězem může být kdokoli. Smutné, ale aktuální.

11.02.2019 5 z 5

Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Restart: Průvodce podnikatelským minimalismem Jason Fried

Styl knihy je pro mě trošku netradiční a občas jsem měl dojem, že mám před sebou scénu z filmu "Zamilovaný profesor", kde Eddie Murphy stojí před televizí a skanduje "Já na to mám", ale obsah sdělení je zcela zřejmý a postihuje to podstatné. V určitých situacích je potřeba se nad trextem zamyslet, jestli to přeci jen není až moc americké a u nás hůře použitelné, ale celkově velmi zdařilá kniha.

06.01.2019 4 z 5

Krvavé příběhy z hradů a zámků Krvavé příběhy z hradů a zámků Felix Krumlowský (p)

Zajímavé nahlédnutí do naší historie.

02.01.2019 3 z 5

Dokážeme si vládnout sami - Nové rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem Dokážeme si vládnout sami - Nové rozhovory s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Nejsem zastáncem pana Zemana, ale popravdě jsem již četl lepší knihy s rozhovor s panem Zemanem.

16.12.2018 3 z 5

Trojice Trojice Conn Iggulden

U této knihy jsem se bavil více než u předchozího dílu. Nedoporučuji zastáncům, z mého pohledu arogantního až na půdu, Yorka. :)

06.11.2018 5 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

I když jsem se celkově u románu bavil (a to ipřesto, že jsem fandil špatné straně a ne Yorkovi), přeci jen jsem měl z něj trošku divný pocit. Od začátku se mi zdálo, že tuším, které straně spisovatel fandí, a proto pokaždé, když se mělo schylovat k nějaké zvratové situaci, o výsledku již bylo předem rozhodnuto a snaha navodit atmosféru napětí prostě nefungovala. Jenže pokud se autor chtěl držet historie, tak moc na výběr neměl.

27.10.2018 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

Po přečtení Blackoutu jsem od knihy očekával podobný zážitek, ale ten se pro mě nedostavil. V první části knihy jsem nevěděl, jestli hlavní hrdince je více jak sto let, nebo žila po většinu života v pustině, která si myslí, že jedině papírové noviny jsou správné, protože po přečtení je můžete použít i na ... Žena po čtyřicítce, která při zmínce o jakékoli "nové technologii" se děsí a chce skákat z okna a kritizuje ji, protože omezuje osobní tajemství a zároveň si nevidí do huby a jako investigativní novinářka se se..re lidem do životů, co na to říct.

Na druhou stranu kniha krásně popisuje nové technologie a jak postupně nahrazují osobní interakci osob. A také jak postupně lidé téměř bezmězně věří těmto novým trendům (na druhou stranu si vždy vzpomenu na mou babičku, která říkala, že to je pravda, protože to psali v novinách, či dávali v televizi - a to bylo v pořádku).

21.10.2018 3 z 5

Jsme Anonymous Jsme Anonymous Parmy Olson

Zajímavá kniha o tom, co čekat od "skupiny" Anonymous a jak lze jednoduše zmanipulovat spousty lidí aby se účastnily bohulibé aktivity - kdysi se tomu říkalo krmivo pro kulomet, nyní jsou to skupiny skripties, kteří bez ochrany se snaží nabourat do systémů, o kterých netuší, jak fungují.

21.10.2018 4 z 5

Ďáblovi doktoři Ďáblovi doktoři Vivien Spitz

Děsivé vyprávěni o tom, kam až může "lidskost" klesnout. Ještě děsivější jsou otázky, které z toho vyprávěná vyvstávají, jako němí svědci - sám jsem si musel šáhnout do svědomí, abych tam našel, že i já otáčím každý den oči před podobnými událostmi. Kolik lidí každý den trpní, ale mě zajímá, abych se večer najedl a mohl se podívat na oblíbený posraný seriaál.

16.08.2018 5 z 5

Nuly Nuly Chuck Wendig

Zajímavý román o tom, kam až může dojít lidstvo v honbě za IA

14.08.2018 4 z 5

Devadesát dnů za železnou oponou Devadesát dnů za železnou oponou Gabriel García Márquez

Příjemné přiblížení stavu zemí pod Sovětským "vedením". Je zajímavé sledovat, že v té době nebylo pouze vše černé a bílé, ale měli jsme i hodně odstínů šedi.

14.08.2018 4 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Na knihu jsem si musel dlouho zvykat a přečíst si ji dvakrát.

Z mého pohledu:
1. Recenze na začátku knihy ve mě vyvolaly dojem, že kniha bude nabitá akcí od začátku do konce, ale marně. Bylo to, jako by skupina osob sbírajíchc použitý toaletní papír vyprávěla s gustem o knize vyprávějící o sběrači použitého toaletního papíru. A tak se i linul příběh : člověka, který sbírá použitý toaletní papír.
2. Ty krátké momenty, kdy Navarro vidí, že si Ramsay pohnul prstem, zakoulel očima, nebo si prdl a z toho usoudil, že je vinen mohou u někoho vyvolat dojem akce, ale já se do toho prostě nevcítil a i když rád pozoruji lidské reakce občas se prostě člověk poškrábe na zadku, protože ho svědí a ne proto, že je vinen. Pro mě to je stejné, jako situace, kdy se bavíte o vších a blechách a najednou si člověk uvědomí, že ho kouše celé tělo - a tady by to byl příznak toho, že mám vi a blechy.
3. Snaha nachytat člověka na jakémkoli slově - sám jsem zažil komunikaci s policií, kdy jedna věta může vyjadřovat mnoho rozdílných postojů díky intonaci, rychlosti přednesu, síly hlasu, ... V té chvíli jsem si připadal, že si čtu Črnou Zmiji - je to čaroděj, ty vlasy ho prozradily.

Tedy pokud se chcete poučit, jak to funguje v FBI (asi???), tak doporučuji, protože pokud Vás chytí, tak by jste si měl lehnout, zavřít oči a přestat dýchat, protože cokoli jiného vás definitvně odsoudí.

14.07.2018 3 z 5

Některé příběhy jsou těžce uvěřitelné, jiné spíše nudné. Ale i přesto stojí za to si přečíst.

I když název knihy mě zmátl a čekal jsem dva příběhy uvedené v názvu knihy.

14.07.2018 3 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Očekával jsem víc. V některých chvílích jsem se opravdu nudil. Na druhou stranu základní paradigmata, na kterých je postavena civilizace, jsou v knihe velice hezky popsány.

07.05.2018 4 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Já jsem bílý angličan, kdo je víc. Orwella mám velice rád a tímto dílem mě nezklamal. Děsivý popis nadřazenosti bílého člověka v koloniálním prostředí a jeho chování k místnímu obyvatelstvu.

23.04.2018 5 z 5

„Křížová výprava“ proti albigenským „Křížová výprava“ proti albigenským Jörg Oberste

Opravdu detailní kniha. Pro mě zásadní kniha pojednávající o neexistující hranici církevní moci, která v první řadě vidí světskou moc ( a občas tato chamtivost neměla papežovu tvář) a někde v pozadí i duchovní podporu.

23.04.2018 5 z 5

Nejlepší kandidát Nejlepší kandidát Stanislav Biler

Výborná kniha. Občas sice jemně ujetá, ale krásně z ní vyzařuje, že dnešní mínění formují média. Je jedno, jak se kandidát chová, ale pokud máme médi, která jej dokáží vylíčit jako hrdinu a zároveň lidi, kteří přijímají informace pouze povrchně, tak se může zvolik kdokoli. Velmi jsem se nasmál (ale občas mě mrazilo - to ve chvílích, kdy jsem si říkal, to je běžné).

23.04.2018 4 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Osobně jsem cítil rozporuplný pocit při čtení knihy. Nejprve mě příběh zaujal, ale postupem času, jak jsem se snažil vžít do hlaních postav jsem jim přestával rozumnět (dokonce se mi ke konci knihy docela hnusili - ne tím, jací jsou, ale tím, jak se chovají k okolí - hlavně Alice). Potom jsem chvíli vychladl a přečetl si doslov - a mám chuť si tu knihu přečíst ještě jednou.

Takže pokud hledáte temný příběh dnou duševně zničených jedinců, kteří se nechcou (nemohou) ze svého "prokletí" dostat - zde je.

14.04.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Jak se postupně odhaluje temný příběh vraha, nevěděl jsem, jestli mám fandit, nebo nenávidět. Krásný příběh o živoě, kde není pouze černá a bílá, ale spousty opravdu temně šedé.

08.04.2018 5 z 5

Bůh tomu chce: Češi a Moravané na 3. křížové výpravě do Svaté země Bůh tomu chce: Češi a Moravané na 3. křížové výpravě do Svaté země Karl von Wetzky

Velice působivá kniha, která přibližuje průběh třetí křížové výpravy a smrt císaře Rudovouse. Opravdu jsem si knihu užil (asi tak, jako český kontingent při tom všem drancování :))

08.04.2018 5 z 5