Radka_p Radka_p komentáře u knih

Nevyliečiteľný romantik Nevyliečiteľný romantik Frank Tallis

Moje prvotné očakávanie pri tejto knihe boli, že sa autor snažil napodobniť Irvina Yalloma. To sa vôbec nepotvrdilo a bolo to skvelé čítanie!
Kniha je skvelým čítaním o psychoterapeutickej práci autora no miestami aj o jeho osobnom živote. Veľmi oceňujem, že autor nevytiahol len prípady pacientov u ktorých bol superúspešný ale aj tých, ktorý z určitých dôvodov na terapiu neprišli, pacientov, ktorý neurobili zásadné osobnostné zmeny ale "len" sa naučili so svojimi problémami žiť.

25.06.2019 5 z 5

O smrti a umírání O smrti a umírání Elisabeth Kübler-Ross

Skvelá kniha, presne tento typ odbornej literatúry mám rada. Zrozumiteľná pre laikov a obohacujúca aj pre odborníkov. Autorka, priekopníčka práce s umierajúcimi klientmi a terminálne chorými, všetky svoje teoretické zistenia ilustruje konkrétnymi prípadmi, alebo podrobnými prepismi rozhovorov. Odporúčam na prečítanie!

22.06.2019 5 z 5

Orgovánové dievčatá Orgovánové dievčatá Martha Hall Kelly

Niektoré knihy z obdobia druhej svetovej vojny a koncentračných táborov sú lepšie a niektoré horšie. Táto bola podľa mňa medzi tými horšími, uznávam jej plus za zaujímavé postavy inšpirované realitou, kde spojila tri ženy z rôznych strán - Američanka ktorá vojnu vníma cez svojho francúzskeho milenca, Poľka väznená v koncentračnom tábore a nemecká lekárka, ktorá pôsobí v tom istom tábore. Príbehy troch žien sa podľa očakávaní v závere knihy spoja, no pre mňa bol problematický práve tento záver. Prvých 350 strán sa čítalo dobre, bolo to zaujímavé, ale akoby sa autorka snažila nahnať strany do hrúbky knihy lebo koniec som čítala len z nutnosti.

03.06.2019 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Pridávam sa k zástupu chváliacich čitateľov, táto autorka jednoducho vie písať úžasné príbehy.
Zbožňujem tento spôsob písania, kedy sa predo mnou odohráva osud jednej obyčajnej rodiny, na pozadí príbehu prebiehajú politicko-spoločenské zmeny, ktoré jemne zasahujú do životov postáv. K tomu sa do príbehu pridá prelínanie času a na konci knihy ostanem sedieť s otvorenými ústami a s chuťou prečítať si ešte aspoň 50 strán. Kebyže som spisovateľka, presne takto by som chcela písať!!!

21.05.2019 5 z 5

Veľmi dobre spracovaná kniha o Ku-klux-klane, mne osobne sa veľmi páčilo, že to nebolo len mechanické popísanie histórie a faktov ale autorka ponúkla aj svoju vlastnú skúsenosť kedy sa vydala priamo na stretnutie jeho členov do USA.
Kniha sprevádza históriou Ku-klux-klanu od jeho vzniku, opisuje spoločenské, náboženské či politické pomery za ktorých klan vznikol a formoval sa, príbehy obetí ale aj prívržencov tohto klanu a po popri tom všetkom som mala pocit, že sa nesnaží ponúkať svoj názor ale necháva čitateľa utvoriť si svoj vlastný.

19.05.2019 4 z 5

Požierači neba Požierači neba Paolo Giordano

Ďalšia skvelá kniha od Giordana. Otvára v nej množstvo tém akou je láska súrodenecká, rodičovská, partnerská, túžba po rodičovstve sprevádzaná sklamaním, dokonca do knihy vniesol tému ekologického hospodárstva, ochrany prírody, náboženstva. Znie to ako veľký miš-maš ale nebol, mám pocit že práve vďaka tej rôznorodosti som nemala ani poňatia kam autor, príbeh nasmeruje. Skvelý čitateľský zážitok a preplakaných posledných 50 strán.

12.05.2019 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Mám veľmi rada autorkin štýl písania v ktorom používa krátke, úsečné vety, opisuje myslenie a prežívanie postáv, dokáže zachytiť perfektne medziľudské vzťahy, postavy ktoré si viac nerozumejú ako rozumejú...a takto to bolo aj v tejto knihe. No keďže som prečítala viacej kníh od Petry Soukupovej , núti ma to porovnávať ich medzi sebou. K moři je veľmi fajn kniha, no viac sa mi páčilo Pod sněhem alebo Nejlepší pro všechny, ktoré sú pre mňa štýlovo veľmi podobné ako K moři, no sú o dve triedy lepšie.

01.05.2019 3 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Knihu som možno nečítala v najlepšom období, pretože na ocenenie kvality knihy asi treba náladu na niečo pomalé, niečo nad čím má čitateľ chuť rozjímať, kochať sa nad opismi a jazykom, ktorý autorka v príbehu používa. Kniha o jedinečnom priateľstve opusteného psa z útulku a osamelého muža po 50-tke, opisuje ich putovanie 4 ročnými obdobiami a to je ozaj všetko čo sa v nej stane. Záverečných pár strán šokuje, inak je dej veľmi pomalý rozvláčny.

28.04.2019 3 z 5

Ani později, ani jinde Ani později, ani jinde Delphine de Vigan

Doteraz mám v sebe pocit ťažoby keď sa vraciam k životu Mathildy a Thibaulta. Autorka tak neskutočne presne dokáže popísať prežívanie svojich postáv, vtiahnuť čitateľa do deja inak krátkeho 170 stranového príbehu až sa čudujem, ako je to možné. Rezonuje vo mne neskutočne silný pocit samoty, pocit keď je človek izolovaný, no popri tom má okolo seba množstvo ľudí v práci, v kaviarni, v metre, bezmocnosť, frustrácia, šikana na pracovisku, nadradenosť, nádej....autorka oslovuje rôzne témy a rôzne pocity čitateľa. Tak trochu naivne som čakala happy end aj keď atmosfére knihy by niečo také skôr ublížilo. Vidím to na nejakú ďalšiu knihu od Delphine!

15.04.2019 5 z 5

Stalinova dcéra Stalinova dcéra Rosemary Sullivan

Autorka si so životopisom Stalinovej dcéry dala neskutočnú prácu, kniha je obsažná, fakty dopĺňa bohatá korešpondencia Svetlany Stalinovej, oceňujem aj doplnenie fotkami. Názov knihy je vybraný neskutočne trefne, pretože Svetlana žila svoj život skôr v tieni toho, že je Stalinova dcéra a celý život sa pred týmto označením snažila utiecť. Mínusom knihy je ako spomína väčšina recenzií, až príliš detailná druhá časť knihy opisujúca jej život po emigrácií, množstvo mien, detailov, myšlienok ...ťažko sa v tom orientovalo.

09.04.2019 4 z 5

Cesty života - Odhalování  "dětského příběhu" v každém z nás Cesty života - Odhalování "dětského příběhu" v každém z nás Alice Miller

Kniha je podľa mňa skvelým doplnkom alebo aj pokračovaním knihy "Dětství je drama". Na kazuistikách nám autorka ukazuje ako sa zranené, traumatizované detstvo môže prejaviť v dospelosti. Kazuistiky sú zaujímavé, rôznorodé, popísané cez listovú komunikáciu či priame rozhovory o traume. Skvelé sú aj záverečné kapitoly, kde Alice Miller vysvetľuje ako je možné, že so sebou nechávame manipulovať, ako vznikajú guruovia, či prečo Hilter či Stalin dokázali manipulovať masy ľudí a prinútili ich robiť zverstvá napríklad v koncentračných táboroch. Stranami útla, no obsahom bohatá kniha!

18.03.2019 4 z 5

Bezosudovosť Bezosudovosť Imre Kertész

Iná kniha o živote v koncentračných táboroch, tentoraz je rozprávačom mladý chalan, ktorý stojí na začiatku života, ktorý si skôr užíva, ironizuje ho a popisuje čo sa okolo neho deje. Priznám sa že mi nesadol tento štýl popisovania, chýbali mi emócie, ako keby si hlavná postava ani neuvedomovala čo sa s ním deje, až posledná kapitola, kde sa v pár vetách dozvieme prečo sa kniha volá Bezosudovosť bola zaujímavá. A tiež štruktúra a forma textu robila pre mňa čítanie monotónnejšie, jedna veta na pol strany alebo aj často sa opakujúci súvislý text bez jedného odseku.

14.03.2019 3 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Knihy spisovateľky Petry Soukupovej mám veľmi rada, zároveň som veľmi rada, že touto knihou som u autorky nezačala ako prvou. Denníková forma, ktorou je kniha napísaná bola čtivá, čítanie išlo veľmi ľahko, super boli aj ilustrácie, ktoré denník dopĺňali,,, ale asi toľko k pozitívam. Hlavná hrdinka knihy mi bola neskutočne nesympatická, neustále naliata, s minimom zodpovednosti, permanentne v regrese 11 ročného dievčaťa a nie dospelej 20 ročnej ženy. Ak som dobre porozumela tak toto existenčné prázdno, ktoré zažívala sa nakoniec premenilo v depresiu.... len hladinový alkoholizmus ostal niekde v úzadí. Ťažko sa číta a hodnotí kniha, kde hlavná postava, ktorej denník čítate Vám ide na nevry...

08.03.2019 3 z 5

Mama milovala Gabčíka Mama milovala Gabčíka Veronika Homolová Tóthová

Pre mňa kniha nebola len príbehom o vzťahu Anny Malinovej a Jozefa Gabčíka. Ešte viac mi v nej rezonoval príbeh odvahy ľudí z odboja, ktorí chceli lepší svet pre seba a svoje deti, ktorí odmietali trpieť, ticho čakať kým bude lepšie, odmietli si zvyknúť a čušať, keď im druhý národ bral krajinu. Páčilo sa mi, že autorka sa nezamerala len na milostný príbeh, ale že opisovala aj hrdinstvo bežných ľudí, no naopak aj zbabelosť, kolaborantsvo, pohodlný život za cenu cti, ktoré si vybrali tí druhý. Bolo to ťažké čítanie, kníh o holokauste, o hrôzach druhej svetovej vojny som čítala veľa, no vždy ma zaskočí akej krutosti sme schopní. Takéto knihy by mali byť povinnou literatúrou v školách aby sme vedeli, aby sme nezabudli !!!

01.03.2019 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Téma rasizmu skvelo zachytená cez postavu bielej právničky, černošskej zdravotnej sestry a bieleho neonacistu. Zaujímavo vybraná téma, na ktorej autorka problematiku zobrazila, príbeh mal kopec silných stránok, no koniec mi prišiel odfláknutý, rýchly a až rozprávkovo pozitívny.

24.02.2019 4 z 5

Neklidná mysl Neklidná mysl Kay Redfield Jamison

Skvelá kniha, autorka sama na svojej skúsenosti opisuje mániodepresívne ochorenie z pohľadu človeka trpiaceho týmto ochorením na jednej strane a na druhej strane klinickej psychologičky. Veľmi obohacujúce po ľudskej aj odbornej stránke, po prečítaní mám ucelenejší obraz o bipolárnej afektívnej poruche.

24.02.2019 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Skvelé ako každá jedna kniha, ktorú som doteraz od autorky čítala. Na jej štýle písania mám veľmi rada to ako ľudsky, skutočne a zároveň aj obyčajne opisuje svoje postavy. Zároveň sa mi páči, ako sa príbehy jej hrdinov odohrávajú na pozadí historicko-spoločenských udalostí.

03.02.2019 5 z 5

Cesty zármutku Cesty zármutku Julia Samuel

Skvelá kniha plná kazuistík orientovaných na prácu so smútkom, stratou, smrťou: Autorka je psychoterapeutka, ktorá knihu rozdelila do niekoľkých oblastí - popisuje prácu pri strate dieťaťa, manžela, súrodenca, či konfrontáciu s vlastným umieraním. Kazuistiky nepopisuje nejako technicky, skôr jej práca s klientom je ako jeden plynúci príbeh. No každá oblasť je ukončená jej úvahami, či odporučeniami, ktoré sú písané na odbornejšie. Preto si myslím, že kniha je vhodná tak pre laikov ako pre odborníkov. Téma ktorej a venuje autorka je ťažká, v závere knihy sa autorka venuje aj historickému vývinu prežívania smrti, rituálom ktoré sprevádzali smrť blízkeho ale aj to, ako sa stalo, že smrť sa stala tabuizovanou témou.

16.01.2019 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Skvelý, skvelý a ešte raz skvelý príbeh. Psychológia a charaktery postáv presvedčivo vykreslené, zaujímavá téma transgeneračného spracovávania traumy a komplexov menejcennosti. Veľmi sa mi páčil aj spôsob akým autorka prerozprávala príbeh, kedy hneď na začiatku čitateľom prezradí zápletku knihy a stranu za stranou ju potom rozpletá. Skvelé Celeste Ng!!!

13.01.2019 5 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Skvelá kniha, veľmi sa mi páčilo ako autorka postupne vykresľovala narastajúcu manipuláciu, závislosť, izoláciu ktorú nenápadne okolo hlavnej hrdinky vytvárala jej priateľka. Záver tiež ukončený veľmi zaujímavo, otvorene, doteraz sa neviem rozhodnúť čo bola pravda a to je super. Jediné malé mínus, ktoré knihe dávam je, že hlavná hrdinka sa 200 strán nechá vláčiť, spochybňovať, manipulovať a odrazu dôjde k jej osvieteniu a na dvoch stranách zistí čo sa vlastne v jej živote deje.

02.01.2019 5 z 5