Radka_p Radka_p komentáře u knih

Nejhodnější chlapec Nejhodnější chlapec Eli Gottlieb

Kto vie čo sa odohráva v hlave autistu a nie vysokofunkčného s určitým nadaním ale takého "obyčajného"...odpoveď sa pokúsil podať autor tejto knihy. V príbehu sa možno aj diali hlbšie zápletky, konflikty či krízy no "najlepší chlapec" ich svojim zúženým vnímaním neprežíval a nezachytával, respektívne zachytával ale svojskou optikou a tak mi občas aj prišlo ľúto, že som sa nedozvedela viac.

03.07.2018 4 z 5

Skafandr a motýl Skafandr a motýl Jean-Dominique Bauby

Na tejto knihe, respektíve na jej autorovi bola obdivuhodná sila mysle, ktorá mu ostala aj keď telo ostalo slabé. V popise knihy sa ale uvádza, že po jej prečítaní sa bláznivo zamilujem do života a tiež, že je to jedna z najlepších kníh storočia...a to si myslím, že je dosť prehnané tvrdenie.

24.06.2018 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pani autorka to s ľudskými osudmi vie............a bonusom životných príbehov troch žien, bol prierez dejinami Československa od prvej svetovej vojny až po súčasnosť, ktorý sa nevtieravo odohrával akoby na pozadí....

24.06.2018 5 z 5

Vrkoč Vrkoč Lætitia Colombani

Vedela som, že osud žien vystupujúcich v knihe by sa mal spojiť takže som o moment prekvapenia prišla, ale priznavám že pri zistení čím a ako sa spoja som prekvapená nakoniec skutočne ostala. Príjemné čítanie, páčilo by sa mi kebyže hlavné hrdinky môžem spoznať viac ako cez jedno ich životné rozhodnutie a teda by som ešte "zniesla" o 100 strán viac príbehu.

02.06.2018 4 z 5

Muž s nádherným hlasem Muž s nádherným hlasem Lilian B. Rubin

Veľmi príjemná kniha, podobná Yallomovmu písaniu o terapeutickej práci so svojimi klientami formou beletrie. Autorka a zároveň terapeutka poukazuje na potrebu, často intuitívnu, prekračovania strikntých hraníc v psychoanalýze, pričom prekračovanie je ľudské, láskavé a najmä v záujme samotného klienta.

26.05.2018 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Ťažko opísať aká táto kniha bola, určite ťažká a zároveň dobre napísaná. Autorka sa "pozrela" na adopciu z pohľadu ženy, ktorá chcela byť matkou no do vzťahu s dieťaťom vniesla viac vlastných očakávaní a presvedčení ako lásky k samotnému dieťaťu. A ku koncu knihy sa čím ďalej tým viac dostáva k slovu aj pohľad a prežívanie adoptívneho dieťaťa, ktorému práve obyčajná láska a porozumenie v tomto vzťahu chýbali. Skvelá kniha.

06.05.2018 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Skvelým spôsobom opísané myslenie, cítenie, prežívanie a v konečnom dôsledku aj konanie postáv, to čo sa tak pekne volá psychológia postáv je v tejto knihe pre mňa to, kvôli čomu sa táto kniha oplatí prečítať!

23.04.2018 5 z 5

Súmrak dňa Súmrak dňa Kazuo Ishiguro

Zvláštny príbeh človeka, ktorého jediným zyslom života bola služba niekomu druhému. Pre mňa to bolo celkom smutné čítanie o komorníkovi, ktorý obetoval celý svoj život a ani si to nevšimol.
Štylizácia viet bola fascinujúca, veľmi príjemne sa čítali no napriek tomu tej Nobelovej cene nerozumiem, keďže toto nie je príbeh ktorý vo mne ostane dlhšie ako deň po jeho dočítaní.

08.04.2018 3 z 5

Šťastie je, keď človek aj tak miluje Šťastie je, keď človek aj tak miluje Petra Hülsmann

Príjemné oddychové čítanie, nebyť toho rýchleho šťastného konca na posledných piatich stranách, dala by som aj o hviezdičku viac.

25.03.2018 3 z 5

Dve sestry Dve sestry Åsne Seierstad

Skvelá, vyčerpávajúca, emotívna, miestami vyvolávajúca nepochopenie, hnev....taká je táto kniha.

20.02.2018 5 z 5

Irvin D. Yalom - O psychoterapii a lidském bytí Irvin D. Yalom - O psychoterapii a lidském bytí Ruthellen Josselson

Ak ste nečítali žiadnu Yalomovu knihu je to fajn na úvod ako oboznámenie sa s jeho dielom. Ak ste knihy čítali, tak je to len kniha do počtu, ktorej jedinou pridanou hodnotou sú dva rozhovory, ktoré s ním autorka urobila.

20.02.2018 3 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Skvelá kniha, autorka vytvorila postavy o ktorých by som dokázala čítať pokojne ešte 300 strán. Zaujímalo by ma čo bolo ďalej, kam sa posunuli a aké stopy v ich životoch hlavná hrdinka s jej dcérou zanechali.

10.02.2018 5 z 5

Nájdem si ťa Nájdem si ťa Joanna Connors

Neskutočný príbeh, ani neviem nájsť slová, ako je možné, že jedna znásilnená žena dokáže v sebe nájsť silu aby vypátrala násilníka, ktorý ju poznačil na celý život, ako dokáže nájsť v sebe odvahu vybrať sa po životnej línií násilníka a komunikovať s jeho rodinnými príslušníkmi...?
V knihe autorka opisuje podrobne nielen samotný zločin ale aj reflexiu svojho prežívania niekoľko rokov potom, pričom kniha má okrem osobného rozmeru aj rozmer reportáže, kedy sa autorka téme znásilnenia venuje z historického, z psychologického či evolučného hľadiska. Ťažké no zároveň skvelé a pútavé čítanie.

05.01.2018 5 z 5

Svet za chrbtom Svet za chrbtom Thomas Melle

Bipolárna afektívna porucha (mánia striedajúca depresiu) opísaná "na vlastnej koži" autora. Veľmi zaujímavé čítanie, zvlášť manické fázy, ktoré sa odrážajú v zmätenom, chaotickom myšlienkovom trysku autora.

31.12.2017 4 z 5

Návrat ke zdraví Návrat ke zdraví O. Carl Simonton

Kniha okrem teórie vysvetľujúcej vznik a proces onkologického ochorenia, ponúka skvelé techniky práce s prežívaním onkologického pacienta. Ide o techniky založené na klasickej relaxácií, imaginácií, či pochopenia významu a miesta onko ochorenia v živote pacienta.

10.11.2017 4 z 5

Nevysloviteľné a iné konverzačné témy Nevysloviteľné a iné konverzačné témy Meghan Daum

Kniha zložená z esejí o živote autorky....niektoré boli silnejšie a niektoré slabšie a nezaujímavejšie. Pri čítaní bolo cítiť, že autorka je Američanka a určité pojmy, organizácie či speváci (napr. Johni Mitchell o ktorej bola celá esej) mi nič nehovorili a nedokázala som čítanie hlbšie prežívať a len som určité pasáže preletela. Prvá esej o vzťahu autorky a jej matky ako skoro jediná stála za prečítanie.

24.10.2017 3 z 5

První dny s vážnou diagnózou První dny s vážnou diagnózou Jessie C. Gruman

V knihe veľmí cítiť, že ju písala Američanka, pretože mnoho tém sa týka toho ako sa hýbať v americkom zdravotníctve, zdravotnom poistení a komunikácií so zamestnávateľom. Určite sa z nej niečo použiť dá, no chýbalo mi prežívanie autorky a jej ochorenia, ktoré naznačuje v úvode knihy, no v jej priebehu sa jej dotýka len málo alebo okrajovo. Užitočné sú odkazy na internetové stráky či organizácie, no len pre Českú republiku. V tejto oblasti sú podľa mňa užitočnejšie knihy Márie Andrášiovej.

15.10.2017 2 z 5

O Bezvláske O Bezvláske Gabriela Futová

Stranami útla, no myšlienkou a využitím bohatá kniha. Príbeh o bezvlasej princeznej podľa mňa môže poslúžiť onkologicky chorým deťom alebo aj spolužiakom takýchto detí. Krásna myšlienka!

21.09.2017 5 z 5

Tělo nezapomíná Tělo nezapomíná Babette Rothschild

Skvelá odborná kniha, ktorá prechádza od teoretického ukotvenia vzniku a príznakov posttraumatickej stresovej poruchy až po jej liečbu cez konkrétne metódy a postupy. Jednotlivé postupy sú zrozumiteľne a jasne prezentované na kazuistikách. Veľmi dobre sa číta a vnímam ju ako skutočne prínosnú pre prax.

02.09.2017 5 z 5

Tampa Tampa Alissa Nutting

Toto bola ťažká káva, motív knih yopakujúci sa v lolite no s výmenou rolí, kedy sa do role pedofila dostáva 26 ročná žena, ktorá mi svojím správaním evokovala skôr niekoho násťročného. Obeťou sa stávajú chlapcí, ktorí ešte nedosiahli 15 rokov. Veľmi konkrétne popisy pohlavného styku sa prelínajú celou knihou a koniec knihy nekončí víťazstvom dobra nad zlom aj keď je dosť polemické čo je v tejto knihe dobro a čo zlo. Chýbal mi náhľad do detstva hlavnej postavy aby som lepšie porozumela ako sa z nej stal pedofil a sociopat.

23.08.2017 3 z 5