R.E.M. R.E.M. komentáře u knih

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Kniha, kterou stojí za to si přečíst. Nechala jsem si od dočtení čas než napíšu komentář. Nechala jsem rezonovat vzbuzené emoce, v klidu doznít příběh...

Částečné spoilery!
Nevím, jest-li mi bylo Charlieho víc líto na začátku nebo později. Sice byl zpočátku bezelstně šťastný, když si většinou neuvědomoval, že mu někteří lidé ubližují a posmívají se mu, milosrdně zapomínal na příkoří, ale byl na tom opravdu lépe? Vydán napospas zlobě a hloupé zášti. Po zvýšení IQ na něj padl pochopitelný smutek a rozčarování z lidí kolem.

SPOILER!
Po extrémním zvýšení inteligence musel Charlie brzy pochopit, co ho čeká, jak krutě neúprosná bude jeho budoucnost. Co bylo pro něj horším okamžikem? Chvíle, kdy si uvědomil, že přišel o znalost cizího jazyka, chvíle prvních pravopisných chyb nebo poznání osudu Algernon, okamžik odchodu malé bezbranné myšky.

S paralelou se ztrácením schopností a znalostí u nemocných seniorů, jak si všimli mnozí čtenáři přede mnou, nelze nic jiného než souhlasit.

(Možná bylo zbytečné upozorňovat na spoiler, když konec příběhu a osud hlavní postavy je tu prozrazen bez varování nesčetněkrát. Ale nechť.)

09.10.2017 5 z 5

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Čtivý, romanticko-dobrodružný román, v příjemném tempu. Výjimkou byla jen ruská pasáž, která rozvolnila jinak kompaktní děj. Celkově, první část byla dějově výrazně lepší.

Celý příběh je v historickém hávu, téměř Dumasovského střihu - s podlostí, zlobou, nenávistí, bezohledností a krutostí. Nechybí ani zločiny. Autorka dopřává čtenáři i nějaká překvapení a jako protiváhu ke všemu zlu a špatnosti věnuje čtenáři hrst dobrých skutků, nezištnosti, odvahy, i štědrý díl přátelství a lásky. Pěkná kniha.

25.09.2017 5 z 5

Život Život Zbyněk Roček

Jedna z knih, která zanechala úžasný dojem i po mnoha letech. Když jsem ji poprvé četla, byla jsem nadšená a mnohé kapitoly, obzvlášť ty o vzniku života jsou pro mne nezapomenutelné.

24.09.2017 5 z 5

Jádro - Televizní eseje Jádro - Televizní eseje František Koukolík

Textově skvělé. Škoda zanedbané korektury. Tak úžasná kniha si tolik chyb a překlepů nezaslouží.

17.09.2017 4 z 5

Dar jménem Alzheimer Dar jménem Alzheimer Maggie La Tourelle

Jaká použít přídavná jména pro tuto knihu? Stačí mi jedno - nevěrohodná. Situace, vyprávění. Nevěrohodné dialogy mezi matkou, která má Alzheimerovou nemoc a dcerou. Neuvěřitelně dobrý stav a vesměs optimistický postoj matky je v rozporu s tím, jak se běžně lidé s alzheimerem (nebo podobnou neurodegenerativní nemocí) chovají, jak jednají. Buď měla matka autorky úžasné štěstí nebo, což mi přijde pravděpodobnější, autorka skutečnost upravovala a přikrášlovala.

Zkušenosti, rady a tipy ohledně péče o nemocného tohoto typu v této knize nečekejte. V tomto případě praktickou péči zajišťuje soukromé sanatorium a autorka se tedy zabývá průběhem svých návštěv, zaměřuje se na rozhovory s matkou.

Pokud se ptáte, o čem autorka píše, tak mimo základních informací o rodině a jednotlivých členech, popisuje průběh návštěv v léčebně, dialogy s matkou, své pocity a myšlenky. Na stylu psaní je znát autorčina víra v jiné světy, anděly. Kniha mi nic nepřinesla.

15.09.2017 1 z 5

Poslední Mohykán Poslední Mohykán James Fenimore Cooper

Očekávala jsem, pod dojmem filmu, více romantiky. Charakterové rysy knižních postav a jejich vztahy byly méně idealistické, realističtější, některá knižní dobrodružství zase naivnější.

15.09.2017 3 z 5

Hrob třinácté panny Hrob třinácté panny Naďa Horáková

Čtivá, poutavá detektivka, spousta překvapení a zvratů, čtení mě hodně bavilo. Konec podivný.

MINISPOILER:
Doplnění - závěrečných překvapení bylo moc - posunulo to příběh úplně jinam. Za to odebírám další hvězdu.

21.08.2017 3 z 5

Zlaté číslo Zlaté číslo Matila Costiesco Ghyka

Jedna z mála populárně naučných knih, kterou jsem nedokázala přečíst. Zkoušela jsem i vynechat jednu, dvě kapitoly, že ty další budou lepší. Nebyly. Některé hypotézy/teorie? mi přišly úplně mimo. Divné míchání filozofie s matematikou mi nesedlo. S úlevou jsem knihu vrátila do knihovny a gratulovala si, že jsem za Zlaté číslo nevyhodila ani korunu.

20.08.2017

Sedm prvků, které změnily svět Sedm prvků, které změnily svět John Browne

Prvky, které změnily svět. Prvky a lidé, ekonomické vztahy a obchod, vynálezy a objevy spojené s vybraným prvkem, něco politiky i historie.

Jsou knihy, které postupně přestávají bavit. Tady to bylo opačně. První kapitoly, dalo by se říct, až nudné. Musela jsem se nutit do čtení. Pak to bylo zajímavější víc a víc. Svou roli možná hrálo i přivyknutí stylu psaní autora a také úbytek informací a chvalozpěvů na firmu s autorem spojenou. Nelituji, že jsem knihu dočetla, v souhrnu to stálo za to.

03.08.2017 3 z 5

Vina soudce Brennera Vina soudce Brennera Petr Ritter

2,5 hvězdy. Snaha o věrohodný popis soudu a policie. Zajímavě vytvořená postava Josefa Evana. Bizarní aférka červeného mini cooperu, která z hlavní postavy dělá tak trochu blbce. Jednou mě autor překvapil, zbytek zvratů děje byl předvídatelný. Závěr zrychlený, čtenář dostane stěží polovinu odpovědí na otázky.

29.07.2017 3 z 5

Satan, Cantor a nekonečno Satan, Cantor a nekonečno Raymond Merrill Smullyan

Kniha nabitá hádankami všech možných typů. Styl spojování hádanek je místy rozvláčný. Průvodce hádankami - čaroděj, princezna a její vyvolený považuji za vhodné spíš do knihy pro děti. Ale to nejdůležitější, co tvoří jádro knihy, tj. hádanky jsou dobré, tedy většina z nich. Přesně podle pravidla, že ty hádanky, které člověk vyřeší, jsou úžasné, chytré a logické; ty zbývající jsou divné a zmatené. Příjemné je, že si čtenář může vybírat úlohy na přeskáčku a ty nesympatické ihned opustit. Knihu a sympatické hádanky doporučuji. :)

27.07.2017 3 z 5

Stop cukrovce Stop cukrovce Anna Strunecká

U všech podobných témat platí, ověřovat si informace, nevěřit slepě ani knihám, ani lékařům, nehledě k tomu, že i dva různí lékaři mohou mít na léčbu čehokoliv odlišný názor. V knize jsou základní informace o cukrovce, především II. typu, popisy používaných i alternativních způsobů léčby, získáte informace o výzkumech týkajících se tohoto onemocnění, názory pí Strunecké. Nechybí ani odkazy na internetové stránky, zejména v angličtině. Velký důraz je kladen na správnou životosprávu, protože jen spolknutí prášku nebo vpravení inzulínu do organismu nevyřeší všechny problémy nemocného. Některé informace pokládám za velmi užitečné, u jiných bych byla velmi opatrná. Přece jen, jde o zdraví. Čas strávený čtením určitě nepokládám za ztracený, i kdyby přínosem měly být jen náměty k zamyšlení, podnět k hledání dalších informací.

25.07.2017 3 z 5

Dáma v modrém Dáma v modrém Naďa Horáková

Detektivka s bezvadnou zápletkou, užila jsem si hledání pachatele i luštění detektivních záhad. K tomu šikovný výběr umístění děje a působivá atmosféra zámků a uměleckého světa...

Snad jen ta použitá jména byla podivná a některé prvky se opakovaly. Faktem ovšem je, že vše do sebe hladce zapadalo.

Ještě jedno obrovské plus musím připsat autorce k dobru - vtip i škádlení čtenáře a jeho intuice. Postavu Karolíny jsem si neuvěřitelně oblíbila. A závěr? Ten mě vyloženě pobavil.

01.07.2017 4 z 5

Emoční inteligence Emoční inteligence Gill Hasson

Všeobecné informace pro připomenutí.
Text není příliš podrobný, zato řádkováním a grafikou roztáhlý a celková grafická úprava knihy je neúsporná.

23.06.2017 3 z 5

Řeky moravskoslezského kraje Řeky moravskoslezského kraje Irena Šindlářová

Hezké putování po moravskoslezských řekách, připomenutí měst, obcí a míst, kterými říčky a řeky protékají, to vše ozvláštněné v textu sem tam přidanými pověstmi z navštívených míst.

10.05.2017 4 z 5

Hyperprostor Hyperprostor Michio Kaku

Úžasných prvních 110 stran. Pak přišly pro mě méně zajímavé kapitoly, zabývající se příliš historií bádání a staršími hypotézami. Ty odbočky od hlavního tématu byly dlouhé a jen mírně zajímavé, výjimkou byly přesahy do umění - ty se mi líbily. Obrázků není mnoho, ale velmi dobře splňují svůj účel, a to bez zbytečného plýtvání papírem. Od poloviny (cca dvousté stránky), kdy se text vrací více k tématu vesmíru a hyperprostoru (vyjma úplného závěru) byla kniha zase parádní. Kniha určitě stojí za přečtení, ale kvůli druhé čtvrtině (str. 110-201) dávám o hvězdičku méně.

29.04.2017 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Nic moc. Spíš tedy nic, než moc. Zápletka kostrbatá a téměř všechny postavy jsou nesympatické. Jistě, část postav má psychické problémy, ale i tak je množství podivných lidí neúměrný. Ani rozuzlení zápletky mě nezaujalo. Pro mě zklamání.

29.04.2017

Dcery ohně Dcery ohně Barbara Erskine

Slabé tři hvězdy. Začátek vypadal slibně. Ale asi od poloviny se mi kniha líbila méně a méně. Děj se v pravidelných smyčkách opakoval. Autorka příběh uměle natahovala. Místo úderného a svižného vyprávění, B. Erskine příběh nafoukla dvoj až trojnásobně. Posledním hřebíčkem do knižní rakve byl zdivočelý závěr, který mě opravdu znechutil. Po dočtení jsem zalitovala, že jsem takové slátanině věnovala čas - utěšuje mě jen to, že tento typ knih čtu velmi rychle, takže toho ztraceného času bylo relativně méně.

18.04.2017 3 z 5

Kletba markomanské královny Kletba markomanské královny Naďa Horáková

Příjemný, střízlivý detektivní příběh s chytrou zápletkou a sympatickými postavami. S lehounkým vtipem. Po dočtení jsem spokojená nebo spíš, po několika posledních zklamáních, nadšená.

18.04.2017 4 z 5

Na vrchol žádné zkratky nevedou Na vrchol žádné zkratky nevedou Ed Viesturs

Na rozdíl od Eda Viesturse se sice v zimě, sněhu a ledu necítím jako ryba ve vodě, ale jeho okouzlení horami a zasněženými vrcholky chápu. Hory jsou krásné, taky nebezpečné a nevyzpytatelné, úchvatné. Jsem skromnější než E. Viesturs, mně ke štěstí stačí pár stovek vysoký "kopec" a k dobrému pocitu výšlap, kdy ani jednou během dne nepotřebuji použít ani mačky, ani cepín.

Na vrchol žádné zkratky nevedou je skvělá kniha, ve které se autor zabývá jak atraktivními tématy, tak i úplně běžnými činnostmi, které jsou nezbytností pro člověka, ať je či není horolezec, jako je jídlo, spánek... Čtenář prožívá dobrodružství zdolávání hor a úspěšného dosažení vrcholů, jindy se se zaťatými pěstmi zabere do líčení tragických nehod horolezců. V knize je dost podrobných informací o horolezectví, spousta zajímavostí, slovníček základních horolezeckých pojmů, i trocha americké reklamy :-), ale důležité je, že při čtení vás celou dobu bude provázet příjemný a sympatický styl vyprávění.

Doporučuji k přečtení všem, tzn. těm, co mají rádi hory, těm, co zdolávají vrcholy nebo jen vrcholky. Ovšem knihu doporučuji i absolutním "nelezcům" a milovníkům tepla a léta - víte, jak je příjemné si číst o neuvěřitelném mrazu, bílé tmě, těžkém výstupu ve vysokém sněhu, kdy každý krok bolí, o šplhání po strmých skalních stěnách, o nouzovém bivakování a noci bez spánku hezky v teple, s horkým nápojem, chutným jídlem, s dekou... To je pocit k nezaplacení :-))

05.04.2017 5 z 5