Psaran Psaran komentáře u knih

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Tomáš Forró

Jde o jednu z mála knížek, které se věnují tomuto tématu, nadto je vše z první ruky. Jednotlivé kapitoly na sebe moc nenavazují, ale dávají v souhrnu dávají dobrou představu nejen o konfliktu, ale i o následném přežívání obyvatelstva.

08.03.2022 5 z 5

Smrt boha smrti: Legendy a skutečnost kolem atentátu na Heydricha Smrt boha smrti: Legendy a skutečnost kolem atentátu na Heydricha Jaroslav Andrejs

Z mého pohledu nejlepší kniha o atentátu. Jaroslav Andrejs se osobně setkal hned po válce s mnoha lidmi, kteří měli s atentátem něco společného, proto má oproti jiným autorům mimořádnou výhodu (jestli si dobře vzpomínám, navštívil např. Gerika ve vězení před jeho popravou). Tato kniha vychází z jeho původní knihy Za Heydrichem stín, která vyšla hned po válce.

Pokud jde o otázku marzyzky, odpovídám jednoznačně - Ivanov čerpal od Andrejse, nikoliv naopak.

03.02.2017 5 z 5

Atentát na Reinharda Heydricha Atentát na Reinharda Heydricha Miroslav Ivanov

Velice dobrá kniha, 5 hvězdiček nemohu dát jen kvůli historickým nepřesnostem. Při několika příležitostech se autor pouští do divokých spekulací, příliš se drží tvrzení Ladislava Vaňka alias Jindry apod. Spolehlivějším zdrojem je Smrt boha smrti od Jaroslava Andrejse, ale Ivanovova kniha se velice dobře čte.

03.02.2017 4 z 5

Válka ze dne usmíření Válka ze dne usmíření Chaim Herzog

Když jsem si tuto knihu půjčil v knihovně, tak jsem zjistil, že jde o původní text z roku 1975. To mě docela odradilo, protože jsem předpokládal, že kniha už nebude aktuální. Ale dal jsem jí šanci a byl jsem nesmírně překvapen - z mého pohledu jde o jednu z nejlepších knih o jomkippurské válce! Napsal jí pozdější izraelalský prezident, který působil jako válečný reportér a mám pocit, že vyzpovídal snad všechny aktéry střetu na izraelské straně. Text je nesmírně poutavý, doplněný o podrobnosti. Má jen tu nevýhodu, že je tam tolik zajímavých informací, že si člověk zapamatuje jen zlomek z nich. Určitou nevýhodou jen slabší mapová příloha, ve které jsem nenašel všechna místa, na které ve své knize odkazoval. Překlad má velice vysokou úroveň. Rozhodně doporučuji k přečtení!

03.02.2017 5 z 5

Deset mýtů o Izraeli Deset mýtů o Izraeli Ilan Pappé

Tahle kniha je poměrně dost kritická k Izraeli a přináší spoustu informací, které v ČR málokdy zazní. Určitě otvírá nové obzory a člověk si uvědomí některé souvislosti. Zatímco v některých kapitolách autor argumentuje historickými událostmi, tak v některých kapitolách přechází předkládá ideologický balast. Některé části knihy jsou s ohledem na autorovu vyhraněnost až bizarní. Tak např. na str. 150 je uvedeno, že "Obyvatelstvo v obleženém Pásmu Gazy demonstrovalo svou vůli k životu vystřelováním primitivních raket na Izrael. Následovaly odvetné útoky Izraele, jejichž děsivý, barbarský charakter se obvykle s každým dalším útokem stupňoval". Takže tahle kniha určitě přispěje k lepšímu chápání konfliktu, ale s řadou tezí autora se rozhodně nedá souhlasit.

07.12.2023 4 z 5

Kniha je dobře napsaná, ale pro člověka s dobrý všeobecným rozhledem nepřínáší moc nových informací. Zvláště kapitoly o Evropě, USA, Rusku a Číně. Lepší jsou kapitoly o Latinské Americe, Indii a Pákistánu, a především Africe.

25.12.2020 4 z 5

Izrael a Palestina Izrael a Palestina Marek Čejka

Velice přehledná a nezaujatá kniha, která se dotýká všech podstatných aspektů izraelsko-palestinského konfliktu. Vše je popsáno velmi srozumitelně. V novém vydání knihy je zohledněn vývoj až do roku 2015. Vřele doporučuji.

11.11.2019 5 z 5

Blitzkrieg v tanku Tiger Blitzkrieg v tanku Tiger Richard Freiherr von Rosen

Dost dobře nechápu, proč byl změněn původní název knihy (Als Panzeroffizier in Ost und West). V době, kdy docházelo k rozšíření tanků Tiger, tak už se o Blitzkriegu nedá hovořit, takže název knihy Blitzkrieg v tanku Tiger mi přijde dost nesmyslný...

11.01.2019

Bombardér T-2990 se odmlčel Bombardér T-2990 se odmlčel Vilém Bufka

Naprosto perfektní kniha! Stejně jako ostatní potvrzuji, že se čte jedním dechem.

20.04.2017 5 z 5

1948: Vítězný únor 1948: Vítězný únor František Čapka

Tato kniha by možná měla změnit název, protože se věnuje Československu 1945-48. Nejde tak o dílo detailně mapující únor 1948, ale spíš o popis událostí, které vedly k převzetí moci komunisty. Informace jsou tak nahuštěné, že se špatně vstřebávají. Obsahem bych jí snad přirovnal k učebnici. I přes nevelkou délku v ní ale autor nevynechal snad nic důležitého, co se v období 1945-48 událo. Nelíbilo se mi, že autor podsouval své subjektivní názory na určité události (odsun byl jednoznačně špatný apod.). U takto pojaté knihy bych nechal na čtenáři, aby si udělal názor sám. Celkově ale knihu hodnotím pozitivně.

10.02.2017 3 z 5

Bláto sladší než med Bláto sladší než med Małgorzata Rejmer

Vyprávění Albánců Vám přenese do atmosféry tehdejší Albánie. Ta kniha mě odpočátku chytla, byla čtivá, čemuž pomohl i perfektní překlad. Je to takový katalog toho, jakými všemi možnými způsoby se tehdy člověk mohl dostat do vězení.

19.04.2024 5 z 5

Blízký východ nad propastí Blízký východ nad propastí Břetislav Tureček

Od knihy jsem měl mnohem větší očekávání. Jsou to spíše postřehy autora v jednotlivých kapitolách, než nějaká ucelená monografie. Úroveň jednotlivých kapitol je dost rozdílná. Některé kapitoly dají člověku víc, než pět dalších.

21.03.2024 4 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Od knihy jsem měl větší očekávání. Čekal jsem aktuální sondu do života izraelské a palestinské komunity, např. jak fungují možnosti práce Palestinců v Izraeli, jak je limitují checkpointy, jak se Izraelci koukají na ultraortodoxní Židy apod. Tedy spíše aktuální věci, o kterých se nedočtete v knihách o historii. Ale je to pel mel zážitků, popisu historie (letem světem) a zkušeností. Kvůli tomu autor skáče od jednoho tématu ke druhému. Snaží se působit jako nestranný zpravodaj, ale úplně nestranné to není. Bizarně pak působí takřka povinný popis osoby, se kterou se setkal – nikdy nechybí popis očí (moudré, zkušené, unavené), popisuje i typ obrouček brýlí, jestli má kudrnaté vlasy apod., je to někdy natažené na půl odstavce, a úplně zbytečné. Zvláště, když je v knize fotografická příloha.
Mnohem lepší jsou knihy od Břetislava Turečka, aneb Martina Čejky.

20.11.2023 3 z 5

Americký sniper Americký sniper Jim DeFelice

Poslouchal jsem to jako audioknihu. Není to špatné, ale ve srovnání s jinými memoáry z moderních válek je to slabší. Moc to "neodsejpá" a nějaké hluboké myšlenky v knize nečekejte. Docela mě dostala věta, že pokud by Irák nevyřídili, tak by se jednou mohli Iráčani vylodit v USA :-D Na druhou stranu se autorovi nedá upřít upřímnost, protože se nevyhýbá ani tomu, jak se neustále rval po hospodách, chodil k soudům, a jak probíhá v armádě šikana, a jak se jí účastnil. Ale tím můj obdiv moc nezískal. V audioknize bohužel nebyl ani dovětek, jak autor zemřel.

06.03.2023 3 z 5

Dějiny Ukrajiny Dějiny Ukrajiny Jan Rychlík

Knihu se četla poměrně dobře, a to překvapivě i pasáže týkající se středověku a raného novověku. Nejlépe hodnotím historii do roku 1945, pak už úroveň knihy klesá. Zvláště období komunismu je popsáno dost stručně, protože většina pozornosti je věnována poměrně okrajovému "disidentskému" hnutí, které i podle autora mělo jen velmi malý vliv. V moderních dějinách je prakticky opomenut jeden z nejdůležitějších fenoménů - korupce a oligarchizace. Pardoxně čím novější dějiny, tím povrchnější mi kniha přišla. V knize mi chybí část, která by se hlouběji věnovala migraci Rusů na území Ukrajiny. Za selhání pak považuji to, že v knize není prakticky nic o tom, z jakého důvodu byl předán Ukrajině Krym v roce 1954. Kniha je zajímavá, ale z mého pohledu nevede k pochopení skutečností, které jsou důležité pro probíhající konflikt.

23.01.2023 4 z 5

Vasil Dulov: Na frontu přes gulag Vasil Dulov: Na frontu přes gulag Jindřich Fiala

Kniha je psána jako rozhovor, takže to není souvislý text, který Vás vtáhne do děje, ale to na čtivosti neubírá. Díky kladení otázek se čtenář dozví i věci, které by jinak pamětník nepovažoval za důležité. Mě se ta kniha líbila a vřele jí doporučuji. Jen škoda, že je tak útlá, pan Dulov měl nesmírně pestrý (a těžký) život.

20.05.2022 4 z 5

Československo v období socialismu 1945-1989 Československo v období socialismu 1945-1989 Jan Rychlík

Kniha s ohledem na svůj rozsah nejde úplně do detailů, spíše popisuje stav na základě archivních dokumentů. Např. odmítnutí Marshalova plánu je popsáno jednou větou. Díky tomu to není úplně čtivé, člověk se občas ztrácí ve změti jmen a jejich funkcí. Nepříliš vhodné je subjektivní hodnocení autora některých událostí (např. odsunu). Ale nepochybně to je nejucelenější dílo na toto téma.

30.11.2021 4 z 5

Život ve Třetí říši Život ve Třetí říši * antologie

Sborník příspěvků dost nízké úrovně, který je mizerně přeložen. Některé věty nedávají smysl.

23.04.2021 2 z 5

Konflikt a obnova v Afghánistánu Konflikt a obnova v Afghánistánu Jan Eichler

Velké zklamání. Kniha je psána zbytečně složitě, autoři si libují v používání cizích pojmů (které by bylo možné nahradit českými ekvivalenty), a značnou část knihy tvoří bezobsažné teoretizování namísto předložení faktů. Třetina knihy se dá číst, dvě třetiny jsou spíš utrpení.

26.01.2021 1 z 5

Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile Červená četa - Čtrnáctihodinový boj o základnu Keating proti tálibánské přesile Clinton Romesha

Perfektní kniha, která se čte jedním dechem. Má výborný překlad. Nejde jen o vzpomínky jednoho vojáka - autor vyzpovídal i řadu dalších aktérů boje, takže poskytuje plastický obraz celé situace.

18.01.2021 5 z 5