prochajda prochajda komentáře u knih

Návrat domů Návrat domů Kate Morton

Docela obsáhlá kniha, má pomalejší rozjezd, ale po zatčení se nedá odložit. Ústředním motivem je dávná tragédie na sídle Halcyon v Jižní Austrálii rodiny Isabely Turnerové na Štědrý den roku 1959 na pikniku u tůně. Po rodinné historii pátrá Jess, vnučka Nory, která se se svou matkou Polly nestýká. Kniha je plná tajemství a hledání vlastní identity.

12.12.2023 5 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně B. A. Paris (p)

Zpočátku super čtení, opravdu mě první polovina knihy bavila, ale ten konec, takový překombinovaný, uspěchaný až neuvěřitelný.

07.12.2023 3 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Velmi silná a výjímečná kniha, plná emocí, smutku, ale s pohádkovým koncem. Poutavý příběh založen na skutečných událostech 30. - 90.let minulého století. Oceňovala jsem názvy kapitol s letopočtem a jménem a jsem nadšená ze zajímavých informací o podnikání Bati ve Zlíně. Doporučuji přečíst, aby se nezapomněla krutá doba naší historie.

30.11.2023 5 z 5

Sestra ve stínu Sestra ve stínu Lucinda Riley

Pátrání po svém původu třetí sestry v londýnském antikvariátu přinese Star nejen novou rodinu, ale hlavně samostatnost. Dějová linka Flory z počátku 19.století a její spojení s anglickým králem Eduardem VII. a paní Keppelovou byla rozhodně zajímavá. Mně se ovšem první dva díly o sestrách Maiy a Ally líbily více, tak jsem zvědavá na další pokračování.

19.11.2023 4 z 5

Můj obdiv, nad tak mladým autorem a tak dobře popsané době padesátých let. Době plné strachu, lží a pomluv, udávání, zastrašování, donášení, vydírání, vyhrožování a psychického i fyzického nátlaku při kolektivizaci a znárodňování. Jsem zvědavá na další díl.

02.11.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Dobrý počin nové série. Kate je mi sympatická a s parťákem Tristanem jako soukromí detektivové se dobře doplňují. Určitě budu pokračovat dalším jejich případem.

24.10.2023 4 z 5

Tyrkysové oko Tyrkysové oko Lenka Chalupová

Kniha mě bavila, opravdu, dobře napsaná. Zpočátku jsem se sice trochu ztrácela ve vztazích komplikované rodiny, ale byla jsem napnutá až do konce. Chování některých postav bylo fakt nepochopitelné....

11.10.2023 4 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

Těžké, smutné a náročné čtení. Kniha je inspirována skutečnými osudy politických vězeňkyň 50. let v Praze na Pankráci. Většina žen si zde prošla peklem při schválně zanedbané péči u porodů a novorozenců. Kruté životní podmínky, násilné výslechy a nelidské zacházení měly doživotní psychické i fyzické následky. " U severní zdi Ďáblického hřbitova pohřbívali naši úctu k sobě samým. Němci, pak našinci. Všechny ty, co se nenechali zlomit. Lidi ani netuší, kolik máme hrdinů, stovky, možná tisíce... Kdyby je mladí znali, možná by bylo i dneska všechno jiné. Jinak by se chovali. Znovu by se naučili bránit vlastní svobodu a byli by na tuhle zem a na sebe i hrdí."

04.10.2023 5 z 5

Jdu s hlavou vztyčenou Jdu s hlavou vztyčenou Daniel Anýž

Otřesný příběh jedné rodiny, kterou roztrhla válka a nakonec zničila krutá padesátá léta. Není co dodávat, jen, velká úcta a obdiv.

26.09.2023 5 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Další spravedlivý sympaťák a příběh z dostihového prostředí. Pravda, tyto knihy se nedají číst jedna za druhou, ale čtou se dobře.

22.09.2023 4 z 5

Co neodvál ani čas Co neodvál ani čas Hana Marie Körnerová (p)

Naprosto dokonalé čtení životních osudů tří kamarádek z Polabí. Kniha obsahuje dohromady dva díly : Stanice odložených lásek a Dokud se budeš smát. Vřele doporučuji.

18.09.2023 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Přiznávám, že číst o fiktivní, legendární femme fatale a zároveň sexbombě filmového plátna, mě moc nebavilo, ale nakonec jsem si tu postavu i oblíbila. Konec knihy mě ovšem úplně zasáhl a zrychlil moje mrkání....

16.09.2023 4 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Zatracená doba, válka i padesátá léta, nacisti nebo komunisti, tolik hrůzy a věčného strachu, tolik zničených životů.
Na prvotinu opravdu strhující a obsáhlý román, který se četl jedním dechem. Těším se na další dílo autorky.

05.09.2023 5 z 5

Hvězdy na cestě Hvězdy na cestě Karin Krajčo Babinská

Tak nakonec to byla krásná kniha. Druhá polovina rozhodně lepší, měla spád. Byla jsem kdysi na Krétě a při čtení, jako bych tam byla znova.

25.08.2023 4 z 5

Osiřelé sestry Osiřelé sestry Shirley Dickson

Dojemná a bolestná kniha. Příběh dvou sester, které matka odložila v sirotčinci před druhou světovou válkou.... Vyzdvihuji nádherný sesterský vztah a charakter Trevora. Určitě stojí za přečtení.

19.08.2023 4 z 5

Stanice odložených lásek Stanice odložených lásek Hana Marie Körnerová (p)

Skvěle napsaná kniha, přesně vystihuje tehdejší dobu a život v socialismu. "Každá doba má svoje extrémy. Kdo ví co bude normální za dalších třicet let. A je škoda, že poučení z vlastních kotrmelců nemůžeme předat dětem. Žádná mladá generace nedá na tu starší. Zkušenost je nesdělitelná, každý si musí nabít nos sám." a pod to se klidně podepíšu. Doporučuji přečíst.

04.08.2023 5 z 5

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Nádhera, Jojo mě nezklamala. Krásný příběh inspirován skutečností. Oblíbila jsem si milou Margaret i tajemnou Frances a jejich strastiplnou cestu na letadlové lodi Victoria z Austrálie do Anglie. Vřele doporučuji, já dočítala se slzami v očích.

30.07.2023 5 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Příběh k zamyšlení. Co všechno byla Neonila ochotna udělat, aby se měla dobře a její rodina byla v bezpečí. Vždy se přizpůsobila, jakékoliv situaci a době, přesně podle přísloví : Kam vítr, tam plášť. Za války jako mladá ruská zdravotnice pracující v německém lazaretu v okupovaném Smolensku, později jako komunistická papaláška v Beskydech. Zajímavé čtení, mohu jen doporučit.

16.07.2023 5 z 5

Trosečníci Trosečníci Lucy Clarke

Vydařená a docela napínavá kniha, pohledem dvou sester na jejich společnou exotickou dovolenou na ostrov Fidži. Tak nějak jsem celou dobu čtení takový konec očekávala, ale přesto překvapil....

10.07.2023 5 z 5

Děvčata z Firefly Lane Děvčata z Firefly Lane Kristin Hannah

TullyaKate - nejlepší kamarádky na věky věků.
Krásný příběh o životních hodnotách. V první řadě o dlouholetém přátelství, pak o lásce a rodině, na druhé straně úspěchu a bohatství. Zajímavě a bolestně byl popsán i vztah matky a dcery, Duhy a Tully, později Kate s Marah.
Těším se na další knihu paní spisovatelky, ostatní už mám přečtené a všechny s nejvyšším možným hodnocením.

02.07.2023 5 z 5