Placi Placi komentáře u knih

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Krásný výlet do duše chlapce s autismem. Detektivní zápletka popisovaná jeho perspektivou je ve skutečnosti ukázkou tvrdé reality, s kterou se denně setkávají jeho rodiče. Místy zábavné a místy naopak velice smutné, asi jako u skutečných jedinců s touto poruchou, ale toto nemohu vůbec posoudit.

30.12.2021 4 z 5

Krvavý podzim 1938 Krvavý podzim 1938 Jiří Padevět

Velice stručný a neúplný výčet událostí bezprostředně před Mnichovem i krátce po něm. Formát knihy se spoustou fotografií neposkytuje skutečný rozbor událostí do hloubky. Jedná se tedy o pouhý přehled, který lehce "sklouzne po povrchu" dané problematiky.

03.05.2021 2 z 5

Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Metráček 2 aneb Kosti jsou vrženy Stanislav Rudolf

Knižní pokračování Jitčiných trampot s kluky, rodinou a z praxí v nemocnici. Historky z této části nejsou součástí filmového zpracování, které mám od dětství moc rád, takže jsem si jejich pročítání užil. Ruku na srdce, kdo z nás to měl v pubertě lehké :)

20.04.2021 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

"Být neutrální neznamená být lhostejný a bezcitný. Není třeba zabíjet v sobě city. Stačí v sobě zabít nenávist."

Počátek velkého příběhu o neobyčejné princezně, která se stala předmětem zájmu mnoha osob, ať už kladných, či těch s nekalými úmysly. Opět se setkáváme s hrdiny ze Sapkowského povídek, které jsou o něco kvalitnější, než první románový kus. I tak jde ale o skvěle napsaný příběh, který opět přináší řadu mravních pouček.

02.10.2020 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Musím říct, že mé zklamání z této knihy jsem si nejspíš zapříčinil sám. Od Kingova Osvícení jsem zkrátka očekával daleko víc a je to tím, že jsem tento příběh po celá léta, než jsem se k němu konečně dostal, vnímal jako jeden z vrcholných autorových kusů. Ještě více to umocňuje Jack Nicholson ve svém ikonickém ztvárnění Jacka Torrance (i když jsem snímek zatím neviděl). Rozhodně jsem se u knihy nebál tak, jak jsem očekával.

Nevím...
Nebyl jsem nadšen, jak jsem si myslel, že budu a rozhodně jsem už četl daleko lepšího Kinga. Pustím si ještě filmovou verzi, která je také klasikou. Počítám s tím, že mě bude bavit víc.

02.10.2020 3 z 5

Valkyrie Valkyrie Cullen Bunn

Příjemné počtení ve společnosti velkých a hrdinných bojovnic.

09.09.2020 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Jedno ze základních děl světové sci-fi literatury. Příběh o incidentu, který připraví lidskou populaci o schopnost více než důležitou pro naše běžné fungování a žití. Oslabení největší žijící šelmy na této planetě následně využijí Trifidi, rostliny původně pěstované pro cenný olej, které začnou v postapokalyptickém světě projevovat výjimečné schopnosti a dokonce i vlastní inteligenci, aby se pro člověka staly nebezpečným nepřítelem.

Velice nadčasová kniha pracující s konceptem pomíjivosti lidských životů a jejich výtvorů, kultury a společenských zvyklostí.

27.07.2020 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Mění se doba, společnost, i samotný fotbal od herního projevu a taktiky až po řízení klubu. Co se však nikdy nezmění, je opravdové zanícení velkých příznivců kopané, kteří mají merunu za božskou modlu. Takže doba, zvyky, mluva i oblečení se změnily, ale i dnes najdete na fotbalových hřištích a stadionech plno Habásků a Načeradců.

23.07.2020 4 z 5

Sbírka povídek od mistra hororu. E. A. Poe byl člověkem s mnoha osobními problémy a pohnutým osudem, logicky se to muselo promítnout v jeho tvorbě. Z většiny povídek běhá čtenáři mráz po zádech. Černý kocour, Zrádné srdce nebo Maska červené smrti jsou za mě úžasnými a děsuplnými příběhy, které zde musím vypíchnout. Atmosféra Poeova vyprávění je strhující. Doporučuji číst po setmění, nejlépe za bouřlivých nocí.

22.07.2020

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Nová detektivní série (pro mě), nové vyšetřovací oddělení a hlavně dvojice dvou zajímavých vyšetřovatelů a parťáků. Carl má skvělý přístup ke kolegům, nadřízeným i podřízeným, líbí se mi jeho hlášky. Assad mě vždy rozesmál, hlavně svou úpravou kanceláře na blízkovýchodní krámek s čím já vím. K sérii se rozhodně vrátím, doufám, že další případy budou ještě lepší.

13.07.2020 4 z 5

Češi u Tobruku Češi u Tobruku František Emmert

Několik autentických životních příběhů českých kluků, kteří si za druhé světové války prošli severoafrickou a blízkovýchodní anabází, včetně strastiplné cesty ke vznikající československé jednotce na Blízkém Východě. Velice zajímavá součást naší vojenské historie v podobě osobních svědectví vojáků, kteří daleko od domova bojovali za svobodu své vlasti.

13.07.2020 4 z 5

Válka Řeků s Peršany Válka Řeků s Peršany Jiří Kovařík

Jako malý jsem měl toto dějinné období snad nejraději. Nyní jsem se k němu vrátil prostřednictvím této skvělé knihy uznávaného historika Jiřího Kovaříka. Skvělý souhrn snad se všemi historickými souvislostmi, vojenskou taktikou obou stran i jejich výstrojí a výzbrojí. Vždy říkám, že je důležité číst odborné práce, aby člověk danému tématu porozuměl. Z hodin dějepisu a filmů by totiž člověk nabyl dojmu, že přišli Peršané Řeky vykořisťovat. Skutečnost a celé tažení byly pochopitelně mnohem komplexnější. Nejvíce mě zaujal právě pohled na vzestup perské říše a její fungování a především motivaci perských vládců.

10.07.2020 5 z 5

Metráček Metráček Stanislav Rudolf

“Když nastoupí Metráček, dostanete na fráček!”

Jeden z oblíbených filmů mého dětství. Vždy jsme na to s mamkou rádi koukali. Mám rád atmosféru toho příběhu. Jitka, která o sobě říká, že je nemožně tlustá, se stane místní sportovní “hvězdou” a talentem. Knihu jsem si prostě musel s nostalgií přečíst.

10.07.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Skvělý “horrorový” příběh z mého dětství odehrávající se v Bradavicích. Úžasná atmosféra podtržená tajuplným hlasem, který Harry slyší pohybovat se po škole a vyhrožovat smrtí, cestou do Zapovězeného lesa do doupěte obrovských pavouků, Tajemnou komnatou opředenou tajemstvím a dávnou vzpomínkou uchovanou v deníku, která se na konci příběhu zhmotní, aby završila příběh.

Děj je rovněž plný humorných situací od seznámení se skřítkem Dobbym, letu očarovaným autem Ford Anglia, oslavy úmrtí, až po veškeré příhody s profesorem Lockhartem.

Zlatoslava mám jako postavu neskutečně rád. Když si ho porovnám s Dolores Umbridgeovou z pozdějších knih, je Zlatoslav pochopitelně to menší zlo. Jde vlastně jen o pouhého moulu, který se jen vychloubá a do všeho se přimotá. Knižní verze Zlatoslava je také více vtipná, než ta filmová (Kenneth Branagh promine).

Při čtení závěrečné kapitoly jsem se nyní po letech, kdy jsem to četl již poněkolikáté, nemohl zbavit pocitu, že byl závěr knihy poněkud uspěchán. Obzvláště na závěrečné hostině se vše seběhlo v obrovském spěchu a množství podstatných informací bylo dokonce vloženo do jediné věty.

Tajemná komnata však bude navždy v mém srdci zapsána jako tajuplný příběh a takový můj "horror z dětství".

02.06.2020 5 z 5

Hodiny Hodiny Agatha Christie

Klasická Agatha Christie se zapeklitým případem a spoustou postav kolem. Rozhodně napsala lepší příběhy s panem Poirotem v hlavní roli, zde spíše pouze sekundoval druhým, i když nakonec pochopitelně případ velkou měrou pomohl rozlousknout.

14.05.2020 4 z 5

Mosad: Operace Eichmann Mosad: Operace Eichmann Isser Harel

Vzpomínky na jednu z nejúžasnějších a nejznámějších tajných operací 20. století. Komplexně propracovaná akce izraelských tajných služeb na únos jednoho z hlavních vykonavatelů zrůdného nacistického plánu na vyvraždění židovské populace - Adolfa Eichmanna - jeho převezení na území státu Izrael a řádné postavení před soud lidu, který napomáhal vyhlazovat. Prakticky každý z členů komanda měl přímou zkušenost s Holocaustem nebo se přinejmenším stoprocentně dotkl jejich rodin. Vedle příprav a samotného zadržení a únosu Eichmanna je velice zajímavý jeho postoj k celé záležitosti, kterým se ostatně odborně zabývala autorka židovského původu Hannah Arendtová ve své knize Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla.

14.05.2020 5 z 5

Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých Ohlas písní ruských / Ohlas písní českých František Ladislav Čelakovský

Sbírka krátkých básní, které vznikaly v době sílícího národního uvědomění a obrození, a které odrážely autorův obdiv k folklóru a folklórní tvorbě, nejdříve ruské a o 10 let později také české.

Námětem se staly básně lidové slovesnosti a výsledkem je oslava ruské a české přírody a povahy. O téměř dvě století později se stále jedná o krásné básně, ale přeci jen to není úplně můj šálek čaje.

13.05.2020 2 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Francouzský historický román z doby regentství Filipa Orleánského. Rytíř Lagardére zde představuje klasického romantického hrdinu, který ani na vteřinu neváhá hájit čest zesnulého vévody a především jeho přeživší dcery Aurory, o jejíž život usiluje proradný a mocichtivý hrabě de Gonzague.

Četl jsem román a viděl jsem také filmovou verzi se skvělým Jeanem Maraisem, velkým hrdinou a milovníkem stříbrného plátna. Oboje rozhodně stojí za přečtení a shlednutí.

13.05.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tohle je zkrátka láska na celý život.

J. K. Rowling stvořila úžasný svět, který jsem si neskutečně zamiloval. Harry Potter je sérií, ke které se s oblibou a vřelým a hřejivým pocitem budu vracet zas a znovu až do nejdelších časů. I když byla napsána jiná literární díla, která považuji za kvalitnější, hodnotnější a lepší, sérii o kouzelnickém chlapci s jizvou na čele budu navždy chovat v srdci jako nejmilejší příběh, který mě zasáhl ze všech nejvíce.

Utrpení u Dursleyových, seznámení s Hagridem a vlastním původem, vstup do fantastického světa kouzel, nalezení přátel na celý život, příchod do Bradavic, hodiny čar a kouzel, létání na koštěti a hraní Famfrpálu, pátrání po Kameni mudrců - tento doslova čarovný příběh vás okouzlí v kterémkoli věku!

05.05.2020 5 z 5

Velmi důvěrné Velmi důvěrné Ian Fleming

Několik krátkých zastávek Jamese Bonda, který po celém světě řeší různé případy. Ať už je to zcela špionážní akce nedaleko Paříže, šetření vražd na žádost šéfa M, nebo zcela nešpionážní záležitost na výletní lodi. Povídky jsou dobře napsané a mají švih i pointu.

Na Flemingových knihách s agentem 007 mám rád především to, že jsou daleko reálnější, než filmová zpracování. Romány s Jamesem jsou lepší, ale tato povídková oddechovka je příjemným zpestřením série o nejslavnějším agentovi světa.

01.04.2020 4 z 5