Krvavý podzim 1938

Krvavý podzim 1938 https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449748/bmid_krvavy-podzim-1938-fYt-449748.jpg 3 11 6

Průvodce zavede čtenáře na známá i méně známá místa spojená s útoky henleinovců a Freikorpsu na československé bezpečnostní složky i civilisty na podzim roku 1938. Stranou pozornosti autora nezůstala ani činnost polských diverzních jednotek a polské armády proti Těšínsku, Slovensku a Podkarpatské Rusi. Kniha nekončí obsazením odtrženého území, ale líčí i pokračující násilí, zaměřené zejména proti Židům, Čechům a německým antinacistům.... celý text

Abroš
21.07.2022 5 z 5

K nastínění problematiky dostačující.Skvělá práce

Inozuka
05.02.2022 5 z 5

Dá se říct, že tento průvodce je pěkným završením trilogie krvavých ročních období jdoucích proti řece času. Po Krvavém podzimu 1945 a Krvavém jaru 1945 se Jiří Padevět vydal k prapočátku pozdějších událostí, Krvavému podzimu 1938. Kniha nijak nevybočuje z koncepce dřívějších titulů a provádí čtenáře místopisem násilných střetů mezi čs. státním a bezpečnostním aparátem a bojůvkami nacionalistických sil v pohraničí na území celé tehdejší republiky. Vedle očekávaných konfliktů s ordnery nacistického Německu zde tak nalezneme i konflikty s polskými a maďarskými ozbrojenci na Slovensku a Zakarpatské Rusi. Plusem knihy je přehled jak rozsáhlé a oblastně rozšířené násilí na podzim 1938 bylo, kdy útoky za pomocí kulometů a granátů nebyly žádnou výjimkou. Ne moc známý je i relativně vysoký počet sebevražd čs. vojáků, kteří neunesli odstoupení pohraničí. Skvělá práce, která svádí k tomu, vzít před výletem do nějakého města nebo regionu všechny díly trilogie a nastudovat, co se tam v přelomových letech dělo ...

Skodinka89
28.09.2021 odpad!

Jsem ráda, že jsem si tuto knížku pouze půjčila. Jde jen o lehký náhled do problematiky podzimu 1938. Informace v odrážkách, což mi připomnělo přednášky z vysoké školy :D. Očekávala jsem od toho trošku více.

Placi
03.05.2021 2 z 5

Velice stručný a neúplný výčet událostí bezprostředně před Mnichovem i krátce po něm. Formát knihy se spoustou fotografií neposkytuje skutečný rozbor událostí do hloubky. Jedná se tedy o pouhý přehled, který lehce "sklouzne po povrchu" dané problematiky.

DexterMorgen
26.10.2020

Pokud to čtu jako román, vykukuje z toho na mne hnus té doby a agresivita s jakou byl náš stát napadán.
Pokud to čtu jako literaturu faktu, tak je to špatně.
Obal něco mezi paperbackem a gumou. Podruhé bych to nekoupil. Má to málo písmenek.

beníček
26.09.2020 2 z 5

V knize je opomenuta řada případů teroru a násilí v českém pohraničí v roce 1938. Obraz tehdejší situace je tak v mnohém ohledu falešný. Některé údaje jsou opsány z knihy Jana Bendy, avšak v odkazech to vůbec přiznáno není.