pipetion pipetion komentáře u knih

Muž a žena Muž a žena Helena Šmahelová

Manželé. Tři děti. Milenec. Věrohodné zachycení vnitřního života hrdinů, kteří prožívají rodinnou krizi. Žádné černobílé vidění.

05.02.2017 4 z 5

U tohoto cestopisu oceňuji, že jsem se hodně nasmála. Líbí se mi způsob, jakým Ladislav Zibura popisuje svět a jak své cestování prožívá. Určitě si přečtu i jeho prvotinu.

15.01.2017 5 z 5

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Hlavního hrdinu čeká maturita, je naštvaný na celý svět, hledá lásku, je kritický ke svým rodičům. Závěr považuji za nejzdařilejší, ale celkově mi knížka přišla plochá a milostné scény spíš trapné. Na knihu určitě brzy zapomenu.

15.01.2017 3 z 5

Kdo zabil Palomina Molera? Kdo zabil Palomina Molera? Mario Vargas Llosa

Latinskoamerická detektivka s pomalým dějem a ještě táhlejšími dialogy. Spíš se mi líbila samotná atmosféra, kritika všudypřítomné korupce, vedlejší dějová linka a pointa celého příběhu mě nezklamala. Je to trochu jiný Vargas Llosa a i to je vlastně pozitivní.

25.11.2016 4 z 5

Válka na konci světa Válka na konci světa Mario Vargas Llosa

Klasický román, který je zaplněný velkým množstvím postav. Jejich životní osudy se vzájemně proplétají a spojuje je tajuplná postava Rádce.
Nečekala jsem, že mě tak vtáhnou události, ke kterým došlo na konci 19. století ve vnitrozemí Brazílie. Byly tam i méně záživné pasáže, ale celkově se mi kniha líbila pro svou komplexnost.

23.08.2016 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Nečekaně napínavé a milé čtení o sběru léčivých bylin, které ve mně vzbudilo zájem pozorněji se dívat kolem sebe. Až mi bylo líto, že jsem knížku nečetla v červnu. Jakoby náhodně se mezi řádky dozvídáme o hrdinčině osobitém životním postoji.

20.07.2016 5 z 5

Péra a perutě Péra a perutě Iva Pekárková

Pro mě zajímavá sonda do období normalizačního Československa. Připomenutí si skutečností, na které se pozapomnělo (autostop, fronty, nedostatkové zboží, ekologie až na posledním místě ... ). Příběh o nekonvenčně smýšlející Viole a o síle přátelství.

20.07.2016 4 z 5

Beatriz a nebeská těl(es)a Beatriz a nebeská těl(es)a Lucía Etxebarría

Knížka se nečetla špatně, ale některé pasáže byly táhlé ... hlavně ty "filozofující" ... Autorka se dotkla několika zajímavých témat ... proměnlivé vztahy dospívajících dcer a matek ... hledání spřízněné duše ať v ženě či muži ... o snadném propadnutí se do drogového světa. A o tom, že nejtěžší je najít sám sebe.

27.06.2016 4 z 5

Tsunami blues Tsunami blues Markéta Pilátová

Táhlý začátek je vynahrazen zbytkem knížky. Příběh byl poutavý a neodhadnutelný. Mezi řádky lze vycítit magický realismus Latinské Ameriky a zároveň i staleté dědictví Evropy. Pro mě nejlepší knížka od této autorky.

04.05.2016 5 z 5

Pečená zebra Pečená zebra Iva Pekárková

Lehce napsané životní příběhy, které se letmo prolínají. Zajímavý vhled do myšlení a hodnot Afričanů, kteří v Česku žijí a do světa českých žen, které s nimi mají různé druhy vztahů ... Někdy to však bylo na můj vkus příliš popisné a nezáživné, ale závěrečná pointa vyhověla mému gustu.

04.05.2016 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Knížka, která o české společnosti prozradí víc než různé socio/ psycho studie.
Julie se chce stát matkou za každou cenu. Do své adoptované romské dcery však promítá své předsudky a strach … už od počátku je jejich vztah pokřivený. Ale není to jen knížka o adopci a výchově dítěte, spíš o hledání spřízněnosti, nějakého smyslu, pochopení, o mateřství … o tom, že máme spoustu podob, a že sami sebe vidíme jinak, než nás vidí naše okolí.
V románu se promítá svět matek, dcer, učitelek, kurátorek, sociálních pracovnic, vyšetřovatelek, úřednic … muži jsou nevýrazné osoby. Styl autorky mi přišel věcný, přehledný i přesto že psala v různých časových rovinách a prolínalo se vidění matky Julie a její dcery Agnes.
Není to veselá knížka, má napínavé momenty a je „jak ze života.“

25.03.2016 5 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Marta má vše před sebou. Studium na fildě a je čerstvě zamilovaná. Prostřednictvím každodenních zápisů jsme svědky, jak se její život během jednoho roku obrací naruby. Vybavilo se mi, jak se člověk ve 20 letech hledá a zjišťuje, co od života chce. Kdybych nyní potkala sama sebe ve 20, možná bych si vůbec nerozuměla. Velmi věrohodně zachycené pocity, rozhovory, rodičovské rady, které v mládí iritují. Ale ani postava hlavní hrdinky není jednoznačná … prostě kniha k zamyšlení, ať už máte jakýkoliv věk.

15.01.2016 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Čtivá kniha, ale místy zdlouhavá a jednotvárná. Autorka je bystrá pozorovatelka každodenního života a někdy těžko vysvětlitelných rodinných vztahů, které oscilují mezi pochopením a nedorozuměním. Zajímavé postřehy a sonda do mezilidských vztahů, ale nebude to kniha, ke které se vrátím, i když si od autorky se zájmem přečtu i jiné knížky.

29.12.2015 4 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Čtyři kamarádi z gymplu po třicítce. Čtyři různé životní postoje. Bylo to převážně veselé a milé čtení, pár momentů k zamyšlení, ale žádná přehnaná filozofická moudra.

29.12.2015 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Prvotina se mi líbila mnohem víc. Byla vymazlenější. Tahle knížka nebyla špatná, četla se dobře, ale rychle mi vyprchává z paměti.

29.12.2015 3 z 5

Lidská skvrna Lidská skvrna Philip Roth

Mnoho témat (traumata válečných veteránů z vietnamské války, rovnoprávnost černochů v americké společnosti, zřeknutí se rodiny, komplikované vztahy rodičů s dětmi, právo na lásku v každém věku, celoživotní tajemství ... a mnoho dalších). Kniha je to velmi hutná, ale dobře čitelná a zručně napsaná. Není divu, že je P. Roth považován za jednoho z největších žijících amerických spisovatelů ... vyhovuje mi jeho ironické až tragikomické a zároveň citlivé zachycení amerických reálií.

13.08.2015 4 z 5

Adiós, Španělsko Adiós, Španělsko Lenka Reinerová

Téma knížky mi připadá na míle vzdáleno dnešnímu světu. Svobodně se rozhodnout a jít bojovat za ideály. Pravdou je, že dnešní svět je na míle vzdálený tehdejší atmosféře strachu z fašistického obklíčení a frustrace statečných byla jistě silná. Kniha je důležitým počinem ... neměli bychom zapomínat na naše hrdiny a na těžká období ... ale knížka jako taková se mi nečetla dobře. Text mi přišel neucelený, příliš mnoho odboček, mírně nudný a místy patetický.

11.08.2015 3 z 5

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Povídkový soubor, který jsem četla před půl rokem ... některé povídky mi již dávno vyprchaly z paměti, ale tři čtyři byly natolik intenzivní, že si na ně často vzpomenu během dne a ani nevím, co je spouštěcím impulzem. Možná je to tím, že M. Faber v nich dokázal zachytit prchavost, nadpřirozenost, bizarnost, nepochopitelnost lidského života.

11.08.2015 4 z 5

Psaní do schránky času Psaní do schránky času Mario Benedetti

Soubor 25 převážně posmutnělých a melancholických povídek, které jsou velmi čtivé a většinou jsou dějem a postavami univerzální. V menšině povídek prosvítá uruguayská zkušenost s vojenskou diktaturou.

11.08.2015 5 z 5

Brazilské noci Brazilské noci Vanessa Barbara

Život někde v Brazílii na malém městě. Rázovité postavičky. Sousedský život. Pohled starých lidí na okolí a pohled okolí na staré. Při čtení mi ale něco neustále chybělo, text mi přišel roztržitý a ani pointa celého vyprávění knihu nescelila.

29.07.2015 3 z 5