Adiós, Španělsko

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Poslední rukopis poslední německy píšící autorky z Prahy, Lenky Reinerové (1916 – 2008). Příběhy této knihy jsou inspirovány skutečnými zážitky československých interbrigadistů, kteří bojovali ve španělské občanské válce (1936 – 1939). Text doplňují dosud nikdy nepublikované ukázky ze španělského deníku jednoho z veteránů, autorčina manžela Theodora Balka, historická studie a obrazová příloha dobových dokumentů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/142767/big_adios-spanelsko-des-142767.jpg 3.720
Žánr:
Literatura faktu, Literatura česká

Vydáno: , Labyrint
Originální název:

Kein leichter Entschluss, 2012


více info...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Adiós, Španělsko

Cink262
01.07.2018

Stručné, v některých pasážích možná až příliš - vynechání pro příběh důležitých skutečností (jak se Heinl po anšlusu Rakouska dostal do vlaku směřujícímu do Paříže?). Po přečtení "Holdu Katalánsku" G. Orwella na mě kniha působí jednoduše, zkratkovitě a v žádném případě se nevyhýbá zobecňování, jehož se Orwell tak štítí. O jednotlivých politických uskupeních na straně republiky zde nepadlo ani slovo. Na druhou stranu to zas tolik knihu nepoškozuje, neboť se její autorce dobře povedlo zachytit určité "momentky" rozhovorů mezi lidmi a celkově dává důraz spíše na mezilidskou interakci. Velmi zajímavé je též sledovat paralelní děje v různých zemích Evropy a to především v Československu, které stejně jako zákopy republikánů ve Španělsku se vyznačuje svým internacionálním charakterem. Lenka Reinerová smazává politické rozdíly mezi Čechy a Němci a ukazuje, že politická uvědomělost pro demokracii má příhodnou půdu na všech místech naší planety, a tak v bratrství spojuje i Rusa s Polákem či Němce s Čechem, naopak fašismus jakéhokoli původu zůstává zahleděný do vlastního národa (nebo spíš do elit tohoto národa).

Netopyr07
10.04.2018

Stručná, jasná, výstižná - co na to říct. Povídka z 30. let, nástupu fašismu, boje ve Španělsku a následně v dalších zemích Evropy ... 2. světová válka. Prožitky lidí, jejich emoční pochody, snaha o přežití. Tak krátká a tak výmluvná. Doporučuji. Doporučuji i Kischův záznam.


simecef
18.03.2016

Tento zajímavý román jsem četl cca před dvěma lety, kdy jsem ještě o možnosti komentářového trollení Databáze knih nevěděl, ani co by se za nehet interbrigadisty vešlo.

Když jsem si ji chtěl přidat do přečtených, za Durrutiho jsem si nemohl vzpomenout ani na autorku, ani na název. Zkoušel jsem cpát do vyhledávače "Adié", "Adiou" či "Sbohem" Španělsko, ale browser mlčel. Pak mě napadlo podívat se do historie knižních výpůjček a hle - je to ona!

Doporučuji všem, kteří se zajímají o historii Španělska třicátých let. Podobně jako Hold Katalánsku George Orwella, i Adiós, Španělsko popisuje beletristickou formou postupnou fašizaci země, kdy frankistické oddíly pomalu likvidovaly území ovládané socialisty či anarchisty a perspektivy sociální revoluce se povážlivě zužovaly.

pipetion
11.08.2015

Téma knížky mi připadá na míle vzdáleno dnešnímu světu. Svobodně se rozhodnout a jít bojovat za ideály. Pravdou je, že dnešní svět je na míle vzdálený tehdejší atmosféře strachu z fašistického obklíčení a frustrace statečných byla jistě silná. Kniha je důležitým počinem ... neměli bychom zapomínat na naše hrdiny a na těžká období ... ale knížka jako taková se mi nečetla dobře. Text mi přišel neucelený, příliš mnoho odboček, mírně nudný a místy patetický.

SuzukiZ
06.07.2013

Knihu jsem doopravdy hltala.. Byla psaná tak bezprostředně, nic nestravitelného, do knihy jsem se naprosto položila (a o to víc mě vzala)

Melanka
27.01.2013

Co vedlo mladé muže jít do války do vzdáleného Španělska? A dokázal by to ještě někdo dnes? To se mi hlavou honí po přečtení poslední knihy Lenky Reinerové.