Petrush Petrush komentáře u knih

Kam se poděl můj sýr? Pro děti Kam se poděl můj sýr? Pro děti Spencer Johnson

O příběhu se dá dobře popovídat, dětem se kniha líbila.

15.03.2024 4 z 5

Díky - Příběh o přátelství Díky - Příběh o přátelství Rocio Bonilla

Hlavně obrázky, méně textu, přiběh mohl být klidně delší a mít trochu propracovanější vývoj. Ale líbilo se.

15.03.2024 3 z 5

Policejní křeček Policejní křeček Daniela Krolupperová

Povedené, napínavé, všechny tři díly se líbily.

15.03.2024 4 z 5

Tuk - velké překvapení Tuk - velké překvapení Nina Teicholz

Kniha se nevěnuje tuku z pohledu výživových doporučení nebo receptů. Autorka ani nezmiňuje např. kontaminaci tuků nebo jejich vliv na mikrobiom. Kniha je o něčem jiném. Víc jak polovina se věnuje velmi podrobnému popisu vědeckých dohadů o škodlivosti nasycených tuků pro srdce - výběry vhodných subjektů do studií, aby mohla být hypotéza potvrzena, zamlčování závěrů, které hypotézu vyvracejí, zavádějící interpretace výsledků, zesměšňování nebo ignorování vědců s jiným názorem, následné zapojení státních institucí do tohoto tématu a nakonec institucionalizaci většinového, byť vědecky vlastně dostatečně nepotvrzeného, názoru, že nasycené tuky zvyšují cholesterol, a proto škodí.
Autorka dál popisuje, jak potravinový průmysl nahradil nasycené tuky hydrogenovanými, o kterých se tušilo, že obsahují pravděpodobně škodlivé trans-tuky, ale průmysl se pečlivě staral o zpochybňování těchto poznatků. Když se ale stejně nakonec kvůli transmastným kyselinám přetaly používat ztužené tuky, nastoupily místo nich rafinované rostlinné oleje. O těch se toho zatím moc neví, ale už se ví, že při jejich rafinaci a pak při zahřívání vznikají škodlivé látky - autorka tuto kapitolu nazvala "Transmastné kyseliny odchází, přichází něco horšího?".
Docela neuvěřitelný byl popis propagace středomořské stravy. Podle autorky se tato strava stala tak známou a doporučovanou hlavně díky marketingovým schopnostem jejich zastánců, nikoli díky vědecky podložené prospěšnosti.
Závěr knihy je věnován výsledkům studií o nízkosacharidové stravě a popisu zajímavých zjištění ohledně cholesterolu. Ukazuje se, že výskyt civilizačních nemocí koreluje se spotřebou sacharidů (především cukru a mouky), nikoli se spotřebou nasycených tuků, jak se to už několik desetiletí traduje. Tento mýtus je díky svému dlouhodobému působení zakořeněný velmi silně.
Kniha je zajímavá, četla se dobře. Co do popisu událostí, konferencí, článků a studií mi přišla často moc podrobná, ale chápu, že autorka chtěla podat co nejucelenější pohled. Místy se autorka dost opakuje (např. tvrzení, že nasycené tuky zvyšují LDL cholesterol, ale také HDL cholesterol, nebo že se nikdy neprokázalo, že celková hladina cholesterolu koreluje s vyšším rizikem).
Kdo hledá spíše výživová doporučení, nebude pro něj tato kniha vhodná. Je víc pro nadšence do oboru výživy jako takového.

15.02.2024 3 z 5

Hypotéza štěstí Hypotéza štěstí Jonathan Haidt

(SPOILER) Úvahy na téma smysl a štěstí v životě. Autor vychází ze starých mouder i z moderních poznatků. Odkazuje se na několik stovek různých zdrojů, výzkumů a studií. Nicméně není to vědecká práce jako taková, jde o úvahy, ostatně slovo hypotéza je v názvu. S některými věcmi souhlasím, s jinými ne a někdy podle mě příliš zobecňuje. Nejzajímavější mi přišla poslední cca třetina knihy o morálce a o náboženství. V závěrečné kapitole autor dospěl k tomu, že je potřeba soustředit se jak na sebe (jsme sobecké bytosti), tak na vztahy s ostatními (jsme ultrasociální bytosti). Základem je podle autora vytvořit správné podmínky - dobré vztahy s ostatními, smysluplnou práci (pocit zapojení, poslání apod.) a také spojení s něčím, co nás přesahuje (potřeba spirituality, pocit povznesení např. ze spojení s bohem nebo s přírodou).

"Rozhodně stojí za to usilovat o vybudování správných vztahů mezi námi a druhými lidmi, mezi námi a naší prací a konečně také mezi námi a něčím nad námi."

04.02.2024 3 z 5

Odvaha být šťastný Odvaha být šťastný Koga Fumitake

Trochu netradiční kniha o výchově. Jak viděl výchovu Adler. Druhým hlavním tématem knihy je láska. Rozhovor mezi filozofem a mladíkem nepůsobil vůbec přirozeně, účelovost byla zřetelná.
V závěru autoři vybízejí, ať si Adlerovy myšlenky každý přebere a přizpůsobí je, aby odpovídaly současné době.
Překvapilo mě, že kniha je překladem z angličtiny, ne z originálu. Myslím, že s překladem překladu se z originálu víc ztrácí.

"Odpovědi nemůžeš získávat. Musíš k nim sám dospět."

18.12.2023 3 z 5

Otevřená mysl Otevřená mysl Tarthang Tulku

Kniha se mi četla celkem těžce a řada věcí šla mimo mě.

17.12.2023 2 z 5

Kocour Fiškus a vánoční skřítek Kocour Fiškus a vánoční skřítek Sven Nordqvist

Pohádkové, milé, vtipné, pěkné ilustrace. Líbilo se.

09.11.2023 5 z 5

Nezvaný host Nezvaný host Nora Roberts

Romantická oddychovka s detektivní zápletkou. Splnila účel, četla se dobře, nenáročná. Tematicky dost podobná příběhu Správná cesta v knížce Pravidla lásky.

22.10.2023 3 z 5

Citlivost jako výhoda Citlivost jako výhoda Kathrin Sohst

Autorka uvádí různé oblasti, ve kterých mohou být lidé vysoce citliví. Přesná definice vysoké citlivosti neexistuje. Není se čemu divit. Vnímání toho, kdy už je pro někoho něčeho moc, se špatně škatulkuje.
Myslím si (ale možná se pletu a jen chybně zobecňuji na základě své zkušenosti s touto knihou), že snad každý se v určitém aspektu v té knize najde, tj. může být v některém ohledu vysoce citlivý.
Kniha je trochu rozvláčná, ne moc čtivá, část se věnuje osobním příběhům. A občas mi některé pasáže přišly, s prominutím, jako prázdné řeči. Kniha může být dobrá na seznámení se s konceptem vysoké citlivosti.
Kdybych měla shrnout hlavní myšlenku: neporovnávejte se s ostatními, vnímejte své hranice, potřeby a priority a berte na ně ohledy.

20.10.2023 2 z 5

7 návyků šťastných dětí 7 návyků šťastných dětí Sean Covey

Příběhy poněkud křečovité, aby sdělily to, co potřebovalo být sděleno.
Ne, opravdu si nemyslím, že dosažení spokojenosti a vnitřní vyrovnanosti je tak jednoduché. Číst se to dalo, ale přišlo mi, že autor prostě moc tlačí na pilu.
Největší úspěch měla mapa uvnitř desek.

14.10.2023 2 z 5

Co mají na práci myšky a myšáci Co mají na práci myšky a myšáci Robin Král

Dětem se knížka líbila, bavilo je hledat na obrázcích. Je podle mě vhodná i pro menší děti, než je doporučený věk. Básničky jsou docela povedené a místy vtipné. Akorát některá zvířata jsou namalovaná tak, že jsme měli problém poznat, o co jde.

11.10.2023 4 z 5

Semínko vlídnosti Semínko vlídnosti Jeho Svatost Dalajlama XIV. (p)

Milá kniha, která nabízí mnoho témat na povídání s dětmi. Mohla být klidně delší.

07.10.2023 4 z 5

Emoce pod kontrolou Emoce pod kontrolou Radka Loja

Kniha se věnuje např. tématům pět základních oblastí emoční inteligence, mozkové vlny alfa (opakovaně se autorka věnuje relaxaci, meditaci a jiným metodám pro vstup do alfy), tajné programy z dětství a jak pod jejich vlivem interpretujeme situace v dospělosti, destruktivní formy myšlení (černobílé vidění, musy a mělbychy, závislost na názoru druhých, katastrofické scénáře, očekávání, srovnávání se, perfekcionismus, zobecňování, strach z odmítnutí nebo neúspěchu atd.), kruh myšlenka - emoce - tělesná reakce - chování a jak z tohoto kruhu ven, psychohygiena (shrnutí dne s vděčností, kniha pozitivních zážitků, relaxace a meditace), pocit smysluplnosti, sebehodnota a její pilíře, sebědůvěra, rituály ad.
Co se týká samotného zvládání emocí, je podle autorky zásadní se zastavit, emoci zaregistrovat a pojmenovat. Dalším krokem jsou techniky, které rozděluje podle zaměření na myšlení, tělo a nevědomí, a které podrobně popisuje.
Na to, kolik témat kniha obsahuje, je překvapivě stručná. A je taky praktická - obsahuje spoustu cvičení, otázek, tabulek.

"Názory druhých jsou názory druhých. Máme právo si z nich vybírat a nenechat se jimi negativně ovlivňovat. Samozřejmě z názorů, kterých si vážíme, můžeme čerpat cennou zpětnou vazbu."

05.10.2023 3 z 5

Je to složitější - Sociální život teenagerů na sociálních sítích Je to složitější - Sociální život teenagerů na sociálních sítích Danah Boyd

Odborná kniha, napsaná velmi rozvláčně a zoufale nečtivě. Autorka vychází z řady rozhovorů s teenagery napříč USA. Odkazuje na několik stovek zdrojů. Věnuje se tématům jako identita, soukromí, závislost, šikana ad. Nicméně závěry autorky mi přijdou zkratkovité, často dokonce nepodložené.
V kapitole o závislosti není jediné slovo o dopaminu. Kapitola o nebezpečí se vůbec nedotkne tématu nevhodného obsahu. Vlastně se divím, že jsem knihu vůbec dočetla. Za nejzajímavější považuji kapitoly na konci (o nerovnosti a gramotnosti), tak aspoň toto stálo za dočtení. Do českého prostředí je kniha přenositelná jen omezeně.
Kdybych to měla shrnout a naprosto zjednodušit, tak: pusťte teenagery ven, dejte jim prostor, možnost účastnit se veřejného života a oni nebudou mít takovou potřebu trávit tolik času na sociálních sítích.

28.09.2023 1 z 5

Jak zpomalit kolotoč všedního dne a objevit skutečný život Jak zpomalit kolotoč všedního dne a objevit skutečný život Ronald P. Schweppe

Kniha obsahuje kapitoly klid, pomalost, vytrvalost, schopnost změny, skromnost, mírumilovnost a pohroužení. Věnuje se také tématům respekt, vztek, nenásilí, meditace, majetek, názory a mnoha dalším. Vesměs obsahuje známá moudra, někdy podaná trochu zkratkovitě. Proloženo příběhy želvy-učitelky a jejich žáků.

09.08.2023 3 z 5

Slizký případ Slizký případ Jana Janíková

Lesní zvířátka závislá na blembáku... Knihu bych po prolistování nevybrala, ale byl to dárek, přečetli jsme ji, nijak zvlášť nenadchla. Je tam hodně postav. Málo ilustrací. Fóry typu šťabajzna měly být nejspíš pro rodiče.

03.08.2023 2 z 5

Enzymy - klíč ke zdraví Enzymy - klíč ke zdraví Hiromi Shinya

Autor doporučuje v podstatě makrobiotickou stravu: především celozrnné obiloviny, ořechy, semena, hodně ovoce a zeleniny, ryby. Minimum živočišných produktů (maso, vejce). Nejíst (anebo velmi výrazně omezit) mléčné výrobky vč. zakysaných, cukr, čokoládu, oleje, kávu, čaj ad. Doporučuje jíst veškeré jídlo nerafinované, organické. Neodkazuje se na studie, vychází především ze své dlouholeté gastroenterologické praxe a dotazníků na stravování svých pacientů. Za důležité považuje také dobrý spánek, přiměřené cvičení, sexuální aktivitu a radost ze života. Za negativní považuje např. elektrosmog a agrochemikálie.
V knize se věnuje hlavně tématu stravy, dává doporučení ohledně času jídel, pití kvalitní vody, řádného kousání jídla apod. Na tělo se dívá jako na celek a nesouhlasí se specializací medicínských oborů.
Informace se v knize často opakují a některá témata jsou zmíněna jen velmi okrajově. Závěrečné shrnutí ohledně důležitosti určitých minerálů a vitamínů bylo sice zajímavé, nicméně bez praktických doporučení (protože doporučená denní dávka a vstřebatelnost se liší mj. dle fyzické aktivity nebo v kombinaci s jinými nutrienty).
Většina doporučení jsou smysluplná a korespondují s jinými v aktuálních knihách (např. Zdravá střeva), vyjma naprosté neshody ohledně zakysaných mléčných produktů.

"Skutečnost, že jedna složka v potravě pomáhá dobře fungovat jedné části těla, vůbec neznamená, že je dobrá pro celý organizmus."

13.07.2023 2 z 5

Jak Fiškus sázel masovou kuličku Jak Fiškus sázel masovou kuličku Sven Nordqvist

Povedené. A moc pěkné a vtipné ilustrace.

08.06.2023 5 z 5

Šťastný život Šťastný život Will Bowen

Četla jsem Svět bez stížností a Vztahy bez stížností a obojí se mi líbilo. Takže celkem mě překvapilo, že kniha Šťastný život mi moc nesedla - styl psaní, občas způsob argumentace. Mnohokrát se dočteme, že nespočet studií dokládá, tucty studií potvrdily, ale odkazy často chybí. Škoda.
Každopádně je v knize spousta inspirativních myšlenek, každý si v ní určitě něco najde. Zajímavá mi přišla např. souvislost štěstí (nebo spíš by se v kontextu knihy hodilo říct spokojenosti) s nekonzumováním násilného obsahu v médiích či dodržováním etických zásad.

28.05.2023 2 z 5