Petra de Valo Petra de Valo komentáře u knih

Žena obchodníka s příběhy Žena obchodníka s příběhy Steve Robinson

Teda, Angelica je prvotriedna mrcha. Sprvoti som si myslela, že jej naozaj záleží iba na synovi a niektoré jej činy som dokázala ako tak pochopiť, ale záver ma mierne šokol. Každopádne, kniha je napínavá, číta sa veľmi dobre, tajomstvá sú odhaľované pomaly, čo čitateľa udržiava v napätí. Už sa teším na Tajnú manželku od toho istého autora.

18.04.2022 4 z 5

Medicejští: Úpadek rodiny Medicejští: Úpadek rodiny Matteo Strukul

Ktovie, ako to naozaj bolo. Prečítala som mnoho kníh o Márii Medici a Henrichovi IV. a väčšinou bol ich vzťah popisovaný ako veľmi turbulentný a problematický, Leonora a Concino boli Márii blízki, ale v skutočnosti to vraj boli ziskuchtiví podvodníci. Mám pocit, že v tejto knihe boli všetky postavy značne idealizované a vykreslené v dobrom svetle. Ale to nevadí, iný pohľad na 400 rokov starú históriu nie je na škodu, každopádne, kniha sa mi čítala veľmi dobre.

09.01.2021 3 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

No, ako to povedať, kniha sa mi zdala veľmi zvláštna. Nemala ani štipku čara, ktorým oplýval film, a to si myslím, že knihy bývajú vždy lepšie ako film. Vianne sa mi zdá ustarostená, zvláštne neistá, na úteku, pomaly vychádzajú na povrch tajomstvá, ktoré si sama nechce priznať, ale štýl rozprávania je podivne neosobný. Vo filme bola Vianne sebaistá a mala v sebe niečo, čo priťahovalo a menilo ľuďom životy, tu je iná...

09.06.2018 3 z 5

De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy Oscar Wilde

Ach, aká sebareflexia, aká pokora v každom riadku. Aká trýzeň, aký strach, že navždy pošpinil svoje meno. Tak odpočívaj v pokoji, Oscar, tvoje meno nie je symbolom hanby, ale veľkosti tvojho génia.

Pravda, ktorú Oscar pochopil, je, že utrpenie človeka povznáša, utrpenie šľachtí dušu. Má môj obdiv, nie preto, že to dokázal pochopiť - s jeho inteligenciou žiaden div - ale preto, že to dokázal prijať s takou pokorou.

21.12.2015 4 z 5

Ideální manžel Ideální manžel Oscar Wilde

Nech už Oscar Wilde viedol akýkoľvek dekadentný život a pestoval voľné mravy, väčšina jeho diel rieši práve otázku morálky a etiky. Ideálny manžel patrí taktiež k nim, a hoci možno nie je tak vtipný a uštipačný ako Je dôležité mať Filipa, ako vždy skvele popisuje anglickú spoločnosť a jej podivné mravy. Často sa sama seba pýtam, ako to len Oscar mohol s nimi vydržať? Ale veď odpoveď poznáme. Keďže medzi nich nezapadal, dostal príučku. Odlišnosť sa neodpúšťa.

13.12.2015 4 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Tajomný Fantóm, ktorý desí Operu, zjavuje sa a mizne, nik nevie ako, sem tam niekde ponechá na výstrahu mŕtvolu, žije v podzemí v dome pri jazere, kde komponuje svoje životné dielo, a ako Anjel hudby školí mladú speváčku, do ktorej sa nakoniec osudovo zamiluje, môže existovať úžasnejší príbeh?
Erik je výnimočná osobnosť, šialený génius, ktorý vyčnieva z radu nielen svojou genialitou, ale i absenciou akejkoľvek morálky, všestranný hudobník, spevák, skladateľ, architekt, kúzelník, artista a mnoho iného. Celým svetom zatracovaný kvôli svojej strašnej tvári, celý život osamelý, nemožno mu zazlievať, že túžil iba po spoločnici a normálnom živote. Jeho láska ku krásnej Kristíne Daaé ostala nenaplnená a jej bozk, jediný bozk, aký kedy od ženy dostal, dokázal vzbudiť v ňom vznešené city a hoci bol spočiatku odhodlaný všetkých zabiť, veľkodušne Kristínu i jej snúbenca Raoula prepúšťa a sám z nešťastnej lásky umiera. Aká tragédia, aká nádhera. Atmosféra Opery je skvele vykreslená, mladé baletky, komickí riaditelia, tajomný Peržan, ktorý jediný pozná Erikove tajomstvá... A autor, ktorý nedá na seba zabudnúť a je najhorlivejším Fantómovým stúpencom, dokázal na pár stranách vykresliť jeho aroganciu i obrovské utrpenie. Nevadil mi ani trochu zvláštny, akoby novinársky štýl, akým bol román napísaný, jediné, čo mi tam chýbalo, bolo trochu vášne medzi Erikom a Kristínou, myslím, že keď tak veľmi obdivovala Anjela hudby, nemohla sa ho tak veľmi báť. Malý skvost, prečítajte si ho, pozrite si i film a ešte dlho vám bude v ušiach znieť The Point Of No Return a uvidíte tieň Fantómovho čierneho plášťa ...

30.09.2014 5 z 5

Noční lovci Noční lovci Jenny Nowak (p)

Pri čítaní tejto knihy človek priam cíti tú ťarchu poznania a tisícročí prežitých Raxhaalom - teda Singerosom, ktorý sa náhle objavil, aby zodpovedal všetky otázky, ktoré snáď pri čítaní Vlčí písně a Pozdního hosta ostali nezodpovedané.
A zrazu rozumieme i nerozumieme, zrazu odpúšťame, a aj keď sme Belu milovali až na smrť, istým spôsobom chápeme motívy, ktoré viedli Raxhaalove počínanie.
A aj keď sme Belu milovali na smrť, je nemožné nepodľahnúť Raxhaalovmu čaru, o to viac, že o to nestojí, že by mu obdiv Krátko živých vykúzlil iba pohŕdavý úsmev, pretože akékoľvek ľudské city i pocity v ňom vyvolávajú iba ľahostajné pohŕdanie.

Vzťah Adreena a Ulriky mi prišiel zvláštne chladný, neosobný a vzdialený. Naproti tomu vzťahy ostatných Vampýrov priam prekypujú akousi zvrátenou vášňou, ktorá ich vrhá jedného druhému do náručia, v akomsi šialenom beštiálnom ponímaní lásky.

Vynikajúci, skvelý román, tak pravdivý a krutý a ozajstný, plný krásnych myšlienok o Bohu, Smrti a večnosti, ako sme u pani Nowak už zvyknutí.

03.08.2014 5 z 5

Rozesmátá smrt Rozesmátá smrt Jenny Nowak (p)

Trochu zvláštna, netypická časť rozsiahlej ságy o Belovom živote, začína jeho putovaním s potulnými hercami, dovedie ho až do Ruska k cárovi, kde sa v šerých komnatách cárovho sídla mihne v jeho živote Oleksa, iba zasvieti a zhasne ako plamienok sviečky udusený vetrom, napriek tomu zanechá dojem a niekoho, či niečo pripomína...

Po vojne a nie príliš šťastnom pobyte medzi ľuďmi a prijatou rodinou ho jeho nepokojný duch zavedie až do Anglicka a postavy a udalosti nám známe vidíme zrazu z iného uhla pohľadu... Bela sa pokúša nájsť spriaznenú dušu, ktorá by s ním zdieľala smutný osud, ale ako vieme, nie je mu to dopriate a zas uniká, stále sám ako vlk.

15.06.2014 5 z 5

Komnata bez oken Komnata bez oken Jenny Nowak (p)

Po prečítaní celej série som bola šťastná, že ešte mám jednu knihu, s ktorou sa môžem vrátiť do stredovekej Transylvánie, do tých drahých dávnych čias i na Poenari, ukryté v náručí hôr. Príbeh je pokojný, atmosféra komornejšia, nezažívame žiadne veľké politické udalosti a bitvy, je to len prostý milostný príbeh, spojený s tak trochu hlbším náhľadom do duše ľudí, ktorí Belu obklopujú.
V závere ma potešila na duši spomienka na malú ryšavú vílu z Dragosanu, ktorá - ako verím - je nezabudnuteľná a v Belovom srdci navždy na prvom mieste.

31.05.2014 4 z 5

Dracula - knieža nemŕtvych Dracula - knieža nemŕtvych Dacre Stoker

Keď sa niekto snaží napísať voľné pokračovanie slávneho románu, väčšinou to nedopadne dobre, a tak tomu bolo i v tomto prípade. Ako už bolo spomenuté, je to veľká zlátanina čohokoľvek a kohokoľvek, čo má len trochu zvučné meno, kvôli Jackovi Rozparovačovi sa popresúvali i dátumy, nechápem načo je dobré tak trápiť originálny, pôvodný skvelý román?
Knihu som prečítala raz a zrejme sa k nej už nebudem vracať - podobnú vetu som napísala i v komentári iného voľného pokračovania Draculu, ktoré tiež nebolo šťastným počinom.

27.05.2014 3 z 5

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Rozsiahly historický román, zaberajúci širokú etapu anglických dejín, na pozadí ktorých je vykreslený život Ambry, ktorá nie je žiadna slaboduchá romantická hrdinka, ale cieľavedomá žena, ktorá jednoducho vie, že účel svätí prostriedky, často sa zdá amorálna a bezcharakterná, ale jej konanie ospravedlňuje to, že túžila nielen prežiť, ale i povzniesť sa z chudoby, vyšvihnúť sa čo najvyššie a na rozdiel od mnohých, sa jej to i podarilo.
Celý život miluje iba jediného muža, ktorý ju síce tiež má rád, ale i tak je pre ňu stále vzdialený a nedosiahnuteľný a ona robí tak zúfalé činy, aby sa mu priblížila, až ju človek nakoniec musí ľutovať.
Celý čas nepochopila, že nie kvôli jej pôvodu - ktorý sa až do konca neodhalí, ale práve kvôli jej povahe, ktorá nie je práve ukážkou cnosti a charakteru, sa s ňou nechce lord Carlton oženiť. Takže happyend sa nekoná, koniec je otvorený.

27.05.2014 4 z 5

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Novela Carmilla je milé dielko, ktorú by milovníci upírskej klasiky - podotýkam „pravej“ upírskej klasiky rozhodne mali mať vo svojej knižnici. Hlavná téma, teda že Carmilla je vlastne upír, je vyjadrená veľmi jemne a v náznakoch, až na konci sa príbeh trochu rozvinie a vyjasní.
Na predstavenie si lesbického vzťahu dvoch hlavných hrdiniek je síce treba dávku fantázie, ale nie ten je v príbehu podstatný. Na 19. storočie to však bola myšlienka odvážna a rozhodne je spracovaná primerane dobe svojho vzniku.
Hoci časovo je Carmilla Draculova predchodkyňa, nedokázala ho zatieniť a dá sa povedať, že je ako keby Draculovou mladšou sestrou. Príbeh sa číta ľahko, nevadili mi žiadne dobové nánosy, pretože od diela napísaného v 19. storočí očakávam práve to, že bude napísané dobovým štýlom. Škoda len, že je to novela a autor nevyužil potenciál, ktorý príbeh ponúkal, život Carmilly v ňom mohol byť viac opísaný.

23.05.2014 4 z 5

Dracula: Světlo a stín Řádu draka Dracula: Světlo a stín Řádu draka Brian Storker (p)

Keďže som zberateľkou kníh o Draculovi, knihu som si kúpila. Pre mňa však bola sklamaním - viem, že je to autorova prvotina, štýl je však veľmi nevytríbený, dej priemerný, nie veľmi zaujímavý. Autor zmixoval všetko možné, čo má trochu zvučné meno - grófku Báthory, Arthura Conan Doyla - už som len čakala, kedy sa vynorí Jack Rozparovač, no ten sa našťastie neukázal ...
Oceňujem očividnú snahu a štúdium témy podložené aj fotodokumentáciou, vidno, že autor je Draculom fascinovaný - niet divu, to sme mnohí. Knihu som prečítala rýchlo a zrejme sa k nej už nebudem vracať.

A ešte niečo- neviem, či je to chyba, ale ak sa autor držal románu Brama Stokera a táto kniha mala naň nadväzovať, zarazila ma jedna nepresnosť, a to, že Jonathan Harker si spomenul, ako sa telo nebohej Lucy krútilo v hrobke, keď jej bola skupinka na čele s Van Helsingom odťať hlavu a zapichnúť kôl. No neviem ako si na to mohol Harker spomenúť, keď pri tom nebol - bol doma iba pár dní po návrate z Budapešti, kde ležal so zápalom mozgových blán v opatere mníšok a ani nevedel, že Lucy zomrela.

23.05.2014 3 z 5

Biela pani levočská Biela pani levočská Tina Van der Holland

Vynikajúce. Tak ako aj predošlé dve knihy od pani autorky, ani táto nesklamala. Príbeh Juliány Korponayovej som poznala, však tu som mala pocit, že ju spoznávam lepšie, bola obyčajnou ženou, trochu márnivou, trochu naivnou, túžila po láske a šťastí ako každý človek, však bola príliš dôverčivá, a doplatila na to životom. Veľmi smutné. Tému, akú rolu zohrali v jej živote bezohľadní muži, radšej nezačínam. Nech odpočíva v pokoji, Juliána.

02.05.2023 4 z 5

Tajná manželka Tajná manželka Steve Robinson

Výborný román, originálna myšlienka, zvrátení hrdinovia, čítalo sa mi to veľmi dobre. Naozaj som nečakala happyend, škoda len, že záver sa vybavil veľmi veľmi rýchlo. Bez happyendu by to bolo ešte originálnejšie, zaujímalo by ma, či a ako by dve predošlé zmiznuté, resp. mŕtve manželky ovplyvnili Richardovu povesť (povesť Modrofúza).

25.04.2022 4 z 5

Ďábel a temné vody Ďábel a temné vody Stuart Turton

Vynikajúce. Mne osobne sa táto kniha páčila azda ešte viac ako Sedem smrtí E.H., keďže mi maximálne vyhovuje zasadenie do 17. storočia, moreplavba, mysteriózny až okultný motív a detektívne pátranie, všetko v jednom. Podozrievala som všetkých, keďže každý mal motív, záver bol výborný, neviem sa dočkať autorovej ďalšej knihy.

15.02.2022 5 z 5

Melmoth Melmoth Sarah Perry

Knihu som si kúpila kvôli názvu, čítala som Pútnika Melmotha od Ch.R.Maturina a tá prvá kniha, hoci bola napísaná pred stáročiami, bola skvelá. Takže názov ma okamžite upútal, rovnako aj pekný prebal. Začalo to fajn, atmosféra Prahy skvele vykreslená. A potom to bol už len zdĺhavý boj, či knihu dočítam alebo nie. Nedočítala som, hoci to naozaj nerobievam často, ale usúdila som, že môj čas je príliš vzácny, aby som ho venovala knihe, s ktorou musím bojovať. Čo mi doslova nerobilo dobre, bola sama Helen, to ako žije, ako sa správa, ako vyzerá, žiaľ, naozaj nemám rada potláčanie emócií, sebatrestanie a ignorovanie života samotného.

12.01.2021 1 z 5

Dcera vlčic Dcera vlčic Jenny Nowak (p)

(SPOILER) Prvé dva diely považujem za skvost, tak som s veľkou radosťou siahla aj po tomto voľnom pokračovaní, ale... Knihy pani Nowak mám veľmi rada, toto dielo ma však nejak ani nie sklamalo, ale akosi nenaplnilo moje očakávania, Raxhaal prejavoval nebývalé emócie a duševné pochody, až som sa zamýšľala, kam sa podel ten Prastarý Vznešený Raxhaal, vysoko povznesený nad osudy Krátko živých? Ale rada som sa dozvedela niečo o Arghao a jej tragickom osude.

06.06.2020 4 z 5

Raněná hraběnka Raněná hraběnka Francois Cérésa

Len s veľkým úsilím som dočítala aj druhý diel a v ničom nepredčil ten prvý, dookola iba vojna a boj. To, čo urobí Eleonora Agostine je ohavné. Záver taký nijaký...

04.10.2019 1 z 5

Hrdá Eleonora Hrdá Eleonora Francois Cérésa

Nerada píšem negatívne recenzie, ale táto kniha/y ma naozaj nemilo prekvapila. Čakala som historickú romancu na pozadí pohnutých udalostí Francúzskej revolúcie a dostalo sa mi brutálneho vojnového románu. Hlavné postavy zvláštne, akoby nezrelé, konajú (pre mňa) úplne nepochopiteľne a iba si komplikujú život, Eleonora akoby ani nebola žena. Beriem do úvahy, že román napísal muž, ale toto bol akoby suchý opis bitiev a vojen, skutočného deja tam bolo málo. A to som kníh z revolučného obdobia a Napoleonových čias prečítala naozaj veľké množstvo a je mi jasné, že to nebola prechádzka ružovým sadom.

04.10.2019 2 z 5