Petra de Valo Petra de Valo komentáře u knih

Tajemství hraběte Draculy Tajemství hraběte Draculy Vladimír Liška

Mám dojem, že kniha pojednáva o všetkom možnom, a popritom aj o Draculovi, je to taký široký záber do histórie Rumunska, Uhorska i Čiech 15. storočia, len mám pocit, že keďže má v názve meno Dracula, Draculovi a jeho životu, jeho psychike a pohnútkam by sa mohla venovať viac.
Samozrejme, žiadne tajomstvo sme sa nedozvedeli, taktiež som nenadobudla žiadnu novú vedomosť o Vladovi III., ktorú by som už predtým nevedela.

06.06.2014 3 z 5

Trůn pro mrtvého Trůn pro mrtvého Jenny Nowak (p)

Bela s Alexis sa utiahnu na ostrov Snagov a pre celý svet je knieža mŕtvy.
Bela však nenachádza pokoj, dolieha naňho jeho temný osud a je čím ďalej viac nepokojný a stále viac rozorvaný. Avšak i zdanlivý pokoj sa končí a nadíde čas, keď sa Bela bude musieť vrátiť a čeliť svojim démonom. Nepriatelia nespia, intrigujú, a dosiahnu smrť Michaila. Čas, aby sa knieža Bela z rodu Draculů opäť chopil moci a udržal trón pre svoj rod a pre Mihneu, práve nastal.

Nevýslovne smutná, srdcervúca, temná a zvrátená, a pritom tak krásna ... taká je táto kniha.
Alexina smrť, tak dojemne opísaná, mi trhala srdce.

Už nemluvila, jen její oči pretékaly slovy a on im rozuměl.
"Až řeknu, jak jsem tě milovala, pustí tě ke mně, nebo mi dovolí jít za tebou..."

01.06.2014 5 z 5

Komnata bez oken Komnata bez oken Jenny Nowak (p)

Po prečítaní celej série som bola šťastná, že ešte mám jednu knihu, s ktorou sa môžem vrátiť do stredovekej Transylvánie, do tých drahých dávnych čias i na Poenari, ukryté v náručí hôr. Príbeh je pokojný, atmosféra komornejšia, nezažívame žiadne veľké politické udalosti a bitvy, je to len prostý milostný príbeh, spojený s tak trochu hlbším náhľadom do duše ľudí, ktorí Belu obklopujú.
V závere ma potešila na duši spomienka na malú ryšavú vílu z Dragosanu, ktorá - ako verím - je nezabudnuteľná a v Belovom srdci navždy na prvom mieste.

31.05.2014 4 z 5

Upíři, démoni & spol. Upíři, démoni & spol. * antologie

Veľmi vydarená zbierka poviedok, najviac ma zaujala starodávna poviedka Nech mrtvé odpočívat v pokoji, má skvele vykreslenú temnú atmosféru a vytvára napätie od začiatku do konca.
Z ďalších spomeniem Sárinu hrobku, Komnatu vo veži a Já, vampýr. Celkom zaujímavé, ale štýlovo trochu iné, sú Luella Millerová a Osud madam Cabanelové.

28.05.2014 4 z 5

Láska v Provenci Láska v Provenci Bridget Asher (p)

Hoci sa držím zásady vždy dočítať knihu do konca, túto som bohužiaľ nedokázala prečítať. Hoci chápem bolesť a stratu hlavnej hrdinky, pôsobilo to na mňa tak deprimujúco, že som nedokázala čítať ďalej. A to sa čítaniu smutných kníh vôbec nevyhýbam, naopak, len tento spôsob trúchlenia nebola moja šálka kávy. Možno sa raz premôžem a dám jej šancu, potom dám aj bodové hodnotenie.

27.05.2014

Dracula - knieža nemŕtvych Dracula - knieža nemŕtvych Dacre Stoker

Keď sa niekto snaží napísať voľné pokračovanie slávneho románu, väčšinou to nedopadne dobre, a tak tomu bolo i v tomto prípade. Ako už bolo spomenuté, je to veľká zlátanina čohokoľvek a kohokoľvek, čo má len trochu zvučné meno, kvôli Jackovi Rozparovačovi sa popresúvali i dátumy, nechápem načo je dobré tak trápiť originálny, pôvodný skvelý román?
Knihu som prečítala raz a zrejme sa k nej už nebudem vracať - podobnú vetu som napísala i v komentári iného voľného pokračovania Draculu, ktoré tiež nebolo šťastným počinom.

27.05.2014 3 z 5

Rodina Rodina Mario Puzo

Rada čítam o Borgiovcoch a mám rada knihy od Maria Puza, takže tento román som nemohla vynechať. Vydarené dielo, možno sa niekomu zdá trochu mimo témy mafie, ale veru nie je, Borgiovci sú veľmi zaujímavá rodina a určite položili základy mafie v talianskom štáte.

Věčná Ambra Věčná Ambra Kathleen Winsor

Rozsiahly historický román, zaberajúci širokú etapu anglických dejín, na pozadí ktorých je vykreslený život Ambry, ktorá nie je žiadna slaboduchá romantická hrdinka, ale cieľavedomá žena, ktorá jednoducho vie, že účel svätí prostriedky, často sa zdá amorálna a bezcharakterná, ale jej konanie ospravedlňuje to, že túžila nielen prežiť, ale i povzniesť sa z chudoby, vyšvihnúť sa čo najvyššie a na rozdiel od mnohých, sa jej to i podarilo.
Celý život miluje iba jediného muža, ktorý ju síce tiež má rád, ale i tak je pre ňu stále vzdialený a nedosiahnuteľný a ona robí tak zúfalé činy, aby sa mu priblížila, až ju človek nakoniec musí ľutovať.
Celý čas nepochopila, že nie kvôli jej pôvodu - ktorý sa až do konca neodhalí, ale práve kvôli jej povahe, ktorá nie je práve ukážkou cnosti a charakteru, sa s ňou nechce lord Carlton oženiť. Takže happyend sa nekoná, koniec je otvorený.

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Kniha, ktorá sa dá prečítať iba jediný raz.
Čítala som ju pred dobrými 15 rokmi počas môjho búrlivého obdobia, keď nič nebolo dosť zvrátené, a doteraz mi utkvel v pamäti ten pocit hnusu, očarenia a dojmu, že autor je určite na drogách a buď je šialený alebo geniálny - alebo všetko dokopy. Teraz, keď som dospela do štádia zjemnenosti, by som sa už na čítanie nedala. Ale vtedy som mala pocit, že sa mi otvorili oči a pochopila som mnoho vecí ...

27.05.2014 4 z 5

Dračí krev Dračí krev Jenny Nowak (p)

Toto je ten najkrajší príbeh lásky, aký bol kedy napísaný, príbeh lásky, ktorá je silnejšia ako smrť, príbeh o Bohu a diablovi, o krvi, zrade a pomste, o človeku, ktorý sa stane temným anjelom.

Knieža Bela, milovaný syn kniežaťa Vlada zvaného Diabol a jemnej kňažnej Ileany, sa po násilnej otcovej smrti predčasne chopí moci, aby udržal trón a ríšu v tých pohnutých a krutých časoch, plných bojov a tureckej hrozby.
Ale nielen Osmanská ríša je mu nepriateľom, stáva sa obeťou zrady vlastných bojarov...
Po dlhých rokoch väzenia, na prahu smrti, dostáva druhú šancu na život. Cena však bude vysoká...

Z knihy priam čiší Belova osamelosť, nielen ako panovníka, ale i ako muža, ktorý nenašiel spriaznenú dušu. Až keď mu ako horská riava vtrhne do života Alexis, ktorá je rovnako krásna a divoká ako on, spoznáva, čo je to láska, láska nádherná a tragická, ktorá mu bola Bohom súdená.

“Jsem tvé vzkříšení a život, ve mně-li uvěříš, byť bych i zemřel, budu žít ... Za tebou půjdu mořem času ... Alexis ...”

Nedokážem slovami vypovedať, ako na mňa táto kniha zapôsobila a aké pocity vo mne vyvolala. Radosť, smútok, citový zmätok, nevysloviteľný pocit, že som konečne našla, čo som tak dlho hľadala...

23.05.2014 5 z 5

Nemrtvý Nemrtvý Jenny Nowak (p)

Nemôžem si pomôcť, ale nemám rada tento diel. Oveľa viac sa mi páčia - ako píše Kermisse - tie diely zo starých dobrých transylvánskych čias, kde sa žije, vládne, bojuje a neskôr i spomína ... Tuto zrazu ani zmienka o minulosti, o Alexis, veľmi mi to chýbalo ... až mi z toho bolo smutno...
Tiež si akosi neviem predstaviť, že Bela, ktorý je typický introvert - rezervovaný, držiaci si odstup, sa dá na divadlo a film, a hrá pred davom ľudí, on, vojvoda, ktorý vládol ríši.
Ten veľkolepý záver a Belova obeť mi príde trochu prehnaná, aby som to správne vysvetlila - ak by Bridget bola inkarnáciou Alexis, ktorú stáročia hľadal a miloval, bolo by to dokonalé. Avšak v prípade nejakej Liane, s ktorou strávil krátky čas, to akosi nebolo namieste.

23.05.2014 3 z 5

Stín anděla Stín anděla Jenny Nowak (p)

Milujem celú ságu, ale táto časť nie je moja šálka kávy, naozaj. Belov duch sa naozaj iba vznášal nad postavami, ale akosi mi tá kniha nezapadá do série, bohužiaľ.

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Príbeh o osudovej láske, zrade, nenávisti a pomste, ktorá zasiahne generácie, je silným emotívnym zážitkom, avšak chápem, že si nemusí nájsť veľa priaznivcov, keďže povahy nie sú vôbec idealizované, sú vykreslené reálne, so všetkými svojimi chybami, bez štipky prikrášlenia a akejkoľvek romantiky. Catherine je krásna, ale sebecká a povrchná. Heathcliff nie je dobrý človek, je zlý, krutý a tvrdý. Edgar má slabú vôľu, Izabela slabého ducha.
Avšak tie vyhrotené emócie, láska, ktorá pretrvá až za hrob, Heathcliff, ktorý Catherine miluje, ale ani v hodine jej smrti jej nedokáže odpustiť zradu i nádherná príroda yorkshirských slatín, robia tento príbeh strašným i nádherným, a z čítania tejto knihy silne sugestívny zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. Kniha určite nie je určená širokému spektru čitateľov, mnohí ju odsúdia ako zvrátené dielo a nenájdu v nej tú hĺbku, ktorú v sebe má. Moja milovaná, ku ktorej sa už roky stále vraciam ...

Z upířích archivů I. Z upířích archivů I. Otto Penzler

Táto zbierka poviedok patrí podľa mňa k priemeru - čo stráca na kvalite, vynahrádza kvantitou, len neviem, či to množstvo poviedok je prínosom alebo skôr nevýhodou. Úprimne, bola som rada, keď som ju dočítala, väčšina poviedok ma veľmi nezaujala, možno iba ak veľmi zvláštna, poetická Nekousanka aneb Fleur de Fur. Jediná poviedka, pri ktorej som sa večer fakt bála, bol Pes od H.P.Lovecrafta, strašná, zvrátená a naozaj desivá. Kniha je rozdelená na niekoľko tématických kolekcií, z tých sa mi najviac pozdávali klasické. Upír z Kaldensteina, hoci je zaradený inde, patrí takisto k úplnej stokerovskej klasike. Viac sa mi však páči zbierka Upíri, démoni a spol., poviedok je menej, ale sú starostlivejšie vybraté a také starosvetské, čo ja oceňujem.

Dracula, má láska Dracula, má láska Syrie James

Len čo som objavila túto knihu, hneď som si ju kúpila a veru som neoľutovala. Konečne niekto vniesol trocha romantiky do presláveného upírskeho príbehu, čo poteší hlavne ženské duše. Snažila som sa čítať pomaličky, tak som nechcela dôjsť až na koniec, pretože som vedela, ako to skončí, hoci celý čas som tak verila v happy end ...
Stoker síce Draculu stvoril, ale vykreslil ho ako čisto bezcitného netvora. Verím, že som nebola jediná, komu v knihe chýbalo trocha citu. Dočkali sme sa síce skvostného filmového spracovania od pána Coppolu, kde to bola totálna vražedná love-story, v knižnej podobe sa o niečo pokúsili Ian Holt a Dacre Stoker v knihe Dracula, knieža nemŕtvych, ale až táto kniha ma potešila na duši.
Príbeh je podaný z pohľadu Miny, výborne je vykreslené jej rozpoltenie a váhanie medzi grófom a Jonathanom. No keby som si mala ja vyberať, veru neviem, neviem, či by som sa rozhodla ako ona ...
Veľa náznakov zo Stokerovej knihy bolo v tejto knihe pretavených do skutočnosti a hoci niektoré vysvetlenia sú trochu bizarné, odpúšťam, pretože ... no pretože inak sa to asi vysvetliť nedalo. Dracula je tu skoro úplne rehabilitovaný, až by človek uveril, že je fakt nevinný ako ľalia, je úplne skvelý, diabolsky príťažlivý, očarujúci, zvodný, smutný i vražedný, jednoducho priam neskutočne dokonalý princ z temnôt.

Carmilla Carmilla Joseph Thomas Sheridan Le Fanu

Novela Carmilla je milé dielko, ktorú by milovníci upírskej klasiky - podotýkam „pravej“ upírskej klasiky rozhodne mali mať vo svojej knižnici. Hlavná téma, teda že Carmilla je vlastne upír, je vyjadrená veľmi jemne a v náznakoch, až na konci sa príbeh trochu rozvinie a vyjasní.
Na predstavenie si lesbického vzťahu dvoch hlavných hrdiniek je síce treba dávku fantázie, ale nie ten je v príbehu podstatný. Na 19. storočie to však bola myšlienka odvážna a rozhodne je spracovaná primerane dobe svojho vzniku.
Hoci časovo je Carmilla Draculova predchodkyňa, nedokázala ho zatieniť a dá sa povedať, že je ako keby Draculovou mladšou sestrou. Príbeh sa číta ľahko, nevadili mi žiadne dobové nánosy, pretože od diela napísaného v 19. storočí očakávam práve to, že bude napísané dobovým štýlom. Škoda len, že je to novela a autor nevyužil potenciál, ktorý príbeh ponúkal, život Carmilly v ňom mohol byť viac opísaný.

23.05.2014 4 z 5

Dracula: Světlo a stín Řádu draka Dracula: Světlo a stín Řádu draka Brian Storker (p)

Keďže som zberateľkou kníh o Draculovi, knihu som si kúpila. Pre mňa však bola sklamaním - viem, že je to autorova prvotina, štýl je však veľmi nevytríbený, dej priemerný, nie veľmi zaujímavý. Autor zmixoval všetko možné, čo má trochu zvučné meno - grófku Báthory, Arthura Conan Doyla - už som len čakala, kedy sa vynorí Jack Rozparovač, no ten sa našťastie neukázal ...
Oceňujem očividnú snahu a štúdium témy podložené aj fotodokumentáciou, vidno, že autor je Draculom fascinovaný - niet divu, to sme mnohí. Knihu som prečítala rýchlo a zrejme sa k nej už nebudem vracať.

A ešte niečo- neviem, či je to chyba, ale ak sa autor držal románu Brama Stokera a táto kniha mala naň nadväzovať, zarazila ma jedna nepresnosť, a to, že Jonathan Harker si spomenul, ako sa telo nebohej Lucy krútilo v hrobke, keď jej bola skupinka na čele s Van Helsingom odťať hlavu a zapichnúť kôl. No neviem ako si na to mohol Harker spomenúť, keď pri tom nebol - bol doma iba pár dní po návrate z Budapešti, kde ležal so zápalom mozgových blán v opatere mníšok a ani nevedel, že Lucy zomrela.