Dračí krev

Revidované znovuvydání první knihy z drakulovské serie. Pojďme a vydejme se na cestu zpět časem, do Transylvánie na počátku 15. století, kde rod vládnoucího knížete právě očekává narození vytouženého dědice. Vlad Dracula, vladař, jehož krutost a krvežíznivost vešla do dějin, tedy vstupuje do děje poněkud netradičním způsobem: jako milovaný novorozený syn v náruči své mladé matky. A právě proto, že jej provázíme dětstvím až k dospělosti, náhle zjistíme, že ustálený obraz zavrženíhodné stvůry se nám rozpadá před očima a místo něho vidíme muže, který se přes všechno, čím se stal, za cenu osobního utrpení snaží bojovat se svými démony a zůstat alespoň zčásti lidskou bytostí. Napínavý a hluboce lidský příběh o lásce silnější než smrt a právě tak veliké nenávisti, o vině a odpuštění je barvitou mozaikou rytířského středověku. Dotisk r. 2011 (500 ks)....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1714/draci-krev-RHl-1714.jpg 4.589

Knihy o Vladu Draculovi (1.)

Romány, Literatura česká, Historie
Vydáno:, Netopejr

gothicdolly

Nádherný příběh o Dráculovi z pera Jenny Nowak. Po přečtení této knihy jsem se do této postavy ještě víc zamilovala.

LordSnape

Hledal jsem způsob, jak se vrátit do mé milované Transylvánie a bylo doporučeno toto. Inu, nakonec jsem docela spokojen. Jedná se především i historický příběh, kde je hlavním tématem politika, boj a láska. Autorka dobře vystihuje dobové reálie, ale část detailů ze života Vlada si po Stokerovsku upravila. Vzhledově nebyl vysoký, ale spíše podsaditý, vládl sousednímu knížectví Valašska, kde potlačoval rozpínavost Osmanské říše a především nikdy nebydlel na Branu. Jenže, to bychom se pak ocitli úplně jinde a ne v Transylvánii a ke konci by si čtenář nemohl vychutnat samotnou proměnu na nesmrtelného krvesaje i když je popsána dost mysteriózně. Na každý pád mě čtení bavilo, rád jsem se do světa vracel a všem hrdinům držel palce. Těším se na další díl, abych se do tohoto kraje mohl zas na chvíli vrátit.

pipa36

Moje srdeční záležitost - jedna z mála knih, ke které se pravidelně vracím a čtu ji pořád dokola. Poprvé jsem si ji koupila v roce 1995 nebo 1996 na muzikálu Dracula, od té doby ji mám přečtenou asi 10×. Ostatní díly jsem nečetla, příběh tohoto dílu mi připadne celistvý, uzavřený, dokonalý. Tím však v žádném případě nechci říct, že sérii nedočtu - ze všech stran slyším jen samé pozitivní ohlasy, takže se snad jednou k ostatním dílům dostanu. Hodnotím mnohokrát obhájenými 5 hvězdami.

Fiara
22.10.2017

rozhodně jedna z mých nejoblíběnějších a nádherný pohled na to jak to asi mohlo být....

iam_librarian
16.07.2017

Ačkoliv sama nejsem fanouškem "upíří tématiky" v knihách, tuto knihu jsme si půjčila od své kamarádky a opravdu jsem jí četla jedním dechem. Je pravdou, že tento, první díl, je spíše historickým románem, takže jsem zvědavá, jak mě zaujme druhý díl, kde toho "upírství" bude již jistě více.

Atanone
14.05.2017

Transylvánská sága mě totálně dostala. nemá smysl,abych komentovala i ostatní knihy,jen bych se opakovala.Bohužel jsem ještě dvě knihy nesehnala,tak snad jednou...
Jsem holt z té generace,co vyrostla na knihách o upírech,kteří nemůžou dovnitř,pokud je nepozvete a lžou vám,aby se dostali k žíle. Zatímco moderní trendy jsou romantičtí pánové,kteří by vám ani za mák neublížili,slunce jim nevadí,z česneku si dělají srandu-nebo pomazánku.
Vlada paní Nowakové můžete milovat a zároveň se ho bát. Je to,co je,ale zachoval si cit pro čest a spravedlnost.Je především chlap. A zároveň vlk. A vlk není pes,může vám dát svou důvěru,může vás milovat,ale zůstane vlkem.
Tak nějak autorku podezřívám,že tyto knihy nenapsala,ale prožila. Všechny se mi četly krásně jedním dechem a nechtěla jsem,aby to skončilo.Myslím,že ona také ne.
A to přesto,že se nebojím toho,když má kniha konec a dlouhé knižní série,které jsou teď tak "in" mě děsí.

tsal
10.02.2016

S Dračí krví jsem trochu bojovala. Nejdříve k formální stránce knihy. Četla jsem vydání z roku 1995 a došla jsem k závěru, že před vydáním knihu kromě autorky samé nejspíš nikdo neviděl. Hrubky, překlepy, špatně ukončená veškerá přímá řeč, opakující se slova, evidentně přepisované avšak již neuhlazené věty. Je těžké najít stránku, na které by nebylo něco špatně. Doufám tedy, že novější vydání s obálkou částečně ukradenou od Luise Roya (opravdu to měl autor zapotřebí?) prošla řádnou korekturou. Je jí potřeba.

Teď k obsahu samému. Slohově se nám tu střídá dobový jazyk, který se vyskytuje převážně v přímé řeči a který je sice psaný dobře a s citem, avšak v kombinaci s relativně soudobou češtinou vyprávění výrazně kontrastuje. Po čase jsem si na to ovšem zvykla.

Většina postav je plochá, s jednou, maximálně dvěma vlastnostmi, a postrádající jakoukoliv hloubku. Na druhou stranu je Bela jedním z nejlépe napsaných charakterů, s nimiž jsem se setkala. Je složitý, propracovaný, plný rozporů, a přitom stále funguje. Do poslední stránky jsem se nerozhodla, jestli ho zbožňuji nebo nenávidím. Rozhodně mě však bavilo o něm číst. Kladem jeho skvělé postavy je, že na sebe strhává veškerou pozornost a tak plochost ostatních postav příliš nevnímáte. Záporem je, že právě na jeho absenci dojíždí Alexina linie.

Fantastických prvků zde najde jen minimum a to, na co všichni čekáme od samého začátku, je odkládáno tak dlouho a urputně, až to působí nepatřičně. Celá kniha je více podobná historickému románu než fantasy. Jenže na to, abychom ji historickým románem mohli nazvat, autorka příliš volně nakládá s historickými fakty i postavami. Spíše se jimi jen inspiruje.

Zkrátka je tu spousta pro a proti. S postupující četbou však začínají pro převažovat nad proti a na druhý díl jsem zvědavá. Vždyť se v něm konečně začne dít to, co jsem čekala už v Dračí krvi!

Rita55
03.02.2016

Četla jsem tuhle knihu už strašně dávno, ale pořád na ten příběh a jeho postavy myslím. I další knihy od Jenny Nowak byly dobré, ale takhle je prostě nezapomenutelná...

andrea5620
23.09.2015

Vrátila som sa k tejto sérii po rokoch a až mi je smutno, že som ju čítala tak dávno až som zabudla aká je dokonale úžasná až z toho bolí duša. Jenny píše nádherným štýlom, ktorý odnesie človeka priamo do dávnych dôb, bez rušivých vplyvom dnešnej doby.
Zlieva sa tu história s čistou láskou, radosťou i utrpením, čisté city, prudké vášne, rytierskosť i temnota, dokonale namiešané v úžasný príbeh, ktorý zanechá krásno na duši. Príbeh plynie bez hluchých miest, ale na rozdiel od iných kníh, by som bola radšej keby bola nekonečná a posledná stránka neprišla.
Sú to moje najobľúbenejšie knihy, vďaka Jenny za ne.

Richie1
18.01.2015

Příběh mě ze začátku tolik nechytnul, ale postupně jsem mu přišel na chuť. V prvních dvou třetinách knihy se jednalo spíše o romanticko-dobrodružný historický román, v závěru došlo i na hororové prvky. Musím říci, že ze závěrečných kapitol jsem trochu rozpačitý, celá přeměna knížete Draculy v nemrtvého je velmi nejasná a v podstatě nevysvětlená a i další děj je poněkud zahalen jen do nějakých mlhavých náznaků. Nezbývá než doufat, že v dalším díle se hororové prvky románu více přiblíží k úrovni historicko-dobrodružných kvalit. Romantický náboj příběhu je přiměřený, autorka to naštěstí nepřeháněla do absurdit Svítání a podobných přeslazených románů.
Pro mě je tato kniha tedy spíše knihou romanticko-historickou s nějakou podivnou hororovou vsuvkou v závěru. Jsem zvědav, jak bude příběh pokračovat v dalším díle. 70%

nemer
08.12.2014

Jako oddechové čtení příjemné zpestření, bohužel četbu mi narušují telenovelovské odbočky, které považuji za zbytečné a snažím se je přeskakovat zvláště po zjištění, že mnohé tyto úseky působí nedokončeně a odflákle (jako by šlo jen o natahování počtu stran a autorem byl někdo jiný než Jenny Nowak). Hlavní dějová linie je na brakovou literaturu překvapivě dobrá a autorka mě příjemně překvapila využívanými stylistickými prostředky. Kdybych se k podobné knize dostala v mládí, zejména v období náct, zřejmě bych byla fascinována. Bohužel nestalo se tak a už nemám ten správný věk :) Navzdory výše uvedenému v porovnání s literaturou vycházející v současnosti vysoce převyšuje mnohé dnešní populární bestsellery, a to dokonce i ty, které jsou určeny dospělému čtenáři.

Ranuncul
05.09.2014

Perfektní knížka,nemohla jsem přestat číst.Už mě to zase láká,jet se znovu podívat do Rumunska.

Petra de Valo
23.05.2014

Toto je ten najkrajší príbeh lásky, aký bol kedy napísaný, príbeh lásky, ktorá je silnejšia ako smrť, príbeh o Bohu a diablovi, o krvi, zrade a pomste, o človeku, ktorý sa stane temným anjelom.

Knieža Bela, milovaný syn kniežaťa Vlada zvaného Diabol a jemnej kňažnej Ileany, sa po násilnej otcovej smrti predčasne chopí moci, aby udržal trón a ríšu v tých pohnutých a krutých časoch, plných bojov a tureckej hrozby.
Ale nielen Osmanská ríša je mu nepriateľom, stáva sa obeťou zrady vlastných bojarov...
Po dlhých rokoch väzenia, na prahu smrti, dostáva druhú šancu na život. Cena však bude vysoká...

Z knihy priam čiší Belova osamelosť, nielen ako panovníka, ale i ako muža, ktorý nenašiel spriaznenú dušu. Až keď mu ako horská riava vtrhne do života Alexis, ktorá je rovnako krásna a divoká ako on, spoznáva, čo je to láska, láska nádherná a tragická, ktorá mu bola Bohom súdená.

“Jsem tvé vzkříšení a život, ve mně-li uveríš, byť bych i zemřel, budu žít ... Za tebou půjdu mořem času ... Alexis ...”

Nedokážem slovami vypovedať, ako na mňa táto kniha zapôsobila a aké pocity vo mne vyvolala. Radosť, smútok, citový zmätok, nevysloviteľný pocit, že som konečne našla, čo som tak dlho hľadala...

Karmína
01.12.2013

Znovu a znovu čtená a stále milovaná ;-)

AjťačkaTýnka
29.08.2013

Celou tuhle ságu miluju. Jedna z nejpovedenějších adaptací na Drákulu!

Kermisee
12.07.2011

Dračí krev mám ze všech knih z drákulovské série asi nejraději. Je to vlastně ten famózní začátek, bez něhož by ostatní nebyly takové, jaké jsou. Zažíváme tu ještě kus Vladova lidského života, jeho největší lidskou lásku Alexis, jeho strasti a touhy.
Tato kniha nám ukazuje, že nesmrtelnost je vlastně jeden velký boj a smutek. Když vám umírají všichni, koho máte rádi a postupně se z vás stává větší a větší bestie.
Myslím, že kdokoliv, kdo četl nějakou knihu od Jenny Nowak, už si nikdy nebude představovat Dráculu jinak, než jako našeho drahého Belu. Nádherná kniha.