Petr Dudek Petr Dudek komentáře u knih

Krvavé pohraničí Krvavé pohraničí Vladimír Šlechta

Z klasické fantasy zbyly spíš jen kontury, vnitřek je dobrodružný román, který se plně projeví až v závěru. Výborná, příjemná kniha a krásně napsaná.

26.06.2019 5 z 5

Čas rytířů Čas rytířů Zdeněk Žemlička

Jednoduše napsané povídky, které z průměru zvedá slovanské prostředí, které ale není náležitě využité.

20.06.2019 3 z 5

Zima 1152 Zima 1152 David Petersen

Snad ještě lepší, než první díl. Autor dokáže přinést stejný svět, ale v něm přinášet trochu jiná témata, kdy z týmového příběhu přesune pozornost na jednotlivé charaktery. Víc Myší hlídky!

09.06.2019 5 z 5

Lobo: Poslední Czarnian Lobo: Poslední Czarnian Alan Grant

Na Loba už začínám být starý (už dlouho), ale tohle se bere s větším nadhledem a funguje, i když vám bylo přes třicet.

02.06.2019 4 z 5

Lobo: Univerzální gladiátoři Lobo: Univerzální gladiátoři Alan Grant

Příjemná jednohubka

09.05.2019 4 z 5

Dilema všežravce Dilema všežravce Michael Pollan

Nevím, do jaké míry hodnotím knihu, nebo své první seznámení s podobným tématem. Možná spíš to druhé, protože závěr knihy, kdy autor připravuje jídlo, už takovou sílu nemá a ubírá knize na celkovém vyznění.
Celkově jde o knihu, která hodně pohnula s mým přesvědčením a po jejím přečtením už asi budu navždy trochu jiný. Autor nešokuje brutálními záběry týraných zvířat (myslím, že slovo týraný, nebo jeho ekvivalenty, se v knize ani jednou nevyskytuje), ale prostě popisuje, jak to v potravinářském průmyslu chodí (nevím, jestli se mi to zdá, ale neobviňuje vlastně autor celý kapitalismus?). Jednotlivé střípky sice můžou působit lehce šokujícím způsobem, ale teprve až se se celá mozaika složí, dostane kniha tu správnou váhu, se kterou už ve svém životě musíte počítat.

17.04.2019 5 z 5

Pěšec proroctví Pěšec proroctví David Eddings

Klasická hrdinská fantasy (uhnětená z podobného těsta, jako třeba Pán prstenů). Nevím, jestli bych ji také hodnotil tak vysoko, číst ji kdykoliv jindy, ale teď, po knihách o kvantové mechanice, mi skvěle sedla. Výborné odpočinkové čtení, i když je vám přes třicet, máte barák a děti. Je radost se ke knize vracet a nechat se unášet do výborně napsaného fantasy světa. Rád dám celou sérii.

13.02.2019 4 z 5

Skrytá realita Skrytá realita Brian Greene

Velmi podobné a o nepatrný chloupek lepší, než Matematický vesmír od Maxe Tegmarka. Asi by mi to přišlo lepší o víc, kdybych Briana Greena četl prvního (takhle mi chyběl moment překvapení), protože jeho schopnost srozumitelně popsat vědu je lepší.

07.02.2019 5 z 5

Fyzika všedních věcí Fyzika všedních věcí James Kakalios

Výborná kniha, která vám do detailu vysvětlí, jak ten krám vlastně funguje. Popis normálního pracovního dne autor každou chvíli přeruší, aby vám vysvětlil, jak pracuje elektronický budík, který vás vzbudil, displej a foťák vašeho telefonu, nebo fitness náramek. Jedinou výtku, kterou bych mohl mít je, že jde možná až do moc velkého detailu, ale je nefér vyčítat zrovna to, co si zvolil za svůj cíl.

31.01.2019 4 z 5

Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Konec Evropy: Diktátoři, demagogové a doba temna před námi Jamie Kirchick

Jedna z nejlepších knih, co kdy v edici ZIP vyšla. Inspirativní, náročná a ať už jste na tom v politickém smýšlení jakkoli, najdete kapitolu, která dokáže s gustem kopat do vašeho přesvědčení. Ale je to edice ZIP, skvěle ozdrojované a dokonale uvěřitelné, takže zatnete zuby a učíte se s tím žít. Jedinečná kniha.

23.01.2019 5 z 5

Dějiny CIA Dějiny CIA Tim Weiner

Asi nejhorší kniha, jakou jsem z Edice ZIP četl. Ne z hlediska faktů, posledních více než sto stránek jsou poznámky a zdroje. Ale autor je až příliš kritický, popisuje téměř výhradně nezdary a kniha tak vyznívá neuvěřitelně - zkrátka nebudete věřit, že je možné, aby instituce, která je tak zoufale špatná, dokázala tak dlouho existovat. To myslím pouze z hlediska celkového vyznění knihy.
Jinak jde o klasický ZIP - kniha je čtivě napsaná a neskutečně ozdrojovaná (autor osobně mluvil s naprostou většinou ředitelů CIA). Budete věřit, že to všechno je pravda. Ale ne celá pravda.

05.01.2019 4 z 5

Ďábelská záležitost Ďábelská záležitost Ed Brubaker

První díl se mi moc nelíbil, ale tady přichází obrovské zlepšení. Další milé překvapení pro mě bylo, že i když jsem si z první knihy skoro nic nepamatoval, kniha skvěle fungovala. Jeden z nejlepších Brubakerů, co v češtině vyšli.

15.12.2018 5 z 5

Richard Nixon - Arogance moci Richard Nixon - Arogance moci Anthony Summers

Opravdu silný zážitek. Silně machiavellistické a politicky nechutné. Naštěstí se můžem uklidňovat tím, že Nixon žil v USA. Pak nás ale zchladí ledová sprcha, když nám dojde, že spousta událostí je nám dokonale povědomá od současné hlavy státu. Těch podobností je až nezvykle mnoho. To je ale rovina, za kterou kniha tak docela nemůže. Za co ale může je perfektní práce se zdroji, protože, jak se píše v úvodu: je velmi těžké hledat pravdu u někoho, kdo celý život lhal. Anthony Summersovi se to (až na drobné výjimky) podařilo. Pokud chcete vědět, jak to bylo v sedmdesátých letech s Aférou Watergate, museli jste si počkat až na tuto knihu. Tak dlouho trvalo, než se nejen v tomto případu podařilo vše rozluštit.

23.10.2018 5 z 5

Přemyslova krev Přemyslova krev Jitka Svobodová

Nevím, kdy naposledy jsem přečetl 800 stran s takovým nadšením.
Zajímalo by mě, kdo přišel s označením 'česká Hra o trůny', myslím, že to není pravda. Je to v podstatě normální román, ale v hlavní roli není živý člověk, ale česká země. A překvapivě to funguje skvěle. Kniha nemá hluchá místa, celých 800 stran je nahuštěných, bez zbytečných odboček (poklona autorce). Mám rád slovanskou/pohanskou víru a přestože v začátcích to vypadalo, že autorka straní křesťanství, myslím,že není pravda. Odpor vůči staré víře a především postavám, které v ní věří je daný především tím, že má jiné morální hodnoty. Postavy staré víry nejsou špatné, nebo zlé, mají jen jiná pravidla. Dokonce bych řekl, že jsou lepší, minimálně jsou pevnější ve svých zásadách a nepochybují.
Omlouvám se za roztěkaný komentář, knihu jsem právě dočetl, strávil jsem s ní pěkných pár chvil a pořád ji mám v hlavě. A přidávám se k těm, kteří by chtěli pokračování!

12.09.2018 5 z 5

Tři bábiny kobyly Tři bábiny kobyly Věra Mertlíková

Pohádkově laděné putování. Velmi příjemné čtení, ale 'věrné vylíčení dobového způsobu života...' opravdu nečekejte. Tohle má blíž k Hobitovi, než k Narrenturm od Sapkowského. Edit: nemyslím tím, že kniha nemá historicky přesné reálie, ale to, že působí pohádkově, takže hledat v ní dobový způsob života by vás nenapadlo.

01.08.2018 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Výborná kniha. Podobně jako film Interstellar používá fyzikální teorie (v tomhle případě kvantovou teorii, takže žádné sci-fi) jako motor příběhu, ale jeho jádro je láska k vlastní ženě a rodině, ke které se chce vrátit. Kvantové rovině je věnováno tak akorát prostoru, abychom dokázali pochopit, v čem přesně hrdinovi hází klacky pod nohy.
Kniha se bohužel zpočátku trochu hledá, ale když konečně hlavnímu hrdinovi dojde, co se stalo (o několik stránek později, než vám), rozjede se děj vysokou rychlostí, která mu vydrží až do konce.
Nemusíte se také bát, že by byla kniha příliš vědecká - hlavním tématem je skutečně - vraťte mi mou rodinu zpátky. Ale když víte, že je teoreticky něco takového možné, dostává druhá a poslední třetina knihy až horrorový nádech.

19.06.2018 5 z 5

Koruna z rohů Koruna z rohů Jeff Smith

Předchozímu dílu jsem dával maximální hodnocení spíš ze setrvačnosti a začínal jsem se bát, že závěr už bude vyčpělý. Ne, není. Geniální série na konci najde druhý dech a pere do vás humor, dobrodružství a osudovost s takovou razancí, že.. že pak jen sedíte, koukáte do zdi a víte, že jste právě dočetli něco jedinečného.

07.05.2018 5 z 5

Ryby - Útok z hlubin Ryby - Útok z hlubin Džundži Itó

Něco tak hnusného už jsem dlouho nečetl.

07.04.2018 4 z 5

Kosmičtí Avengers Kosmičtí Avengers Brian Michael Bendis

Nuda bez konce.

02.10.2017 3 z 5

Dračí vejce Dračí vejce Robert L. Forward

Něco podobného jsem hledal od filmu Interstellar. Premisa zní nádherně, ale na knize je bohužel hodně poznat, že jí psal fyzik. Po technické stránce výborné, po čtenářské otřesné. Autor má evidentně úplně jiné představy o tom, co je zajímavé a čemu by se měl v knize věnovat, úplně jiné, než já. Při čtení vás ale hlavně napadá, že těchhle sto padesát stran by mělo zabírat deset stran a o tomhle odstavci bych si rád přečetl celou knihu. Po výborném úvodu přijde přes sto stran nudy, kdy Čílové někam jdou, pak konečně lidé zjistí, že Čílové existují a posledních několik desítek stran je opět našlapaných. Méně, než 4/5 dát nemohu, ale další díl nezvládnu.

20.09.2017 4 z 5