Ďábelská záležitost

Ďábelská záležitost
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/385223/bmid_dabelska-zalezitost-nLk-385223.jpg 4 78 78

Fatale série

< 2. díl >

Před mocnostmi Hollywoodu, satanistickými kulty a děsivými 16 mm filmy ze sbírek bohatých deviantů se Josephine v Los Angeles sedmdesátých let let jen tak neschová. Zvlášť když narazí na začínajícího herce a jeho postřeleného přítele - to se pak rozpoutá učiněné peklo, jehož následky se projeví i o celé desítky let později, v naší současnosti, kde Nicolas Lash zvolna přichází o rozum. Okouzlení přerostlo v posedlost, a tak se pokouší nestárnoucí Josephine najít a odhalit její tajemství... za každou cenu.... celý text

Detektivky, krimi Horory Komiksy
Vydáno: , BB art
Originální název:

The Devil's Business , 2013


více info...

Přidat komentář

Denny456
03.06.2024 5 z 5

První díl byl úžasný, jak jsem si u Brubakera zvykl. Skvělá kresba a výborný příběh. I když mám raději od něj detektivky bez fantasy prvků. Druhej díl byl o fous lepší a třetí byl úžasný. Pak ale kvalita celkem rychle klesla přes jen průměrnou čtyřku až po celkem podprůměrnou pětku. Nevím zda došly nápady nebo byl nějaký tlak na prodloužení, které nepřineslo efekt. Navíc nechápu tu změnu kresby na tu příšernou v části pětky. No škoda. Ale první tři díly jsou paráda.

Kapis
23.10.2023 5 z 5

Fantastická záležitost, dokonale promyšlená, skvěle napsaná, nakreslená i kolorovaná. Jestli jsem u prvního dílu psal, že Phillips nedosahuje Rissových kvalit, tak to beru zpět, kreslí oba fantasticky a k takovému temnému mysterióznímu démonickému thriller-horroru sedí Phillipsova kresba asi i lépe. Je otázkou, jak by to vypadalo, kdyby Risso dostal temnější barvy.

Když si člověk představí hollywoodský večírek, tak už ta představa sama o sobě je dost děsivá, ale Brubaker vytáčí napětí do nadkritických otáček a i ta hrůza, místy se už ani neplížící, je doslova hmatatelná. Atmosféra je až dusivá, tento díl není tak zamotaný, plyne svižněji a nutí nebohého čtenáře hltat další a další úžasně kreslené strany. A i ta vazba, o níž jsem měl na první pohled strach, vypadá, že cosi vydrží. Složí se nám tu pár dalších střípků z životů Josephine i jejího démonického pronásledovatele. Je to tak hutné čtení, které mě tak absolutně baví, že sice čtu už čtvrtý díl, ale dokonale si vybavuju vše z tohoto dílu. Začíná se z Fatale stávat má srdeční záležitost, zdá se.


Ivan Kučera
03.03.2023 3 z 5

Po veľmi dobrom rozjazde v podobe jednotky sa v dvojke koná predsa len jemné schladenie a pomerne razantné spomalenie. Tentokrát príbehu chýba výraznejšia atmosféra aj drajv, hoc teoreticky nič nie je atmosférickejšie, než Hollywood 70. rokov, kedy niektorí ľudia boli schopní všetkého, aj spojiť sa s bohom, otázne však je, s akým. Samozrejme sa nad oblasťou stále vznáša brutálny odkaz rodiny choromyseľného psychopata Charlesa Mansona. Kresba a farby sú bez debaty (detská nočná mora), ale scenár proste nudí. Hoc, ako Brubakera poznám, neskôr sa ukáže, že to možno istým spôsobom bola dôležitá časť, bez ktorej sa zvyšok príbehu nezaobíde. Viete ako sa hovorí: niekedy je cesta dôležitejšia, ako samotný cieľ resp. občas musíte spomaliť, aby ste sa do cieľa svojej cesty vôbec dostali. Tak toto je zrejme ten prípad. Každopádne tu a teraz to ale JE určite stagnácia, ktorú príbeh možno potreboval, aby neskôr mohol dupnúť na plyn, ale proste to nie je tak úplne ono. Po druhom čítaní (každý komiks čítam dva razy) sa to zlepšilo, no na štvrtú hviezdu to napriek tomu stále nemalo; naopak: utvrdil som sa v tom, že tri tentokrát budú bohato stačiť. Občas akoby ťažšie zrozumiteľné prechody medzi kapitolami.

iceVS
16.05.2022 5 z 5

Nádherná, tajuplná, nebezpečná Jo...
Nemůžu se dočkat dalšího dílu.

Kverulant
03.03.2022 5 z 5

Když jsem si říkal, že mistr komiksového noiru Ed Brubaker se svým dvorním kreslířem budou svou vysokou laťku kvality jen udržovat, nečekal jsem, že mě vesmír vypeče existencí série Fatale, kde přibrali do portfolia horor a náboženský kult. Fatale je velmi dobrá a je škoda, že nevyšla rovnou celá jako omnibus.

Arwen777
26.08.2021 5 z 5

Druhý díl je skutečně ďábelská záležitost, s atmosférou přímo pekelně temnou a vražednou. Mně rozjezd nepřišel pomalejší, už v prologu se konalo překvapení a začátek vlastního příběhu ze 70tých let byl také surový a tajemný. Satanistický kult je samo o sobě hororové téma a když k tomu přidáme krásnou Jo se zvláštními schopnostmi, která proplouvá staletími a která se ukrývá před svými pronásledovateli, vznikne z toho ďábelsky třeskutá směs. Nicolasova linka je také překvapivá, plná nepochopitelných náhod a záhad, nebo je vše součástí podivného plánu?
Skvělá atmosféra. Doporučuji.

mirec88
04.08.2021 5 z 5

Bravúrne pokračovanie skvelého prvého dielu, kde titulná femme fatale očarí ďalšieho pána na holenie, ktorý sa opäť do nej bezhlavo zamiluje a skončí ako skončí, nuž sami si prečítajte... Noir spojený s hororom sa mi páči čím ďalej tým viac a ja sa idem obzerať po ďalších častiach. Veľmi ma zaujíma ako to bude pokračovať.

Norri
12.07.2021 5 z 5

Nebudu opakovat jak je to boží. To jsem napsal u prvního dílu a pořád to platí. Jen jsem čekal, že se děj posune o trošku více. Ve skutečnosti se to podobá prvnímu dílu, jen se děj odehrává o 20 let později. V odhalování záhad se to neposunulo ani o píď. Má to ale úžasný spád, je to napínavé a zkrátka to baví.

Lenka.Vílka
02.05.2021 5 z 5

Mezi prvním druhým dílem uběhlo spoustu vody. A ne každý v té pauze našem svůj klid.
Josephine možná na první pohled ano, ale to se změní. Bude hůř.
Nick sice začíná šílet, být paranoidní a silně posedlý, ale to se změní. Bude hůř.
Sice je úvod velice pomalý, ale já si to užila.

Posunuli jsme se do roku 1978 a já byla i zde jako doma. V tomhle díle se Jo místo novináře, setkává s hercem. Který má něco, co je hodně nebezpečné. Hlavně pro ní. Takže začne doslova detektivní pátrání. Prvek satanismu je tady mnohen silnější než v prvním díle. A bylo to fakt napínavý!

A jo, asi to je autorský záměr, ale mě prostě mrzí, že je linka Nicka tak upozaděná. Semdesátky byly fajn. To samostatné satanské natáčení bylo fajn (teda, jasný, jak to myslím), a co se z toho opět vynořilo z minulusti. Ano, sice se linky částečně střetly (já to jako střet beru), ale i tak. Mě tam víc té přítomnosti chybí...

Za mě další skvělý díl. Jenom nevím, co si počtu dál. Hned musím číst trojku, to je jasné. Jenom nemám po ruce čtyřku. To bude do té doby děs :(

Terva
16.04.2021 5 z 5

V akademickém světě
náhodami pohrdáme,
ale ve skutečném životě se dějí pořád.
Vlastně až tak často,
že si jich mnohdy ani nevšimnete.

Tento díl se rozjíždí velmi pomalu. Jen trochu krve na počátku, ale jinak plné hledání sama sebe, plné otázek, plné dohadů. Každý tu spíše hledá sám sebe a tápá, co se to vůbec děje. I hlavní hrdina Nicolas Lash se již rok trápí hledáním indícií o Josephině. Říkejme jí Jo, jo? Začínáme v různých časových liniích a hlavní postavy se teprve teď dostávají o další stupeň výše. Ďábelské záležitosti začínají nabývat na důležitosti.

Malá ochutnávka:
Občas jí napadlo, že teď ztělesňuje ten horší druh hollywoodských klišé. Když se sem přestěhovala, chvíli zvažovala vstup na stříbrné plátno, ale pak se ukázalo, že v San Francisku nezískala skutečnou svobodu. Přinejmenším její prokletí stále trvalo. Takže se nestala sladce nevinnou dívkou, ale tou podivínskou starou dámou, která nikdy nevychází z domu, a každý večer tráví sledováním filmů pro pamětníky. Až na to, že staře nevypadá, jen se tak cítí.

Není to tak krvavé jako předchozí kniha, ale je tu opět spousty tajemna a magie. Také se tu dost vysvětluje, a to, co čtenář jen tak koutkem oka vytušil, se tu potvrdí. Napříč časem, hnána snahou nebýt viděna, se tu Jo opět úplně náhodně dostává do problémů. Ale jak ona sama tvrdí, nic není náhodné. Ovšem zakončení je luxusní. Dokonce jsem se snad poprvé upřímně zasmál.

Citát: ...ale neměl tušení, že se modlí ke špatným bohům...

Praevka
08.04.2021 4 z 5

No, málokdy se mi stane, abych hned (ale opravdu hned) po dočtení jednoho dílu objednávala další. Nicméně u tohoto příběhu to jinak nejde. Málo co mě za posledních pár let dokázalo takhle strhnout. A aby to nebyl jen chvalozpěv, tak 1 hvězda dolů za retrospektivy, které se už od prvního dílu kupí tak, že se občas kapku ztrácím.

Kožuch85
04.11.2020 5 z 5

Další prosím!!!!

gaspoda
14.07.2019 4 z 5

Těžko hodnotit jsme u 2dílu žadnej zásadní posun nečekejme. 1díl byl lepši značně namlsal.
Ale jeden díl za rok to je dost pruda když nás čekají ještě 3díly tak se rozuzleni dočkáme v roce
2021 no to je teda vidina =:(

encyklopedie
03.07.2019 5 z 5

....po Criminalu nejlepší Ed Brubaker ..... už se těším na trojku /měla by vyjít 14.8.
Jasných 321% ...zařadil jsem ke svým Gold komiksům....

Disease
08.04.2019 3 z 5

V rámci Brubakera zklamání. Nevím, jak moc mi chyběl nepřečtený první díl, ale samostatně to moc nefunguje.

OldaB
07.02.2019 5 z 5

O něco slabší než první díl, ale pořád skvělé. Doufejme, že to bude vycházet dál. Souhlasím, že bych uvítal rychlejší vydávání.

3DD!3
30.01.2019 5 z 5

Jo se drží stranou, ale sektáři si ji najdou i ve slunném Hollywoodu. Lashova linie v současnosti nabírá zajímavého směru. Chtělo by to rychlejší kadenci, jedno číslo ročně je tempo přímo vražedné.

Petr Dudek
15.12.2018 5 z 5

První díl se mi moc nelíbil, ale tady přichází obrovské zlepšení. Další milé překvapení pro mě bylo, že i když jsem si z první knihy skoro nic nepamatoval, kniha skvěle fungovala. Jeden z nejlepších Brubakerů, co v češtině vyšli.

Wojta777
10.12.2018 5 z 5

První díl se mi velice líbil, a tak jsem si říkal, že dvojka bude stejně skvělá, třeba i lepší. A pravda je taková, že je ... lepší. Dvojka nám dává dvojitou porci všeho, co jsme na jedničce milovali a k tomu rozšíření děje. Více prostoru dostává Jo, u které se dozvíme spoustu nových věcí. Jak jsem říkal v recenzi na první díl, že jsem se z počátku ztrácel, tak zde to nehrozí. Děj je srozumitelný, opět atmosférický a tajemný. Je zde i více akce. Celkově se mi dvojka četla lépe a to už je co říci. Vřele doporučuji a dávám 5 ďábelských hvězdiček.

FireOfFilth
11.11.2018 4 z 5

Po prvním díle lehké zklamání. Příběh se točí opět kolem slečny Josephine a jistého Milese, který ukořistí film. Bohužel se příběh nikam extra neposouvá a tak nějak stagnuje na místě. A to je největší problém tohoto komiksu. Příběh je opět relativně dobře zakončen. Určitě se jedná o nadprůměrné dílo, přesto mám po přečtení pachuť na jazyku. Lehké 4*