Na západ od pekla

Na západ od pekla
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412701/bmid_na-zapad-od-pekla-v7W-412701.jpg 4 67 67

Fatale série

< 3. díl >

Temné dny velké hospodářské krize, pradávná tajemství středověku, strašidelné pláně Divokého západu a vybombardované trosky za druhé světové války Třetí kniha úspěšné série FATALE přináší čtyři provázané, hororové příběhy vyprávěné ve stylu noir, a v každém z nich i další kousek skládačky osvětlující záhadu osudové Josephine.... celý text

Detektivky, krimi Horory Komiksy
Vydáno: , BB art
Originální název:

West of Hell , 2013


více info...

Přidat komentář

Denny456
03.06.2024 5 z 5

První díl byl úžasný, jak jsem si u Brubakera zvykl. Skvělá kresba a výborný příběh. I když mám raději od něj detektivky bez fantasy prvků. Druhej díl byl o fous lepší a třetí byl úžasný. Pak ale kvalita celkem rychle klesla přes jen průměrnou čtyřku až po celkem podprůměrnou pětku. Nevím zda došly nápady nebo byl nějaký tlak na prodloužení, které nepřineslo efekt. Navíc nechápu tu změnu kresby na tu příšernou v části pětky. No škoda. Ale první tři díly jsou paráda.

Kapis
24.10.2023 5 z 5

Bravurní jízda pokračuje čtyřmi samostatnými epizodami, které přikládají další důležité kousky do puzzle tohoto úžasného příběhu. Pozorný a zanícený čtenář už asi chápe jak to pravděpodobně s naší hlavní hrdinkou je - (brojler) - umřít může, má holka ale kapku nevýhodu, že se musí po třetí smrti učit všechno znovu, když se znovu narodí. Takže začátek je minimálně někde v 12. století, přes divoký západ a 30. léta se pak dostáváme podle mne k dílu nejzásadnějšímu, kde je to nejčistší zlo tím nejčistším zlem, co musel tento svět zažít (a mám hrozný strach, že nás to čeká znova) a to nacismem. Stránky 78 a 79, kde je popsáno a božsky nakresleno, jak si démoni užívají "na frontách války, v koncentrácích a na zmrzlých ruských pláních" jsou pak vrcholem knihy. Nepočítám-li tedy obálku, protože ta je naprosto šílená a pana Bishopa, když už je v ráži, pochopitelně. V tomto díle se taky dovysvětlí asi nejvíce toho, jak se Jo dala dohromady s Waltrem, kdy ji pak ta paměť pár desetiletí sloužila a co je potřeba pro pochopení pokračování sklonku 20. století.

Scénáristicky, hloubkou úvah i popisů děje ve 3. osobě, dialogy, kresbou, barvami, atmosférou, tajemnem, slídící hrůzou, která se nemůže unavit a celkovým vyzněním má tato série jednoznačných 100%. Normálně při čtení sedím na prdeli, ale tentokrát jsem si sedl tak nějak víc hlouběji, když jsem cítil ten rytmus hudby z hlubin Země. Bravo!


Ivan Kučera
04.03.2023 4 z 5

Som rád, že som dvojke dal iba 3*, lebo 4* si naplno zaslúži až práve tento diel. Pozostáva zo štyroch poviedok, ktorých spoločným menovateľom je stará známa Jo. Vzhľadom na to, že každý z príbehov je umiestnený do diametrálne odlišnej doby a prostredia (dokonca kontinent), umožnilo to Brubakerovi, Phillipsovi a Stewartovi predstaviť nám (a pohrať sa) s natoľko odlišnými prostrediami a žánrami, ako je western, čarodejnícky horor, vojnové retro, Divoký Západ, či Európa. Všetky príbehy sú výrazným spôsobom lovecraftovsky hororové, čo je príjemný návrat k duchu jednotky, keďže v dvojke to až na pár okamihov predsa len absentovalo. Musím povedať, že som ti túto jazdu sakra užil.

iceVS
16.05.2022 5 z 5

...Něco viselo ve vzduchu. Jako ty prázdné chvíle mezi bleskem a hromem. Když se zdá, že se celý svět chystá puknout...

Naprosto dokonalý. I kdyby jen kvůli těmhle třem větám.

Norri
12.07.2021 4 z 5

Ed Brubaker v povídkách dále vytěžuje svět, který vytvořil v první knize. Ve čtyřech krátkých povídkách přibližuje minulost Josephine i dvou jiných jejích předchůdkyň… ať už to znamená cokoliv. Dostáváme malé drobečky odhalení, ale jinak mi tahle změna kurzu nastaveného v prvních dvou knihách moc nesedí.

Lenka.Vílka
02.05.2021 5 z 5

Tentokrát zase trochu jinak. A řekla bych, velice ráda a velice upřímně, že se mi to takhle taky líbilo. Už bylo na čase trochu odkrýt minulost Josephine. Tak proč ne formou (na první pohled samostatných) příběhů...chytře to v knize není chronologicky...


Případ Alfreda Ravenscrofta (Texas 1936):
Tohle bylo naprosto bravurně napsaný. Samozřejmě je tady muž, který byl "zasažen". Což bylo drsný, ale v odměnách to stejný rozdrcení duše. Až na konec jeho příběhu, že?
Ale Jo hledá Alfreda Ravenscrofta. Spisovatele, který napsal povídku, kde jsou stejné příšery, které ona sama vídá ve svých nočních můrách. Je čas vyslechnout si jeho příběh.

Bylo to krvavý, šílený, dojemný a samozřejmě napínavý a tajemný. Prostě nádhera :)

5/5


Překrásný způsob smrti (Francie 1286):
Vážně? Překrásný způsob smrti? Pro někoho, koho nezmůže ani plamen? Opět dojemné, plné krve, nenávisti, naděje a osudu. A konečného pochopení, že jsou lidé, kteří nejsou sice zlý, ale ten kdo, kolem sebe rozesývá pouze neštěstí nikdy do šťastného konce nikdy nedojde.

Tohle bylo vážně skvělé. A hlavně dojemně odvyprávěné.

5/5


Nejtemnější stezkou (Colorado 1883):
Hmmm? Wau!

Tak tady moje já hledající alespoň nějaké odpovědi chrotalo blahem. Úvodní shrnutí životů bylo fajn vzhledem k faktu, že stejně ví, že to nejde opakovat stále dokola, když neví, kdo je.

Prostě hodně krve, emocí a hlavně i pár odpovědí. Tohle bylo vážně fajn. Byť na divokém západě...

5/5


Jediným pohledem (Rumunsko 1943):
A to by nebylo, aby chybělo něco, co mám moc ráda. Zabíjení démonickejch nácků! Ale převineme trochu dřív v ději ;)

Na začátku to bylo trochu i pozitivní, jenže potom se Jo dostane do Rumunska, a všechno to jde do háje. Ale není tam sama. Je tam i voják, který zná pravdu. Proč se skrývat, když jste démon? Tohle je ideální situace ve světě.

A teď jsem zpátky na začátku. Klidně bych si o tom přečetla i samostatnou kapitolu v knize. Jako...zabíjení démonickejch nácků ;)

5/5


Mě se ty povídky moc libily, protože Jo ukázaly v jiném světle. Jako na začátku jenom zmatenou ženu nad svým osudem, která chce jenom přežít (paradox, co?) a ne jenom jako "cold bicht", která zneužívá chlapy, aby dostala, co chce. Což jsem tam trochu očekávala/doufala/potřebovala, jenom jsem chtěla, aby to bylo, sakra, dobře napsané. To se stalo :)

Terva
25.04.2021 5 z 5

Šplhali
přes těla
svých mrtvých,
jen aby
se k ní dostali.

Na tomto, v pořadí již třetím, komiksu v sérii Fatale mě zaujala hned úvodní strana. Je rudá, krvavá a postava (nebudu jmenovat) která je zde znázorněna vypadá nasraně i strhaně zároveň. Sean Phillips se na této podobizně pěkně vyřádil. Ostatně, celé ta kresba tohoto příběhu je nádherná, temná a ve své podstatě vzrušující. Phillipsův styl se mi prostě líbí. Všechny ty komiksový okna, to prostředí a dokonce i postavy na čtenáře působí strašidelně a zároveň vlastně i kouzelně. Na jedné straně vás varují před nebezpečím a na druhé straně vás nutí číst dál a propadat se hlouběji do příběhu.

Malá ochutnávka:
Texas 1936
...a pak spolu byli na útěku. Zažíval to největší vzrušení jaké kdy poznal. Přes den jeli napříč Texasem a každou noc se milovali. Na svého mrtvého parťáka ani nepomyslel. Ani na snoubenku, kterou opustil. Vlastně na nic ze života před Jo.

Celý ten temný příběh plný krve je protkán jak minulostí, současností a možná i budoucností. V tomto svazku se dostaneme dokonce až někam do roku 1286. Ed Brubaker nás vede zpět, tam kde možná začalo peklo. A že tohle bude asi hodně krvavé, tomu nasvědčuje už jen název, a to nesmím vynechat úvodní stranu obálky. Dokonce i název kapitoly „Překrásný způsob smrti“ vás donutí se nad celým příběhem zamyslet. Je to opravdu jen o smrti? A nebo je v tom něco hlubšího, něco, co ještě není vidět, ale pomalu to putuje na povrch? Možná za tou vší smrtí bude nějaké zrození.

Citát: Tančila do rytmu hudby z hlubin země.

Kožuch85
04.11.2020 5 z 5

Další prosím!!!!

Wojta777
31.01.2020 5 z 5

Tak tohle mě dostalo. Přečetl jsem během chvilky. Fůha.
No nic, konec otálení, jde se hodnotit.
Celá série Fatale je neuvěřitelně atmosférická. Mráz, nevolnost a strach z neznáma. To vše jde cítit, když se člověk začte. Po celou dobu čtení člověk neví pořádně, co se děje a jak se zodpoví taková spousta otázek. Ale nečekaně odpovědi nepřichází. Respektive po troškách. A já to žeru. Po celou dobu čtení jsem se nehnul a hltal vše, co mi příběh nabízel.
Příběh je zahalený temnotou a neznámem. Kult uctívající chapadýlkovitého boha (jasná inspirace H.P. Lovecraftem) se za každou cenu snaží dostat Josephine (a další ženy, které jsou až nebezpečně podobné Jo), která v tom všem má stejný zmatek jako my čtenáři.
Kresba je surová. Temná. Sytá. Nabízející ohavnosti i krásu. Rozhodně se hodí k příběhu.
Fatale se stává jednou z mých nejoblíbenějších hororových komiksových sérií vůbec. Hodnotím 5 chapadlovitými hvězdičkami.

FireOfFilth
31.12.2019 4 z 5

V dalším díle Fatale máme několik jednotlivých příběhů odehrávající se v několika érách, středověk, divoký západ a druhá světová válka. Všechny jsou plné napětí a krve. Postupně se nám tu odhaluje tajemství ohledně těch démonických stvoření.
Tak uvidíme co přinese další díl.
Celkové hodnocení 65%

3DD!3
09.10.2019 5 z 5

Povídkový formát funguje ještě lépe. Bruebaker střídá holky. Dvě povídky jsou o Jo a jejím pátrání a dvě další nahlíží ještě dál do minulosti a odpovídají na otázky týkající se prokletí a sektařů, kteří fatale hledají (i na tu co se stane, když je oběť pozřena démonem). Vynikající!

encyklopedie
27.08.2019 5 z 5

...Fatale patří k tomu nejlepšímu z tvorby Eda Brubakera..... nedostižný Criminal sice nedohání.... ale jinak je to fantastická podívaná s ještě lepším scénářem....
Fatale má čestné místo v mé malé knihovničce ......
321%