petr_ petr_ komentáře u knih

Netradiční ovoce pro každou zahradu Netradiční ovoce pro každou zahradu Lee Reich

Zajímavá kniha o ovoci, které lze u nás pěstovat a které zná málo lidí. Je napsána americkým autorem a obsahuje i informace z historických pramenů, které se v naší literatuře těžko shánějí.

Nevinný bratrovrah Nevinný bratrovrah Jiří Dobrylovský

Historický román o možné realitě. Jak to bylo doopravdy už určitě nezjistíme, ale vzhledem k tomu jak Boleslav rozvinul české knížectví a dosáhl nezávislosti, je možné, že jeho označení jako bratrovraha vyšlo od jeho nepřátel.

Co mě naučil tučňák Co mě naučil tučňák Tom Michell

Moc pěkný příběh o životě s tučňákem v době Argentinské hospodářské krize. Popisuje zajímavé reálie. Moc mě pobavil.

Divoké kameny Divoké kameny Fernand Pouillon

V dějepise jsme se učili, jak bohatá církev stavěla kláštery, ale v ranném středověku to bylo jinak. Kniha ukazuje jak církev docilovala své moci a kolik nadšenců a laiků jí bylo nápomocno.

Tito lidé vytvořili veliké dílo, které přetrvalo věky.

02.01.2020

Cesta ctnosti Cesta ctnosti Lindsey Davis

Kniha popisuje vliv Antonie v tehdejší římské společnosti a to se mi líbí. A Vespasián je také moje oblíbená historická postava.

Krvavé oko Krvavé oko Giles Kristian

Příběhy z vikingského prostředí se mi líbí.

Knihy Jakubovy Knihy Jakubovy Olga Tokarczuk

Obtížné čtení, ale co vlastně víme o historii Polska a Ukrajiny. Z tohoto pohledu to je zajímavá freska.

Impérium času Impérium času Daniel Godfrey

O tom, že naši předkové nebyli hloupí a dovedli pochopit, co je technický pokrok, a co magie. A pokud se římané zmocní stroje času, může to být zajímavé.

Roky rýže a soli Roky rýže a soli Kim Stanley Robinson

Dobrý román alternativní historie. I když popisuje vzestup islámu, stále je o rozporu mezi totalitními a demokratickými státy.

Jupiterův mýtus Jupiterův mýtus Lindsey Davis

Líbí se mi popisy každodenního života římanů, fungování úřadů. Je vidět že si autorka dobře prostudovala tématiku.

Bitevní hranice Země Bitevní hranice Země Robert R. McCammon

Oceňuji dobrý nápad. Ale je dosti chabě zpracovaný.

02.01.2020 3 z 5

Zrcátko Zrcátko Karl Olsberg (p)

Příliš předvídatelný děj, který po chvíli přestane bavit. Nedočetl jsem to.

02.01.2020 odpad!

Ochutnávačka Ochutnávačka V. S. Alexander

Zajímavý je i pohled němců na nacistickou politiku a na Hitlera.

Kouzelník Merlin Kouzelník Merlin Mary Stewart

Je to pěkně napsaný příběh, jak se mohl stát. Nevyskytují se tam žádní bohové, ale stávají se zázraky a věštby. Kouzelník Merlin zde nevystupuje jako mocný čaroděj ale jako služebník boha a čeká až je vyzván k činu. Knížku jsem přečetl mnohokrát a rád se k ní vracím.

Noci čarodějky Noci čarodějky Graham Hancock

Kniha je velmi zdařilá. Zajímavý je popis politiky Cortéze, kdy mu umožnilo vyjednávání s jednotlivými kmeny sestavit armádu, která mohla dobýt Mexiko. Zajímavé jsou i popisy využití opancéřovaných psů, koní a bezmocnost indiánů, kteří měli pouze zbraně z obsidiánu. Bohové tam vlastně nejsou dva, ale jeden, a to bůh války, který od indiánů žádá lidské oběti a slibuje Montezumovi vítězství, a na straně druhé v podobě sv.Petra nabádá Cortéze k vylodění v Americe. Výsledkem je ještě větší krveprolití. Krásná Malinal se stane milenkou Cortéze a radí mu, jak nejlépe vyjednávat s indiánskými kmeny, čímž mu umožní zničit vlastní národ.

Forrest Gump Forrest Gump Winston Groom

Nejdříve jsem viděl film a ten se mi líbil. Ale kniha je daleko lepší, protože je v ní popsáno více paradoxních příběhů Foresta.

Poprask na laguně Poprask na laguně Carlo Goldoni

Vždyť je to divadlo, to je potřeba vidět, s herci. A pak je to zábava.

Palečkův úsměv a pláč Palečkův úsměv a pláč František Kubka

Krásný příběh vzdělaného člověka, který miloval život a chtěl nezištně zlepšit svět a lidi kolem sebe.

02.01.2020 4 z 5

Nachové plachty Nachové plachty Alexandr Grin (p)

Nejznámější romantický a pohádkový příběh Alexandra Grina. Je nutno ho přečíst a prožít. V tom je jeho síla.

Zelená ratolest Zelená ratolest Edith Pargeter

S chutí jsem si přečetl pokračování Nebeského stromu. Život Harryho ve Wellsu předurčil jeho další život. Lord Ismbard, ačkoliv zpočátku vystupuje jako zloduch, se postupně přemění v člověka, který pochopil ryzost povahy Harryho otce a neodolal aby vyzkoušel charakter Harryho. Paradoxně Welšané namísto, aby zničili lorda z Parfois se vlastně vydají na jeho záchranu, díky které se vlastně lord Ismbard, Benedeta a Harryho otec setkají.