Petok Petok komentáře u knih

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Brilantní vnímavost a nadčasovost autora!!!

16.03.2019 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Klasika!

09.10.2022 4 z 5

Temný les Temný les Liou Cch'-sin

Moc dobrý. Popis chování civilizace je skučně realistický, také obraty a spády ve vývoji. Byť člověk tak trochu čekal, že to skončí nějak tak, přesto si není až do samého konce jist.

19.08.2019 5 z 5

Turci na Slovensku Turci na Slovensku Vojtech Kopčan

Veľmi plynulé čítanie, pekne napísané, ucelený prierez dejinami tureckej okupácie na Slovensku.

11.08.2022 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Knihu jsem precetl na dve zatahy a jdu na dalsi dil. Ocenuji spad celeho pribehu.

10.08.2019 5 z 5

Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Arthur Roger Ekirch

Kniha zaujme témou, ale akosi som jej nevedel prísť na chuť (a vlastne tak trochu všetkým knihám vydaným v edícii Minora). Celý čas je to vlastne len nálož citácií z rôznych diel, či parafráz novinových a iných archívnych správ, ktoré majú akúsi spojitosť s tmou/nocou, pričom predkladané príklady - príhody (a lá jedna paní povídala, že ten a ten v noci spadol do jarku, v noci častejšie horelo než vo dne, v noci robil to a ono, ten a ten, tam a tam) skáču z jedného storočia do druhé a z jednej krajiny do druhej (v jednej vete je príhoda z 15. storočia z Anglicka, aby hneď v druhej vete bola za príhoda z 18. storočia z Talianska apod.). Na druhú stranu kniha obsahuje veľa zaujímavostí o fungovaní ľudí a miest v tme/noci, nijak podrobnejšie či systematickejšie sa im nevenuje. Nad to ma trochu (viac) sklamalo to, že na začiatku knihy človeka kniha navnadí krásnymi farebnými reprodukciami obrazov, aby potom v celej knihe boli reprodukované už len čiernobiele - a myslím, že to nebol zámer súvisiaci s témou knihy. Prečo tomu tak je som pochopil, keď som si chcel vyhľadať zdroj informácie v poznámkovom aparáte a zistil, že ten je k dispozícii len v elektronickej podobe na stránkach vydavateľa. Chápem snahu o dostupnejšiu cenu, ale tento, prinajmenšom diskutabilný spôsob šetrenia nákladov (v oboch uvedených prípadoch) považujem za cestu, ktorá ide na úkor samotnej knihy.

18.07.2023 3 z 5

Svaté války: Dějiny křížových výprav Svaté války: Dějiny křížových výprav Christopher Tyerman

Tohle je nabušená kniha o celém konceptu politiky křížových výprav. Souvislosti.

05.08.2022 5 z 5

Meč a kríž: Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10.-12. storočie) Meč a kríž: Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10.-12. storočie) Dušan Zupka

Veľký dojem na mňa kniha neurobila, pripadalo mi to také plytké a obecné, čo asi spôsobila skutočnosť, že autor sa snažil obsiahnuť takto širokú a zaujímavú tému na niečo málo cez 200 stranách.

20.09.2023 4 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Pekne napísané, bavilo ma to do poslednej stárnky. Navnadilo ma to opat si pozriet film:)

09.03.2023 5 z 5

Od úsvitu křesťanství k sv. Vojtěchu Od úsvitu křesťanství k sv. Vojtěchu Miloš Šolle

Velmi čtivé pojednání o pronikání křesťanství do našich končin - od Slovanů, přes Velkou Moravu až po Přemyslovce, krátce po smrti Sv. Vojtěcha. Autor čerpá z vlastního archeologického výzkumu, který, ale nejen ten svůj, kriticky posuzuje s psanými prameny, Kniha velmi mile překvapila.

25.08.2022 5 z 5

Velká Morava Velká Morava Ján Dekan

Super kniha s bohatou fotografickou prílohou. Ako píše sám autor, vlastným predmetom tejto knihy je výtvarný prejav Veľkej Moravy v kontext historických a spoločenských súvislostí. Práve to dáva tejto knihe pridanú hodnotu.

23.08.2022 5 z 5

Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Lydia Kang

Kniha hned na první pohled zaujme. A je to také zajímavé čtení, ale přesto kapitola o Slovensku daleko převyšuje kvalitou zbytek knihy. Jednotlivé kapitoly jsou víc nebo méně zajímavé, ale psané spíš populárně naučným stylem na způsob časopisů jako je 21. století.

10.04.2021 3 z 5

Postavy veľkomoravskej histórie Postavy veľkomoravskej histórie Matúš Kučera

Pekne napísaná kniha o Veľkej Morave.

29.09.2020 5 z 5

Kremnica v ranom novoveku Kremnica v ranom novoveku Daniel Haas Kianička

Musím autora oceniť. Oproti “prvému dielu” - Kremnica mesto klenotov, je to kniha oveľa zaujímavejšia, lepšie sa číta (súvislejšie) a výber oblastí každodenného života je veľmi zaujímavý a na popisované obdobie priliehavý. Škoda len, že niekedy je spojitosť s Kremnicou nepriama (v dôsledku nedostatku prameňov), ale drží sa vždy stredoslovenských banských oblastí. Čitatelia by však ocenili farebné ilustrácie, hlavne v prípade odievania. Vrelo doporučujem.

31.08.2020 5 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Steven Runciman

Kniha je čtivá, dostatečně konkrétní, s nějakými pikantnostmi. Vcelku kvalitně popisuje průběh obléhání a pád města.

18.08.2020 4 z 5

Staroměstská exekuce Staroměstská exekuce Josef Petráň

Kvalitní dílo, které je nadupané informacemi, citacemi z dobových úředních listin, korespondencí účastníků defenestrace, doplněné dobovými rytinami zobrazujícími exekuci. Styl psaní mě vtáhnul do popisovaných událostí. Doporučuji.

17.08.2020 5 z 5

Nitrianske kniežatstvo Nitrianske kniežatstvo Ján Steinhübel

Hutná hniha.

09.04.2020 5 z 5

Vzestup a pád rodu Medici Vzestup a pád rodu Medici Christopher Hibbert

Kniha je čtivá a poskytuje populárně naučný základ dějin středověké Itálie ve všech souvislostech tehdejšího společenského a především politického (cirkevního) života, který se točil kolem, jak jinak, rodiny Medici.

31.03.2019 4 z 5

Palestinci: dějiny a přítomnost Palestinci: dějiny a přítomnost Hans Lebrecht

Jakkoli jsem se snažil, nedalo se to číst. Celá kniha je prolezlá komunistickým viděním světa autora a čtenář nedělá nic jiného, že se snaží oddělit fakta od komunistické propagandy, což mě už v půlce knihy fakt přestalo bavit. A je to škoda, protože to mohla být skvělá kniha.

07.12.2023 1 z 5