Pád Cařihradu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Drama definitivního konce východořímské říše, a zároveň i Byzance je strhujícím vylíčením smutné kapitoly z dějin křesťanské civilizace v boji s nástupem osmanských Turků pod praporem islámu. Literatura faktu v podání britského historika Stevena Runcimana je příběhem o postupném zániku východní císařské moci a rostoucí moci sultánů, o nezájmu i neochotě Západu poskytnout pomoc. Líčí osudné dny před rozhodující bitvou o Cařihrad v květnu 1453....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193751/pad-carihradu-yQg-193751.jpg 4.531
Žánr:
Válečné, Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Epocha (ČR)
Originální název:

The Fall of Constantinople, 1965


více info...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Pád Cařihradu

OdvaznyMladyMuz
12.12.2020

Jde o velice čtivou historickou literaturu. Občas se člověk ztratí v záplavě nicneříkajících jmen, ale bez nich to moc nejde. Historii tvoří lidé. Runciman velice živě popisuje celý průběh bitvy, vše dává do souvislostí, bez nichž by šlo jen o strohý popis děje. O této velké historické bitvě jsem před otevřením knihy věděl málo, po přečtení jsem pln informací, jež by vydaly na několik článků. Knihu Pád Cařihradu tedy můžu směle doporučit, za těch 55 let neztratila nic ze své zajímavosti a čtivosti. Hodnotím ji pocitem úlevy z nalezení porcelánové mísy, když se v ostatních kabinkách nachází jen turecký záchod.

Petok
18.08.2020

Kniha je čtivá, dostatečně konkrétní, s nějakými pikantnostmi. Vcelku kvalitně popisuje průběh obléhání a pád města.


Killingjoke
23.10.2019

Byzantion, Konstantinopol, Cařihrad, Istanbul… Různé názvy, jenž však náleží jednomu jedinému městu. Městu, jehož slavná historie se začala v širším měřítku psát roku 330, kdy jej císař Konstantin prohlásil druhým hlavním městem římské říše. Na více než tisíc let se stalo město na Bosporu, průlivu oddělujícího Evropu od Asie, baštou východního křesťanství. Kdesi v Anatolii však zasadil semínko jistý Osman, jenž vzklíčilo v obrovskou Osmanskou říši, lačnící po dobytí svatého města Cařihradu. Celá ta anabáze trvala více než 150 let, dokud na sultánský trůn neusedl ctižádostivý a nesmiřitelný Mehmed II. a za pomoci odvážných taktik (někdy až neuvěřitelných, jako je třeba přenos lodí přes pevninu) a obrovských děl nedokázal prorazit dosud nezničitelné opevnění města dne 29. května 1453. Od těch časů neslo město jméno Istanbul a největší křesťanský chrám té doby Hagia Sofia se stal mešitou…

V poslední době jsem se ve volném čase docela dost věnoval a stále věnuji problematice Osmanské říše a jejím střetům s křesťanskou Evropou. Původně jsem si chtěl přečíst román Pád Cařihradu od Miky Waltariho, ale faktografii od Stevena Runcimana jsem nakonec zvolil jako lepší variantu. A to také díky tomu, že jsem na jinou vhodnou knihu faktů na toto téma nenarazil. Ač se jedná o knížku z roku 1965, myslím si, že většina zde uvedeného platí dodnes a historici nepřinesli nic moc objevnějšího. Kniha se nezabývá pouze samotným pádem Cařihradu, ale rozebírá problematiku v širších souvislostech. Dočtete se tak co dobývání města předcházelo, ale rovněž i důsledky pro křesťanský svět po jeho pádu a rozpínavou strategii Osmanů, jenž se rozhodně s dobytím nespokojili… Po všech stránkách dobře napsaná knížka. Informace jsou řazeny v přehledných kapitolách, chronologicky seřazených dle událostí. Zároveň styl psaní je přístupný širokému čtenářstvu a nesnaží se zahltit vysokou kadencí dat, nic neříkajících jmen a faktů. To vše je proloženo několika zajímavými obrázky, fotografiemi, reprodukcemi a mapkami, jenž ještě lépe dokážou vykreslit danou problematiku. Rozhodně doporučuji.

Kira31
23.12.2018

Chci koupit jako e-knihu a odkazuje mě to na alza.cz,ale tam nic není. Už si nevím rady :-(

MOu598
18.08.2017

Četla jsem v březnu 2012. Podle mých poznámek:
Hezké, čtivé, zajímavé.
Zatím jsem nesrovnávala se stejnojmenným románem od Waltariho.

Malinali
05.05.2015

Dobře napsané pro ty, co mají rádi popis bitev, a podrobné dějiny.

Lilithen
22.07.2013

Tato kniha patří mezi ty odborné tituly, které se mi četly velice dobře. Málokdy se mi stává, že bych se od nějaké odborné knihy nemohla odtrhnout.