Petok Online Petok komentáře u knih

Izrael a Palestina: Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu Izrael a Palestina: Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu Marek Čejka

Kniha v celku nezaujatě a objektivně popisuje základní fakta vývoje soužití v daném prostoru. Nejde ale nijak zvlášť do hloubky a spíš se vyhýbá jakýmkoli úvahám. Jde o kvalitní faktografický základ pro další studium.

10.04.2024 4 z 5

Jmenuji se Červená Jmenuji se Červená Orhan Pamuk

Dobre sa to čítalo, zaujímavo to bolo zpracované, prostredie a doba tomu pridávali, ale celkovo to bola vlastne len obyčajná detektívka.

15.03.2024 4 z 5

Palestinci: dějiny a přítomnost Palestinci: dějiny a přítomnost Hans Lebrecht

Jakkoli jsem se snažil, nedalo se to číst. Celá kniha je prolezlá komunistickým viděním světa autora a čtenář nedělá nic jiného, že se snaží oddělit fakta od komunistické propagandy, což mě už v půlce knihy fakt přestalo bavit. A je to škoda, protože to mohla být skvělá kniha.

07.12.2023 1 z 5

Meč a kríž: Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10.-12. storočie) Meč a kríž: Vojna a náboženstvo v stredovekej strednej Európe (10.-12. storočie) Dušan Zupka

Veľký dojem na mňa kniha neurobila, pripadalo mi to také plytké a obecné, čo asi spôsobila skutočnosť, že autor sa snažil obsiahnuť takto širokú a zaujímavú tému na niečo málo cez 200 stranách.

20.09.2023 4 z 5

Posledné veci človeka Posledné veci človeka kolektiv autorů

Veľmi prínosná publikácia zaoberajúca sa vzťahom človeka i spoločenstva k smrti (a k posledným veciam vôbec) a teda vzťahom k samotnému životu. Jednotlivé kapitoly popisujú špecifické zvyklosti či rituály spojené s pohrebom človeka vo sférach umenia (od literatúry , výtvarného umenia, etnomuzikológie po jazykovedu), majúci svoj pôvod až v predkresťanskom období, o ktorých som sa doteraz nikde inde takto podrobne nedočítal. Odporúčam.

15.08.2023 5 z 5

Florencie - životopis města Florencie - životopis města Christopher Hibbert

Jak napovídá název - Florencie životopis města - jde především o dějiny společenské - politické dějiny města od starověku do 20. století, které jsou ale vhodně doplněné poznámkovým aparátem k budovám a uměleckým dílům, což představuje přidanou hodnotu této knihy. Pokud jste četli Vzestup a pád rodu Medici, pak vám budou připadat příslušné kapitoly v této knize náramně podobné, což ale není nedostatek. Celkově je kniha psaná podobným, nijak náročným stylem a lze ji doporučit.

09.08.2023 4 z 5

Tři příběhy Tři příběhy Umberto Eco

Stačí pár výstižných slov a ilustrací a je vše řečeno.

25.07.2023 5 z 5

Palatín Mikuláš Esterházy: Dvorská spoločnosť a aristokratická každodennosť Palatín Mikuláš Esterházy: Dvorská spoločnosť a aristokratická každodennosť Diana Duchoňová

Skutočne obsiahla práca o hlavnom predstaviteľovi magnátskej rodiny palatínovi Mikulášovi Esterházym, ktorá zahrnuje plejádu zložitých spoločenských, politických, sociálnych a kultúrnych aspektov, rovín, oblastí života tejto rodiny od narodenia po smrť. Autorka obratne pracuje s vedeckým poznámkovým aparátom a samotný text je vhodne doplnený citátmi a ukážkami z prameňov, hlavne s rodinnej korešpondencie. Bohatá farebná ilustrácia a tabuľky len zdôrazňujú atraktívnosť diela nielen pre vedeckú, ale najmä pre širšiu čitateľskú obec. Kniha je vynikajúcim príkladom, ako sa dá a má robiť propagácia a popularizácia vedy na vysokej odbornej úrovni. Odporúčam.

21.07.2023 5 z 5

Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy Arthur Roger Ekirch

Kniha zaujme témou, ale akosi som jej nevedel prísť na chuť (a vlastne tak trochu všetkým knihám vydaným v edícii Minora). Celý čas je to vlastne len nálož citácií z rôznych diel, či parafráz novinových a iných archívnych správ, ktoré majú akúsi spojitosť s tmou/nocou, pričom predkladané príklady - príhody (a lá jedna paní povídala, že ten a ten v noci spadol do jarku, v noci častejšie horelo než vo dne, v noci robil to a ono, ten a ten, tam a tam) skáču z jedného storočia do druhé a z jednej krajiny do druhej (v jednej vete je príhoda z 15. storočia z Anglicka, aby hneď v druhej vete bola za príhoda z 18. storočia z Talianska apod.). Na druhú stranu kniha obsahuje veľa zaujímavostí o fungovaní ľudí a miest v tme/noci, nijak podrobnejšie či systematickejšie sa im nevenuje. Nad to ma trochu (viac) sklamalo to, že na začiatku knihy človeka kniha navnadí krásnymi farebnými reprodukciami obrazov, aby potom v celej knihe boli reprodukované už len čiernobiele - a myslím, že to nebol zámer súvisiaci s témou knihy. Prečo tomu tak je som pochopil, keď som si chcel vyhľadať zdroj informácie v poznámkovom aparáte a zistil, že ten je k dispozícii len v elektronickej podobe na stránkach vydavateľa. Chápem snahu o dostupnejšiu cenu, ale tento, prinajmenšom diskutabilný spôsob šetrenia nákladov (v oboch uvedených prípadoch) považujem za cestu, ktorá ide na úkor samotnej knihy.

18.07.2023 3 z 5

Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471 Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471 Tomáš Homoľa

Kniha sleduje postavenie Mateja Korvína v kontexte politických dejín vymedzeného obdobia - cca 20 rokov od voľby Korvína za uhorského kráľa - a jeho vzťahy k okolitým vládcom, resp. jeho zahraničnú politiku a snahu získať českú či rímsku korunu. Číta sa dobre, obsahuje veľa zaujímavého a pre záujemcov poslúži aj ako dobrý zdroj prameňov a odbornej literatúry, z ktorej autor čerpal.

14.07.2023 5 z 5

Sparta: Heroická historie Sparta: Heroická historie Paul Cartledge

Kniha pojednává velmi podrobně, chronologicky, přesto čtivě, o politických dějinách Sparty; zdůrazňuji o politických dějinách, ne o způsobu vedení vojenských tažení či bitev. Heroická historie Sparty nespočívala v samotných bitvách, byť úspěchy na tomto poli byly odrazem a důsledkem jedinečného politického a společenského systému, který neměl obdoby mezi řeckými městskými státy, a který se nakonec stal Spartě osudným. Kniha je v tomto velmi podrobná. Nalézání paralel mezi událostmi, byť od sebe vzdálenými staletími, považuji za přínos a projev přehledu autora. Stejně tak jako skutečnost, že nejedna událost, či zvyk z minulosti má svůj dalekosáhlý přesah (až do současnosti). Pro ty, kteří se zajímají o historii starověké Sparty jen okrajově, jistě nabídnou ucelenější (= základný a stručný) pohled jiné publikace, jak naznačeno v předchozích komentářích, já bych však doporučil sáhnout po dílech Pavla Olivy. Pokud by kniha byla o vojenských taženích, pak by jistě vyžadovala více mapek, nákresů bitevních polí, či výzbroje, nicméně kniha o tom není, a proto absence obrazového materiálu nijak nevadila. Pro geografické souvislosti mi postačili dvě mapy na konci knihy (za asistence google maps). Pokud tedy hledáte hodně bitev a obrázků, sáhněte po jiné knize. Pokud hledáte komplexní obraz politického vývoje starověké Sparty, pak je toto dílo tou pravou volbou.

04.07.2023 5 z 5

Dejiny dávnovekého Slovenska Dejiny dávnovekého Slovenska Alexander Ruttkay

Kniha poskytuje dobre čitateľný a stručný prehľad historického a kultúrneho vývoja nášho územia od počiatkov ľudskej civilizácie až po obdobie konca 13. storočia. Farebné i čiernobiele reprodukcie knihu oživujú. Kniha však poskytuje základy a je tak vhodná pre začínajúcich fanúšikov dejín územia Slovenska.

12.06.2023 5 z 5

Ratková v historických a archívnych retrospektívach Ratková v historických a archívnych retrospektívach Miroslav Durinda

Na tuto dedinku rád spomínam, pretože som v nej ako dieťa trávil pravidelne časť leta u mojich prarodičov. Už v tej dobe na mňa dýchala história miesta, no bohužiaľ i skutočnosť, že dedinka upadala po všetkých stránkach a dnes už v podstate prežíva klinickú smrť. Publikácia ma preto potešila a z obsahu nie som sklamaný, pretože vyťažila, čo mohla, vzhľadom na devastujúce požiare v roku 1692 a 1827. Obsahuje zaujímavé fotografie dobových listín či historických máp, na ktorých je zanesená Ratková, mnoho súčasných fotografií budov a pomníkov atď.

01.06.2023 5 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Ale jo. Příjemné počteníčko, ale zas taková věda to nebyla.

30.05.2023 5 z 5

Slovenská renesancia / Slovak Renaissance Slovenská renesancia / Slovak Renaissance Petra Lajdová

Jedným slovom krása!

21.05.2023 5 z 5

Počátky Přemyslovců Počátky Přemyslovců Dušan Třeštík

Autor ve vydání z roku 1981 na necelých 100 stranách provádí úchvatný a podrobný kritický rozbor písemných pramenů, od Kosmovy kroniky, přes legendy Fuit, václavské a ludmilské legendy, čímž se nakonec dobírá k "zaručené" chronologii prvních Přemyslovců od narození Bořivoje po smrt Václava.

18.05.2023 5 z 5

Krajiny vnitřní a vnější Krajiny vnitřní a vnější Václav Cílek

Knihu jsem četl poprvé asi před patnácti lety a v té době na mě silně zapůsobila. Teď už na mě sice neměla tak silný efekt, ale myšlenky obsažené v knize jsou i nadále nadčasové, byť to na mě někdy působilo nesourodě a nahodilo, na významu či správnosti to však neubralo.

16.05.2023 4 z 5

Tatárska pohroma Tatárska pohroma Matej Vojtáš

Môžem len odkázať na predchádzajúce komentáre, pretože tie hovoria za všetko. Nie som úplne fanúšikom historických románov, ale musím len potvrdiť, že kniha sa číta sama a že ide skutočne o epický historický náser plný hrdinstva, divokosti, zrady a ľúbosti.

04.05.2023 5 z 5

Velkomoravské elity z Mikulčic Velkomoravské elity z Mikulčic Lumír Poláček

Dokonalé dielo.

23.03.2023 5 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Pekne napísané, bavilo ma to do poslednej stárnky. Navnadilo ma to opat si pozriet film:)

09.03.2023 5 z 5