Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471 https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/415633/bmid_na-vzostupe-moci-zahranicna-politik-zDS-415633.jpg 5 3 2

Matej Korvín patrí medzi najvýznamnejších – a v širokom spoločenskom povedomí aj najviac rezonujúcich – stredovekých uhorských kráľov. Rozmedzie rokov 1458 – 1471 tvorí približne prvú tretinu Korvínovho panovania a vo viacerých ohľadoch predstavuje kľúčové obdobie, ktoré nastavilo ďalší vývoj. Predznamenalo medzinárodné postavenie Uhorského kráľovstva, vplyv jeho panovníka na dianie v stredoeurópskom priestore a preverilo Korvínov potenciál ako hráča na poli medzinárodnej politiky. Publikácia má okrem chronologickej línie aj tematickú rovinu – popri sledovaní zahraničnopolitických aktivít panovníka sa zameriava aj na vybrané aspekty fungovania dobovej diplomacie v súvislosti s počinmi uhorského panovníka v tejto sfére.... celý text

Arcticus
10.02.2024 4 z 5

Čo by som vyzdvihol predovšetkým, je autorova práca so zdrojmi. Prakticky každá strana obsahuje množstvo poznámok pod čiarou s odkazmi na literatúru k problematike. Vytkol by som prílišný akademický štýl. Možno to bolo práve zámerom autora, no ja by som prijal asi viac populárnejší štýl okorenený i nejakými zaujímavosťami. Určite ale ako celok hodnotím knihu kladne.

Petok
14.07.2023 5 z 5

Kniha sleduje postavenie Mateja Korvína v kontexte politických dejín vymedzeného obdobia - cca 20 rokov od voľby Korvína za uhorského kráľa - a jeho vzťahy k okolitým vládcom, resp. jeho zahraničnú politiku a snahu získať českú či rímsku korunu. Číta sa dobre, obsahuje veľa zaujímavého a pre záujemcov poslúži aj ako dobrý zdroj prameňov a odbornej literatúry, z ktorej autor čerpal.

15. století Uherské království zahraniční politika Matyáš Korvín, uherský král, 1443-1490

Autorovy knížky

2019  93%Na vzostupe moci - Zahraničná politika Mateja Korvína v stredoeurópskom priestore v rokoch 1458-1471