Tatárska pohroma

Tatárska pohroma https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126185/bmid_tatarska-pohroma-LZs-126185.jpg 5 13 4

Naším územím prebiehali búrky vojen a jedna z jedných najkrutejších bojov v stredoveku bola vojna s Tatármi. Vlastnou krvou písali bolestné i hrdinské stránky našej domoviny. Najkrutejšie a najničivejšie plienenie a vraždenie zažilo obyvateľstvo Horného Uhorska - Východné Slovensko. Po vpáde Tatárov v 13. storočí ostala krajina úplne spustošená, vyľudnená. Majetky šľachticov zničené a chrámy vyplienené, zborené. Dej románu Tatárska pohroma sa práve odohráva na východnom Slovensku najmä v okolí Spišského Hradu...... celý text

BorknagarSK
30.09.2023 5 z 5

Málokedy siahnem po knihe od tunajších autorov, ale tu, z neviem akého popudu, som urobil výnimku. Čítal som ju asi pred päťnástimi rokmi a nevedel som ju pustiť z rúk. Pútavý románový opis, obohatený vcelku presnými historickými udalosťami. Kto má rád hrdinské eposy, vskutku bravúrne opisy miest, krajov, či bitiek, netreba váhať. Samozrejme doplnené štipkou romantiky. Momentálne by som si prial jej nové vydanie, aj keď to staré, mám stále vo svojej knižnici. Toto by zaujalo naozaj nejedného čitateľa. Za mňa 10/10.

Petok
04.05.2023 5 z 5

Môžem len odkázať na predchádzajúce komentáre, pretože tie hovoria za všetko. Nie som úplne fanúšikom historických románov, ale musím len potvrdiť, že kniha sa číta sama a že ide skutočne o epický historický náser plný hrdinstva, divokosti, zrady a ľúbosti.

Ivan53
13.11.2022 5 z 5

Veľkolepý príbeh hrdinstva, divokosti, zrady a ľúbosti. Priznám sa, že knihu som vzal do ruky vďaka predošlému príspevku, a neoľutoval som. Kniha sa číta sama. Na začiatku je príjemne a dôveryhodne navodená atmosféra 13. storočia na východnom Slovensku, a potom krvavé strádanie našich predkov (nemám slabý žalúdok, ale pri niektorých opisoch som knihu na pár dní musel odložiť). Spisovateľ navyše vychádzal z uhorských kroník, takže tento dejinný román srdečne odporúčam širokej verejnosti.

smazenaryba
08.08.2017 5 z 5

Zabudnutý historický náser z pera slovenského autora. Trocha starosvetský, trocha naivne romantický, no stále epický historický náser.

Ku knihe som sa dostal vďaka čitateľskej výzve (obľúbená kniha otca) a ani vo sne by ma nenapadlo, aká chuťovka sa mi dostane do rúk. Tatárska pohroma je priam archetypom dobrodružného historického románu a nebudem zveličovať keď poviem, že chvíľami vo mne román evokoval niektoré scény z Pána prsteňov.

Epické strety státisícových armád ? Check. Príbeh o láske a zrade ? Check. Nechutný zlosyn a sympatický hrdina ? Check. Odfaklené hlavy a potoky krvi ? Check. Obliehanie nedobytných pevností ? Check. Tá kniha má skrátka všetko a naviac je to umne vystavané na vernom vyobrazení historických udalostí a familiárnom prostredí slovenských údolí a hôr. Zaujme strhujúc popis postupu mongolskej armády, ich štýlu boja a barbarských zvykov.

Ak by kniha dostala nové vydanie, šikovnú reklamnú kampaň a meno Červenáka na obálke, ktorý by sa postaral o menšie štylistické úpravy a doplnenie niektorých scén, bol by to zaručený bestseller. Ak sa niekto tohto nápadu chytí, poprosím aspoň kópiu knihy zdarma, dík.

Dovolím si krátky útržok, ktorý by mohol navnadiť čitateľov:

"Nepriehľadné množstvo, v počte asi šesťdesiatpäť tisíc, zo všetkých strán Uhorskej dŕžavy zohnané vojsko, sebavedome, statne sa nesie v sedlách...
Zem sa strasie, hučí a stone pod nárazmi toľkých kopýt, vzduch nad nimi sa zahaľuje drobnými čiastočkami zvíreného prachu, more rozličných odznakov, zástav a práporov sa trasľavo vlní nad hlavami bojovníkov.
Úžasná sila, mohutná rieka ľudských a zvieracích tiel, ozrutný prúd nadšeného, ale i rozzúreného vojska. Miestami zaznievajú trúby, inde bubny, spev nadšenia, veselý hovor, vtipné poznámky, preklínania a kliatby."

středověk 13. století války invaze Tataři

Matej Vojtáš
slovenská, 1904 - 1968
1970  100%Tatárska pohroma
1947  100%Kumánska krv I.
1943  0%Tatárska pohroma 1
1943  0%Tatárska pohroma 3