Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy

Na sklonku dňa: Fascinujúca história tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517736/bmid_na-sklonku-dna-fascinujuca-historia-Zav-517736.JPG 3 7 3

Ako ľudia trávili noc v minulosti? Kam sa podel druhý spánok a varenie piva pri svite mesiaca? Ponorte sa do očarujúcej ríše nočných aktivít a odhaľte neobyčajnú históriu nočného života! Americký historik a odborník na spánok A. R. Ekirch píše o všetkom, čo súvisí s nocou v 16. až 19. storočí. Kniha ponúka nielen fascinujúce informácie z období tmy, ale čitateľ v nej môže nájsť aj recept na lepší spánok v dnešnej epoche svetla. Dnes sa zvyčajne nemusíme báť, že nás v spánku niekto zabije či zamrzneme, ak ostaneme vonku pred zavretými mestskými bránami. Ani sa netreba deliť o posteľ s príbuznými alebo nebodaj s cudzími. Na druhej strane naša éra elektriny, neónov a svetelného smogu nás pripravila o mnohé zdravé spánkové návyky, ako aj radosti našich predkov. Noc v období tmy v niektorých ľuďoch vzbudzovala strach, no iní sa cítili oslobodení od spoločenských obmedzení; venovali sa popíjaniu, hazardu a iným roztopašiam. Jedno je však isté. Vrátiť sa z krčmy domov bolo bez svetla ťažšie ako dnes. Mnohé prebdené noci, o ktorých autor píše, sa preto končili v jame, priekope alebo v rieke. Spoznajte s nami tieto historické príbehy zo sveta, ktorý ožíval po západe slnka! Knihu rozšíril Tomáš Borovský štúdiou o vnímaní noci a tmy v našich podmienkach.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Rak

At Day's Close: Night in Times Past , 2005

Arcticus
26.01.2024 2 z 5

Váhal som, ako knihu hodnotiť. Očakával som totiž niečo iné, možno viac filozofické, pútavejšie. Na to, že sa autor obmedzuje viac menej na popis známych činností s nocou spojených je kniha zbytočne dlhá. Nič prekvapivé som sa nedozvedel. Moje hodnotenie je ale ovplyvnené nenaplnenými očakávaniami, čo nevylučuje, že môže byť kniha pre iného čitateľa zaujímavá.

Nyctophile
13.11.2023 2 z 5

V noci sú lúpežné prepadnutia a vlámania častejšie ako cez deň. Jeden zlodej v 18. storočí povedal: „v noci máme šancu omnoho väčšieho zárobku než cez deň". No toto, kto by to bol povedal! Jeden chlapík v Anglicku sa v 18. storočí vracal v noci z krčmy, zakopol a zlomil si nohu. No teda, to sú mi veci! Absolútne neuveriteľné a dychberúce, toto by asi nikto nečakal. Jedna hviezda za autorovu odvahu a snahu spraviť z ho*na kvet. Za to, že na 360 strán dokázal rozviť úplne bezpredmetné témy a okoreniť ich stovkami bezduchých citátov. Druhá hviezda je za grafickú stránku veci (obal naozaj predáva...), za reprodukcie obrazov a za kapitolu o posteliach.

Petok
18.07.2023 3 z 5

Kniha zaujme témou, ale akosi som jej nevedel prísť na chuť (a vlastne tak trochu všetkým knihám vydaným v edícii Minora). Celý čas je to vlastne len nálož citácií z rôznych diel, či parafráz novinových a iných archívnych správ, ktoré majú akúsi spojitosť s tmou/nocou, pričom predkladané príklady - príhody (a lá jedna paní povídala, že ten a ten v noci spadol do jarku, v noci častejšie horelo než vo dne, v noci robil to a ono, ten a ten, tam a tam) skáču z jedného storočia do druhé a z jednej krajiny do druhej (v jednej vete je príhoda z 15. storočia z Anglicka, aby hneď v druhej vete bola za príhoda z 18. storočia z Talianska apod.). Na druhú stranu kniha obsahuje veľa zaujímavostí o fungovaní ľudí a miest v tme/noci, nijak podrobnejšie či systematickejšie sa im nevenuje. Nad to ma trochu (viac) sklamalo to, že na začiatku knihy človeka kniha navnadí krásnymi farebnými reprodukciami obrazov, aby potom v celej knihe boli reprodukované už len čiernobiele - a myslím, že to nebol zámer súvisiaci s témou knihy. Prečo tomu tak je som pochopil, keď som si chcel vyhľadať zdroj informácie v poznámkovom aparáte a zistil, že ten je k dispozícii len v elektronickej podobe na stránkach vydavateľa. Chápem snahu o dostupnejšiu cenu, ale tento, prinajmenšom diskutabilný spôsob šetrenia nákladov (v oboch uvedených prípadoch) považujem za cestu, ktorá ide na úkor samotnej knihy.

noc tma kulturní dějiny

Autorovy knížky