Petok Petok komentáře u knih

Příběhy civilizace a barbarství: Pod nadvládou Říma Příběhy civilizace a barbarství: Pod nadvládou Říma Marek Vlach

Veľmi, veľmi stručné, aj keď kvalitne napísané, pojednanie o fungovaní všetkých podstatných aspektov života v Rímskej ríši. Knihu obohacujú (možno aj) stovky fotografií.

21.02.2023 4 z 5

Velká Morava a počátky křesťanství Velká Morava a počátky křesťanství Pavel Kouřil

Presne toto mi chýbalo. Komplexné, vysoko odborné, čítatelné dielo o všetkých aspektoch histórie a života Veľkej Moravy, vrátane opisu všetkých významných slovanských lokalít vzťahujúcich sa k Veľkej Morave. Množstvo máp, nákresov a prekrásnych fotografií archeologických nálezov. Môžem len odporúčať.

11.02.2023 5 z 5

O televizi O televizi Umberto Eco

Čo ma najviac zaujalo bolo vlastne zistenie, že fenoménu či vplyvu TV bola venovaná veľká odborná pozornosť už od 50. 60. rokov minulého storočia. Mnohé články sú veľmi poučné a výstižné.

25.01.2023 5 z 5

Slovenský roľník Slovenský roľník Peter Slavkovský

Táto knižka ma veľmi milo prekvapila. Napriek svojmu rozsahu (stručne ale dostatočne podrobne) pojednáva nielen o vývoji samotných agrárnych techník získavania a prípravy pôdy a pestovania plodín či chove hospodárskych zvierat (čo tiež veľmi zaujímavé), ale aj o duchovných-kultúrnych zvykoch agrárnej spoločnosti na Slovensku a ich prejavov v živote roľníkov, často majúcich pôvod až v predkresťanských spoločnostiach (Slovanov), trvajúcich až dodnes. Rovnako sa zaoberá sociálnymi a politickými súvislosťami života roľníka, resp. agrárnej kultúry. Veľmi zaujímavá mi pripadala aj časť zhrňujúca vývoj vedeckého záujmu o ľudovú kultúru na Slovensku („život slovenského vidieka“). ... Netreba zabúdať, že Slováci boli až do začiatku 20. storočia predovšetkým poľnohospodári, čo samozrejme formovalo všetky stránky života spoločnosti - aj jej budúcnosť.

06.01.2023 5 z 5

Filmové právo. Autorskoprávní perspektiva Filmové právo. Autorskoprávní perspektiva Ivan David

Kniha je psaná srozumitelně a čtivo, za užití konkrétních příkladů z filmového prostředí. Je vhodná především pro laiky, ale i pro právníky, kteří nemají s filmovým (autorským) právem dosud žádné zkušenosti.

04.01.2023 5 z 5

Kostoly a ich pohnuté osudy Kostoly a ich pohnuté osudy Štefan Podolinský

Je dobré, že vznikajú knihy, ktoré pripomínajú, lepšie povedané upozorňujú na zaniknuté, či zanikajúce pamiatky a varujú pred ľudskou ľahostajnosťou a aroganciou k vlastnej histórii. V prípade kostolov je to tým smutnejšie, že za to môže až príliš často samotná, jedno aká, cirkev.
Nad rámec:
1.Obec Petrovice, v ktorej mal stáť zaniknutý románsky kostol nachádza v gemerskej oblasti (okres Rimavská Sobota), avšak na mapke je vyznačená na území pri Prešove, resp. medzi Prešovom a Vranovom nad Topľou, kde sa skutočne nachádza iná obec Petrovice. Asi preto, že pôvodne mal byť kostol súčasťou zaniknutej obce Šároš (Sáros), čo evokuje Šariš. (str. 108)
2. Obec Lúčka je v okrese Rožňava, ale na mapke je vyznačená zjavne Lúčka v okrese Sabinov. (str. 126)
3. Časť „Východné Slovensko“ začína kostolmi v obciach v okrese Rimavská Sobota (Petrovice, Sútor) a Revúca (Sirk), teda obcami, ktoré spadajú skôr do Stredného ako Východného Slovenska.

30.12.2022 4 z 5

Castrum Salis  - Severné pohraničie Uhorska okolo roku 1000 Castrum Salis - Severné pohraničie Uhorska okolo roku 1000 Pavol Hudáček

Autor sa obratne zaoberá neľahkou témou existencie rannostredovekého hradu - Castrum Salis na území obce Solivar pri Prešove (dnes mestská čast Prešova). Napriek tomu, že o tomto hrade sú v zásade len dve písomné zmienky, tak analogicky na množstve príkladov dedukuje jeho existenciu, polohu, rozsah spravovaného územia či jeho funkciu, účel apod. Na základe týchto dedukcií niekedy až (ako local patriot) preceňuje význam toho prezumovaného hradu. Nechce sa totiž veriť tomu, že ak by tento hrad skutočne existoval a mal také významné postavenie (hraničného hradu), aké autor predpokladá, že by o ňom nebolo žiadnej zmienky ani v 12. či 13. storočí. Veci nepomáha ani skutočnosť, že ani o samotnom zániku hradu, ktorý mal nastať niekedy po vpáde Tatárov cca po roku 1241 vlastne neexistuje žiadna písomná zmienka, ktorá by pomohla doložiť jeho existenciu a význam. Použitá analógia niekedy pôsobí krkolomne, ale je nepochybné, že v oblasti Solivaru existovalo (pravdepodobne už slovanské) hradisko, ktoré tak vymedzilo do budúcna vývoj a postavenie celej priľahlej oblasti (a pritom tam žiaden hrad v skúmanom období cca od roku 1000 stáť už ani nemusel). Každopádne je len dobre, že sa niekto tejto témy dôstojne zhostil.

29.12.2022 4 z 5

Čierne diery (2): Priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska Čierne diery (2): Priemyselné pamiatky a zabudnuté miesta Slovenska kolektiv autorů

Veľmi chvályhodný počin! Kniha pútavo približuje históriu zabudnutých (zanedbaných) pamiatok na Slovensku. Ostáva len dúfať, že tým prispeje k ich zachovaniu.

18.11.2022 5 z 5

Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského Neuveriteľné dobrodružstvá grófa Beňovského Miroslav Musil

Nečakal som od toho veľa, ale aj tak ma to sklamalo, a to po grafickej ako aj obsahovej/textovej stránke.

16.11.2022 1 z 5

Po stopách templárov na Slovensku Po stopách templárov na Slovensku Miloš Jesenský

Príjemný cestopis po stopách Templárov na Slovensku, vďaka ktorému som objavil dalších pár zaujímavých miest, ktoré stoja za výlet za históriou.

16.11.2022 5 z 5

Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Migrace a nesnášenlivost / Věčný fašismus Umberto Eco

Ide o prepis prednášok a tomu odpovedá jednoduchosť textu. Témy by zasluhovali omnoho väčšiu pozornosť, ktorá by kládla dôraz na dôsledky opísaného chorého zmýšľania, pretožeto by to možno mnohým otvorilo oči. Ak poznáte kontext súčasnej politickej sitácie na Slovensku, potom je vám jasné, že to, čo sa tam deje, napĺňa až príliš veľa znakov fašismu, ktoré Eco v prednáške stručne zhrnul…

19.10.2022 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Klasika!

09.10.2022 4 z 5

Od úsvitu křesťanství k sv. Vojtěchu Od úsvitu křesťanství k sv. Vojtěchu Miloš Šolle

Velmi čtivé pojednání o pronikání křesťanství do našich končin - od Slovanů, přes Velkou Moravu až po Přemyslovce, krátce po smrti Sv. Vojtěcha. Autor čerpá z vlastního archeologického výzkumu, který, ale nejen ten svůj, kriticky posuzuje s psanými prameny, Kniha velmi mile překvapila.

25.08.2022 5 z 5

Velká Morava Velká Morava Ján Dekan

Super kniha s bohatou fotografickou prílohou. Ako píše sám autor, vlastným predmetom tejto knihy je výtvarný prejav Veľkej Moravy v kontext historických a spoločenských súvislostí. Práve to dáva tejto knihe pridanú hodnotu.

23.08.2022 5 z 5

Turci na Slovensku Turci na Slovensku Vojtech Kopčan

Veľmi plynulé čítanie, pekne napísané, ucelený prierez dejinami tureckej okupácie na Slovensku.

11.08.2022 5 z 5

Svaté války: Dějiny křížových výprav Svaté války: Dějiny křížových výprav Christopher Tyerman

Tohle je nabušená kniha o celém konceptu politiky křížových výprav. Souvislosti.

05.08.2022 5 z 5

Saladin a počátky džihádu Saladin a počátky džihádu Geoffrey Hindley

Moc to nebavilo. Az na pár romantizujících smyšlenek o Saladinovi a pár stránek zajímavostí ze života/společnosti v Levantě, je to jen popis jednoho tažení za druhým…

05.08.2022 2 z 5

Pictoria Pictoria Pavel Dvořák

Táto kniha je pastva pre oči, prekrásne grafické fotografie prekrásnych archeologických nálezov. Textu je minimum, v zásade len popisky k fotografiám.

21.07.2022 5 z 5

Druhá Nadace Druhá Nadace Isaac Asimov

Bezpochyby kultové dielo… ale je to skôr scifi rozprávka pre odrastené deti, čo je ale iste dané dobou, kedy bolo stvorené. Ak nečakáte komplexnost ako u Duny, či Problému tří těles, potom vás to nesklame.

06.02.2022 4 z 5

Kamenná krása našich miest Kamenná krása našich miest Ladislav Šášky

Je to fantastická kniha o vývoji feudálnych miest na Slovensku z architektonického pohľadu.

28.08.2021 5 z 5