Petok Petok komentáře u knih

Kuchár v stredoveku Kuchár v stredoveku Bridget Ann Henisch

Kniha je zábavná, občas ma človek pocit, že sa to tak trochu, len inak formulované opakuje. Kapitoly o Uhorsku mi prišli také zrýchlené.

16.07.2021 4 z 5

Vyšehrad - Historické podoby Vyšehrad - Historické podoby kolektiv autorů

Na své si přijdou fanoušci historie a architektury!

06.07.2021 5 z 5

Malebná cesta dolu Váhom Malebná cesta dolu Váhom Alojz Medňanský

Veľmi zaujímavé.

30.06.2021 3 z 5

Poctivá obec budmerická II. (Starodávna história) Poctivá obec budmerická II. (Starodávna história) Ján Tibenský

Hutná kniha o živote v stredovekej obci.

22.06.2021 4 z 5

Príbehy starého Prešova Príbehy starého Prešova Peter Švorc

Mohu doporučit, krátké, ale výstižné kapitoly z dějin Prešova.

22.06.2021 4 z 5

Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Šarlatáni: Stručné dejiny najžalostnejších liečiteľských praktík Lydia Kang

Kniha hned na první pohled zaujme. A je to také zajímavé čtení, ale přesto kapitola o Slovensku daleko převyšuje kvalitou zbytek knihy. Jednotlivé kapitoly jsou víc nebo méně zajímavé, ale psané spíš populárně naučným stylem na způsob časopisů jako je 21. století.

10.04.2021 3 z 5

Heraldika Heraldika Karel VI. Schwarzenberg

Velmi zajímavá kniha. Doporučuji všem, kteří mají zájem dozvědět se základy a principy heraldiky a případně si navrhnout a namalovat vlastní erb. ????

30.09.2020 5 z 5

Postavy veľkomoravskej histórie Postavy veľkomoravskej histórie Matúš Kučera

Pekne napísaná kniha o Veľkej Morave.

29.09.2020 5 z 5

Templáři Templáři Piers Paul Read

Střízlivý a podrobný pohled na krátkou historii templářského řádu.

23.09.2020 4 z 5

Turecké nebezpečenstvo a Slovensko Turecké nebezpečenstvo a Slovensko Vojtech Kopčan

Podrobné vojenské a politické dejiny tureckej okupacie zamerané na územie Slovenska.

09.09.2020 4 z 5

Zlatá kniha banícka Zlatá kniha banícka Jozef Vozár

Jedná sa skutočne o pozoruhodné dielo. Z dnešného pohľadu je väčšina textu popisujúca stav razenia štôl takmer nezaujímavá. Čo je však fascinujúce, sú predovšetkým popisy banských strojov a ich fungovania, vrátane ich nákresov. Spolu s množstvom máp.

03.09.2020 5 z 5

Rituály a symbolická komunikácia v stredovekej strednej Európe (Arpádovské Uhorsko) Rituály a symbolická komunikácia v stredovekej strednej Európe (Arpádovské Uhorsko) Dušan Zupka

Veľmi pekná odborná publikácia a výborná práca autora s prameňmi.

02.09.2020 5 z 5

Kremnica v ranom novoveku Kremnica v ranom novoveku Daniel Haas Kianička

Musím autora oceniť. Oproti “prvému dielu” - Kremnica mesto klenotov, je to kniha oveľa zaujímavejšia, lepšie sa číta (súvislejšie) a výber oblastí každodenného života je veľmi zaujímavý a na popisované obdobie priliehavý. Škoda len, že niekedy je spojitosť s Kremnicou nepriama (v dôsledku nedostatku prameňov), ale drží sa vždy stredoslovenských banských oblastí. Čitatelia by však ocenili farebné ilustrácie, hlavne v prípade odievania. Vrelo doporučujem.

31.08.2020 5 z 5

Prešporský pitaval: Zločin a trest v stredovekej Bratislave Prešporský pitaval: Zločin a trest v stredovekej Bratislave Vladimír Segeš

Pekná knížka, ktorá pojednáva obecne o dejinách Bratislavy viac, než by názov knihy napovedal. Pridanou hodnotou je množstvo farebných dobových vyobrazení.

24.08.2020 4 z 5

Dějiny křesťanství Dějiny křesťanství Paul Johnson

Dovolím si parafrázovat závěry autora obsažené v epilogu, které tuto knihu a samo křesťanství přesně charakterizují. Popis křesťanství v této knize nutně zdůrazňuje jeho selhání a nedostatky, neboť je poměřován jeho vlastními, nesmírnými nároky a bezprecedentním idealismem. Minulost lidstva je s křesťanstvím dostatečně odstrašující, nicméně o kolik hrůznější by historie minulých dvou tisíc let byla, kdyby křesťanství nebylo... mocí božského příkladu a touhy po té podobě apoteózy, již křesťanství nabízí, se stáváme méně sprostými a ne tolik nízkými. A to platí pro všechny, i pro ty, kteří si myslí, že na jejich život nemá křesťanství žádný vliv.

22.08.2020 5 z 5

Pád Cařihradu Pád Cařihradu Steven Runciman

Kniha je čtivá, dostatečně konkrétní, s nějakými pikantnostmi. Vcelku kvalitně popisuje průběh obléhání a pád města.

18.08.2020 4 z 5

Staroměstská exekuce Staroměstská exekuce Josef Petráň

Kvalitní dílo, které je nadupané informacemi, citacemi z dobových úředních listin, korespondencí účastníků defenestrace, doplněné dobovými rytinami zobrazujícími exekuci. Styl psaní mě vtáhnul do popisovaných událostí. Doporučuji.

17.08.2020 5 z 5

Přemyslovci Přemyslovci Josef Žemlička

Je to smršť informací o životě Přemyslovců a není lehké vnímat všechny souvislosti, které se ze knihy valí.

15.08.2020 4 z 5

Hrad Šariš v čase, udalostiach a súvislostiach Hrad Šariš v čase, udalostiach a súvislostiach Štefan Sárossy

V zásade to priznal sám autor, že sa jedná vlastne len o kompilát info z cudzích prác, bez vlastnej myšlienky či výzkumu. A vlastne bez súvislejšieho textu. Pozitívne je treba hodnotit len množstvo obrazových príloh.

15.08.2020 3 z 5

Sprievodca po historickom Prešove Sprievodca po historickom Prešove Peter Švorc

Stručné a výstižné s množstvom obrazových príloh. Oceňujem popis každej stavby v historickom centre.

11.08.2020 5 z 5